Jump to content

[Guide] Setup and Develop/Customize Server!!


Recommended Posts

-###Lipon Pedia pira tin apofasi na ftiaxw ena guide pou 8a ta exei ola mazemena se ena!!!..gia paradigma iparxoun polla post gia stisimo server alla kala alla pio analytika...iparxoun gia ola ta sxetika alla i8ela na ta valw ola se ena post gia na lysw apories tis opoies eixa kai egw otan proto ksekinisa na surfaro sto MxC opws episis to ''meta'' dld ti kanoume afou ton stisoume ton server...paromia post kanei kai o killer007 p leei Create C5/Interlude server/customize it alla i8ela na valw kai alla pragmata mesa-###

Ksekiname...an kanw kati la8os dior8oste me...(8a milisw gia to pws ftiaxnes Interlude Server kai gia na einai global o server dld na pezoun kai alloi)

1) i proti erotisi p mas erxetai sto myalo pi8anon einai an to PC m einai katalillo...toulaxiston afto eixa skeftei egw...lipon kata kanona ola ta PC einai katalila...alla server stin Ellada me a8lia grammh...pistevw host sto eksoteriko otan deite oti arxizei to lag...to kyriotero gia mena einai i mnimi RAm..kapios newbie as ksekinisei me 2GB...kalitera omws upgrade se 4GB kai akoma perisotera

 

2)Xriazomaste afto p 8a Deite polles fores sto MxC afto pou legetai ''pack'' as poume einai ta arxeia tou server....dn 8a asxoli8w me preconfigured.....kalitera einai to pack na min einai preconfigured apo tin empeiria estisa kamia 4-5 server me preconfigured o megaliteros eixe diarkeia 8 meres...opote kalitera parte ena allou typou pack...opws as poume afto p einai sto http://www.l2jdp.com/nightly/ oti evaza douleve. Na ksekathariso kati : gia osous dn kseroun iparxoun polla idi pack (l2jfree,l2j,l2joneo,l2emu klp) egw 8a milisw gia Stisimo L2jserver.Opote gia na eimaste sigouroi katevaste to idio pack me mena!!!! dld afto p eipame sto l2jdp.com/nightly/

(katevazete kai afto pou leei l2J server kai to datapack)

 

3)Pera apo to hardware p 8a prepei na exei to PC kai to Pack xriazomaste kai diafora programmata..min tromazete!!! ola einai efkola na ta katevasete..... ta programmata einai to Java JDK, (afou anoigoume L2J server to leei kai i leksi prepei na exoume java...to JDK einai as poume ena paketo gia development)to MySQL,kai to Navicat8 for MySQL

 

4)prin ksekinisoume na kanoume otidipote prepei na exete no-ip!!! dld dynamic IP...pigene www.no-ip.com kanete Sign Up...kai kanete Add Host!!!(edw vazete oti 8elete as poume : -beep-.no-ip.biz) afto to host 8a to 8imaste!!!katevazete to programma apo to site no-ip Duc kapws etc legetai!!!..kanete login sto programma afto(afou to kanete install) kai 8a Tsekarete to No-ip p ftiaksate...Wrea..dn to kleinete to programma ..to elaxistopoieite apla

 

5)Egkatastiste to Java JDK sto PC sas...ee kserete...epomeno epomeno...kai sto telos finish...egine to install tou java JDK pame parakatw

 

6)kanete egkatastash to MySQL kai afou ginei egkatastash 8a sas bgei ena para8iro na to ri8misete!!!twra epeidh se afto to simeio einai kalitera na ta deite me photo's kai dn exw twra deite to post tou WaterKiller : Pws kanw diko m lineage2 server kai deite pws to ri8mizete to MySQL oti sas dixnei stis photographies to patate min aftosxediazete ;) wrea to ri8misate??kante ena RR to PC giati perasate 2 programmata..mia apli kinisi alla simantiki gt egw egw eixa kolisei se ena vhma kai molis ekana RR to PC ftiaxtike

 

7) katevazoume to pack pou sas eipa apo http://www.l2jdp.com/nightly/ ..geia osous dn kseroun : vlepete 2 .Zip arxeia swsta?? ena leei L2J_Server Unstable kai to allo L2J_DataPack..katevaste ta kai ta 2...to prwto einai pou 8a doulepsoume stin arxh diladi to L2J_server..to datapack argotera

 

8)ftiaxte ena Fakelo sto C:/ me name : Server diladi C:/Server kai mesa se afton ton fakelo kante extract to L2J_Server p katevasate

mesa episis se afton ton fakelo ton C:/Server kante extract kai to L2J_datapack pou episis katevasate

 

9)mesa ston fakelo Server 8a sas exoun bgei an ta exete kanei extract swsta 3 fakeloi : datapack_development,gameserver,loginserver kai kapoia alla arxeia

 

10)kante install to navicat8 for MySQL twra..ee kserete ta gnwsta...epomeno epomeno ;)

 

11) afou ginei install anoikste to EIKONIDIO p bgike stin epifaneia ergasias p leei navicat for mySQL...pathste sto Connection panw aristera! Sto Host Grapste Localhost username:root kai password :root

 

11)8a bgei ena connection p exei name Localhost apo katw...pathste deksi click: New Database kai meta valte onoma stin Database L2jdb

 

12) pame ston Fakelo Server twra..mpeite sto datapack_developement vreite ton fakelo tools kai meta vreite to database_installer.bat (pathste deksi click kai epeksergasia kai deite ekei p leei MySQL Bin path elenkste an to path pou exei ginei install to mySQL sas einai idio me to path pou leei ekei..an oxi allakste to to...)kai meta anikste to database_installer.bat akolouthiste tis odigies einai efkolo...patate enter meta ''F'' gia install kai otan sas zitisei username pass host database name valte afta p eixate valei dld localhost, root, (sto password dn vazete tpt), l2jdb 8a deite meta na ginetai mia diadikasia p 8a perastoun apo to A mexri to Z ola ta peri lineage2 dld apo account mexri zones afto einai i database sas...anikste to mysql meta anikste to localhost meta to l2jdb kai 8a deite ekei mesa ta tables

 

13)anikste ton fakelo gameserver pigente config kai vreite ena arxeio me name Server.properties...sto externalIP valte to no-ip p eixa valei gia afto eipa na to thimaste(egw eixa pei gia paradigma -beep-.no-ip.biz) kai sto internal 127.0.0.1 meta anikste ton fakelo loginserver pigente sta configs kai kante to idio!!! valte external to no-ip kai internal to 127.0.0.1

 

14)tora lipon vreite to RegisterGameServer.bat anikste to kai patiste ''1''

 

15)8a dimiourgithei ena arxeio me name hexid(server 1).txt etc thimame kante to metonomasia se hexid.txt sketo kai copy-paste ston fakelo gameserver-->configs

 

16)twra to patch -->>katevaste to programma L2 FileEdit 6.5 kai afou to kanete install anikste to kai pathste Open And Decrypt...vreite to Lineage2 Interlude Client sas ,vreite to system kai meta mesa sto system vreite to L2.ini kai anikste to (einai ena arxeio) 8a vreite mia seira p leei ServerAddrs kai valte ekei to no-ip sas...ego 8a evaza afto p eipa gia paradigma diladi -beep-.no-ip.biz meta save and encrypt kai apothikefste se 413 version

 

17)prepei na aniksete ports gia na mpeite...otan leme ports ennoume na aniksete tis ''portes'' tou modem/router sas..pigenete sto www.portforward.com kai vreite tin marka,to modelo tou router,dialekste ws pexnidi to L2J kai anikste tes ..iparxei guide pws na anoigeis

 

18)mpeite ston fakelo gameserver,vreite to StartGameServer.bat kai anikste to(afiste to anoixto gia na pezei o server)...grigora mpeite ston fakelo loginserver kai vreite to StartLoginServer.bat anikste to(afiste to kai afto anoixto)

 

19)mpeite sto system sas ..diplo click sto l2.exe(opws mpenete panta re guyz :) kai kante ena account....o pextis p 8a ftiaxete dn 8a einai Admin..ton kanete eseis Admin...pigenete sto navicat--->characters --->seirete to pontiki pros ta deksia kai vreite afto p leei accesslevel...ee valte 200 eseis..mpeite pali sto game kai eiste admin

 

20)twra 8a paratirisete pws dn mprorite na kanete tpt..se opio NPC miliseis leei : my text i missing....pigente ston fakelo datapack developement vreite ton fakelo DAta kai copy-paste mesa ston fakelo Gameserver...twra 8a deite perastikan ola..kai ta skill..ola ola

 

 

Twra...Pws 8a proodepsei o server sas!!!(gia High Rate PvP server 8a milisw)

1)proti kinisi na ftiaxete ta config...dld Xp,sp,adena,enchant rate,subclass,class changer,clans na valete posa adena ksekinane oi pextes,na bgalete ta penalties   klp

 

2)peraste ta klassika aparetita NPC ...opws GM shop...buffer..mporite na vreite poli kales douleies edw sto MxC....idika ama exete developper ston server sas mporei na sas ftiaxei gamata NPC's...twra gia to pws 8a perasete NPC's katarxas prepei na parete na kanete copy-paste ta data files(html ,xml klp) ston antistoixo fakelo sto gameserver kai na pate meta stin l2jdb sto navicat ..deksi click..execute batch file kai pernate to SQL tou NPC p katevasate pi8anos apo edw i sas ton edwse kapios

 

3)poli simantiki kinisi..pou prepei na epixirisete me help an iste newbie...iparxoun kai guides edw sto MxC..na kanete compile to pack....as poume ti einai compile...einai mia kinisi pou kanete etc wste na mporite na kanete oti 8elete ston server sas..na ton prostatepste apo hacks na fixarete bugs klp

 

4)Enas High Rate PvP server prepei kata tin gnomi m na exei client modding..ti einai afto??einai i tropopoiisi tou client..wx ti m eipes twra dn se katalava? :P client modding me apla logia einai na vazeis sto game items,skills klp pou dn iparxoun..as poume ta dynasty dn iparxoun sto interlude omws 8a exete akousei pws iparxoun interlude server me dynasty...afto ginetai me client modding...parte etoima client modded files apo to MxC allios an 8elete na prospathisete monoi sas kante antigrafh to client prota...protinw Special Weapon pou 8a exoun to onoma tou server,Epic Armor kai genika custom item kai monadiko description....ta opoia dn 8a ta perneis me adena fysika...me kapion allo tropo opws AA,Coins klp

 

5)xriazeste ena site...gia arxh kaliftite me to site tis .ucoz.....ftiaxe forum ena MSN gia na milate me tous pextes kai diafimiste ton server oso mporite....eidika to na mpeite hopzone einai poli simantiko!!!episis mporite na diafimiste edw sto MxC...etc 8a proselkisete pollous players

 

6)Customized Raid bosses pou 8a petane special items einai episis mia kali idea.....

 

7)ma8ete oso mporite apo SQL,java,HTML,XML klp glwsses boithaei poli

 

8)Min ksexnate pws otan deite pws to PC dn tin palevei upgrade tin mnimi Ram....an iparxei 8ema sindeshs kai dn mporeis na host...pigene tin sindesh estw parapanw as poume 16mbit....alla to kalitero einai na hostareis ton server se eteria opws i NGZ!!!

NGZ site: http://www.ngz-server.de/

 

9)gia na min ksexniomaste....to navicat einai Trial kai kapia stigmh 8a teliosei!!!parte to navicat8_lite alla dn 8a mporite na kanete backup...opote zitiste apo kapio member sto maxcheaters na sas dwsei mesw PM to navicat crack gt apagorevetai sto forum..

 

10)Xrisimes Simvoules: an 8elete otan mpenete sto login screen na leei to onoma tou server sas ..as poume : Welcome to L2xxxxx Server anikste to L2 FileEdit 6.5 kai vreite mesa sto system tou client to arxeio systemsg kapws etc kai 8a vreite tin grammh p leei Welcome to ......klp kai allakste to ..meta save and encrypt se 413 version..an 8elete pali otan vazete to account sas meta patate Agree kai meta OK..sto OK ekei p leei to onoma tou server an 8elete na valete tou dikou sas pali anigete L2FileEdit me ton gnwsto tropo kai anigete to arxeio servername-e p vriskete mesa sto system..kai 8a allaksete to prwto prwto onoma se L2xxxx p einai to diko sas name...

 

11)Sigoura afto p 8a kanei na ksexorizetai 8a einai ena loading screen(afti i photographia p dixnei  meta afou patiseis ''Start'' sto character screen)...mporite na valw mia photo tis areskeias sas..na tin tropopoiisete...8a vreite guide edw sto MxC....allazeis to arxeio L2Font-e sta systextures !!! me kapia programmata!!8a ta katevasete kanontas ena search

 

12)gia na min ksexniomaste:ftiaxte ta buffs se oti ora 8elete (pigenete data/stats/skills anikste me epeksergasia to .xml file pou antistoixei sto skill pou 8elete kai allakste afto pou sto telos leei 'Time' dld tin diarkeia pou kratane se defterolepta einai)

mia kalh kinisi einai na valete to cov na min exei ReuseDelay kai na min xriazete Spirit Ore....8a vreite to antistoixo Xml kai 8a valete na min exei ReuseDelay!!opws episis kai sta dances xwris duals...diagrafete tin seira pou leei WeaponsAllowed!!!

poli katatopistiko Post apo enan empiro sto MxC : http://www.maxcheaters.com/forum/index.php?topic=31948.0

 

13)pros8este ta agapimena sas xromata sta glows!!!...to arxeio p einai ipefthino gia ta glows einai to Env 8a to vreite mesa sto system sas..xriazeste ena programma kai fantasia...kai wres dokimwn vevea!! edw to post analytika: http://www.maxcheaters.com/forum/index.php?topic=27398.0

 

 

 

 

 

 

 

 

Xrisima Links :

1) gia to Navicat8: http://mysql.navicat.com/download.html

2)gia to mySQL: http://dev.mysql.com/downloads/

3)gia to Java JDK: http://java.sun.com/javase/downloads/index.jsp (download to deftero)

4)Idees kai lyseis sxetika me problimata gia to L2j : psakste sto www.l2jserver.com

5)NPC's, oti exei sxesi me client modding klp : www.maxcheaters.com kai kante search ;) alla kai alla sites opws ragezone klp

6)L2FileEdit version 6.5: http://rapidshare.com/files/124650833/L2_FileEdit.6.5.rar.html

7)Pws vazeis mia perioxh stin gatekeeper gia na ginesai teleport se aftin: http://www.maxcheaters.com/forum/index.php?topic=18067.0

8)pws na kanete Compile!! : http://www.maxcheaters.com/forum/index.php?topic=29671.0

9) www.ucoz.com gia na ftiaksete site oi odigies einai aples

10) http://www.maxcheaters.com/forum/index.php?topic=34311.0 (Hero Glow Guide by Strike...afto to pedi pou exei doulepsei kai exei prosferei tosa polla  sto MxC :) gratz)

 

 

--###8a prospathisw na kratisw to post m oso pio Updates ginontai...pi8anon logw afirimadas na ksexasa kati i na eipa kati la8os :)..gia afto iparxei to modify###- Isws akoustei pws iparxei idio post alla egw ena link tou FileEdit ekana copy-paste ola ta ala ta egrapsa me ta vhmata p akolou8isa kai exw ftiaxei kai egw server me ta idia vhmata pou grafw edw kai pros8esa kapies leptomereies pou 8a ginoun aformh(pistevw) na min ginoun alla 1000 post me tis idies erotiseis...prospathisa na ta exw ola mazemena..fysika 8a kanw allages kai updates!!

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ty File!!! pragmati kourastika ligo...8a mporousa na valw kai kapies alles leptomereies alla ena search dn vlaptei...as kanoun ena search ta ellinopoula...TARGET:MAKE THE GREEK SECTION THE BEST

Link to comment
Share on other sites

Well, Einai Already Posted.. 2-3 Fores..

 

Episis , Einai Ligaki Kourastiko To Keimeno. Xwris Kena....

Ola Kollimena Mazi...

 

Episis Apo Oti Eida Me Mia Grigori Matia , Sou Leipoun Merikes Leptomereies..

 

Tespa..

 

Thx Gia To Guide. K Gratz G Tn Douleia Sou.. Alla Alli Fora Kane Search ;)

Link to comment
Share on other sites

man dn einai anagh na to kitakseis olokliro apla afto p 8es sigkekrimena mporeis na deis....alla tha to ftiaxw to egrapsa se mia viastiki stigmh gt exete dikio!!

 

afta p exw grapsei sto telos gia to servername kai diafora pragmata pou eksigisa gia tous newbies iparxoun se alla post alla einai skorpismena egw ta evala.....  alla kapioi newbies dn kseroun ka8olou apo afta.....egw ta anelysa kapws...vlepw se kapia post p leei as poume enas ma8ete pws na kanete client modding..ee ma an o allos asxolite mia ebdomada me developing pws na kserei ti einai..prospa8isa na tous diksw ti simenoun to ka8ena

 

EDIT: to allaksa ligo gia na diavazete pio efkola kai edwsa kai alla stoixeia ;)...pes m episis san ti leptomereis ennoeis gia na tis balw

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Well, Einai Already Posted.. 2-3 Fores..

 

Episis , Einai Ligaki Kourastiko To Keimeno. Xwris Kena....

Ola Kollimena Mazi...

 

Episis Apo Oti Eida Me Mia Grigori Matia , Sou Leipoun Merikes Leptomereies..

 

Tespa..

 

Thx Gia To Guide. K Gratz G Tn Douleia Sou.. Alla Alli Fora Kane Search ;)

 

stefoulis...

Xwris Pareksigisi Filarako ...

Se KaThe Share Kapiou Otan Vlepw To Onoma Sou Mesa

Pada Ma Pada Vlepw Na Kaneis Kritiki...

(afto exei ksana post,ekeino etsi,ekeino alios...)

Afto Mou To Exoun Pei Kai Diafora Alla Pedia Apo To Forum...]

Kopsto Afto Gt Eilikrina Me Nevriazeis...

Exw Dei Pola Post Sou Kai Tsandizome Me Afta Pou Les Ase Pou

Miwneis To Pedi Pou Ekane To Share..] As Exei Ksana Ginei Post To Share....] Afto Tha To Krinune Oi Stuffs Esu Min Anakatevese...

Kopsto...Katantaei (malakia Nevriazeis Kai Alous....)

Anyway [Afta Pou Sou Eipa Parta Filika...]

Link to comment
Share on other sites

postare oso pio analytika mporeis to problima sou me ena screenshot

 

Apla mipos to database einai gia kamel kai oxi gia Interlude ? Eno to Game Server Control anoigei kanonika kai diabazei ta panta kai anoigei O server otan logaro mou grafei : Client [iP:127.0.0.1] is trying to connect  using Interlude Client kai apla den me bazei ston Server  :-\  tha prospathiso na bgalo kai ena screenshot kai tha to postaro ...tnx gia tin apantisi !!!

Link to comment
Share on other sites

prepei na aniksete ports gia na mpeite...otan leme ports ennoume na aniksete tis ''portes'' tou modem/router sas..pigenete sto www.portforwarding.com kai vreite tin marka,to modelo tou router,dialekste ws pexnidi to L2J kai anikste tes ..iparxei guide pws na anoigeis

 

dn ktlva ti kanoume k to site m to bgazi error e3igise to  TY!

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now



×
×
  • Create New...