Jump to content

Official Spam Topic ☂


Maxtor

Recommended Posts

Όποιος παίζει Shaco στο solo q θα πρέπει να ντρέπεται. 

 

Καλησπέρα. 

gt parakalw?

ti egine?

karkiniases apo ta ganks h aplws bm troller?

h akoma kalitera,both?

Link to comment
Share on other sites

gt parakalw?

ti egine?

karkiniases apo ta ganks h aplws bm troller?

h akoma kalitera,both?

 

 

Γιατί στο solo q υποτίθεται πως παίρνεις ένα rating το οποίο εκπροσωπεί το skill σου. Όταν κάποιος κάνει climb με χαρακτήρες που είναι δυνατοί στο solo q και πουθενά αλλού (π.χ. Fiddle, Fizz, Shaco, Draven, Riven κτλπ.), τότε το rating δεν αντιπροσωπεύει τον ίδιο τον παίχτη, αλλά τη δύναμη του χαρακτήρα όταν παίζεις απέναντι σε μη συντονισμένους αντίπαλους. Τώρα αν κάποιον τον ικανοποιεί απλά το να βλέπει ένα δήθεν καλό rating στο profile, όντας αβέβαιος για το αν όντως το αξίζει, τότε είναι ανθυγιεινός για το περιβάλλον του solo q που υποτίθεται πως σκοπός του είναι να δοκιμάζεις τις δυνατότητές σου απέναντι σε συνεχώς καλύτερους αντίπαλους. Τέτοια flaws θα έπρεπε να είχαν στοχοποιηθεί από το design team καιρό τώρα, αλλά πλέον έχει πάρει πολύ διαφορετικό μονοπάτι από αυτό που βάδιζε όταν ακόμα άκμαζε το παιχνίδι και υπάρχουν πολύ σοβαρότερα θέματα που δε θα διορθωθούν ποτέ κατά πάσα πιθανότητα επειδή βγάζουν περισσότερα χρήματα για τη Riot. Δεν τους κατηγορώ για αυτό, αλλά είναι πραγματικά εμετικό το παιχνίδι από S3 και έπειτα. 

 

 

Υ.Γ. Τα παραδείγματα για solo q champs που έδωσα ίσως και να είναι άστοχα αυτή τη στιγμή. Δε ξέρω μιας και έχω να παίξω lol 3 μήνες.

Edited by Fortuna
Link to comment
Share on other sites

 

Υ.Γ. Τα παραδείγματα για solo q champs που έδωσα ίσως και να είναι άστοχα αυτή τη στιγμή. Δε ξέρω μιας και έχω να παίξω lol 3 μήνες.

Pistepse me dn xaneis tpt.

To game to kanan toso sixama p twra pia op junglers einai sejuani,naut,heca,gragas kai genika oti kanei scale me hp sto skillset.

Dn tous vgazeis tpt offensive kai katafernoun na kanoun 5k dmg se 1 teamfight mono k mono epeidh trexoun me to new jungle item.

Logou xarh 1 gragas ftanei 5k hp,350 armor 250,mr literally unpsofable kai solarei apc+adc mono k mono epeidh yparxei.Junglers typou Lee,Shaco,Fiddles,Xin trwne xwma.8a xareis ligo sthn arxh k meta to 35 8a anarwtiese gt sas ekane solo 1 gragas,heca kai t fagate kl kl mono to miso hp.

Mexri kai sto top fadasou pezoun teleport/smite gia na vgazoun ayth thn sapila.

Aimetiko to kanan to meta p apla ntynese kreas k koveis mono k mono epeidh TREXEIS DEKSIA K ARISTERA.Dn mporw na to xonepsw!!!

Ta mona adc p kanoun ''kati'' pia einai vayne,kalista(an exeis daxtyla) kai jinx.Meine makria apo LoL oso krataei ayth h meta.An s aresei fysika to rambo tactic xwris fovo 8anatou s synistw na pe3eis.

Link to comment
Share on other sites

Pistepse me dn xaneis tpt.

To game to kanan toso sixama p twra pia op junglers einai sejuani,naut,heca,gragas kai genika oti kanei scale me hp sto skillset.

Dn tous vgazeis tpt offensive kai katafernoun na kanoun 5k dmg se 1 teamfight mono k mono epeidh trexoun me to new jungle item.

Logou xarh 1 gragas ftanei 5k hp,350 armor 250,mr literally unpsofable kai solarei apc+adc mono k mono epeidh yparxei.Junglers typou Lee,Shaco,Fiddles,Xin trwne xwma.8a xareis ligo sthn arxh k meta to 35 8a anarwtiese gt sas ekane solo 1 gragas,heca kai t fagate kl kl mono to miso hp.

Mexri kai sto top fadasou pezoun teleport/smite gia na vgazoun ayth thn sapila.

Aimetiko to kanan to meta p apla ntynese kreas k koveis mono k mono epeidh TREXEIS DEKSIA K ARISTERA.Dn mporw na to xonepsw!!!

Ta mona adc p kanoun ''kati'' pia einai vayne,kalista(an exeis daxtyla) kai jinx.Meine makria apo LoL oso krataei ayth h meta.An s aresei fysika to rambo tactic xwris fovo 8anatou s synistw na pe3eis.

 

 

Πιο καλό ακούγεται από S4 που ήταν το χειρότερο season κατά τη γνώμη μου. Τουλάχιστον υπάρχει ποικιλία σε picks τώρα και παίζονται και οι tank junglers από ό,τι κατάλαβα που είχαν να φανούν από S2.

 

Είναι φανερό πως η Riot ή δε θέλει ή δεν ξέρει τι να κάνει με το jungle, πράγμα που έχει ως αποτέλεσμα να γαμιέται γενικά το game, ανάλογα με το τι αλλαγές κάνουνε στο jungle. Το κύριο πρόβλημα θεωρώ είναι πως νομίζουν πως για να έχει πλάκα το game πρέπει να κάνεις damage για να σκοτώνεις και να λες ότι κουβάλησες. Αυτή η τάση ξεκίνησε το S3 που βάλανε τα support items και βλέπεις ξαφνικά μια Sona να σου κόβει το μισό health με 1 item που κοστίζει 200 gold. Το ίδιο ισχύει και για τα jungle item και γενικότερα τις αλλαγές στο jungle. Κατά τη γνώμη μου, ο jungler ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να κουβαλάει μέσω του damage του. Ο jungler πρέπει να είναι ένα 2ο support, δηλαδή ένας disrupter/initiator, ένα αμυντικογενές tank τέλος πάντων που ως ρόλο έχει να καθοδηγεί το team έμμεσα ή άμεσα με τις κινήσεις του. Δεν πρέπει να έχει τη δυνατότητα να μπορεί να βγάζει offensive items χωρίς να ρισκάρει και ούτε πρέπει να βγάζει το εμετικό damage χωρίς καθόλου items. Sejuani έπαιζα από τότε που βγήκε όταν ακόμα τη θεωρούσαν troll pick. Γενικότερα tank junglers ήταν οι αγαπημένοι μου και μόνο αυτούς έπαιζα σχεδόν αποκλειστικά. Πολλοί που παίζαν μαζί μου, περίμεναν ότι θα αρχίσω να παίζω περισσότερο τώρα που τους δίνουν buffs, αλλά όχι. Είδα τι κατεύθυνση θέλουν να ακολουθήσουν και δε μου αρέσει καθόλου, οπότε σταμάτησα τελείως. 

 

 

Απλά πιστεύω πως προσπαθούν να κάνουν το game ελκυστικό στο μέσο ηλίθιο. Αυτό τουλάχιστον καταλαβαίνω όταν βλέπω πως όταν ένας χαρακτήρας που δεν κόβει damage είναι άχρηστος. Ακόμα και τα support πρέπει να κόβουν damage για να είναι χρήσιμα. Ο ρόλος ενός support είναι να προστατεύει τους συμπαίκτες του, όχι να ενισχύει το damage ΚΑΝΟΝΤΑΣ το. Το ίδιο ισχύει και για τα tank με kit όπως αυτό του nautilus, του rammus και της sejuani. Ο ρόλος τους είναι να σπάνε πούτσες με cc μέσα στα fight και να κάνουν engage, έχοντας ένα λίγο damage (ΛΙΓΟ τονίζω), ώστε να μη γίνονται ignore. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...