Jump to content

Ο πιο "καθαρός" τρόπος να φέρεις χρήματα από το εξωτερικό


SQL Developer

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Είχα κάνει ένα post σχετικά με την νομιμοποίηση εσόδων απο το εξωτερικό αλλά τελικά δεν μπόρεσα να βγάλω κάποια άκρη για αυτό λοιπόν έκανα αυτό το post.

Έχω μια απλή ερώτηση, 

Ένας πελάτης θέλει να μου μεταφέρει 800€ απο Αμερική, ποιός είναι ο "καλύτερος" τρόπος να γίνει?

 

Με εκτίμηση.

Edited by SQL Developer
Link to comment
Share on other sites

Τα 800 ευρω ειναι σκουπιδι. Οι τραπεζες κλπ θα ασχοληθουν μαζι σου μονο αν μεταφερεις ποσα οπως 100.000 ευρω - 500.000 ευρω - 1 εκατ. κλπ Τα 800 ευρω τα στελνουν γονεις σε παιδακια που σπουδαζουν τι νομιμοποιηση μου λες. 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Elfocrash said:

Είσαι παντελώς άσχετος. Κάνε μια χάρη στον εαυτό και μην απαντάς όταν δεν έχεις ιδέα.

 

Έχεις δηλωμένη εταιρεια? Είσαι με μπλοκάκι?

Καλημέρα, όχι δεν έχω κάποια εταιρεία και δεν είμαι ελεύθερος επαγγελματίας

 

10 hours ago, Kara` said:

Τα 800 ευρω ειναι σκουπιδι. Οι τραπεζες κλπ θα ασχοληθουν μαζι σου μονο αν μεταφερεις ποσα οπως 100.000 ευρω - 500.000 ευρω - 1 εκατ. κλπ Τα 800 ευρω τα στελνουν γονεις σε παιδακια που σπουδαζουν τι νομιμοποιηση μου λες. 

Εγώ το βλέπω με την άποψη οτι δεν θα είναι "καθαρό" σε περίπτωση ελέγχου σε μερικά χρόνια να δουν συναλαγές με 10άδες διαφορετικούς καταθέτες του εξωτερικού με αντίστοιχα ποσά των 500+.

 

Εμένα δεν με πειράζει να φορολογηθούν αυτά τα χρήματα και να υπάρξει μια κράτηση ΦΠΑ απλά για τον λόγο ότι έχω 5νθήμερο/8ωρο ένσημα δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να έχω και ταυτόχρονα κάποιο μπλοκ αλλά θα μιλήσω με λογιστή και θα ενημερώσω αυτό το post για να μάθουν όσοι θέλουν να ξέρουν.

 

Παρακαλώ για μια άμεση λύση η μεταφορά σε paypal και σταδιακή μεταφορά απο paypal στην κάρτα μου θα είναι μια εύκαιρη λύση έστω για αυτή την συναλλαγή? 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, SQL Developer said:

Καλημέρα, όχι δεν έχω κάποια εταιρεία και δεν είμαι ελεύθερος επαγγελματίας

 

Εγώ το βλέπω με την άποψη οτι δεν θα είναι "καθαρό" σε περίπτωση ελέγχου σε μερικά χρόνια να δουν συναλαγές με 10άδες διαφορετικούς καταθέτες του εξωτερικού με αντίστοιχα ποσά των 500+.

 

Εμένα δεν με πειράζει να φορολογηθούν αυτά τα χρήματα και να υπάρξει μια κράτηση ΦΠΑ απλά για τον λόγο ότι έχω 5νθήμερο/8ωρο ένσημα δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να έχω και ταυτόχρονα κάποιο μπλοκ αλλά θα μιλήσω με λογιστή και θα ενημερώσω αυτό το post για να μάθουν όσοι θέλουν να ξέρουν.

 

Παρακαλώ για μια άμεση λύση η μεταφορά σε paypal και σταδιακή μεταφορά απο paypal στην κάρτα μου θα είναι μια εύκαιρη λύση έστω για αυτή την συναλλαγή? 

Αγνοησε τον μπακλαμα elfo που ειναι ναρκισσιστης μεχρι αηδιας και νομιζει οτι τα ξερει ολα. 10 χρονια τωρα μια ζωη εχει δικιο και τα ξερει ολα. Μπορεις να μεταφερεις μικρα ποσα απο το paypal και κανεις δεν μπορει να σου πει τιποτα γιατι αν ηταν ετσι θα επρεπε να ελεγχουν ολες τις οικογενιες που στελνουν λεφτα στα παιδια τους. Μια αλλη λυση που μπορεις να κανεις ειναι το western union για πολυ μεγαλα ποσα και δεν υπαρχει κανενας ελεγχος.

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Kara` said:

Αγνοησε τον μπακλαμα elfo που ειναι ναρκισσιστης μεχρι αηδιας και νομιζει οτι τα ξερει ολα. 10 χρονια τωρα μια ζωη εχει δικιο και τα ξερει ολα. Μπορεις να μεταφερεις μικρα ποσα απο το paypal και κανεις δεν μπορει να σου πει τιποτα γιατι αν ηταν ετσι θα επρεπε να ελεγχουν ολες τις οικογενιες που στελνουν λεφτα στα παιδια τους. Μια αλλη λυση που μπορεις να κανεις ειναι το western union για πολυ μεγαλα ποσα και δεν υπαρχει κανενας ελεγχος.

Ευχαριστώ, κανονίστηκε με western union και πιθανόν με αυτόν τον τρόπο θα γίνονται οι μελλοντικές πληρωμές επειδή απο ότι ενημερώθηκα είναι αξιόπιστος τρόπος (ελπίζω να μην έχει μεγάλη προμήθεια).

 

Ευχαριστώ πολύ !

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, SQL Developer said:

Ευχαριστώ, κανονίστηκε με western union και πιθανόν με αυτόν τον τρόπο θα γίνονται οι μελλοντικές πληρωμές επειδή απο ότι ενημερώθηκα είναι αξιόπιστος τρόπος (ελπίζω να μην έχει μεγάλη προμήθεια).

 

Ευχαριστώ πολύ !

Αναλογος τη χωρα που τα φερνεις. Πχ αν φερεις απο Βραζιλια αυτος που στα στελνει θα πληρωσει αρκετα πχ για μενα πληρωσαν 10 ευρω στα 100 ευρω. Αλλα αλλαζει απο χωρα σε χωρα γιαυτο ρωτα σε μια western την προμηθεια απο την αλλη χωρα και αμα δεις οτι στα 500 ειναι πχ 20 ευρω τοτε ειναι κομπλε για τετοια ποσα. Απο εκει κ περα παλι σου λεω οτι το paypal -> τραπεζα δεν θα σε πειραξει. 

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα πάντως και το sunrise έρχονται όλα σαν donation, κρατάει η paypal ένα ποσοστό βέβαια όπως και σε κάθε συναλλαγή άλλωστε.
Δεν τα μεταφέρω καν σε τράπεζες , εκτός από ελάχιστες περιπτώσεις που ίσως να έτυχε να τράβηξα κάνα χιλιάρικο. ( στο σύνολο ) 

 

Κάνω αγορές για τρίτους και γνωστούς και παίρνω τα χρήματα στο χέρι. Δεν ξέρω αν πρέπει να δηλωθεί κάτι και ο λογιστής μου δεν είναι ενήμερος για σχετικά θέματα, οπότε το έχω αφήσει έτσι προς το παρόν και με έχει βολέψει. 

Έκλεισα πχ πρόσφατα 4 αεροπορικά εισιτήρια αξίας 2κ+ και τα πήρα στο χέρι. 

Edited by `NeverMore
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Elfocrash said:

Βλακάκο έχω βγάλει πολλά λεφτά στο εξωτερικό απο το 11 που είμαι Λονδίνο. Μέχρι τα capital controls έβγαζες σε batches μέχρι 100κ και δεν σου έλεγε κανείς τίποτα. Μετα τα capital controls και ακόμα μετα το cap lift που έγινε πέρσι ρωτάνε που τα πάς όταν τα βγάζεις για ποσά άνω των 2-3κ ειδικά άμα γίνεται πάνω απο μια φορα. Για να βγάλεις για το παιδι σου που σπουδάζει εξωτερικό ήθελες ειδική άδεια με χαρτί επιβεβαίωσης σπουδών. Στα εισερχόμενα για 800 ευρώ, ναι δεν θα σε ρωτήσει κανείς που τα βρήκες αλλα άμα μπαίουν 500-1000+ ευρώ τον μήνα σταθερά και δεν τα δικαιολογίσεις θα βρείς τον μπελά σου. Άσχετε.

Οπα ρε τυπα του εξωτερικου που πας να μας το παιξεις οτι εισαι κατι.  Επειδη εχω μιλησει με τον Δ. οταν ειχα παει στην εθνικη των ρωτησα για το 1000ρικο που λες το μηνα και ειπε μην σε νοιαζει. Πες του μηπως να κοβει και εταιρικο τιμολογιο για 5 ευρω για τις τσιχλες. Και στην τελικη ας μεταφερει 300-400 ευρω καθε μηνα κ ας τα αφηνει στο paypal τα αλλα. Εγω μονο μεταφερω απο το paypal σταθερα καθε μηνα απο 400-1200 ευρω και δεν μου εκανε κανεις τιποτα επι 6 χρονια. Τωρα αν εσυ εισαι πουκαμισιαρης με τη μυτουλα πανω που θελει να το παιξει κατ,ι πολυ καλα κανεις αλλα να μιλας για μεγαλα ποσα οχι για 200 κ 400 ευρω. Αν ηταν ετσι ολο το freelancer.com θα ειχε μπει φυλακη χρονια τωρα. 

 

Και επιτελους κλειστο το ριμαδι σου να μιλησει κ κανεις αλλος. Δεν εχεις τον υπερτατο λογο εδω μεσα ουτε παντα δικιο γυφτο ε γυφτο. Ποσα χρονια που σε ξερω παντα σε θυμαμαι να την λες στους αλλους και να τους διορθωνεις και τωρα που το κανω εγω εγινα δηθεν. Νταξει ελφο με επεισες. Μην κανεις να απαντησεις το θεωρω ληξαν το θεμα και δεν θελω κουβεντουλα μαζι σου. Σαν να μιλαω στον kwstaki123 

 

ΠΣ. κ για τις ***ς που λες παμε αμα θες παρεα σε μια εθνικη να σου το επιβεβαιωσουν μια χαρα για τετοια ποσα.

Edited by Kara`
Link to comment
Share on other sites

ti metafereis 400 ti metafereis 40000 eisai akrivws to idio paranomos lol, i moni diafora einai oti me ta 40000 se vriskoun pio efkola

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, xdem said:

ti metafereis 400 ti metafereis 40000 eisai akrivws to idio paranomos lol, i moni diafora einai oti me ta 40000 se vriskoun pio efkola

Nai dn eipa oti eisai nomimos alla dn noiazontai gia mikra posa. O tupas apo thn ethiniki poy den itan upallhlos itan o dieutintis eipe xekathara oti 8a se kanoun tracking ama doun oti epi 10 mhnes px bazeis posa 2000 - 5000 - 10000 euro klp. Gia 200-300 euro dn noiazontai.

 

Kai ela pes ali8ia an itan na ine gia 200-300 euro na se baloune mesa tote 8a ixe mpei olo to diadiktuo. Emeis mono apo maxc p kanoume douleies bgazoume parapanw apo 300 euro to mhna epi posa xronia.

 

Freelancers pou xerw apo to freelancer.com bgazoun 2000-3000 euro to mhna apo VFX pou poulane.

Edited by Kara`
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, xdem said:

xazos eisai? den einai thema posou einai thema an se piasoun

auto leme re malaka niose ligo. apla tetoia posa den fainontai kai dn noiazontai. ama 8elane autoi mas pidagan olous dn exoune anagki k gia 1 euro. Dld ama 8es na steileis lefta se mia xaderfi sou sto exwteriko ti 8a kaneis 8a kopseis timologio i 8a ta dilwseis? 8a dilosis lefta pou ine idi dilomena ws eisodima sou kai ta stelneis alou?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...