Jump to content

Επίσημο Τοπικ Πανελληνίων 2013


Fanky

Recommended Posts

Τέλος πάντων, δεν έχει νόημα να προσπαθήσω να εξηγήσω πως τα Κείμενα της Κατεύθυνσης δεν έχουν καμία σχέση με τα κείμενα που κάνουν στη Γενική ή την ενεργοποίηση που χρειάζεται για να γράψεις Αρχαία σε άτομο που δεν έχουν κάνει τα μαθήματα.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε η βιολογία.

Είσαι μαλακας ή το παίζεις πραγματικά. ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΝΑ ΘΕΜΑ Γ.Π αυτό είπα. Το ΑΟΘ δεν είναι υποχρεωτικό είναι επιλογής μα όχι υποχρεωτικό σαν μαθ γεν, ιστορία γεν, βιολογία γεν, φυσικη γεν.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι μαλακας ή το παίζεις πραγματικά. ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΝΑ ΘΕΜΑ Γ.Π αυτό είπα. Το ΑΟΘ δεν είναι υποχρεωτικό είναι επιλογής μα όχι υποχρεωτικό σαν μαθ γεν, ιστορία γεν, βιολογία γεν, φυσικη γεν.

 

Ξέρεις πολλούς τεχνολογικούς που δε δώσαν ΑΟΘ; Στη χρονιά μου έδωσε τουλάχιστον το 80 %.

 

Ο λόγος που δίνουν βιολογία είναι επειδή είναι πιο οικία τα θέματα μιας και διδάσκονται παρόμοια και στην Γ Γυμνασίου.

Link to comment
Share on other sites

Τέλος πάντων, δεν έχει νόημα να προσπαθήσω να εξηγήσω πως τα Κείμενα της Κατεύθυνσης δεν έχουν καμία σχέση με τα κείμενα που κάνουν στη Γενική ή την ενεργοποίηση που χρειάζεται για να γράψεις Αρχαία σε άτομο που δεν έχουν κάνει τα μαθήματα.

Κάναμε κείμενα μέχρι Γ λυκείου δεν είμαστε άκυροι. Δεν έχει σχέση με την εξυπνάδα και την κριτική σκέψη αλλα με την ψυχολογία του ατόμου. Αφού οι ποιητές γράφουν ο,τι τους κατέβει στο κεφάλι και ένας καθηγητής δίνοντας σου συγκεκριμένες κατευθύνσεις θα προσεγγίσεις το θέμα είναι περιορισμένη η ύλη. Κανε το ίδιο ρε μάγκα εσύ και στα μαθηματικα κατεύθυνσης στα ολοκληρωματα που κάνουμε 5474747 ασκήσεις και πάλι δεν το γράφουμε το 4ο θέμα. Τι συγκρίνεις τώρα τα στοιχεία μιλούν απο μόνα τους 80 % των μαθητών γράφει κάτω απο τη βάση μαθ. κατ και φυσική παραπλήσια. Που γράφουν οι παπαγαλοι κάτω απο τη βάση δώσε μας ποσοστό και μετά έλα να γράψεις.

Link to comment
Share on other sites

Μαθηματικά, φυσική κτλπ πάντα ήμουν καλός, αλλά από Β' Λυκείου σταμάτησα να ασχολούμαι και  θα ήταν "αυτοκτονία" να έδινα Μαθηματικά Γενικής, αντί για κάτι που ξέρω λίγο πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, Β΄Λυκείου ήμουν Τεχνολογική, αλλά τελικά δε μου κίνησε το ενδιαφέρον. Δε διάβαζα, άρχισα άλλα μαθήματα και άλλαξα στην Γ.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά δεν ήμουν ποτέ της στεγνής αποστήθισης για αυτό και δεν έγραψα ποτέ Ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Μαθαίνετε αρχαία ελληνικα σωστα ; Και για πες μου που σας χρειάζονται ; Λέμε ας πουμε στη γλώσσα ποια γλώσσα σας γαμανε στην έκθεση οι τεχνολογικοθετικοι. Τουλάχιστον σε εμάς και η φυσικη και τα μαθηματικα οξυνουν το μυαλό και βοηθούν στην επίλυση καθημερινών προβλημάτων.

Link to comment
Share on other sites

Μαθηματικα κατευθυνσης το εχουν κανει αηδια πλεον, ακομα και οι καθηγητες συναντανε δυσκολια στα θεματα που βαζουν.

 

Θεωρητικη και μπετοβλακας στοκος αχρηστος να εισαι, αν κανεις ενα μετριο διαβασμα, ακομα και χωρις φροντιστηριο ισως πιασεις βαση.

 

Στην τεχνολογικη, χωρις φροντιστηριο ζητημα να γραψεις μονο ΑΟΔΕ και τα 2 θεματα του ΑΟΘ.

Link to comment
Share on other sites

Μαθαίνετε αρχαία ελληνικα σωστα ; Και για πες μου που σας χρειάζονται ; Λέμε ας πουμε στη γλώσσα ποια γλώσσα σας γαμανε στην έκθεση οι τεχνολογικοθετικοι. Τουλάχιστον σε εμάς και η φυσικη και τα μαθηματικα οξυνουν το μυαλό και βοηθούν στην επίλυση καθημερινών προβλημάτων.

Ισχυει οτι αυτα που κανουμε στην 3η λυκειου ειναι πολυ σχετικα και χρησιμα, αλλα οχι ολα (μιγαδικοι και κατι γαμημενα 4α θεματα που ξεφευγουν εντελως απο την λογικη..)
Link to comment
Share on other sites

Μαθηματικα κατευθυνσης το εχουν κανει αηδια πλεον, ακομα και οι καθηγητες συναντανε δυσκολια στα θεματα που βαζουν.

 

Θεωρητικη και μπετοβλακας στοκος αχρηστος να εισαι, αν κανεις ενα μετριο διαβασμα, ακομα και χωρις φροντιστηριο ισως πιασεις βαση.

 

Στην τεχνολογικη, χωρις φροντιστηριο ζητημα να γραψεις μονο ΑΟΔΕ και τα 2 θεματα του ΑΟΘ.

Πες το ψέματα ο καθηγητής μαθηματικων του bro μου είδε και έπαθε φέτος να βγάλει το 4ο θέμα μαθ γεν.

Link to comment
Share on other sites

Πες το ψέματα ο καθηγητής μαθηματικων του bro μου είδε και έπαθε φέτος να βγάλει το 4ο θέμα μαθ γεν.

ΓΕΝΙΚΗΣ.

 

Αφου οταν καναμε μαθηματικα κατ στο σχολειο αλλων χρονων, οι μαθηματικος μας ζοριζοτανε(δεν σου λεω οτι ητανε αστερι μαθηματικος-αν κ ειχε φροντ πιο παλια) αλλα νταξει..

Μα τα θεματα που βαζουν, μπαινουν πολυ ευκολα σε μαθηματικες σχολες.

Link to comment
Share on other sites

Μαθαίνετε αρχαία ελληνικα σωστα ; Και για πες μου που σας χρειάζονται ; Λέμε ας πουμε στη γλώσσα ποια γλώσσα σας γαμανε στην έκθεση οι τεχνολογικοθετικοι. Τουλάχιστον σε εμάς και η φυσικη και τα μαθηματικα οξυνουν το μυαλό και βοηθούν στην επίλυση καθημερινών προβλημάτων.

 

Ο ορισμός της αντιλογίας.

Link to comment
Share on other sites

Ισχυει οτι αυτα που κανουμε στην 3η λυκειου ειναι πολυ σχετικα και χρησιμα, αλλα οχι ολα (μιγαδικοι και κατι γαμημενα 4α θεματα που ξεφευγουν εντελως απο την λογικη..)

Το 4ο το είπα και παραπάνω και για τους μιγαδικους δε νομίζω συνδέονται με την πραγματικότητα. Οσο για τη φυσικη το πιο αγαπημένο μου μάθημα αυτό και αν συνδέεται με την καθημερινότητα πραγματική απόλαυση και μαγεία.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...