Jump to content

Recommended Posts

Γεια σας θέλω να κάνω μερικές ερωτήσεις σχετικά με τα Acis Packs. Έχω βρει ένα Acis Pack από Tryskell version 401 και προσπαθώ να περάσω διάφορους κώδικες που κάνετε Share και δεν καταφέρνω να τους ενσωματώσω μέσα στην Version 401 από ότι κατάλαβα οι περισσότεροι κώδικες για κάποιο λόγο είναι για 374.Αν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί συμβαίνει αυτό.δεν είμαι  Developer απλά ασχολούμαι και ψάχνω για να δημιουργήσω έναν Server έτσι όπως τον θέλω.Αν φταίει η Version μπορώ να βρω από κάπου μία πιο συμβατή για να μην έχω error η λείπουν αρχεία?παράδειγμα(L2pinstance.java) ή μέσα στα Java files εμενα λεει _player ενώ σε άλλες Version λέει _active player από οτι έχω καταλάβει  .O server που θέλω να φτιάξω είναι Low Rates Retail.Επίσης από ότι είδα υπάρχουν διάφοροι τύποι από Server packs (Acis,Frozen,Luchera,l2jarchid.....)

Eίναι σωστός ο τύπος που έχω επιλέξει για αυτό που προσπαθώ να κάνω?Oπως θα ξαναπώ δεν είμαι Developer ούτε ξέρω από Java απλά ξεκίνησα να μαθαίνω σιγά-σιγά. 

Δεν ξέρω εάν αυτό που ανέβασα είναι σωστό Topic.  Αν οχι ζητάω συγνώμη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by Vision
Link to comment
Share on other sites

many classes has been moved / renamed etc java versions also has been updated , so you need to adapt em to the newest revision . if you read where and what goes , you'll find your way most of us learnt like this , so gl 🙂

Edited by Kishin
Link to comment
Share on other sites

Στις περισσότερες class έχει διαγραφεί το L2 απο το όνομα πχ L2Trade -> Trade

Γενικές και ριζικές αλλαγές είναι στο L2PcInstance -> Player οπότε όταν θα κάνεις το adapt στα παλιά code τα προβλήματα που θα αντιμετωπίσεις θα είναι όλα τέτοιου είδους.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Η αλήθεια είναι ότι το acis έχει αλλάξει πολλά από τα class του για τους περισσότερους κώδικες εδώ μέσα. Αυτό κατά την γνώμη μου, κάνει δύσκολη την "ζωή" για κάποιον που ξεκινάει τώρα, δεδομένου ότι θα πρέπει να κατέχει γνώσεις, τις βασικές τουλάχιστον, για να γράψει έναν ήδη shared code. 

 

Θα σου πρότεινα να βρεις και να ασχοληθείς πάνω στο 381, αλλά αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα να χάσεις τα "bug fixes/rework" κτλπ που υπάρχουν έως το 401. Όμως, θα είναι μία καλή αρχή μέχρι να μάθεις τα βασικά, και να πειραματιστείς. Ακόμη και να ασχοληθείς για να ανοίξεις server πάνω στο 381. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

As says Nightw0lf, classes in general got "L2" dropped and the instances were renamed in a single revision during rev 367. General rule is to drop "L2" and "Instance" out of it, the exceptions are listed in changeset 367.

About regular classes and methods, they also can be renamed, merged, refactored - it's largely splitted over aCis history - 36th cycle was almost only about it, and laterly was regrouped under Organization tab since rev 382+ (package holding all enums, addition/removal of methods, etc).

If you manage to re-adapt a code, consider to share it back on the associated topic. People forgets to do that, those days.
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now


×
×
  • Create New...