Jump to content
  • 0

Forward Port


DimiCxD3

Question

Καλησπέρα, μηπως θα μπορουσε καποιος να με βοηθησει, τι μπορει να πηγαινει λαθος; σηκνωνω τον σερβερ αλλα τιποτα δεν μπαινει εχω δει ποσα guides αλλα λυση δεν βρηκα.

image.png.ef1bdf9171bcccf44c0f198d34260a44.png

image.png.146a9684364c4f615eb21cb688a569d7.png

 

Link to comment
Share on other sites

14 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

9014 δε χρειαζεται να την ανοιξεις, δειξε μια φωτογραφια απο cmd, με την εντολή ipconfig /all

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
27 minutes ago, Nightw0lf said:

9014 δε χρειαζεται να την ανοιξεις, δειξε μια φωτογραφια απο cmd, με την εντολή ipconfig /all

 

Ethernet adapter Ethernet:

   Connection-specific DNS Suffix  . :
   Description . . . . . . . . . . . : Realtek PCIe GbE Family Controller
   Physical Address. . . . . . . . . : 10-BF-48-89-B1-47
   DHCP Enabled. . . . . . . . . . . : No
   Autoconfiguration Enabled . . . . : Yes
   Link-local IPv6 Address . . . . . : fe80::798a:7956:99d0:8e6f%3(Preferred)
   IPv4 Address. . . . . . . . . . . : 192.168.0.103(Preferred)
   Subnet Mask . . . . . . . . . . . : 255.255.255.0
   Default Gateway . . . . . . . . . : 192.168.0.1
   DHCPv6 IAID . . . . . . . . . . . : 336641864
   DHCPv6 Client DUID. . . . . . . . : 00-01-00-01-25-80-19-3B-10-BF-48-89-B1-47
   DNS Servers . . . . . . . . . . . : 192.168.0.1
                                       8.8.8.8
   NetBIOS over Tcpip. . . . . . . . : Enabled

Edited by DimiCxD3
Link to comment
Share on other sites

  • 0

ok σωστά τα έχεις, το firewall των windows του εβαλες τις πορτες 2106 7777 στα εισερχομενα και εξερχομενα και σαν udp και σαν tcp; και επισης οταν το κανεις αυτο την ωρα που κανεις το τεστ αν εχουν ανοιξει ο σερβερ πρεπει να ειναι ανοιχτος για να απαντησει στο τεστ

Link to comment
Share on other sites

  • 0
6 hours ago, Nightw0lf said:

ok σωστά τα έχεις, το firewall των windows του εβαλες τις πορτες 2106 7777 στα εισερχομενα και εξερχομενα και σαν udp και σαν tcp; και επισης οταν το κανεις αυτο την ωρα που κανεις το τεστ αν εχουν ανοιξει ο σερβερ πρεπει να ειναι ανοιχτος για να απαντησει στο τεστ

το γνωριζω αλλα ουτε καν μπορω να μπω περα οτι λεει οτι ειναι κ κλειστα, αυτα εδω σωστα δεν ειναι;

Capture.PNG

Link to comment
Share on other sites

  • 0
9 hours ago, DimiCxD3 said:

το γνωριζω αλλα ουτε καν μπορω να μπω περα οτι λεει οτι ειναι κ κλειστα, αυτα εδω σωστα δεν ειναι;

Capture.PNG

το τεταρτο δεν χρειάζεται, το τρίτο μόνο αμα θέλεις να βάλεις στην σελίδα σου συνδέσεις για την βάση δεδομένων, το δεύτερο και το τρίτο πρέπει να ανοίξεις ακριβώς τα ίδια και με Protocol type UDP και μάλλων θα δουλέψει

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Όπως έχω πει και σε άλλους επειδή προχθές έπαθα το ίδιο εμένα λύθηκε με το αλλάξω μέσα στο port forward του router μου το WAN_Connection σε όλες της πόρτες από ATM_DSL σε PTM_DSL (έχω το Speedport της Cosmote), τσέκαρε το να δεις αν ανοίξουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
1 hour ago, Nightw0lf said:

το τεταρτο δεν χρειάζεται, το τρίτο μόνο αμα θέλεις να βάλεις στην σελίδα σου συνδέσεις για την βάση δεδομένων, το δεύτερο και το τρίτο πρέπει να ανοίξεις ακριβώς τα ίδια και με Protocol type UDP και μάλλων θα δουλέψει

τα εβαλα και σε udp αλλα τιποτα...

1 hour ago, NickAtsi said:

Όπως έχω πει και σε άλλους επειδή προχθές έπαθα το ίδιο εμένα λύθηκε με το αλλάξω μέσα στο port forward του router μου το WAN_Connection σε όλες της πόρτες από ATM_DSL σε PTM_DSL (έχω το Speedport της Cosmote), τσέκαρε το να δεις αν ανοίξουν.

δεν βρησκω να εχει κατι τετοιο μεσα....

Link to comment
Share on other sites

  • 0

νομίζω οτι εξαντήσαμε αρκετές επιλογές επόμενο είναι να επικοινωνήσεις με τον παροχέα σου και να ζητήσεις να σου τις ανοίξουν αυτοί (και θα το κάνουν όπως είναι υποχρεωμένοι).

Link to comment
Share on other sites

  • 0
4 hours ago, Nightw0lf said:

νομίζω οτι εξαντήσαμε αρκετές επιλογές επόμενο είναι να επικοινωνήσεις με τον παροχέα σου και να ζητήσεις να σου τις ανοίξουν αυτοί (και θα το κάνουν όπως είναι υποχρεωμένοι).

Θα καλεσω αυριο εαν ειναι κανενας εκει να δω τι θα μου πουνε

Link to comment
Share on other sites

  • 0

επίσης, καθε χρόνο δικαιούσε (λίγοι το ξέρουν) νέο ρούτερ δωρεάν, επιστρέφεις το παλιό, αν δεν σου κάνει πάνε εκεί το θέμα θα κάνουν τους ανήξερους στην αρχή.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

anoi3e to "Cmd" as administrator,type~>ipconfig~>you need ipv4 adress μετά:

1:ports 7777,2106,80,9014,3306

2: Tα ports πρέπει να είναι στη κατηγορία "virtual server" ή στο  "port Forwarding"

3:internal άστο 127.0.0.1,external την ip adress σου(κάνε το αναζήτηση στο google : whats my ip adress)

4:Άλλαξε το internal and external και στα δυο αρχεία gameserver/config/network and loginserver/config/network

5:Άλλαξε το δικό σου l2.ini σε 127.0.0.1

6:Edit ένα l2.ini με την ip adress σου (κοίτα βήμα 3) 

7:Upload το system με l2.ini του ip σου 

8:Άνοιξε loginserver and gameserver

9:Τέλος, ελπίζω να βοήθησα.

 

Υ.Γ  * Στο system που θα κάνεις upload πρέπει να έχεις το IP σου,ώστε να μπουν οι άλλοι,ωστόσο στο δικό σου system το 127.0.0.1 για να μπαίνεις εσύ.

Επίσης σου έχω στείλει pm αν θες να το δούμε μαζί.

 

Have fun!

Edited by scraw
Link to comment
Share on other sites

  • 0

η 80 και η 9014 δεν χρειάζεται. και αμα δεν έχεις κάποιο script που να θέλει την βάση του σέρβερ στην σελίδα σου ούτε η 3306.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Οτι ναναι είναι οι routers των παρόχων αν θέλεις να κάνεις καμια δουλειά παραπάνω.. 

 

Σε τέτοιες περιπτώσεις κοιτάμε δύο πράγματα όσον αφορά το router του παρόχου.

Firewall και Port Forwarding.

 

Αν δεν ξέρεις ακριβώς πως παίζει το firewall στο router του παρόχου, εγώ λέω κλείσ'το για αρχή και εφόσον φτάσεις σε μια κατάσταση που "παίζει", το κάνεις και πιο secure. 

 

Άρα πρώτα κλείσε το firewall του router.

Μετά θες port forwarding. Θες να πεις στο router ό,τι έρχεται στο εξωτερικό interface (Internet) σε συγκεκριμένη θύρα να το στέλνει σε συγκεκριμένη εσωτερική IP και σε συγκεκριμένη θύρα.

Στην περίπτωση μας, μας ενδιαφέρουν 2 ports η 7777 και η 2106 (Εκτός και αν έχεις βάλει customs). Σε l2OFF αυτές είναι TCP οπότε δεν μπαίνω καν στον κόπο να κοιτάω για UDP. 

 

Αυτό είναι το UI του router της Cosmote (Internet->Security->Port Forwarding):

image.thumb.png.7042034c0ef04966eb30d93aee289f7f.png

 

Έστω ότι θέλουμε να κάνουμε port forward την TCP 7777 στην 192.168.0.103 (τον σερβερ σου).

Name: Δίνεις ένα όνομα (Ιδανικά TCP_7777_L2, αλλά έχει max characters 10......)

Protocol: TCP

WAN Connection: (Internet -> Status -> DSL Connection Status) Βλέπεις ποιό έχει Online Duration.

Σε εμένα είναι το ATM_DSL Πχ.

100.PNG.55ee99d786ba1cdbd756181cb06f22f7.PNG

 

WAN Host IP Range: Το αφήνεις έτσι. Αυτό σημαίνει όλες οι IPs όταν έρχονται στο router να τις κάνει port forward.

LAN Host IP Address: Η IP του server σου.

WAN Port Range: 7777

LAN Host Port Range: 7777

 

Και πατάς Apply. Μετά φτιάχνεις και νέο κανόνα αντίστοιχα για την Port 2106 (Ουσιαστικά αλλάζεις μόνο την WAN Port Range και την LAN Host Port Range).

 

Και εδώ τελειώσαμε με τον router του παρόχου.

 

Μετά όπως είπε και ο @Nightw0lf παίζει ρόλο το firewall του ίδιου του σερβερ.

Έστω ότι είναι Windows, πας Control Panel βρίσκεις το firewall:

Windows Defender Firewall with Advanced Security -> Windows Defender Firewall Properties

 

image.thumb.png.677ef34d9976f5490827c1fbe4550990.png

 

Domain Profile -> state το βάζεις Off

Private Profile  -> state το βάζεις Off

Public Profile  -> state το βάζεις Off

 

και πατάς OK. Με αυτό κλείνουμε τελείως το firewall των Windows αλλά αφού δούμε ότι παίζει μετά το ανοίγεις και παίζεις και με τους κανόνες για να επιτρέψεις μόνο τις επικοινωνίες που θες.

 

Τέλος, αν έχεις antivirus μπορεί να έχει και αυτό δικό του firewall. Πχ το ESET που έχω εγώ το κάνει. Κλείστο και αυτό τελείως για να κάνεις τους ελέγχους σου.

 

Τέλος, όταν πάρεις πρόσβαση στις πόρτες που θες πρέπει να φτιάξεις "σωστά" τα Router/Windows/Antivirus firewalls.

 

 

Edited by HugoBoss
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Ενα μεγαλο μπραβο στον @HugoBoss για το αναλυτικο ποστ. Λοιπον οσοι εχετε κανει ολα τα υπολοιπα που αναφερθηκαν προσεξτε ενα μικρο detail που σε μενα δουλεψε. Αν εχετε Speedport Entry 2i στο port forward δοκιμαστε εκει που λεει protocol αντι για TCP/UDP σκετο το TCP και αντιστοιχα τα υπολοιπα.

 

Edited by LordPanic
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
×
×
  • Create New...