Jump to content

Θελω Λιγο Βοηθεια , Οποιος Ξερει Απο Λαπτοπ


K4rmaArr0ws

Recommended Posts

Διαθετω ενα Dell λαπτοπ , με 


CPU : Intel® Core i7-2630QM @ 2.00 GHz 2.00 GHz
RAM : 8,00 GB
GPU : Nvidia GeForce GT 525M 
GPU:Intel® HD Graphics 3000
 
Το προβλημα μου ειναι οτι δεν ειμαι ευχαριστημενος με την αναλυση της οθονης... δηλαδη αυτη την στιγμη εχω αναλυση 1366*768 (ειναι η υψηλοτερη ως επιλογη). 
 
Εχω 2 ερωτησεις προς εσας. 
 
1) Μπορω με καποιο τροπο να αλλαξω το resolution της οθονης σε κατι πιο υψηλο ? Υπαρχει τροπος?
2) Αν δεν γινεται το πρωτο που ζητησα, χρειαζομαι αλλη οθονη εξωτερικη που να συνδεω   με λαπτοπ ή χρειαζομαι καλυτερη καρτα γραφικων για το λαπτοπ, είναι εφικτο η αντικατασταση της τωρινης με μια νεοτερη?
Edited by Οδοντίατρος
Link to comment
Share on other sites

Πρώτον, η ανάλυση της οθόνης σαφώς και μπορεί να αλλάξει, από κάποιο panel που θα έχει περασμένο ο υπολογιστής καθώς έχεις εγκαταστήσει τα απαραίτητα drivers της κάρτας γραφικών. Ο τρόπος διαφέρει από λειτουργικό σε λειτουργικό καθώς και από κάρτα σε κάρτα (+την έκδοση των drivers).

 

Και δεύτερον σαν εναλλακτική επιλογή, εφόσον διαθέτεις μια επιπλέον οθόνη διότι "παντρεύεσαι" την συγκεκριμένη του υπολογιστή. Μπορείς να συνδέσεις το laptop με ένα καλώδιο VGA ή HDMI. Δεν γνωρίζω εάν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος τύπος οθονών που λειτουργούν συγκεκριμένα για υπολογιστές ή όχι. Όσο αφορά την αντικατάσταση της τωρινής κάρτας με μια νεότερη, κατά τη γνώμη μου δεν είναι υποχρεωτικό εφόσον δεν έχεις κοιτάξει τα απαραίτητα που ανέφερα πιο πάνω. Εάν όμως αποφασίσεις να την αλλάξεις, υπάρχει τρόπος. Ανάλογα τον κατασκευαστή του laptop. Με ένα μικρό ψάξιμο, είδα πως ίσως χρειαστεί και βοήθεια τεχνικού για αυτή τη διαδικασία.

 

Πάντως τα χαρακτηριστικά του συγκεκριμένου laptop είναι καλά (δεδομένου ότι δεν έχουν δοθεί περαιτέρω στοιχεία για τα εν λόγω μέρη που ανέφερες).

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε Driver Fetch

Κάνε scan, Και όταν τελειώσει και σου πει: "X drivers found" και να αγοράσεις το πρόγραμμα, πάτα στο "Χ" (close) και πήγαινε στο Export, και κάνε export list στην επιφάνεια εργασίας. Μετά, πήγαινε στην επιφάνεια εργασίας, άνοιξε το link απο το Driver fetch, και θα σου δώσει όλα τα download links για τα drivers που χρειάζεσαι. (Δωρεάν)

 

Εσύ, καλού κακού, να τα κατεβάσεις όλα μιας και σου δίνονται δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

Η καρτα σου μπορει να δωσει μεχρι και αναλυση 2560 X 1600
Οποτε αν την βαλεις σε οθονη, με ενα HDMI θα εχεις το 1080Ρ που θες

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε Driver Fetch

Κάνε scan, Και όταν τελειώσει και σου πει: "X drivers found" και να αγοράσεις το πρόγραμμα, πάτα στο "Χ" (close) και πήγαινε στο Export, και κάνε export list στην επιφάνεια εργασίας. Μετά, πήγαινε στην επιφάνεια εργασίας, άνοιξε το link απο το Driver fetch, και θα σου δώσει όλα τα download links για τα drivers που χρειάζεσαι. (Δωρεάν)

 

Εσύ, καλού κακού, να τα κατεβάσεις όλα μιας και σου δίνονται δωρεάν.

 

Φιλε μου σε ευχαριστω πολυ χρησιμο το post σου. 

 

 

Η καρτα σου μπορει να δωσει μεχρι και αναλυση 2560 X 1600

Οποτε αν την βαλεις σε οθονη, με ενα HDMI θα εχεις το 1080Ρ που θες

 

 

Θα κανω install τα προτεινομενα updates απο το Driver Fentch και θα δω αν μου βγαζει αλλη αναλυση (παραπανω απο αυτην που χρησιμοποιω)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειδα καποια διαφορα... Αν μπορει καποιος να με βοηθησει μεσω teamviewer , ολα ειναι επι πληρωμη. 

 

Μεσω paypal 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Με λίγο ψάξιμο που έκανα στο google οι μισοί λένε ότι δεν γίνετε γιατί η οθόνη σου έχει συγκεκριμένα pixels και δεν γίνετε να τα μεγαλώσεις και με κάποιο τρόπο το κάνεις τότε θα χαλάσεις την οθόνη. Άλλοι λένε ότι πρέπει να συνδέσης ή να βάλεις άλλη οθόνη που θα έχει πιο πολλά pixels.

 

ΠΗΓΕΣ

http://superuser.com/questions/426614/how-to-increase-the-resolution-of-a-laptop-screen-more-than-it-supports

http://boards.straightdope.com/sdmb/showthread.php?t=304888

http://www.tomshardware.co.uk/forum/351373-33-increase-screen-resolution-laptop-screen-nvidia-gefor

https://answers.yahoo.com/question/index?qid=20110308104339AAHiNEr

Link to comment
Share on other sites

Απλά τα πράγματα έχεις μικρή οθόνη και μέχρι αυτήν την ανάλυση υποστηρίζει.

Τώρα, μπορείς να πάρεις μια με μεγαλύτερες ίντσες και να χεις το γαματο 1980x1200.

Πόσων ιντσών είναι η οθόνη σου αυτή τη στιγμή?

Link to comment
Share on other sites

Συνδεσα το λαπτοπ με την τηλεοραση και εκανα οτι ζητουσα. 

 

Ευχαριστω ολους οσους προσπαθησαν να βοηθησουν , ας γινει λοκ το τοπικ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνδεσα το λαπτοπ με την τηλεοραση και εκανα οτι ζητουσα. 

 

Ευχαριστω ολους οσους προσπαθησαν να βοηθησουν , ας γινει λοκ το τοπικ

Locked.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...