Jump to content

[GR]Μικρο θεματακι με λαπτοπ.


`iAndre

Recommended Posts

Καλησπερα, εχω ενα προβλημα με το λαπτοπ. Δεν ξερω πως αλλα μπηκε σαν προεπιλεγμενο προγραμμα για ολες τις

εφαρμογες του λαπτοπ το Window Media Center(το εικονιδιο του μοιαζει με πρασινη εναρξη). Οτι και να ανοιξω , απο

cd που θα βαλω για να κανω εγκατασταση καποιο παιχνιδι μεχρι και το chrome , μου ανοιγει το Window Media

Center(το εικονιδιο του μοιαζει με πρασινη εναρξη). Δοκιμασα να κανω επαναφορα συστηματος αλλα και παλι μου ανοιξε

το Window Media Center.

 

Εχει καποιος να προτεινει καποια λυση ?

Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

OS Laptop: Windows 7 Home edition x64.

Link to comment
Share on other sites

Τα προγραμματα που εχουν το προβλημα ειναι για πραδειγμα , το avast , το chrome , το προγραμμα της καμερας του λαπτοπ , κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Δεξί κλικ -> Properties -> Και κάπου λέει Opens With: Windows Media Center, άλλαξε το σε όποιο πρόγραμμα θες εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Δεξί κλικ -> Properties -> Και κάπου λέει Opens With: Windows Media Center, άλλαξε το σε όποιο πρόγραμμα θες εσύ.

Δεν γινεται φιλε μου .. το βασικο του προβλημα ειναι οτι ανοιγει ολα τα .exe αρχεια με το Windows Media Center.

Κανω οτι λες αλλα απο την στιγμη που ανοιγει τα .exe με το windows media center δεν γινεται τιποτα .. :/

Link to comment
Share on other sites

Δεξί κλικ -> Properties -> Και κάπου λέει Opens With: Windows Media Center, άλλαξε το σε όποιο πρόγραμμα θες εσύ.

Δεν γίνεται έτσι στα εκτελέσιμα αρχεία. (exe)

 

Αυτό που πρέπει να κάνεις Andre είναι να πας στο μητρώο και να διαγράψεις από εκεί την επιλογή του χρήστη (Windows Media Center στην περίπτωση σου) για τα εκτελέσιμα αρχεία.

 

Πήγαινε Έναρξη, γράψε regedit και άνοιξε την εφαρμογή που θα εμφανιστεί πρώτη.

 

Στην συνέχεια πήγαινε εδώ:

HKEY_CURRENT_USER \ Software \ Microsoft \ Windows \ CurrentVersion \ Explorer \ FileExts \ .exe

 

Εκεί μέσα θα βρείς ένα UserChoice, το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να το διαγράψεις. (δεξι κλικ, διαγραφή)

 

Στην συνέχεια κάνε ένα restart και θα πρέπει να είναι εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται έτσι στα εκτελέσιμα αρχεία. (exe)

 

Αυτό που πρέπει να κάνεις Andre είναι να πας στο μητρώο και να διαγράψεις από εκεί την επιλογή του χρήστη (Windows Media Center στην περίπτωση σου) για τα εκτελέσιμα αρχεία.

 

Πήγαινε Έναρξη, γράψε regedit και άνοιξε την εφαρμογή που θα εμφανιστεί πρώτη.

 

Στην συνέχεια πήγαινε εδώ:

HKEY_CURRENT_USER \ Software \ Microsoft \ Windows \ CurrentVersion \ Explorer \ FileExts \ .exe

 

Εκεί μέσα θα βρείς ένα UserChoice, το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να το διαγράψεις. (δεξι κλικ, διαγραφή)

 

Στην συνέχεια κάνε ένα restart και θα πρέπει να είναι εντάξει.

Πηγα έναρξη εγραψα regedit αλλα οταν πατησα να ανοιξει την εφαρμογη δεν εγινε τιποτα ...

Link to comment
Share on other sites

Πηγα έναρξη εγραψα regedit αλλα οταν πατησα να ανοιξει την εφαρμογη δεν εγινε τιποτα ...

Έχεις Teamviewer να μπω λίγο να το κάνω;

Link to comment
Share on other sites

θα δοκιμασω δωσε μου 2 λεπτα ..

Θα μπορείς να ανοίξεις όμως το .exe για να το κάνεις εγκατάσταση;

 

Με το Windows Media Center θα το ανοίγει πάλι λογικά.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...