Jump to content

[GR] Επίσημο τόπικ πανελληνίων


Zake

Recommended Posts

Εγώ που τους ξέρω καλά δηλαδή από γυμνάσιο και έτσι μαθητές του 20 είναι δεν ξέρω τι παίχτηκε σήμερα και δεν έγραψαν αλλά γενικά απ' ότι έμαθα δεν έγραψε κανείς από τεχνολογική & θετική και από άλλα σχολεία όχι μόνο από το δικό μου. Τι να πω δεν μπορώ να κρίνω εγώ αν ήταν εύκολα ή δύσκολα.

απλα υπεκτιμαμε καποια ατομα, αλλα τελικα η αξια τους φαινεται στο Πανελληνιο :/
Link to comment
Share on other sites

απλα υπεκτιμαμε καποια ατομα, αλλα τελικα η αξια τους φαινεται στο Πανελληνιο :/

όντως, η απουσιολόγος μας έχει το απουσιολόγιο 6 χρόνια. Στη φυσική έγραψε σκατά.
Link to comment
Share on other sites

Θέματα Πανελληνίων Εξετάσεων 2012 στο μάθημα

«Φυσική Κατεύθυνσης»

25/05/2012

 

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

 

Τα θέματα της Φυσικής Κατεύθυνσης ήταν εντός διδαχθείσας ύλης .

Το θέμα Γ 4 όπως διατυπώθηκε είναι επιστημονικά λανθασμένο. Η ράβδος παίρνει αρκετή ενέργεια μέσω του έργου της δύναμης F ώστε να κάνει ανακύκλωση, με αποτέλεσμα η κινητική της ενέργεια να αυξάνει επ’ άπειρον.

Εκτός από το πρώτο θέμα που αποτελούσε το 1\4 των θεμάτων (δηλαδή 25 μονάδες), τα υπόλοιπα απαιτούσαν μεγάλη εμπειρία και ιδιαίτερη διαίσθηση στη φυσική, σαν να επρόκειτο για διαγωνισμό ταλέντων φυσικής.

Η χρονική διάρκεια των 3 ωρών δεν επαρκούσε για την αντιμετώπιση θεμάτων τέτοιου επιπέδου. Ως αποτέλεσμα καταργείται η διαβάθμιση στην βαθμολογία και δεν ανταποκρίνεται στον σκοπό της, δηλαδή την εισαγωγή των μαθητών ανάλογα με το επίπεδο τους στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.

Η Ένωση Ελλήνων Φυσικών ως ύστατη προσπάθεια να σώσει την τιμή και το κύρος της επιστήμης, ζητά συγνώμη για αυτά τα θέματα από τις μαθήτριες και τους μαθητές που διαγωνίστηκαν σήμερα. Καλούμε τους συναδέλφους βαθμολογητές μέχρι να υπάρξει διορθωτική ανακοίνωση, να μην προχωρήσουν στη διόρθωση των γραπτών.

 

ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΕΠΙΛΥΣΗΣ ΘΕΜΑΤΩΝ

 

Ζαρκαδούλας Γιώργος

Καράβολας Βασίλειος

Κασίδης Αθανάσιος

Μάντης Βαγγέλης

Νικολάου Χαράλαμπος

Οικονομίδης Μάκης

Πανάγος Λουκάς

Σαββάκης Απόστολος

Τσεφαλάς Κώστας

Φράγγος Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

τα θεματα των εξετασεων στη φυσικη ακουσα οτι ηταν παλουκια.αλλα μολις τα ειδα τα λυσα ...tragiccccccccccc

 

χωρις πλακα ανετα εγραφε καποιος 18-19. 8)

Link to comment
Share on other sites

τα θεματα των εξετασεων στη φυσικη ακουσα οτι ηταν παλουκια.αλλα μολις τα ειδα τα λυσα ...tragiccccccccccc

 

χωρις πλακα ανετα εγραφε καποιος 18-19. 8)

umadbro.

Link to comment
Share on other sites

πχ στο 3ο θεμα

 

Γνωριζουμε ηδη το Pi(π) /4 ... επισης δινει L δινει F οποτε βρισκεις ανετα ροπη Μο στο Ο(FxL=Mo). στο Α η Μα=0 απο θεωρια.

μετα απ αυτο δεν μπορεσε κανεις να βρει εργο? τζαμπα μοναδες 8)

Link to comment
Share on other sites

πχ στο 3ο θεμα

 

Γνωριζουμε ηδη το Pi(π) /4 ... επισης δινει L δινει F οποτε βρισκεις ανετα ροπη Μο στο Ο(FxL=Mo). στο Α η Μα=0 απο θεωρια.

μετα απ αυτο δεν μπορεσε κανεις να βρει εργο? τζαμπα μοναδες 8)

fusikos perases?

Link to comment
Share on other sites

πχ στο 3ο θεμα

 

Γνωριζουμε ηδη το Pi(π) /4 ... επισης δινει L δινει F οποτε βρισκεις ανετα ροπη Μο στο Ο(FxL=Mo). στο Α η Μα=0 απο θεωρια.

μετα απ αυτο δεν μπορεσε κανεις να βρει εργο? τζαμπα μοναδες 8)

τα πρώτα 2 ήταν εύκολα,το 3ο ήθελε λίγη σκέψη, το γ4 λύστο να δεις αν ήταν εύκολο
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν διάβασα όλη την χρονια το 2009 διάβασα μόνο στο ΄τελοσ και περασα παιδαγωγικό.

 

 

Ακουσα ότι οι Φυσική σημερα είχε 7 σελίδες.Ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...