Jump to content

Σύλληψη 2 παικτών του Lineage II στην Ιαπωνία για κλοπή εικονικών αγαθών


Maxtor

Recommended Posts

Συνελήφθησαν από την Ιαπωνική αστυνομία δύο ύποπτοι για κλοπή εικονικών αγαθών από παίκτες του online παιχνιδιού Lineage II.

Το ζευγάρι ξεγελούσε τα θύματα του μέσω ενός παγιδευμένου προγράμματος που παρουσιαζόταν σαν βοήθημα για την ενίσχυση των δυνατοτήτων και των χαρακτηριστικών των game characters, ενώ στην πραγματικότητα έκλεβε τα account names και τα passwords.

 

Υπολογίζεται πως εκατό παίκτες έπεσαν θύματα της απάτης που έφερε έσοδα € 8900, από την πώληση εικονικών αντικειμένων που χρησιμοποιούνται στο παιχνίδι.

 

Οι εγκέφαλοι της απάτης πιστέυεται πως γνωρίστηκαν στο Lineage II και έστησαν την απάτη μέσω ενός website που έδινε το addon για το παιχνίδι.

 

Οι κατηγορίες που αντιμετωπίζουν είναι της παράνομης πρόσβασης σε υπολογιστή και μπορεί να καταδικαστούν σε ένα χρόνο φυλάκιση και χρηματικό πρόστιμο.

Το Lineage II έχει ενάμιση εκατομμύριο παίκτες στην Ιαπωνία.

 

Πηγή : BBC online

Link to comment
Share on other sites

Lineage II has about 1.5 million players in Japan.

O.o

 

 

hahahah check this out

 

a chinese guy killed in real life his friend for a sword in game

http://news.bbc.co.uk/2/hi/technology/4397159.stm

Link to comment
Share on other sites

xaxaxa dld mekey-logger

Ston Elite kai ston mafia i parea mou exei kanei xrises douleies

Alla den ta poulame...

μπας τοτε εσυ και η παρεα σου μου γδυσατε τον χαρακτηρα μου που πηγα για χεσιμο και αφησα την αδερφη μου να χαζευει την οθονη.......?

Link to comment
Share on other sites

μπας τοτε εσυ και η παρεα σου μου γδυσατε τον χαρακτηρα μου που πηγα για χεσιμο και αφησα την αδερφη μου να χαζευει την οθονη.......?

mporei den kserw ...

se pion server elite i mafia?

Link to comment
Share on other sites

Auto pou egrapse o Maxtor egine ston official?

Φυσικα

 

αυτο το προγραμμα , ενταξει δεν ειναι κατι δυσκολο να φτιαχτει,ισως να ηταν ενα απλο keylogger

 

γενικα τιμωρηται,ακομα και στην ελλαδα και παντου(οπως και πολλα αλλα) αλλα δεν προκειται να γινει κατι

 

αλλα εδω μιλαμε αυτοι βγαλανε χρηματα..

Link to comment
Share on other sites

Οι εγκέφαλοι της απάτης πιστέυεται πως γνωρίστηκαν στο Lineage II και έστησαν την απάτη μέσω ενός website που έδινε το addon για το παιχνίδι.

 

Poio website lete arage na enoei? ???

Link to comment
Share on other sites

Απλα ειναι ενα site,οπως τα πολλα...που λεει κατεβασε αυτο,και θα κανεις safe enchant κτλπ

οπως και εχουν γινει πολλα προγραμματα...που λενε δουλευει official,βαλε τον κωδικο/username και server ip/name και σου μπαινουν ιτεμ

λολ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

AdBlock Extension Detected!

Our website is made possible by displaying online advertisements to our members.

Please disable AdBlock browser extension first, to be able to use our community.

I've Disabled AdBlock