Jump to content
  • 0

interlude Eclipse-Pack | Πως κρατάω τις αλλαγές μου σωστά;


Caotonic

Question

Καλησπέρα,

Έχω ένα source, έκανα κάποιες βασικές αλλαγές στην Java, έκτισα και τώρα στο pack μου έχω βάλει αρκετά custom NPCs, έχω διάφορες αλλαγές στην SQL και πολλά ακόμα (στον gameserver, εκτός eclipse).

Κάποια στιγμή πρέπει να γυρίσω στο Eclipse για να αλλάξω ακόμα κάποια πράγματα στην Java αλλά το καινούργιο build θα μου κάνει overwrite τις αλλαγές μου. Όποτε τι κάνουμε τώρα;

Να περάσω της αλλαγές που έχω κάνει στο pack μέσα στο source ώστε να κάνω build και να είναι όλα έτοιμα ή να έχω backup όλα τα υπόλοιπα που έβαλα στο pack και ένα αρχείο .sql για τις αλλαγές ώστε κάθε φορά που θα κάνω build θα κάνω ένα copy-paste και καθάρισα;

Ψάχνω την "φόρμουλα", τον θεωρητικά πιο σωστό τρόπο ώστε να κάνω την ζωή μου ευκολότερη.

Υ.Γ. Είμαι στα πρώτα βήματα στον τομέα και μπορεί η λογική μου στο πως να το κάνω όλο αυτό να είναι εξ αρχής λάθος οπότε οποιαδήποτε συμβουλή, είμαι όλος "μάτια".

Thanks,

George

Link to comment
Share on other sites

9 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Otan kaneis allages sto eclipse kai kaneis save ginete automata save kai sto workspace..

Meta otan kaneis compile perneis to jar kai to pernas sto pack sta libs etsi oste o server sou na parei to kainourgio update an o kodikas exei kapio allo file p.x config/xml/html to pernas kai auto sto eclipse kai sto pack gia na exeis panta sta source sou olokliromena updates..

Se thema sql mporeis panta na exeis ena back up meta apo kathe update pou xreiazete se thema sql..

Kane enan fakelo sto pack sou onomaseto backups kai rikse ekei mesa ton fakelo tou back up..

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Όταν κάνεις compile δεν χρειάζεται να ξαναπάρεις όλα τα αρχεία (φακέλους όπως: gameserver,login,sql,tools) , απλά παίρνεις το l2jserver.jar  (η όπως αλλιώς το εχεις) και το κάνεις αντικατάσταση μέσα στον φάκελο libs του gameserver (αν αφορούν το gameserver , ειδάλλως και στο login server/libs).

Edited by melron
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Έχω το source του L2J-Frozen και στο build παίρνω αυτό:

F8pN9Zb.png

Μου σβήνει το .jar και μου δίνει ολόκληρο το GameServer zippαρισμένο.

Σε αυτήν την περίπτωση απλά θα περνάω όλα τα αρχεία μου στο source έτσι ώστε πάντα στο .zip να υπάρχει updated ότι custom φτιάχνω;

Ξεφεύγοντας λίγο από το θέμα, προτείνεται να φύγω από το L2J-Frozen; Είμαι έξω από τον χώρο από το 2009, βρήκα το Frozen source σχετικά εύκολα και έμεινα σε αυτό αλλά διαβάζω ότι είναι outdated.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Να φυγετε κυριε, να πατε αλλου. :Ρ

aCis

 

Οσο αφορα το frozen. οταν κανεις το compile σου:

  • Ανοιγεις τον φακελο \build 
  • Θα βρεις ενα zip -> L2JFrozen_GameServer
  • το ανοιγεις και ακολουθεις το path: gameserver/lib/l2jfrozen-core.jar
  • το κανεις extract μεσα στο pack σου στον φακελο ../gameserver/libs (αντικατασταση)
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Alright,

Ευχαριστώ πολύ παιδιά, θα τα λέμε μέσα μέσα μέχρι να με βαρεθείτε καθώς σκέφτηκα όπου κολλάω πάνω από 12 ώρες (συμβαίνει συχνά χαχα)  και το Google Search/MxC Existed Topics δεν βοηθάνε να παίρνω την βοήθεια του κοινού.

 

/lock

Link to comment
Share on other sites

  • 0
2 hours ago, Caotonic said:

Ξεφεύγοντας λίγο από το θέμα, προτείνεται να φύγω από το L2J-Frozen; Είμαι έξω από τον χώρο από το 2009, βρήκα το Frozen source σχετικά εύκολα και έμεινα σε αυτό αλλά διαβάζω ότι είναι outdated.

sou protinw na pas sto l2jacis 

an den exeis gnwseis apanw se java tote pigene sto l2jnetwork (basismeno se acis) me kapoia cuistom pragmata apo fans tou project :)

http://l2jnetwork.com/

Link to comment
Share on other sites

  • 0
3 minutes ago, PaRaNoiC* said:

sou protinw na pas sto l2jacis 

an den exeis gnwseis apanw se java tote pigene sto l2jnetwork (basismeno se acis) me kapoia cuistom pragmata apo fans tou project :)

http://l2jnetwork.com/

Όλη η ουσία είναι να μάθω περισσότερα πράγματα και στο μέλλον να είμαι σε θέση να τροποποιήσω τα πάντα σε Java, είμαι Web Developer χωρίς όμως ιδιαίτερη τριβή με την Java.

I'll take my chances με το L2 aCis.

Thanks

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Δεν πρόλαβα να σου γράψω τι πρέπει να κάνεις με το jar, τα παιδιά επάνω σε μετατόπισαν σωστά.

Θα σου προτείνω όμως, ότι αλλαγές έχεις κάνει είτε σε java είτε σε html/xml/sql, πάντα να τα περνάς στα sources σου γιατί κάποτε θα σου χρειαστεί για διάφορους λόγους. 

Έτσι σε κάθε αλλαγή σου, στο τέλος θα τα βγάζεις σε patch, για να είσαι οκ. 

Όσο για τις γνώσεις που έχεις, εάν θέλεις σοβαρά να ασχοληθείς με το acis για να ανοίξεις server, θα πρέπει κάποια πράγματα να τα φτιαξεις μόνος σου. Μην νομίζεις επειδή σου λένε < πάρε acis > σημαίνει ότι θα το πάρεις και απλά θα τρέξεις gameserver/loginserver και φτου ξελευθερία.. 

Έχει αρκετά προβλήματα που θα χρειαστεί να αλλάξεις για να κάνεις τον mid/pvp server σου. 

Όσοι επιχείρησαν να ασχοληθούν να ανοίξουν server ξέρουν τι εννοώ. (Μην σε φοβίζει, καμία σχέση με frozen). ++ ότι είναι clean χωρίς κανένα custom mod.

Τώρα, ο paranoic σου έδωσε μια επιλογή για το l2jnetwork. Μπορείς να το τσεκάρεις και ότι απορίες, μου στέλνεις μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...