Jump to content

[GR] Ανέκδοτα


Maxtor

Recommended Posts

Bump (?)

 

Μόλις το είπε ο Στάθης (Ο Γνωστός):

 

Είναι ένας σκίουρος πάνω σε ένα δένδρο και λουφάρει.

Ξαφνικά βλέπει μια αγελάδα να πλησιάζει το δένδρο.

Την παρατηρεί, και ξαφνικά τη βλέπει να σκαρφαλώνει το δένδρο..

Η αγελάδα τελικά φτάνει και ο σκίουρος της μιλά:

- Είσαι αγελάδα, έτσι;

- Ναι, γιατί;

- Όχι, απλώς οι αγελάδες δεν σκαρφαλώνουν δένδρα.

- Μα εγώ ήρθα απλώς για να φάω μήλα.

- Αφού το δένδρο είναι πεύκο, όχι μηλιά.

- Το ξέρω, έφερα τα δικά μου.

 

...

sas xalase to air condition exei kausona kai den antexete? to mono pou prepei na kanete einai na mpeite sto youtube kai na akousete ta gemato krio aera anekdota tou sta8i!

Link to comment
Share on other sites

Bump (?)

 

Μόλις το είπε ο Στάθης (Ο Γνωστός):

 

Είναι ένας σκίουρος πάνω σε ένα δένδρο και λουφάρει.

Ξαφνικά βλέπει μια αγελάδα να πλησιάζει το δένδρο.

Την παρατηρεί, και ξαφνικά τη βλέπει να σκαρφαλώνει το δένδρο..

Η αγελάδα τελικά φτάνει και ο σκίουρος της μιλά:

- Είσαι αγελάδα, έτσι;

- Ναι, γιατί;

- Όχι, απλώς οι αγελάδες δεν σκαρφαλώνουν δένδρα.

- Μα εγώ ήρθα απλώς για να φάω μήλα.

- Αφού το δένδρο είναι πεύκο, όχι μηλιά.

- Το ξέρω, έφερα τα δικά μου.

 

...

ahahahahaha kalo! ahahah
Link to comment
Share on other sites

WARNING!

Παρόλο που είναι μεγάλο, θα ήθελα να σας παρακαλέσω να μην αποφύγετε να το διαβάσετε και να διαβάσετε μόνο το τέλος.

 

Το ανέκδοτο με τη μπλε σοκολάτα

 

Ήταν ο Γιαννάκης στο μάθημα..

Εκεί που όλα τα παιδιά διάβαζαν το κείμενο στο μάθημα της Γλώσσας, αυτός πετάγεται ξαφνικά και λέει: "μπλε σοκολάτα".

Τον κοιτάζει έκπληκτη η καθηγήτρια και τον ρωτά: "Συγνώμη, ξέρεις τι είναι η μπλε σοκολάτα;"

"Όχι", απαντά ο Γιαννάκης.

Έτσι, με τεράστια έκπληξη η καθηγήτρια τον στέλνει στον διευθυντή.

Φτάνοντας στο γραφείο του, ρωτά ο κος Εμμανουήλ (ο διευθυντής)

- Γιατί είσαι εδώ παιδί μου;

- Η καθηγήτρια με έστειλε.

- Ο λόγος;

- Δεν ήξερα τι είναι η μπλε σοκολάτα.

- ΜΠΛΕ ΣΟΚΟΛΑΤΑ; ΜΠΛΕ ΣΟΚΟΛΑΤΑ; ΑΜΕΣΩΣ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ! ΣΕ ΔΙΩΧΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ!

Ο Γιαννάκης στενοχωρημένος αλλά και έκπληκτος πηγαίνει στο σπίτι του..

Εκεί τον βλέπει η μητέρα του και τον ρωτά

- Γιατί γύρισες τόσο νωρίς;

- Γιατί η καθηγήτρια με έστειλε στο διευθυντή ο οποίος με έδιωξε από το σχολείο.

- Και γιατί αυτό;

- Γιατί δεν ήξερα τι είναι η μπλε σοκολάτα.

- ΜΠΛΕ ΣΟΚΟΛΑΤΑ; ΜΠΛΕ ΣΟΚΟΛΑΤΑ; ΑΜΕΣΩΣ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΣΟΥ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΣΟΥ.

Ακόμα πιο έκπληκτος ο Γιαννάκης αποχωρεί για το δωμάτιό του..

Έπειτα από ώρα φτάνει ο πατέρας του και τον βλέπει στενοχωρημένο και πάλι.

- Τι έπαθες, τον ρωτά.

- Να, η ξαθηγήτρια με έστειλε στον διευθυντή ο οποίος με έδιωξε από το σχολείο, ήρθα εδώ και η μαμά με έστειλε τιμωρία να σε περιμένω.

- Γιατί όλα αυτά;

- Διότι δεν ήξερα τι είναι η μπλε σοκολάτα.

- ΜΠΛΕ ΣΟΚΟΛΑΤΑ; ΜΠΛΕ ΣΟΚΟΛΑΤΑ; ΣΕ ΑΠΟΚΛΗΡΩΝΩ ΝΕΑΡΕ! ΦΥΓΕ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ!

Ιδιαίτερα εξοργισμένος ο νεαρός Γιαννάκης, δίχως να ξέρει τη σημασία της λέξης, αποχωρεί κλαίγοντας από το σπίτι.

Στο δρόμο αρχίζει να πεινάει και φτάνει σε ένα περίπτερο. Αγοράζει ένα ζαχαρωτό, όμως ο περιπτεράς, έκπληκτος που βλέπει ένα παιδί με βαλίτσες, τον ρωτά

- Γιατί κρατάς τις βαλίτσες μικρέ;

- Γιατί η καθηγήτριά μου με έστειλε στον διευθυντή ο οποίος με έδιωξε από το σχολείο και με έστειλε στη μητέρα μου. Αυτή με έβαλε τιμωρία να περιμένω τον πατέρα μου και αυτός με έδιωξε από το σπίτι. Έτσι έφτασα εδώ.

- Απίστευτη ιστορία! Γιατί όλα αυτά όμως;

- Γιατί δεν ήξερα τι είναι η μπλε σοκολάτα.

- ΜΠΛΕ ΣΟΚΟΛΑΤΑ; ΜΠΛΕ ΣΟΚΟΛΑΤΑ; ΦΥΓΕ ΑΠΟ ΤΟ ΠΕΡΙΠΤΕΡΟ ΜΟΥ ΒΛΑΣΦΗΜΕ ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΑΝΑΕΡΘΕΙΣ ΠΟΤΕ!

Ο Γιαννάκης τρέχει σε ένα αστυνομικό τμήμα για να καταγγήλει την συμπεριφορά του περιπτερά, ο οποίος του στέρησε όχι μόνο ότι είχε απομείνει από τη χαρά του, μα και το γεύμα του.

Μπαίνοντας μέσα, βλέπει έναν αστυνομικό ο οποίος τον ρωτάει.

- Γιατί είσαι εδώ σπόρε;

- Γεια σας κύριε. Η καθηγήτριά μου με έστειλε στον διευθυντή ο οποίος διώχνοντάς με από το σχολείο με έστειλε στη μητέρα μου. Αυτή με έβαλε τιμωρία να περιμένω τον πατέρα μου, ο οποίος με έδιωξε από το σπίτι. Πεινασμένος εγώ, συνάντησα έναν περιπτερά ο οποίος μου φέρθηκε πολύ άσχημα διόχνωντάς με.

- Με δουλεύεις μικρέ; Πώς μπορεί να συνέβησαν όλα αυτά;

- Εε να.. δεν ήξερα τι είναι η μπλε σοκολάτα.

- ΜΠΛΕ ΣΟΚΟΛΑΤΑ; ΜΠΛΕ ΣΟΚΟΛΑΤΑ; ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΜΕΤΑΦΕΡΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΟΥ ΠΡΟΘΥΠΟΥΡΓΟΥ. ΑΥΤΟΣ ΘΑ ΤΟΥ ΦΕΡΘΕΙ ΑΝΑΛΟΓΑ.

Ο Γιαννάκης τελικά, ψάχνοντας το δίκιο του, μπλέχτηκε ακόμη περισσότερο.

Επομένως, μη έχοντας άλλη επιλογή, ακολούθησε τον αστυνομικό στο τμήμα του προθυπουργού.

- Χαίρετε νεολέε. Τι σε φέρνει εδώ;

- Γειά σας σεβασμιότατε προθυπουργέ! Ε να.. Η καθηγήτριά μου με έστειλε στον διευθυντή ο οποίος διώχνοντάς με από το σχολείο με έστειλε στη μητέρα μου. Αυτή με έβαλε τιμωρία να περιμένω τον πατέρα μου, ο οποίος με έδιωξε από το σπίτι. Πεινασμένος εγώ, συνάντησα έναν περιπτερά ο οποίος μου φέρθηκε πολύ άσχημα διόχνωντάς με. Ψάχνοντας κάποιον για να με υπερασπιστεί, έφτασα στο αστυνομικό τμήμα, όπου δυστυχώς έλαβα την ίδια αντιμετώπιση και κατέληξα εδώ.

- Αυτό είναι εξωφρενικό! Γιατί συνέβησαν όλα αυτά, παρακαλώ;

- Απλώς, δεν ήξερα τι είναι η μπλε σοκολάτα.

- ΜΠΛΕ ΣΟΚΟΛΑΤΑ; ΜΠΛΕ ΣΟΚΟΛΑΤΑ; ΣΕ ΕΞΟΡΙΣΩ ΜΙΚΡΕ! ΦΥΓΕ ΑΠΟ ΤΗ ΧΩΡΑ!

Απογοητευμένος και πεινασμένος ο Γιαννάκης πέρνει το πρώτο αεροπλάνο που βρίσκει για να φύγει στη Γερμανία.

Προσπαθώντας να αγοράσει ένα εισιτήριο, ο υπεύθυνος τον ρωτά πώς έφτασε ως εκεί.

Ο Γιαννάκης του εξηγεί.

- Γεια σας! Η καθηγήτριά μου με έστειλε στον διευθυντή ο οποίος διώχνοντάς με από το σχολείο με έστειλε στη μητέρα μου. Αυτή με έβαλε τιμωρία να περιμένω τον πατέρα μου, ο οποίος με έδιωξε από το σπίτι. Πεινασμένος εγώ, συνάντησα έναν περιπτερά ο οποίος μου φέρθηκε πολύ άσχημα διόχνωντάς με. Ψάχνοντας κάποιον για να με υπερασπιστεί, έφτασα στο αστυνομικό τμήμα και από εκεί κατέληξα στο γραφείο του προθυπουργού. Αυτός όμως αντί να με βοηθήσει με έδιωξε από την χώρα. Γι'αυτό και χρειάζομαι ένα εισιτήριο για να φύγω.

- Δεν το πιστεύω!! Και γιατί έγιναν όλα αυτά;

- Γιατί δεν ήξερα τι είναι η μπλε σοκολάτα.

- ΜΠΛΕ ΣΟΚΟΛΑΤΑ; ΜΠΛΕ ΣΟΚΟΛΑΤΑ; ΒΑΛΤΕ ΑΜΕΣΩΣ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΣΤΕΙΛΤΕ ΤΟΝ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΟΛΟΜΟΝΑΧΟ!

Έτσι ο Γιαννάκης καταλήγει να ζητά ελεημοσύνη στους δρόμους της Ουάσινγκτον.

Ένας αστυνομικός τον βλέπει και τον ρωτά

- Τι κάνεις εδώ ολομόναχος μικρέ;

- Γκουχ, γκουχ.. Λοιπόν κύριε, η καθηγήτριά μου με έστειλε στον διευθυντή ο οποίος διώχνοντάς με από το σχολείο με έστειλε στη μητέρα μου. Αυτή με έβαλε τιμωρία να περιμένω τον πατέρα μου, ο οποίος με έδιωξε από το σπίτι. Πεινασμένος εγώ, συνάντησα έναν περιπτερά ο οποίος μου φέρθηκε πολύ άσχημα διόχνωντάς με. Ψάχνοντας κάποιον για να με υπερασπιστεί, έφτασα στο αστυνομικό τμήμα και από εκεί κατέληξα στο γραφείο του προθυπουργού. Αυτός όμως αντί να με βοηθήσει με έδιωξε από την χώρα. Ψάχνοντας για ένα εισιτήριο έτσι ώστε να φύγω κατέληξα εδώ..

- Ω, Θεέ μου! Μα, γιατί όλα αυτά; Μήπως έκανες κάτι;

- Όχι κύριε, απλώς δνε ήξερα τι είναι η μπλε σοκολάτα.

- ΜΠΛΕ ΣΟΚΟΛΑΤΑ; ΜΠΛΕ ΣΟΚΟΛΑΤΑ; ΣΥΛΑΜΒΑΝΕΣΑΙ! ΘΑ ΣΕ ΣΥΝΟΔΕΥΣΩ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΟΠΟΥ ΘΑ ΦΥΛΑΚΙΣΤΕΙΣ ΓΙΑ 11 ΧΡΟΝΙΑ.

Ο Γιαννάκης έχοντας αγανακτήσει, καθώς μόνο σε 2 μέρες έφτασε από το σχολείο στης φυλακής τα κάγκελα, ακολούθησε τον αστυνομικό.

Αυτός τον έκλεισε σε ένα κελί και του είπε πως θα έπρεπε να μείνει εκεί για 11 χρόνια και να είναι και ευχαριστημένος καθώς η ποινή ήταν πολύ ελαφριά. Εκεί, ο Γιαννάκης συναντά τον συγκάτοικό του..

- Γεια σου μικρέ, πώς και από εδώ;

- Άσε φίλε.. Μεγάλη ιστορία.. Η καθηγήτριά μου με έστειλε στον διευθυντή ο οποίος διώχνοντάς με από το σχολείο με έστειλε στη μητέρα μου. Αυτή με έβαλε τιμωρία να περιμένω τον πατέρα μου, ο οποίος με έδιωξε από το σπίτι. Πεινασμένος εγώ, συνάντησα έναν περιπτερά ο οποίος μου φέρθηκε πολύ άσχημα διόχνωντάς με. Ψάχνοντας κάποιον για να με υπερασπιστεί, έφτασα στο αστυνομικό τμήμα και από εκεί κατέληξα στο γραφείο του προθυπουργού. Αυτός όμως αντί να με βοηθήσει με έδιωξε από την χώρα. Ψάχνοντας για ένα εισιτήριο έτσι ώστε να φύγω κατέληξα στους δρόμους της Ουάσινγκτον ζητώντας έλεος.. Ένας αστυνομικός όμως, αντί να με βοηθήσει με φυλάκισε.

- Γιατί όλα αυτά;

- Γιατί.. Οχ, όχι. Δεν την ξαναπατάω. Συγνώμη μα δεν μπορώ να σου πω το λόγο.

- Άσε με να μαντέψω.. Μπλε σοκολάτα..Σωστά;

- ΝΑΙ! Πώς το ήξερες; Οχ όχι.. Σε παρακαλώ μη μου φερθείς άσχημα..

- Μην ανησυχείς, και εγώ γι'αυτό έχω φυλακιστεί..

- Ξέρω όμως που θα μάθεις τι είναι η μπλε σοκολάτα. Έτσι ίσως να μην βρεθείς ξανά σε μια τόσο δύσκολη θέση..

- ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ; ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΕ ΜΕ!

- Εντάξει. Λοιπόν, αρχικά θα πας σε αυτήν την πλατεία, λέει ο συγκρατούμενος και του δίχνει μία πλατεία απέναντι από τις φυλακές.. Eκεί θα πας. Θα φτάσεις στο κέντρο της και θα χορέψεις κλακέτες. Θα σηκώσεις το ένα πόδι ψηλά και θα κάνεις τρία βήματα κουτσό προς τα πίσω. Έτσι, ξαφνικά, το μυστικό θα αποκαλυφθεί.

Έκπληκτος ο Γιαννάκης κάνει υπομονή έντεκα χρόνια και τελικά βγαίνει από τη φυλακή.. Το πρώτο πράγμα που κάνει είναι να πάει στην πλατεία.

Αρχίζει να κάνει ότι του είχε πει ο συγκρατούμενός του. Φτάνει στο κέντρο της. Χορεύει κλακέτες. Σηκώνει το ένα του πόδι. Και αρχίζει να κάνει τα βήματα. Ένα βήμα.. Δύο βήματα.. Και ξαφνικά, έχοντας φτάσει καταλάθος στη μέση του δρόμου, μια νταλίκα τον σκοτώνει πριν ολοκληρώσει το τρίτο βήμα. Έτσι δυστυχώς δεν μάθαμε ποτέ το μυστικό της μπλε σοκολάτας.

 

 


 

 

Έκοψα πολλά μέρη για να μην γίνει πολύ κουραστικό :P

Και επίσης παραποίησα λίγο την ιστορία.

Πριν με βρίσετε σκεφτείτε πως μου πήρε 40 λεπτά για να το γράψω, καθώς δεν το βρήκα κάπου, αλλά το έγραψα.

Link to comment
Share on other sites

Και δεν σου άρεσε; ^^

Σαν ιστορία ναι. Σαν ανέκδοτο - ούτε ο στάθης δεν θα το έβρισκε αστείο.
Link to comment
Share on other sites

Σαν ανέκδοτο - ούτε ο στάθης δεν θα το έβρισκε αστείο.

 

Αυτό με πληγώνει βαθύτατα.

Link to comment
Share on other sites

Σαν ιστορία ναι. Σαν ανέκδοτο - ούτε ο στάθης δεν θα το έβρισκε αστείο.

Κ εγώ το διάβασα όλο και πιστεύω πώς έχει δίκιο.

Μεγάλο για ανέκδοτο ρε συ. Και το τέλος δεν ήταν τόσο.... αστείο όσο θα το περίμενε ένας αναγνώστης.

Δεν πειράζει η προσπάθεια μετρά! =)

 

Ontopic: Δεν μ' αρέσει να λέω ανέκδοτα...μόνο να τα διαβάζω ή να τ' ακούω.

Link to comment
Share on other sites

ξέρω ενα παρόμοιο με κάτι κόκκινα μπαλάκια....

ένα παιδί κάθε φορά που έπαιρνε βαθμούς στο σχολείο ζητούσε κόκκινα μπαλάκια.

Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ το διάβασα όλο και πιστεύω πώς έχει δίκιο.

Μεγάλο για ανέκδοτο ρε συ. Και το τέλος δεν ήταν τόσο.... αστείο όσο θα το περίμενε ένας αναγνώστης.

Δεν πειράζει η προσπάθεια μετρά! =)

 

Ειρωνικά τα είπα αυτά.

Έτσι και αλλιώς ο σκοπός ήταν να σπάσω τα νεύρα του αναγνώστη και στο τέλος να μην γελάσει καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Και ξαφνικά, έχοντας φτάσει καταλάθος στη μέση του δρόμου, μια νταλίκα τον σκοτώνει πριν ολοκληρώσει το τρίτο βήμα. Έτσι δυστυχώς δεν μάθαμε ποτέ το μυστικό της μπλε σοκολάτας.

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now



×
×
  • Create New...