Jump to content

[GR] Μερικές Ερωτήσεις


Coyote™

Recommended Posts

nai k egw dn s eipa oti einai anagkeo na pigenis stin ekklisia gia na epikinonisis me to 8eo

opos anefera kai se ena post m  ""o 8eos se akoui opou kai an briskese""

eleu8eri boulisi sou exi dosi !

 

Τι σχέση έχει η ελεύθερη βούληση με το αν έχει καλό σήμα στα βουνά?

Link to comment
Share on other sites

Eleos fail den exeis katalabi kan tin idia sou tin thriskia eisai apoluta xamenos den exeis pari prefa orismena pragmata an ikseres ti paizi tetoies erwtisis den tha ekanes srsly empedose kala ti paizi me tin thriskia sou. Arnoume na s dwsw peretero leptomeries psaksto to thema kai tha katalabis to afino na to eksixniasis monos s mn perimenis alous na sto lusoun.

 

Episis an den s edine o theos tin krisi den tha eixes autes tis skepsis skopima tis edwse gia na niwthoume,aisthanomaste emeis apo monoi mas. Pio to noima na mas kanei kati san robot na eimaste programmatismeni gia kati kai otidipote alo den einai mesa stis entoles na mn to ekteloume ? exoume tin eleutheria na kanoume oti theloume alios tha niwthame oti eimaste angkasmenoi na kanoume kati kai oxi me tin thelisi mas ala auto exei kai epiptwsis dioti o anthrwpos den to ekmetaleuete swsta kai ta kanei mantara opws panta.

 

Btw gia ta paidakia p klaigonte gia tin ekklisia p einai dieftharmeni kai gi'auto den pane einai mia dikaiologia komplex gia na dikaiologisoun tin apousia tous apo autin eksalou o kathe anthrwpos koubalaei mia ekklisia mesa tou den einai anagkaio na pigainis stin ekklisia gia na epikoinwnisis me ton theo...

 

(Pros Coyote)

 

Αρνούμαι πεισματικά να δώσω απάντηση σε άτομα του στυλ σου, ή του στυλ του HiddenBoy.

Από εδώ και στο εξής απευθύνομαι αποκλειστικά και μόνο στον ΑΕ, διότι είναι ο μόνος που προφανώς κατάλαβε ορισμένα πράγματα και είναι σε θέση να κάνει κάποιου είδους συζήτηση στο συγκεκριμένο θέμα.

Το βρίσκω άκρως άσκοπο να μιλήσω περί δράσης-αντίδρασης, ισορροπίας, ύλης και πολλών άλλων, με άτομα τα οποία θα δουν 6 άγνωστες λέξεις, και μη ξέροντας τι να απαντήσουν θα επαναλάβουν τις μαλακίες που άκουσαν πιο πριν, ή που τους λένε από τότε που γεννήθηκαν. Μιλάς για κρίση, εγώ βλέπω μια ειρωνεία.

Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχει η ελεύθερη βούληση με το αν έχει καλό σήμα στα βουνά?

Apoti fenete dn katalabenomaste! epidi dn exw katalabi poio einai to problima s tora? kai ka8omaste kai fernoume antirisis o enas ston alon?

Link to comment
Share on other sites

Apoti fenete dn katalabenomaste! epidi dn exw katalabi poio einai to problima s tora? kai ka8omaste kai fernoume antirisis o enas ston alon?

 

Εγώ δεν έχω πρόβλημα, εσύ μου λες ότι θα μετανιώσω για κάτι που δεν ξέρω τι είναι..

Link to comment
Share on other sites

Αρνούμαι πεισματικά να δώσω απάντηση σε άτομα του στυλ σου, ή του στυλ του HiddenBoy.

Από εδώ και στο εξής απευθύνομαι αποκλειστικά και μόνο στον ΑΕ, διότι είναι ο μόνος που προφανώς κατάλαβε ορισμένα πράγματα και είναι σε θέση να κάνει κάποιου είδους συζήτηση στο συγκεκριμένο θέμα.

Το βρίσκω άκρως άσκοπο να μιλήσω περί δράσης-αντίδρασης, ισορροπίας, ύλης και πολλών άλλων, με άτομα τα οποία θα δουν 6 άγνωστες λέξεις, και μη ξέροντας τι να απαντήσουν θα επαναλάβουν τις μαλακίες που άκουσαν πιο πριν, ή που τους λένε από τότε που γεννήθηκαν. Μιλάς για κρίση, εγώ βλέπω μια ειρωνεία.

 

wxx eleos den exeis katalabi "Xristo" stin kurioleksia.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω πρόβλημα, εσύ μου λες ότι θα μετανιώσω για κάτι που δεν ξέρω τι είναι..

pistebis ston 8eo? xoris amfobolies kai malakies

Link to comment
Share on other sites

pistebis ston 8eo? xoris amfobolies kai malakies

 

Και σου ξαναλέω επειδή ξεχνάς γρήγορα, ή από τη βιασύνη σου να γράψεις το ποίημα δε διαβάζεις καν.

 

 

Πιστεύω στον Άνθρωπο

Link to comment
Share on other sites

o ka8enas me ton pono tou edo mesa xa9x9a

 

Αυτή είναι η απάντηση σου?


 

@Anima

 

 

Οι Οικουμενικές Σύνοδοι.

 

Αυτό τι δείχνει? Ότι κάποιοι άλλοι άνθρωποι αμφιβόλου σχέσης με το Θεο ρυθμίζουν το ποιά θα πρέπει να είναι η σωστή στάση απέναντι του.

 

 

Η διαφορά είναι ότι στο κρεβάτι σου απλά προσεύχεσαι...

 

Αλλάζει αυτό την ποιότητα σου ως άτομο?

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η απάντηση σου?


 

@Anima

 

 

Αυτό τι δείχνει? Ότι κάποιοι άλλοι άνθρωποι αμφιβόλου σχέσης με το Θεο ρυθμίζουν το ποιά θα πρέπει να είναι η σωστή στάση απέναντι του.

 

 

Αλλάζει αυτό την ποιότητα σου ως άτομο?

 

ekana edit gia des

Link to comment
Share on other sites

ti paei na pi "Pistebw ston an8ropo?" apo p proerxete o an8ropos? apo ton 8eo ara.?

 

Τι δεν καταλαβαίνεις από αυτά που γράφω.

 

Με την ίδια λογική θα σου πω από που προέρχεται ο Θεός..

 

Το θέμα δεν είναι που πιστεύεις μόνο, είναι και γιατί το πιστεύεις

Link to comment
Share on other sites

Βαριέμαι να διαβάσω και τις 9 σελίδες,αλλά ελπίζω να είμαι ontopic.

 

Ο θεός δημιουργήθηκε από τον άνθρωπο ως ένας αόρατος προστάτης που θα δίνει ελπίδα στην κάθε του επιθυμία.

 

Ας είμαστε ρεαλιστές,ο θεός υπάρχει για όσους πιστεύουν σε αυτόν.

 

Εγώ σαν άνθρωπος δεν θέλω να αποκαλούμαι χριστιανός,λόγω των αμέτρητων αμαρτημάτων και καταστροφών που έχουν προκαλέσει οι χριστιανοί πρόγονοι μου.

 

Αυτή ήταν η γνώμη μου φυσικά,δεν αναγκάζω κανέναν να πάρει τα λεγόμενα μου ως την αλήθεια γιατί ούτε εγώ δεν ξέρω το πόσο σωστός είμαι.

Link to comment
Share on other sites

Τι δεν καταλαβαίνεις από αυτά που γράφω.

 

Με την ίδια λογική θα σου πω από που προέρχεται ο Θεός..

 

Το θέμα δεν είναι που πιστεύεις μόνο, είναι και γιατί το πιστεύεις

dn proerxete o 8eos eiparxi AIWNIA dn exigite apo p proerxete eiparxi aiwnia pos to lene!!!

Link to comment
Share on other sites



Αν βαριέσαι να το δεις διάβασε τι γίνεται...

Καθηγητής: Αν υπάρχει θεός, τότε είναι κακός. Ο Θεός δε δημιούργησε ότι υπάρχει; Αν ναι, τότε δημιούργησε και το κακό, το οποίο σημαίνει ότι ο Θεός είναι κακός.
Μαθητής: Συγγνώμη, καθηγητή. Υπάρχει το κρύο;
Καθηγητής: Τι ερώτηση είναι αυτή; Φυσικά υπάρχει. Έχεις κρυώσει ποτέ;
Μαθητής: Στην πραγματικότητα, κύριε, το κρύο δεν υπάρχει. Σύμφωνα με τους νόμους της Φυσικής, αυτό που θεωρούμε κρύο, στην πραγματικότητα είναι η απουσία της ζέστης. Καθηγητή, υπάρχει το σκοτάδι;
Καθηγητής: Φυσικά υπάρχει.
Μαθητής: Κάνετε λάθος, κύριε. Ούτε το σκοτάδι δεν υπάρχει. Το σκοτάδι, στην πραγματικότητα, είναι η έλλειψη φωτός. Μπορούμε να μελετήσουμε το φως, αλλά όχι το σκοτάδι. Το κακό δεν υπάρχει. Είναι σαν το κρύο και το σκοτάδι. Ο Θεός δε δημιούργησε το κακό. Το κακό είναι αυτό που συμβαίνει όταν ο άνθρωπος δεν έχει την αγάπη του Θεού στην καρδιά του.


Ο Θεός είναι άυλος. Δε σηκώνει πράγματα με τον τρόπο αντιλαμβάνεσαι, δηλαδή τη μυϊκή δύναμη.


Η πρωτη ωριμη απαντηση, στο τοπικ, επιτελους.
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Create New...