Jump to content

[GR] Μερικές Ερωτήσεις


Coyote™

Recommended Posts

Είμαι χαρούμενος που το μεγαλύτερο ποσοστό των Ελλήνων στο forum είναι χριστιανοί, διότι υποθέτω πως οι απορίες μου θα λυθούν εύκολα.

Περιμένω κάποιες ώριμες και σοβαρές απαντήσεις, από μέλη όπως Psomas ή Hrothgar, διότι φαίνονται πολύ φανατικοί, πράγμα που σημαίνει πως θα έχουν εξετάσει σωστά τα πάντα, σε όλους τους τομείς της θρησκείας.

 

1) Ας δούμε ένα τρίπτυχο..

   - Ο Γιαχβέ μπορεί να κάνει τα πάντα.

   - Ο Γιαχβέ είναι ειρηνικός Θεός και πράττει με σκοπό τη διατήρηση της ειρήνης και της αγάπης.

   - Το κακό υπάρχει στον κόσμο μας, και μάλιστα πολλές φορές επικρατεί.

 

Πώς γίνεται αυτό;

 

2) Ο Γιαχβέ μπορεί να κάνει τα πάντα. Μπορεί ο Γιαχβέ να δημιουργήσει κάτι τόσο βαρύ που να μην μπορεί να το σηκώσει;

 

3) Ο Θεός παίζει ζάρια;

 

4) Και τέλος.. Για να γίνεις χριστιανός, σημαίνει πως γνωρίζεις πράγματα για άλλες θρησκείες τα οποία απορρίπτεις, και αποδέχεσαι το χριστιανισμό επειδή εκφράζει τις αντιλήψεις σου.

Μπορεί κάποιος χριστιανός να μου πει γιατί απέρριψε τον παγανισμό και το χαοτισμό;

 

5) Ποιος ο ρόλος της εκκλησίας, και ποια η σχέση της με τη θρησκεία (χριστιανισμό, σε αυτήν την περίπτωση).

 


 

Το topic δεν έχει δημιουργηθεί για να σατηρίσει οτιδήποτε, απλώς για να μάθω εγώ ο ίδιος προσωπικά ορισμένα πράγματα.

Υπόσχομαι σεβασμό σε όποιον μου λύσει τις απορίες μου και με καλύψει απόλυτα. Επίσης, θα σας παρακαλούσα να μην φτάσετε το θέμα εκτός ορίων, με αποτέλεσμα να κλειδωθεί.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

34943k3.png


btw,δεν ειμαι και τοσο φανατικος χριστιανος,χωρις ομως να ειμαι αθεος

δεν ξερω ΤΟΣΕΣ πολλες πληροφοριες ουτε το εχω ψαξει βαθια,ωστε να σου απαντησω

Υπαρχουν αρκετα πραγματα που με εκφραζουν εμενα και την κοινωνια στην οποια ζω

Link to comment
Share on other sites

χωρις ομως να ειμαι αθεος

 

Δεν υπάρχουν άθεοι, και εξήγησα σε μια "συζήτησή" μου με τον Devon το λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν άθεοι, και εξήγησα σε μια "συζήτησή" μου με τον Devon το λόγο.

Θυμαμαι

απλα εννοω,πιστευω στον Χριστο,στους Αγιους κτλπ,αλλα οχι φανατικα δηλαδη καθε κυριακη εκκλησια κτλπ

 

Link to comment
Share on other sites

Ποιός είναι ο Γιαχβέ ;

 

3)Πιστεύω πως Ο Θεός, έχει πολύ πιο σημαντικά πράγματα από το να παίζει ζάρια. Αν πάλι εννοείς πως στοιχηματίζει με τις ζωές μας, πιστεύω πως μερικές φορές απλός μασ βάζει μερικά εμπόδια για να δει αν πραγματικά πιστεύουμε σε αυτόν. Αν όντως δεν ταλαντωθεί η πίστη μας εν ώρα της δοκιμασίας , θα μας ανταμείψει στο μέλλον με κάτι μεγάλο.

 

4)Προσωπικά δεν γνωρίζω άλλες θρησκείες , διότι πολύ απλά δεν με ενδιαφέρουν. Είμαι μια χαρά προς το παρόν.

 

5) Ο ρόλος της ορδόδοξης εκκλησίας , πιστεύω πως έχει αλλοιωθεί μέσα στα χρόνια και δεν είναι αυτός που ήταν. Πάντως η εκκλησία δουλεύε ως κέντρο που μαζέβονται οι χριστιανοί με σκοπό να ακούσουν διάφορα κυρήγματα από τον ιερέα , και μερικές φορές να εξωμολογηθούνε.

 

 

Ζητώ ταπεινά συγνώμη για τα τυχόν ορθογραφικά μου λάθη.

Link to comment
Share on other sites

Ποιός είναι ο Γιαχβέ ;

 

...

Η λέξη "Θεός" είναι εντελώς απροσδιόριστη, γι'αυτό προτιμώ να προσδιορίζω με ονόματα.

 

3)Πιστεύω πως Ο Θεός, έχει πολύ πιο σημαντικά πράγματα από το να παίζει ζάρια. Αν πάλι εννοείς πως στοιχηματίζει με τις ζωές μας, πιστεύω πως μερικές φορές απλός μασ βάζει μερικά εμπόδια για να δει αν πραγματικά πιστεύουμε σε αυτόν. Αν όντως δεν ταλαντωθεί η πίστη μας εν ώρα της δοκιμασίας , θα μας ανταμείψει στο μέλλον με κάτι μεγάλο.

 

Δεν έπιασες το νόημα.

 

4)Προσωπικά δεν γνωρίζω άλλες θρησκείες , διότι πολύ απλά δεν με ενδιαφέρουν. Είμαι μια χαρά προς το παρόν.

 

Eίσαι ευχαριστημένος, επειδή είναι και ο λαός σου. Έχεις επαναπαυτεί σε ορισμένα πράγματα και δεν αποδέχεσαι αλλαγές, πολύ απλά επειδή θεωρείς πως είσαι "κομπλέ". Αν ζούσες όμως σε ένα κράτος μουσουλμάνων, πάλι "κομπλέ" θα ήσουν. Αν ζούσες σε μια φυλή παγανιστών, πάλι "κομπλέ" θα ήσουν. Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ.

 

5) Ο ρόλος της ορδόδοξης εκκλησίας , πιστεύω πως έχει αλλοιωθεί μέσα στα χρόνια και δεν είναι αυτός που ήταν. Πάντως η εκκλησία δουλεύε ως κέντρο που μαζέβονται οι χριστιανοί με σκοπό να ακούσουν διάφορα κυρήγματα από τον ιερέα , και μερικές φορές να εξωμολογηθούνε.

 

Η Εκκλησία δεν έχει μόνον την έννοια του χώρου. Και επίσης, δεν έχω παρατηρήσει κάποια αλλοίωση. Προσδιόρισε όσα λες.

 

Γιατί δεν απάντησες σε 1,2; :S

 


 

Συγνώμη, μα δεν με κάλυψες..

Link to comment
Share on other sites

Ο γιαχβε ειναι ο θεος

Το κακο υπαρχει διοτι το εβαλε ο διαβολος

Οσο για το αν μπορει να δημιουργησει κατι τοσο βαρυ ωστε να μη μπορει να το σηκωσει... (Ο θεος ειναι πνευματικα παντοδυναμος)

Δε χρειαζετε να εξετασεις τις αλλες θρησκιες για να εισαι χριστιανος..

Η εκκλησια ποσφερει στεγη νερο φαγητο κτλπ σε αστεγους και ειναι ο οικος του θεου ωπου. Μιας και και ο θεος το "αγιασε" για να μαζευονται εκει ολοι οι χριστιανοι ΜΑΖΙ, μιας και θελει το λαο του ενωμενο.

 

 

 

 

Κογιοτ ασε τις πιπες ομως γιατι θα γινει μπαχαλος με αυτα τα θεματα και δεν ειναι και το μερος να τα συζητησεις με ημημαθει παιδακια. ;D

Αν θες να λυσεις πολλες απ τις απορριες σου πες σε εμενα που εχω μιλησει με θεολογους και καθηγητες θεολογιας στο πανεπιστημιο καθως και εχω διαβασει αρκετα βιβλια και ειχα και γω τις ιδιες με εσενα.. Βεβαια σε ολες αυτες τις ερωτησεις μπορει να υπαρξουν διαφορες απαντησεις μιας και συνηθως ειναι απ την λογικη που ακουμπαει πιο καλα το χριστιανισμο :-X

Link to comment
Share on other sites

Ο γιαχβε ειναι ο θεος

 

Δεν υπάρχει Ο Θεός, ως μια έννοια που προσδιορίζεται από το όνομα Γιαχβέ.

 

Το κακο υπαρχει διοτι το εβαλε ο διαβολος

 

Αφού ο Θεός είναι αγαθός και μπορεί να κάνει τα πάντα, γιατί δεν το εξαγνίζει;

 

Οσο για το αν μπορει να δημιουργησει κατι τοσο βαρυ ωστε να μη μπορει να το σηκωσει... (Ο θεος ειναι πνευματικα παντοδυναμος)

 

Δεν μου απάντησες..

 

Δε χρειαζετε να εξετασεις τις αλλες θρησκιες για να εισαι χριστιανος..

 

Με το να δηλώνεις χριστιανός, αυτόματα απορρίπτεις όλες τις υπόλοιπες θρησκείες. Επομένως, ναι, χρειάζεται.

 

Η εκκλησια ποσφερει στεγη νερο φαγητο κτλπ σε αστεγους και ειναι ο οικος του θεου ωπου. Μιας και και ο θεος το "αγιασε" για να μαζευονται εκει ολοι οι χριστιανοι ΜΑΖΙ, μιας και θελει το λαο του ενωμενο.

 

Επαναλαμβάνω: Η λέξη Εκκλησία δεν έχει μόνον την έννοια του χώρου.

 


 

Κογιοτ ασε τις πιπες ομως γιατι θα γινει μπαχαλος με αυτα τα θεματα και δεν ειναι και το μερος να τα συζητησεις με ημημαθει παιδακια. ;D

Αν θες να λυσεις πολλες απ τις απορριες σου πες σε εμενα που εχω μιλησει με θεολογους και καθηγητες θεολογιας στο πανεπιστημιο καθως και εχω διαβασει αρκετα βιβλια και ειχα και γω τις ιδιες με εσενα.. Βεβαια σε ολες αυτες τις ερωτησεις μπορει να υπαρξουν διαφορες απαντησεις μιας και συνηθως ειναι απ την λογικη που ακουμπαει πιο καλα το χριστιανισμο :-X

 

Αχ, πόσο δεν με ξέρεις ::)

Link to comment
Share on other sites

...

Η λέξη "Θεός" είναι εντελώς απροσδιόριστη, γι'αυτό προτιμώ να προσδιορίζω με ονόματα.

 

Δεν έπιασες το νόημα.

 

Τότε δεν είσαι σε θέση να λες πως είσαι Χριστιανός για τους Χ,Υ λόγους, διότι δεν ήταν δική σου η επιλογή να γίνεις.

Αν ήσουν μουσουλμάνος, και πάλι θα ήσουν ευχαριστημένος, διότι θα ήταν και ο λαός σου (αν ζούσες σε κάποια άλλη χώρα).

Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ.

 

Η Εκκλησία δεν έχει μόνον την έννοια του χώρου. Και επίσης, δεν έχω παρατηρήσει κάποια αλλοίωση. Προσδιόρισε όσα λες.

 

Γιατί δεν απάντησες σε 1,2; :S

 


 

Συγνώμη, μα δεν με κάλυψες..

1) Οκ. δεν το ήξερα καθώς δεν είμαι φανατικός. Ίσα ίσα που πάω εις την εκκλησία.

2) Μήπως μπορείς να μας  πεις τι ακριβώ εννοείς ;

3) Προσωπικά επέλεξα να γίνω χριστιανός καθώς ο πατέρας μου δεν πιστεύει στον " Γιαχβέ."

4) Δεν αναφέρθηκα στον χώρα , αλλά στην έννοια της εκκλησίας. Βεβαίως έχει αλλοιωθεί. Ο ανιψίος της μητέρας μου σε περίπου έναν χρόνο θα γίνει Παππάς , και μας έχει πει πως πια , Η Ελληνική εκκλήσια έχει " σκουριάσει" διότι, ένα μέρος των ιερέων δεν ακολουθούν την ορθόδοξη χριστιανική εκκλησία , καθώς προτιμούν αν επενδύσουν τα λεφτά του εράνου της κάθε κυριακής , σε πολυτελέστατα υλικά αγαθά , παρά να τα δωρίσουν σε κάποιο φιλανθρωπικό ίδρυμα.

 

5) Την 1 δεν μπορώ αν την απαντήσω.

 

Την 2 πάλι προφανώς την ξέχασα.

 

Ναι. Αλλά δεν πιστεύω πως ο Γιαχβέ θα εκάνε μια τέτοια αλλαζονική πράξη.

Link to comment
Share on other sites

2) Μήπως μπορείς να μας  πεις τι ακριβώ εννοείς ;

 

Eάν αποκαλύψω τι εννοώ, τότε η απάντηση είναι πανεύκολη ακόμη και για ένα 6χρονο.

Το θέμα είναι να δω αν μπορείτε να σκεφτείτε σωστά για να βρείτε τι εννοώ.

 

3) Προσωπικά επέλεξα να γίνω χριστιανός καθώς ο πατέρας μου δεν πιστεύει στον " Γιαχβέ."

 

Δεν το κατάλαβα αυτό..

 

Ναι. Αλλά δεν πιστεύω πως ο Γιαχβέ θα εκάνε μια τέτοια αλλαζονική πράξη.

 

Πού απευθύνονται αυτά;

 

4) Δεν αναφέρθηκα στον χώρο

 

Κι όμως.. Για δες ξανά όσα είπες.

 

5) Την 1 δεν μπορώ αν την απαντήσω.

 

Κρίμα..

Link to comment
Share on other sites

"Αφού ο Θεός είναι αγαθός και μπορεί να κάνει τα πάντα, γιατί δεν το εξαγνίζει;"

Giati den borei, itan to prwtou tou dimiourgima kai to ekane sxedon oso dunato oso autos. Eksalou mias kai einai prwto tou dimiourgima einai kai to agapimeno tou.. (auta gia na eksagnisei ton diaolo)

 

Oso gia na eksagnisei to kako- apla den epembenei.  "eleu8eria bouliseis"

 

"Με το να δηλώνεις χριστιανός, αυτόματα απορρίπτεις όλες τις υπόλοιπες θρησκείες. Επομένως, ναι, χρειάζεται."

Coyote gia na aporipseis tis allew 8a sou parei to ligotero mia zwi tosew pou einai. Opote dialegeis mia an sou kanei tin kratas an oxi tin afeineis

 

 

Anyway aporw pou brikseis to endiaferwn se auta kai malista se AUTO to fora

 

 

Link to comment
Share on other sites

"Αφού ο Θεός είναι αγαθός και μπορεί να κάνει τα πάντα, γιατί δεν το εξαγνίζει;"

Giati den borei, itan to prwtou tou dimiourgima kai to ekane sxedon oso dunato oso autos. Eksalou mias kai einai prwto tou dimiourgima einai kai to agapimeno tou.. (auta gia na eksagnisei ton diaolo)

 

Oso gia na eksagnisei to kako- apla den epembenei.  "eleu8eria bouliseis"

 

Και πάλι δεν με καλύπτεις..

1) Δεν ανέφερα έννοιες όπως Διάβολος, κτλπ.

2) Γιατί να μην επέμβει; Όταν χάνονται αθώες ζωές, ή συμβαίνουν άδικες πράξεις, δεν είναι λογικό να μην κάνει τίποτα, για να διατηρήσει μια ισορροπία. =/

 

Coyote gia na aporipseis tis allew 8a sou parei to ligotero mia zwi

 

ΑΚΡΙΒΩΣ. Επομένως καταλήγουμε πως η επιλογή θρησκείας είναι μια αποστολή που απαιτεί εμπειρία, κάποιες γνώσεις και λογική.

Άρα, δεν είναι λογικό τόσα άτομα σε αυτό το forum να δηλώνουν χριστιανοί =]

Link to comment
Share on other sites

72g7ds.jpg

 

ta ipolipa dika sas

 

egw blepo na tou tsakizi to podi kai ektws apo auto na bazi agkona stin plati gia auto efige me tosi fora katw!

 

Είσαι εντελώς άκυρος όμως..

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.



  • Posts

    • Thank you for your reply. I have removed it from the L2Server.exe file, but the L2Server still crashes. It doesn't crash if I don't start l2npc, otherwise it will crash within a few days at the latest.
    • Welcome to my store :  https://topestore.mysellix.io/fr/ 2015-2022 Aged Discord Account 2015 Discord Account : 50.99 $ 2016 Discord Account : 10$ 2017 Discord Account :3.99 $ 2018 Discord Account : 3.50$ 2019 Discord Account : 2.70 $ 2020 Discord Account :1.50$ 2021 Discord Account :0.99$ 2022 Discord Account :0.70$ Warranty :Lifetime Payment Methods : Crypto/ PayPal Contact Me On Discord Or Telegram Discord : @ultrasstore11 Telegram : https://t.me/ultrastore1 Welcome to my store :  https://topestore.mysellix.io/fr/ 2015-2022 Aged Discord Account 2015 Discord Account : 50.99 $ 2016 Discord Account : 10$ 2017 Discord Account :3.99 $ 2018 Discord Account : 3.50$ 2019 Discord Account : 2.70 $ 2020 Discord Account :1.50$ 2021 Discord Account :0.99$ 2022 Discord Account :0.70$ Warranty :Lifetime Payment Methods : Crypto/ PayPal Contact Me On Discord Or Telegram Discord : @ultrasstore11
    • L2 ArenaWar: Low Rate PvP Server with Free Buffs & Autofarm [PVP]⚔️ [Free]🆓 Classic Interlude with  3x XP rates! Free starter pack(no grade) to kickstart your adventure! Autofarm for convenient grinding! Free buffs to keep you fighting fit! (2 job buffs) No experience loss on death! (Except with Karma) Clear Karma system to keep things fair! ⚖️ Active community of 800-1k players! Join our Discord to learn more! >> Discord <<     Server website: https://l2arenawar.com/en/    
    • This is dedication! 2 years working on a problem. Congratulations!
    • You indeed have to save player position over Enterworld to properly clean it up later (if you don't, even trying to delete packet content would eventually keep it up), that's what we do with debug packet (which is a reusable Map of ExServerPrimitive packets) on aCis.   It doesn't solve the FPS stuttering - more you draw/delete lines, more your client becomes laggy. It's like if client wasn't deleting drawn points/lines properly, but instead simply hide them and redrawn content above.   If you got a solution, I would happy to integrate it.   You should check aCis#Player _debug packet integration, it allows very big amount of lines/points to be drawn, it is also reusable.   https://gitlab.com/Tryskell/acis_public/-/blob/master/aCis_gameserver/java/net/sf/l2j/gameserver/model/actor/Player.java?ref_type=heads https://gitlab.com/Tryskell/acis_public/-/blob/master/aCis_gameserver/java/net/sf/l2j/gameserver/network/clientpackets/EnterWorld.java?ref_type=heads  
  • Topics

×
×
  • Create New...