Jump to content

Κατάληψη:Ναί ή Όχι???


Freyr

Μετά απο αυτό που διαβάσετε,τι θα κάνατε?  

133 members have voted

  1. 1. Μετά απο αυτό που διαβάσετε,τι θα κάνατε?

    • Ναί
      67
    • Όχι
      67


Recommended Posts

+1.

@egw prosopika pistebo pos katalipsi prepi na gini gia sobarous logous guys oxi gia ena programa i gia kapia mlkia p skeftikate  ...

emis perisi kaname katalipsi gt ixan spasi i solines kai to ktirio itan xalia genika etimoropo to palepsame telika to ktirio ftiaxtike alla na kseris oti ligi to palepsan oi alloi ax ti wraia tora exoun kanoi oi alloi katalhpsh pame gia kafe yupi!!  daksi guys ti na pi kanis .

Afto den to katalava...to oti kathode merikoi kai organonun tin katalipsi eno kapioi ali itan kata tis,logiko ine na pane kai na to glendane.Afto simveni kai stis apergies ton ergazomenon,,,esi alithia pistevis oti oli kathode kai zitane auksisi?
Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι άνθρωποι πραγματικά δεν σέβονται κανέναν και τίποτα.

Ποιός είναι ο λόγος να γίνει κατάληψη για προγράμματα, ή για στρογγυλές τυρόπιτες;

Ο μόνος λόγος που μου έρχεται στο μυαλό είναι ένας: Ανωριμότητα μερικών ανθρώπων που δεν ξέρουν το νόημα μερικών λέξεων, και η ασέβιά τους ξεπερνά τα όρια.

Το σχολείο σε τέτοιες περιπτώσεις θεωρείται άσυλο, παρ'όλα αυτά, πιστεύω πως πολλά παιδιά καταχράζονται το δικαίωμα αυτό.

 

Δεν αντιλέγω, η κατάληψη είναι ένας τρόπος να εκφράσετε τα δικαιώματά σας, και τις απόψεις σας.

Όμως αυτό θα πρέπει να γίνεται στα όρια της σύνεσης, της υπευθυνότητας, και του σεβασμού.

 

Μιας και ανέφερες το πρόγραμμα, έχετε κάνει κάποιου είδους συμβόλιο μεταξύ όλων των τάξεων;

Επειδή είναι εντελώς εγωκεντρικό να σκέφτεστε την δική σας άνεση, αγνοώντας όλους τους υπόλοιπους.

 

Regards.

Link to comment
Share on other sites

Ayta ta pedia omws poy ta lete "mamothrefta" exune ena mellon sxediasmeno sto myalo tus...Thelune na petyxune otan megalwsune kai vgune ekei eksw..Dn thelune na douleyune san ergates kai se kafeteries...Kai oi katalipsis gia logus opws ta kagkela, oi tyropites, to programma tus to katastrefune ayto poy prospathune na petyxune...

Ta perisotera "Mamothrefta" p les dn einai oti theloun na petixoun apla dn exoun dikia tous gnwmh na poun. egw mporei na eimai anorimos kai na kanw mlkies k na me lene aliti omws thelw na spoudasw ktlp twra kanw auta omws epidi pisteuw oti exoume mono mia zwh.

Link to comment
Share on other sites

AX0AX0AX0XA paw na pesw apo gremo...

 

tha kanete katalipsi epidi exete tetio programma? 0XA0XAA0AX0XA0AX

 

emeis dld ti tha eprepe na kanoume gia pes m?

 

ama erthis sto sxoleio m tha dis tin glika,gia rikse

mia matia edw.

 

1)kinito?=1 mera apoboli.

2)3 ories?=1 mera apoboli.

3)antimilises se kathigiti?=feubgis apo to sxoleio se stelnoun se allo.

4)efiges apo tin ekdromi stin mesi tis wras?=2 meres apoboli.

5)kapnizis?=2 meres apoboli.

6)efiges apo to sxoleio stin mesi tis imeras?=2 meres apoboli.

7)ama kanoume katalipsi kobonte oi ekdromes mas + oti meta apo mia bdomada

arxizoun k peftoun apoboles se autous pou arxisan tin katalipsi.

 

kai pano apo ola, apousies dn sbinonte akoma kai ama exeis

ton ipouro san meso.

Link to comment
Share on other sites

meta apo mia bdomada arxizoun k peftoun apoboles se autous pou arxisan tin katalipsi.

 

Αυτό είναι παράνομο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι παράνομο.

 

paranomo kseparanomo, kaneis dn leei tipota ;)

epidi apla kaneis dn endiaferete.. oti k na kanoume

kaneis dn tha mas dosi dikio emas.

Link to comment
Share on other sites

spiroslouis parla time:

 

Δεν έχετε καταλάβει κάτι σοβαρό ή μάλλον έχετε καταλάβει λάθος.Νομίζετε ότι κάνετε κατάληψη για κάποια ετοίματα τα όποια αν γίνει κατάληψη θα διορθωθόυν. ΟΧΙ

Καταρχάς κάνετε κατάληψη για να χάσετε μάθημα.Αυτοί που υποστιρήζουν τα ετοίματα είναι πολλοί λίγοι. Ένα αυτό.

Και λοιπόν ας πούμε ότι κάνετε κατάληψη για τα ετοίματα του σχολεικού χώρου.Αν πραγματικά θέλατε να γίνουν αληθινά τα ονειρά σας για ένα καλύτερο σχολικό περιβάλλον τότε δεν θα κάνατε καταλήψης.

Πάω στοίχημα ότι ο δήμαρχος της περιοχής σας δεν έχει ενημερωθεί ή έχει ενημερωθεί ελληπώς.Στον σύλλογο υπάρχει ένα άτομο που έιναι αυτός που πάει και λέει στον δήμαρχο τι πρέπει να γίνει και τι είναι απαραίτητο να γίνει όχι κάτι κουφά όπως οι τυρόπιτες είναι κυκλικές και δεν ξέρουμε από που να αρχίσουμε να τρώμε.

Αυτά είναι καραγκιοζηλίκια.Από ότι έχω δει κανένας μα κανένας δεν έχει πει αυτό που θέλει αλλά κάνουνε κατάληψη αμέσως.Έπειτα και παν στο βρόντο αυτά που λέω παραπάνω κάνετε κατάληψη.Υπενθυμίζω ότι δεν θα καταφέρετε τίποτα εκτός του να χάσετε μάθημα και αν σας πούνε το καλοκαίρι 1 βδομάδα παραπάνω τότε αρχίζετε τα κλαψουρίσματα.Επίσης οι καθηγητές δεν χάνουνε τίποτα μάλιστα πληρώνονται και κάθοντε κιόλας.Δεν ξέρω καταπόσο θέλουνε οι περισσότεροι να συνεχίσουν τις σπουδές τους αλλά αυτοί θα χάσουνε ύλη μαθημάτων την οποία θα χρειαστούνε αργότερα καθώς η ύλη του γυμνασίου είναι η ποιό βασική.

Από την άλλη βλέπουμε σχολεία που κλείνουνε δηλόνοντας κατάληψη και σχεδόν όλα τα παιδιά απουσιάζουν πλην των εξοσχολικών και λίγων εξαιρέσεων.Οι άλλοι σου λέει θα κοιμηθώ ας κάνουνε οι άλλοι ότι θέλουνε.

 

Με λίγα λόγια η κατάληψη είναι ένας νόμιμος τρόπος να αποφίγουμε μάθημα.

 

Αν πραγματικά θέλετε τα ετοιματά σας να πραγματοπιηθούνε ενώ ο δήμαρχος σας αγνοεί τότε να πάτε έξω από το δημαρχείο.Να μην αφήσετε να μπεί μέσα.Δεν ξέρω και αν μένεις Αθήνα αλλά μπορείς να κλείσης π.χ. μια από τις βασικές όδους του δήμου σου σαν την πλατεία κτλ.

Επιπλέον αν είσαι και κοντά Β.Π. η κοντά σε κανάλια μπορείς να πάρεις τηλέφωνο τα κανάλια να έρθουνε εκεί να δεις για πότε ο δήμαρχος θα στο φτιάξει αυτό που θες.

Αλλά ένας είναι ο σκοπός να χάσουνε μάθημα.


Eπιδή τα λέω όλα αυτά δεν σημένει ότι εγώ είμαι το καλό παδί.Το σχολείο μας εγώ το έκλεισα.Αυτό όμως δεν σημένει ότι δεν ξέρω τι είναι το σωστό.Δεν ξέρω και ποιός είναι 12-13-14-15 κτλ. πάντος θα κλείσω με μια συμβουλή που μόλις δουλέψουν οι περισσότεροι σε δουλιές που δεν ξέρουνε το αφεντικό θα καταλάβουνε ότι:  Διάβασε τώρα για να κάθεσαι αργότερα. Τι είναι 3-4 ισως και περισσότερα χρόνια και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε τώρα για να κάθεσαι αργότερα. Τι είναι 3-4 ισως και περισσότερα χρόνια και τέλος.

 

kserw mathites pou twra einai 22-24 xronon, divazan polles wres

gia na bgaloun kalous bathmous na perasoun se mia kali sxoli ktlp

kai dn exoun vri akoma douleia.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ελεινό, μόνο και μόνο που έγινε τοπικ.Imo δεν είναι ούτε τα αιτήματα, ούτε το αραλίκι, είναι απλά που ερχόσαστε από διακοπές και λέτε, "Πέρασε ένας μήνας, βαρέθηκα, δεν το κλείνουμε μωρέ....".Σοβαρευτείτε...

 

-Blane

Link to comment
Share on other sites

@†BlØØdyWarrior™

 

Φίλε μου σου λέω ότι: και γιατρός μπορεί να περάσεις και μάλιστα από ότι έχω ακούσει θέλει 10 ΧΡΟΝΙΑ να εξασκήσαι τώρα πια διαβάσματα κτλ.Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι οι κόποι σου δεν θα αποδόσουν.Και μάλιστα με το παραπάνω...(δεν μιλάω για φακελάκια εφόσων πιστεύω ότι ο μισθός ιατρού είναι υπέρ-αρκετός)

Επίσης σκέψου (ακόμα και αν είναι νωρίς) την σύνταξή σου.

Κάποια πράγματα πρέπει να τα καταλαβένουμε και όχι όλα στην πλάκα και στον χαβαλέ.

Link to comment
Share on other sites

Epidi to programma den s aresei den shmenei pws prepei na kaneis katalipsi (ROFL)

 

Eleinos logos...

 

Sto lukeio meta tin proti den kanete toses ores arxaia.

 

Mporite na kanete katapipsi logo to oti exete katestrameno ktirio,dieftharmenous daskalous kai mi sevasmo

ton diko sas dikaiomaton oxi omos gia to skata programma p exete...

 

kanete toses ores filologika mathimata pou kata 98% den

tha sas voithisoune se afto p kanete otan megalosete.

Phgente kai diamarthirite ston giorgaki kai sto upourgeio paidias...

 

Oxi min kanete katalipsi.

Emeis exoume ena ktirio p otan xoropidai enas sto diadromo trizei olos o orofos.

To 65% porton,parathiron einai spasmena, to gimnastirio pou einai sxetika 95% poio kala

stimeno apo to sxoleio mas olokliro to kleisane giati lene pws tha pesei (Gia afto kai stin 28 stn giorti

tha mas valoune ekei na tin kanoume).

 

Kai pali den nomizw na kanoume katalipsi giati edw oli einai poli apasxolimeni sto

na diavazoune kai gia tis paneladikes :/

 

Autoi einai logoi na kaneis katalipsi

Oxi epidi exeis px gimnastiki tin 3i ora anti gia tin 1i..

 

Pola thelete apo oti vlepw :/

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έκανα το topic για να δώ άν πραγματικά είμαι στο χειρότερο σχολείο :P (Γυμνάσιο)

Θέλω να μου πείτε τι εβδομαδιαίο πρόγραμμα έχετε, αν όχι εβδομαδιαίο,τότε μιάς μέρας.

Και άν πρέπει να κάνουμε κατάληψη για αυτό (οχι μόνο η τάξη μας).

Συγκεκριμένα εγώ έχω το χειρότερο νομίζω :(((

 

Τετάρτη

_______

1)Χημεία

2)Φυσική

3)Γεωμετρία

4)Αρχαία Γλώσσα

5)Ιστορία

6)Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας

7)Κοινωνική & Πολιτική Αγωγή.

 

Ακούω άν έχετε χειρότερο :(((

Έχετε ξωκείλει εντελώς όμως....αν είναι δυνατόν

Link to comment
Share on other sites

Τι βλακείες κάθεστε και λέτε για έλλειψη ελεύθερου χρόνου λόγω της αναγκαστικής καταφυγής στην παραπαιδία, το γεγονός ότι ακόμα δεν έχουμε πάρει όλα τα βιβλία κτλπ?

 

Υπάρχουν τόσο μα τόσο σοβαρά προβλήματα που αυτά δεν είναι τίποτα.

 

Πρώτων! ΚΑΝΕΝΑ σχολείο σε ολόκληρη την Ελλάδα δε διαθέτει κυλιόμενες σκάλες ή ανελκυστήρα και έτσι οι μαθητές αναγκάζονται να ανεβαίνουν τις σκάλες με τα πόδια, βάζοντας σε κίνδυνο την υγεία τους! Οι σκάλες μπορούν να προκαλέσουν υπερκόπωση και προβλήματα στη σπονδυλική στήλη!

 

Δεύτερων! Η τυρόπιτες είναι τρίγωνες και όχι στρογγυλές. Μα καλά? Δε σκέφτηκαν ότι καθώς σχηματίζει γωνίες μικρότερες των 90 μοιρών (Οξείες για τους αμόρφωτους), υπάρχει ο κίνδυνος ο μαθητής να βγάλει το μάτι του σε περίπτωση που στην προσπάθιά του να φάει μια μπουκιά αστοχήσει και βρει στο μάτι του?

 

Και πολλά άλλα ΣΟΒΑΡΑ προβλήματα που δεν έχω αρκετό χρόνο για να τα γράψω...

 

Δυστυχώς, εδώ στην Ελλάδα έτσι είναι...

Link to comment
Share on other sites

Τι βλακείες κάθεστε και λέτε για έλλειψη ελεύθερου χρόνου λόγω της αναγκαστικής καταφυγής στην παραπαιδία, το γεγονός ότι ακόμα δεν έχουμε πάρει όλα τα βιβλία κτλπ?

 

Υπάρχουν τόσο μα τόσο σοβαρά προβλήματα που αυτά δεν είναι τίποτα.

 

Πρώτων! ΚΑΝΕΝΑ σχολείο σε ολόκληρη την Ελλάδα δε διαθέτει κυλιόμενες σκάλες ή ανελκυστήρα και έτσι οι μαθητές αναγκάζονται να ανεβαίνουν τις σκάλες με τα πόδια, βάζοντας σε κίνδυνο την υγεία τους! Οι σκάλες μπορούν να προκαλέσουν υπερκόπωση και προβλήματα στη σπονδυλική στήλη!

 

Δεύτερων! Η τυρόπιτες είναι τρίγωνες και όχι στρογγυλές. Μα καλά? Δε σκέφτηκαν ότι καθώς σχηματίζει γωνίες μικρότερες των 90 μοιρών (Οξείες για τους αμόρφωτους), υπάρχει ο κίνδυνος ο μαθητής να βγάλει το μάτι του σε περίπτωση που στην προσπάθιά του να φάει μια μπουκιά αστοχήσει και βρει στο μάτι του?

 

Και πολλά άλλα ΣΟΒΑΡΑ προβλήματα που δεν έχω αρκετό χρόνο για να τα γράψω...

 

Δυστυχώς, εδώ στην Ελλάδα έτσι είναι...

Με κάλυψες
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...