Jump to content

Καθημερινό Reward Στο L2.... It's Possible!


Recommended Posts

Καλησπέρα μέλη του mxc... Εδώ και κάτι μήνες έχω αρχίσει και πειραματίζομαι πάνω στην java και στο pack του frozen (interlude), όταν ξαφνικά μου ήρθε η ιδέα να φτιάξω κάτι σαν engine να το πω, mod να το πω, όπως και να το λένε τέλος πάντων, έχω 2 μέρες που προσπαθούσα να φτιάξω καθημερινό reward στον server όπως επίσης extra reward όταν ο παίκτης λογγάρει x μέρες συνεχόμενα... Κυρίως απευθύνεται σε pvp server ή μπορεί και σε low rate custom server και έτσι.

 

Παράδειγμα...

Σήμερα 5-9-13 λογγάρω 1η φορά για σήμερα στον σέρβερ... Θα πάρω κανονικά το reward το οποίο είναι configurable σε xml αρχείο (βλ .1)... Αν ξαναμπώ και δεύτερη φορά, θα υπάρξει το μήνυμα ότι έχω πάρει ήδη το reward για σήμερα. Επίσης στο πρώτο login αν ο παίκτης έχω ξαναλογγάρει και την προηγούμενη μέρα αυξάνεται το DaysInARow και αν έχει φτάσει τις μέρες που έχουμε ορίσει, παίρνει επίσης ένα (βλ .2) extra ιτεμ και ο μετρητής πάει πάλι στο 1.

 

Και ρωτάω τώρα εγώ σαν καλό παιδάκι..  :D

 

Αυτόν τον κόπο μου πρέπει να τον μοιραστώ free με τους υπόλοιπους ή να το δίνω σε ένα συμβολικά μικρό ποσό εφόσον το δουλέψω λίγο ακόμα?

 

Περιμένω γνώμες.. Όλες οι απόψεις είναι δεκτές (βλ .3)...

 

 

με εκτίμηση,

                      FreeTech.

 

 

 

 

Bλέπε

.1 Υπάρχει η δυνατότητα να ορίσουμε παραπάνω από ένα ιτεμ.

.2 Οπως και στο .1 μπορούμε να ορίσουμε πάλι παραπάνω από ένα ιτεμ.

.3 Αν θες να κράξεις καλύτερα να μου το πεις σε pm για να μην χαλάσουμε και την ατμόσφαιρα του τόπικ.

!!! Στον τίτλο αναγκάστηκα να βάλω share γιατί δεν με άφηνα να ποστάρω με το μύνημα ότι δεν βρέθηκε prefix !!!

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα πρώτα είναι δική σου επιλογή αν θα κάνεις κάτι share ή όχι ...

Πάω βέβαια στοίχημα πως πειραματίστηκες και έμαθες πολλά πράγματα από share άλλων member ... Που σημαίνει πως εάν δεν υπήρχαν δεν θα μάθαινες τόσο εύκολα κτλπ κτλπ ...

Είναι πάντα σημαντικό να δείχνουμε στον κόσμο την δουλειά και μέσω αυτού να γινόμαστε καλύτεροι ... Πχ. μπορεί να σου επισημάνω ένα σημείο του κώδικα σου που θα μπορούσε να γίνει καλύτερα κτλπ κτλπ

Φυσικά πάντα υπήρχαν και θα υπάρχουν αυτοί που δεν θα σεβαστούν τπτ και θα κάνουν reshare βγάζοντας credits κτλπ ...

Όμως αυτή είναι η έννοια της κοινότητας ...

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα.. Και βέβαια χρησιμοποίησα ιδέες σαν βάση από share άλλων μελών. Αλλά την σήμερον ημέρα ο καθένας "το μακρύ του και το κοντό του"

Πειραματίστηκα όντως αρκετά όλο το καλοκαίρι μετά τις πανελλήνιες και η αλήθεια είναι πως ενώ απο l2j δεν ήξερα την τύφλα μου, ψάχνωντας και λιώνωντας πάνω από το pc, "ψιλοέμαθα" κάποια πραγματάκια βασικά μεν.... Σκοπός μου είναι να αποφύγω την κατακρισία και τα αρνητικά σχόλια του τύπου:

 

Εεε, μεγάλεεε, το έκανα πριν απο σενα και το έχω κάνει καλύτερο...

ή

Μαλακίες, ο καθένας μπορεί να το φτιάξει...

 

Τέσπα... Θα προσπαθήσω να ανεβάσω κώδικα κάποια στιγμή αφού το έχω δουλέψει λίγο παραπάνω... Ευχαριστώ για την συμβουλή ;)

Link to comment
Share on other sites

Πιο πολύ το έκανα για να μην αρχίσουν και ζητάνε τα νεωβιε κώδικα από άλλους ενώ δεν το έχω κάνει ακόμα share... Γνώμη μου πάντα... Αν είμαι λάθος πείτε μου να το διορθώσω...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Emena pantws auto , mou fanike polu endiaferon... To 8ema einai ti 8a kaneis se osous loggaroun me bots  gia to reward. Gia ta extra items... Akoma kai 1 char per ip 'h account , den 8a stamatisei kapoion pou paizei apo net cafe me dynamic ip ktlp...

pantws i idea s top , ^^

Link to comment
Share on other sites

Βασικά έχω βάλει ανάλογα με την μέρα και όχι με ΙΡ ή η/υ και γενικά κάτι τέτοιο... Τώρα όσο για protection έχω βάλει να πρέπει να έχει παραπάνω από 10 pvp και να αγοράσει ένα ειδικό ιτεμ (και καλά με vote stones) ώστε να το πηγαίνει σε ένα npc και να κάνει active το reward ( αυτό το σκέφτηκα μόλις τώρα) ^_^

Link to comment
Share on other sites

File koitaxe paizw edw kai 2 xronia peripoy ston official , kai to exw filosofisei ligo tespa. Tha reward pou tha dineis na min ginontai trade oute na mporei na ta poulisei sto shop ... Tha mporouses na baleis items pou tha dinoun kapoia statistika gia mia ora , metamorfoseis gia mia ora etc...na dinei spania attribute 0.1 pithanotita as poume .. elpizw na epiases tin geniki idea ... Kai an thes kapoion na se boithaei an den exeis poli xrono steile mou pm .. Xerw kapoia basika pragmaata stin java...

Link to comment
Share on other sites

Εεεε όπα όπα παιδιά.. Χαλαρά.. :) Καλή η ιδέα σου black δεν την είχε σκεφτεί, θα προσπαθήσω να το δοκιμάσω... Αλλά υπάρχει ένα θεματάκι που με απασχολεί αυτόν τον καιρό που δεν με αφήνει να κάθομαι στον υπολογιστή... (Χώρια ότι Νοέμβρη παρουσιάζομαι για στρατό :S ) Τέσπα... Άμα χρειαστώ κάτι δεν θα διστάσω να στο ζητήσω ;) Να 'σαι καλά...

Link to comment
Share on other sites

Guest Elfocrash

Signomi twra olo auto ginete gia ena share toso aplo oso auto p perigrafeis?

H perigrafh antikeimenika einai megaluterh ap ton kodika.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Elfo σε ευχαριστώ για την κριτική σου και μιας και είναι από τους πρώτους κώδικες που γράφω τον έχω κάνει 2500 σειρές, αλλά έχει protection, μέχρι και δικό του NpcInstance (γελοίο) για να το κάνεις activate πρώτα.... Επίσης ανακάλυψα ότι έχω 2 δύο ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ λαθάκια στον κώδικα τα οποία τα ανακάλυψα μέσα στο λ2 και με 2-3 ατομα ταυτόχρονα... Και ναι... χΔ παρόλο που το θεωρείς μικρό, που όντως είναι μικρό, το έκανα πρώτα μεγάλο ώστε να πάρω την βασική ιδέα ώστε να το διορθώσω...

 

 

P.S. 234 γραμμές κώδικα.... :D

 

Μην κρίνεις κάτι από το μέγεθος του Description.... O καθένας έχει διαφορετικό μυαλό, σκέφτεται διαφορετικά, γράφει διαφορετικά, γαμάει διαφορετικά, τρώει διαφορετικά.... Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Elfo σε ευχαριστώ για την κριτική σου και μιας και είναι από τους πρώτους κώδικες που γράφω τον έχω κάνει 2500 σειρές, αλλά έχει protection, μέχρι και δικό του NpcInstance (γελοίο) για να το κάνεις activate πρώτα.... Επίσης ανακάλυψα ότι έχω 2 δύο ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ λαθάκια στον κώδικα τα οποία τα ανακάλυψα μέσα στο λ2 και με 2-3 ατομα ταυτόχρονα... Και ναι... χΔ παρόλο που το θεωρείς μικρό, που όντως είναι μικρό, το έκανα πρώτα μεγάλο ώστε να πάρω την βασική ιδέα ώστε να το διορθώσω...

 

 

P.S. 234 γραμμές κώδικα.... :D

 

Μην κρίνεις κάτι από το μέγεθος του Description.... O καθένας έχει διαφορετικό μυαλό, σκέφτεται διαφορετικά, γράφει διαφορετικά, γαμάει διαφορετικά, τρώει διαφορετικά.... Ευχαριστώ 

234 grammes kodika? sigoura exeis perita pragmata....

Link to comment
Share on other sites

Έχω γράψει περιττά πράγματα :) Απλά διορθώνω κομμάτια και δεν σβήνω τα παλιά για να μην κάνω καμιά μαλακία.. :Ρ πιο πολύ είναι τα κενά και οι συνδέσεις με το sql όμως xD  ;D

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now


×
×
  • Create New...