Jump to content

Επίσημο Τοπικ Πανελληνίων 2013


Fanky

Recommended Posts

Βασικά, δεν είχα προσέξει ότι μιλούσατε για Μαθηματικά Γενικής. Άκυρο.

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια, ο τρόπος που εξετάζεται η ιστορία είναι απαράδεκτος γενικά κατά τη γνώμη μου, μιας και έχουν την απαίτηση να γράφεις τις απαντήσεις ακριβώς όπως είναι στο βιβλίο.

και το αοδε έτσι ειναι..

το μπαλάκι πέφτει στη θεωρητική κατεύθυνση που πιστεύω δεν τους σεβάστηκε κανείς.

αυτό..
Link to comment
Share on other sites

ζακε,φινιτο

 

για πείτε τίποτα αοδε.

Εγω περσι απεκλεισα ολα τα θεματα απο 3 χρονιες πισω/και της χρονιας των φροντιστηριων(δεν θυμαμαι πως λενε τον συλλογο)

 

Αρα διαβασα μονο 3ο κεφαλαιο και 1-2 sos απο το πρωτο την τελευταια μερα και εγραψα 18(γιατι δεν ειδα καθολου το 2ο)

 

Και παλι, πιστευω θα πεσει απο το 2ο, που εχει σχετικα καιρο, και ισως αρχη του 3ου.

Link to comment
Share on other sites

Εγω περσι απεκλεισα ολα τα θεματα απο 3 χρονιες πισω/και της χρονιας των φροντιστηριων(δεν θυμαμαι πως λενε τον συλλογο)

 

Αρα διαβασα μονο 3ο κεφαλαιο και 1-2 sos απο το πρωτο την τελευταια μερα και εγραψα 18(γιατι δεν ειδα καθολου το 2ο)

 

Και παλι, πιστευω θα πεσει απο το 2ο, που εχει σχετικα καιρο, και ισως αρχη του 3ου.

Ναι και εγώ πιστεύω φέτος θα πέσει πολύ 2ο γιατί τα προηγούμενα χρόνια δεν μπήκε σχεδόν καθόλου.

 

ΟΕΦΕ λέγεται ο σύλλογος που λες.

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια, ο τρόπος που εξετάζεται η ιστορία είναι απαράδεκτος γενικά κατά τη γνώμη μου, μιας και έχουν την απαίτηση να γράφεις τις απαντήσεις ακριβώς όπως είναι στο βιβλίο.

aode style

Link to comment
Share on other sites

Εγω περσι απεκλεισα ολα τα θεματα απο 3 χρονιες πισω/και της χρονιας των φροντιστηριων(δεν θυμαμαι πως λενε τον συλλογο)

 

Αρα διαβασα μονο 3ο κεφαλαιο και 1-2 sos απο το πρωτο την τελευταια μερα και εγραψα 18(γιατι δεν ειδα καθολου το 2ο)

 

Και παλι, πιστευω θα πεσει απο το 2ο, που εχει σχετικα καιρο, και ισως αρχη του 3ου.

και εγω αυτό κάνω,και εγώ πιστεύω ότι θα πέσει ένας απο τους 4 αοδε.

 

gant έπεσε φετος οεφε νμζω,weber fayol έπεσε το 10 ή το 11,άρα μένει ο taylor

Link to comment
Share on other sites

gant που ητανε SOS μπηκε ΟΕΦΕ οποτε εφυγε.. Weber ειναι πολυ SOS μας ειπανε στο Φροντ..

 

Επισις δεν εχουνε βαλει καθολου επικοινωνια[3ο κεφαλαιο] τα τελευταια χρονια. Επισις ο ΟΕΦΕ ειναι η πρωτη φορα που βαζει απο τα ποιο SOS θεματα φετος οποτε δεν ξερουμε αν ισως βαλουνε καποιο παρομοιο και στις εξετασεις και κλαψουνε πολλοι γιατι δεν θα το εχει διαβασει κανενας..

Link to comment
Share on other sites

gant που ητανε SOS μπηκε ΟΕΦΕ οποτε εφυγε.. Weber ειναι πολυ SOS μας ειπανε στο Φροντ..

 

Επισις δεν εχουνε βαλει καθολου επικοινωνια[3ο κεφαλαιο] τα τελευταια χρονια. Επισις ο ΟΕΦΕ ειναι η πρωτη φορα που βαζει απο τα ποιο SOS θεματα φετος οποτε δεν ξερουμε αν ισως βαλουνε καποιο παρομοιο και στις εξετασεις και κλαψουνε πολλοι γιατι δεν θα το εχει διαβασει κανενας..

μπα δεν νομιζω,μια φορά είχε γίνει αυτό το 7 ή το 8,και βγήκαν οι γονεις και λέγαν για το φροντ κ μαλακιες..

απο τότε,ολα κ.

Link to comment
Share on other sites

Τι θα γράψουμε αύριο φυσική ρε;

ο καθηγητης μας εχει facebook και εβαλε ενα κειμενακι μισο να το βαλω εδω να δεις!

 

Ελα εδω εισαι,

 

Φουκαριάρικα την Τετάρτη σας κόβουν το κεφάλι:

ΦΥΣΙΚΗ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ!!!

 

Αστειεύομαι βέβαια… Μην νομίσετε ότι θα σας κόψουν το κεφάλι. Τι νομίζετε ότι θα βάλουν; Προσωπικά δεν πιστεύω ότι θα είναι πολύ διαφορετικά από πέρυσι. Και δύσκολα να βάλουν τι έγινε; Το πολύ-πολύ να αλλάξουν οι Βάσεις, όπως έγινε πολλές φορές. Αλλά θα αλλάξουν για όλους. Οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα.

Στην τελευταία επανάληψη, πάμε χαλλλαρρράαα! Δεν καθόμαστε να βγάλουμε τα πάντα σε μια μέρα, θα πάθουμε ταράκουλο, και στο τέλος δε θα θυμόμαστε τίποτα. Όσοι κάνανε καλή δουλειά όλη τη χρονιά απλά θα κοιτάξουν αυτά που δεν θυμούνται καλά. Όσοι πάλι δε δουλέψανε καθόλου: κοιτάξτε να μάθετε τους τύπους από τα τυπολόγια , να ξέρετε τις ερωτήσεις και τις ασκήσεις του σχολικού βιβλίου και, αν είναι δυνατόν, όλα τα θέματα που βάλανε τα τελευταία χρόνια.

Στην τελευταία επανάληψη μην ψάχνετε εξεζητημένα θέματα που βάζουν κάποια φροντιστήρια, δεν βάζουν τρελά, υπάρχουν και τέτοια, αλλ’ αυτά είναι για τους πωρωμένους με τις ασκήσεις, κάποιοι συνάδελφοι Φυσικοί κάνουν τον έξυπνο στους μαθητές για λόγους προσωπικής ματαιοδοξίας και, βέβαια, για άλλους (ανομολόγητους) λόγους. Από τα θέματα των Πανελληνίων θα καταλάβετε τι συνήθως «παίζει» κάθε χρόνο. Προσέξτε ιδιαίτερα κάποια θεωρητικά.

Στις Ταλαντώσεις: Δεν το συζητάω: Πρέπει να ξέρετε τους τύπους. Το D στα ελατήρια είναι το k (αποδεικνύεται βέβαια, αλλά και χωρίς απόδειξη μάλλον δεκτό θα σας το κάνουν). Και βέβαια, το D εξαρτάται από το ταλαντούμενο σύστημα και προσδιορίζει το ω, όχι το αντίθετο. Στην Ενέργεια, τους τύπους και τις γραφικές παραστάσεις. Προσέξτε εδώ μην υπάρχει κανένα φο αλλάζουν οι γραφικές παραστάσεις, βρείτε ποια είναι η αρχική τιμή της Κ και της U και μετά ζωγραφίστε τις με το χρόνο. Η περίοδος στις ενέργειες είναι η μισή, άρα σε Τ επαναλαμβάνονται 2 φορές. Στο LC: Τους τύπους και την Ενέργεια, προσέξτε τα φέτος. Παρόμοια όπως και με τις μηχανικές. Προσέξτε τις ομοιότητες και διαφορές με τις μηχανικές, και ποια η αντιστοιχία των μεγεθών π.χ. στο χ αντιστοιχεί το q κλπ.

Πάμε παρακάτω: Στις φθίνουσες να ξέρετε τις ιδιότητες και να σχεδιάζετε φθίνουσες. Μάλλον δεν βάζουν εκθετικές, δεν ξέρω φέτος. Παρακάτω: ΕΞΑΝΑΓΚΑΣΜΈΝΕΣ ΚΑΙ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΌΣ: Όποιος δεν τον ξέρει, να έχει την κατάρα μου … Για να πετύχουμε συντονισμό: ή θα μεταβάλλουμε το f του διεγέρτη ή το fo (ιδιοσυχνότητα),

ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ την καμπύλη συντονισμού και τι γίνεται με την Ενέργεια στις εξαναγκασμένες. ΚΑΜΠΥΛΗ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΥ στις Ηλεκτρικές. Προσέξτε τις λεπτομέρειες: Διαφορές στην καμπύλη από Μηχανικές. ΟΙ ΕΞΑΝΑΓΚΑΣΜΕΝΕΣ δεν είναι φθίνουσες. Ακόμα η ταλάντωση γίνεται πάντα με τη συχνότητα του διεγέρτη στις εξαναγκασμένες, το μάθατε πιστεύω. Για τη σύνθεση ταλαντώσεων: ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΔΙΑΚΡΟΤΗΜΑΤΑ ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΜΕ DOPPLER.

Ξέρω: Υπάρχουν δυσκολίες στα κύματα, αλλά δείτε, όπως είπα, τα θέματα. Να ξέρετε τους τύπους: Τρέχον κύμα, Συμβολή, Στάσιμα. Να ξέρετε να αποδεικνύετε τους τύπους της Δφ στα τρέχοντα. Να ξέρετε να σχεδιάζετε στιγμιότυπα σε διάφορες χρονικές στιγμές: Σε κάθε Τ το κύμα προχωράει κατά λ. Να ξέρετε να σχεδιάζετε την ταλάντωση ενός σημείου του τρέχοντος κύματος: Μην ξεχνάτε ότι η ταλάντωση δεν αρχίζει παρά μόνο όταν φτάσει το κύμα στο σημείο. Να ξέρετε πότε ένα κύμα διαδίδεται προς τα θετικά και πότε προς τα αρνητικά. Στη συμβολή να ξέρετε ότι αρχίζει, όταν φτάσει και το πιο μακρινό κύμα. Να ξέρετε να σχεδιάζετε ένα στάσιμο κύμα κάποια χρονική στιγμή και μετά από χρόνο, ας πούμε Τ/4, Τ/2 κλπ. Να ξέρετε ότι η Δφ στα στάσιμα είναι ή 0 ή π, ανάλογα πού βρίσκονται τα σημεία. Μην ξεχνάτε οτι το στάσιμο είναι ταλάντωση κάθε σημείου με διαφορετικό πλάτος αντίστοιχα. Τι κάνει η ενέργεια στο στάσιμο; Τις συνθήκες για κοιλίες και για δεσμούς. Στα Ηλεκτρομαγνητικά: Το Ε και το Β είναι συμφασικά. Ισχύει Ε/Β=Εmax/Bmax=υ, όπου υ η ταχύτητα σε κάποιο υλικό, στο κενό είναι c=3.10^8 m/s και υ=λ.f. Κάποιοι δεν καταλαβαίνουν εύκολα την Οπτική: Μην κάνετε κανένα λάθος και βάλετε το φως ότι «βγαίνει» από τα μάτια! Να ξέρετε Snell: Μπορεί να σας στήσουν κανένα 2ο θέμα. Ειδικά προσοχή Ολική Ανάκλαση. Πολλά παιδιά δυσκολεύονται στο σχήμα: Χάρακας και μολύβι και μετά με στυλό, ΟΚ; ΚΑΘΑΡΑ ΣΧΗΜΑΤΑ. Πρίσματα ολικής ανάκλασης, τα καταλάβατε; Στο φάσμα δεν βάζουν νούμερα ακριβώς, αλλά μην πείτε οτι το φως 700 nm είναι ακτίνες Χ. Χοντρικά τα νούμερα. To χρώμα χαρακτηρίζεται από τη συχνότητα όχι από το λ, γιαυτό και δεν αλλάζει μέσα στο νερό, ας πούμε, γιατί η συχνότητα δεν αλλάζει. Δείτε τα θέματα που έβαλαν Οπτική, θα καταλάβετε τι ζητάνε περίπου. Μάλλον θα βάλουν και φέτος, πάντα βάζουν ερωτήσεις από ‘δω.

Παμε Στερεό; ΜΗΝ ξεχάσετε την Αρχή της Ανεξαρτησίας των κινήσεων. Το ελεύθερο στερεό περιστρέφεται γύρω από το CM. Δείτε το 2ο θέμα του 2005, και να ξέρετε ΑΡΙΣΤΑ την κύλιση χωρίς ολίσθηση. Ποση είναι η ταχύτητα κάθε σημείου του τροχού, πώς τη βρίσκουμε; Στην κύλιση χωρίς ολίσθηση ισχύει υcm=ω.R και, εφόσον υπάρχει επιτάχυνση του CM, acm=aγων. R, όχι όμως όταν έχουμε ολίσθηση του τροχού, αν και δεν πολυπιστεύω ότι θα βάλουν κύλιση με ολίσθηση γιατί θα κλάψουν μανούλες. Na ξέρετε τους τύπους της κινηματικής στη στροφική κίνηση. Επίσης στα διαγράμματα αγων-t, ω-t, φ-t να μπορείτε να υπολογίζετε από ένα διάγραμμα π.χ ω-t την αγων ή την Δφ. (αυτά μπορεί να σας τα βάλουν σε συνδυασμό με το Θεμελιώδη Νόμο Στ=Ι.αγων). Μην κολλάτε: δουλέψτε στα διαγράμματα πρώτα και μετά πάτε θεμελιώδη νόμο ή αντιστροφα.

Συνθήκες Ισορροπίας στερεού: Το βάλανε επανειλημμένα σε ασκήσεις. ΜΠΟΡΟΥΜΕ να εφαρμόσουμε στην Ισορροπία το Στ=0 ως προς οποιονδήποτε άξονα, διαλέγουμε εκείνον που περνάνε οι περισσότερο άγνωστες δυνάμεις. ΜΗΝ ξεχάσετε να φτιάχνετε σχήματα με δυνάμεις, μετράνε. ΜΗΝ ξεχνάτε τις δυνάμεις από τις αρθρώσεις. Αν δεν ξέρετε προς τα πού πάνε να τις βάζετε στην τύχη, και μετά, αν τις υπολογίζετε και σας βγαίνουν αντίθετα πείτε το με λόγια ή, εν ανάγκη, διορθώστε το σχήμα. Ακόμα: Οι περισσότεροι βάζουν οτι στις ράβδους ασκούνται τα βάρη των σωμάτων που κρεμάμε: Είναι λάθος: Στις ράβδους ασκούνται οι τάσεις των νημάτων που είναι ίσες με τα βάρη, σε νήματα χωρίς μάζα πάντοτε. Ομοίως, αν πάνω σε ράβδο έχουμε ένα σώμα ακουμπισμένο, στη ράβδο δεν ασκείται το βάρος του σώματος, αλλά η αντίδραση της κάθετης δύναμης Ν στο σώμα: Από κει και πέρα βρείτε εύκολα ποια και πόσο είναι η δύναμη που ασκείται στη ράβδο: Σε οριζόντια ράβδο είναι ίση με το βάρος του σώματος. ΝΑ τα γράψετε αυτά. Θα δείξετε ότι ξέρετε Φυσική.

ΠΡΟΣΟΧΗ στις ράβδους που πέφτουν και έχουν άρθρωση: ΔΕΝ κάνουν ομαλή στροφική κίνηση. Άρα δεν μπορούμε να βρούμε την ω παρά μόνο με ΑΔΜΕ ή ΘΕΕ. Μπορούμε φυσικά να βρούμε την αγων με Θ.Ν.Σ.Κ.

ΠΡΟΣΟΧΗ στο ζεύγος. Στην πραγματικότητα, όταν ένα σώμα κάνει μόνο επιταχυνόμενη στροφική κίνηση εξ αιτίας μιας δύναμης, δεν έχουμε παρά ένα ζεύγος δυνάμεων. Η άλλη (κρυφή) δύναμη είναι η δύναμη από τον άξονα περιστροφής βλ. πόμολο. Η ροπή του ζεύγους ως προς άξονα ΔΕΝ αλλάζει, είναι σταθερή ανεξάρτητα από τον πραγματικό ή νοητό άξονα.

 

ΠΑΜΕ Στροφορμή; Τρελαίνονται για μπαλαρίνες;-) Δύσκολη έννοια. ΑΔΣ, καλό θέμα σε όλες τις παραλλαγές του, συνήθως το «κοτσάρουν» σε καμιά άσκηση. Προσοχή στο L=Ι.ω. Ειδικά στο ω, ποιο είναι μπορεί να μην είναι το ίδιο όπως αρχικά. ΠΡΟΣΟΧΗ πώς υπολογίζουμε το ΔL, όταν αλλάζει στρίβει ο άξονας περιστροφής: Εχει άσκηση το Βιβλίο. Προσοχή στον τροχό που γυρίζει και στρίβει 180 μοίρες, τι κάνει και γιατί ο άνθρωπος που τον κρατάει; Έχει ερώτηση το βιβλίο. ΠΡΟΣΟΧΗ στην κρούση σώματος με στερεό που έχει άξονα περιστροφής. Ισχύει η ΑΔΣ, ακόμα κι αν το σώμα δεν κάνει στροφική κίνηση, έχει στροφορμή, παίρνουμε την απόσταση του άξονα από την ταχύτητα (κάθετα). ΠΡΟΣΟΧΗ όταν η κρούση γίνεται με ελεύθερο (δηλ. χωρίς σταθερό άξονα) στερεό εκτός από ΑΔΣ ισχύει και ΑΔΟ. Άρα έχουμε δύο σχέσεις για ό,τι μας ζητήσουν. Τέλος να ξέρετε το Στ=ΔL/Δt (Γενικευμένος Θ.Ν.Σ.Κ.)

 

Τέλος με το Στερεό: Πολύ τους αρέσει η ΑΔΜΕ για τον υπολογισμό του ω σε ράβδους. ΠΡΟΣΟΧΗ φέτος στο κεκλιμένο επίπεδο αλλά και το οριζόντιο, και τις Rolling Stones (κυλίνδρους, σφαίρες κλπ.). Ο ρόλος της στατικής τριβής; Τον ξέρετε; Αν όχι, δείτε το λυμένο του βιβλίου ή ρωτάτε με. Τι μετατροπές ενέργειας έχουμε; Ποιο φτάνει πιο γρήγορα κάτω ή πάνω και γιατί. Και τέλος-τέλος: ΘΕΕ στην ΣΚ: Αν μας ενδιαφέρει η ΣΚ βάζουμε μόνο τις Κινητικές της στροφικής και τα έργα των ροπών. Αν έχουμε σύνθετη μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε χωριστά ΘΕΕ για κάθε κίνηση. Αλλά και μαζί: ΑΠΛΑ μην μπερδέψετε τις κινήσεις. Η στατική τριβή στην σύνθετη κίνηση έχει W=0, το λέει το βιβλίο στο παράδειγμα, αλλά παράγει στην Στροφική χωριστά και στη Μεταφορική χωριστά. Γιαυτό αν δεν θέλετε να μπλέξετε εφαρμόστε ΘΕΕ στη σύνθετη κίνηση, και πείτε Wτριβής=0 διοτι μπλα, μπλα,…

ΠΡΟΣΟΧΗ P=Στ.ω: Τους αρέσει να το βάζουν τελευταίο ερώτημα σε ασκήσεις. Δεν ξέρω φέτος..

Απο κρούση: ΤΟΥΣ ΤΥΠΟΥΣ: Δεν είναι απαραίτητο να τους αποδεικνύετε, όταν τους χρησιμοποιείτε, αλλά καμιά φορά μπαίνει η σχέση υ1-υ2=-(υ1′-υ2′). Και πότε έχουμε ανταλλαγή ταχυτήτων; Τους γενικούς κάντε τους τελευταία επανάληψη την παραμονή, δεν τους θυμάται κανείς εύκολα. ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ασκήσεις κρούσης-ταλάντωσης, αγαπημένο θέμα: Πότε αλλάζει η ΘΙ. Πώς βρίσκουμε το πλάτος της ταλάντωσης μετά την κρούση; Κάντε επανάληψη σε ασκήσεις τέτοιου είδους. ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΣΧΗΜΑΤΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΦΑΣΗ ΤΗΣ ΚΡΟΥΣΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΤΑΛΑΝΤΩΣΗΣ. ΠΡΟΣΟΧΗ στην αρχική φάση μετά την ταλάντωση. Αν ξεκινάει από ακραία θέση, π/2 ή 3π/2 ανάλογα ποια είναι η θετική φορά. ΕΠ’ ΕΥΚΑΙΡΙΑ μην αλλάζετε τις θετικές φορές, όπως σας καπνίσει μέσα στην άσκηση, αν το κάνετε, γράψτε το ρητά.

Τέλος Doppler: Δεν πιστεύω να μπερδεύετε τα πρόσημα στους τύπους; ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ να μην ξέρετε τι αλλάζει και τι μένει σταθερό όταν κινείται μόνο ο παρατηρητής (το λ= σταθ, αλλά η ταχύτητα του ήχου υηχ+ή-υΑ) ή όταν κινείται μόνο η πηγή (λs=λ+ή-υs.T και η ταχύτητα του ήχου =σταθ). Δεν πιστεύω να μην ξέρετε γιατί οι τύποι δεν χρησιμοποιούνται για το φως; Δεν πιστεύω να μην ξέρετε τι συμβαίνει όταν ο ήχος ανακλάται σε εμπόδιο; Είπαμε «οι τοίχοι έχουν αυτιά, και ό,τι ακούνε το λένε, έχουν και στόμα δηλαδή». Ακόμα: Να θυμάστε ότι, όταν ο ήχος εκπέμπεται για χρόνο Δt, ο παρατηρητής δεν τον ακούει στον ίδιο χρόνο, αλλά σε Δt’. O αριθμός των μεγίστων που εκπέμπονται είναι ο ίδιος με αυτόν που αντιλαμβάνεται ο παρατηρητής, άρα ισχύει fs.Δt=fA.Δt’.

Ελπίζω να μην σας άγχωσα με τις επισημάνσεις μου. Αν τα ξέρετε, δεν υπάρχει λόγος. Αν πάλι δεν τα ξέρετε, μάθετε μερικά, όχι όλα. Δεν είμαι ούτε μάντης, ούτε γκουρού, δεν ξέρω τι θα βάλουν. Η Φυσική πάντως είναι μάθημα που μπορεί να πιάσει κάποιος χωρίς πολύ κόπο ένα 12-13 (δε λέω το 20 θέλει δουλειά), αρκεί να ακολουθήσει την εξής στρατηγική: Να ξέρει τους τύπους. Να γράψει τα εύκολα στο 1ο και 2ο θέμα (στο δεύτερο δίνετε τεκμηριωμένες απαντήσεις, αν είναι δυνατόν με μαθηματικά ή με σχήματα). Να μην «φοβηθεί» τις ασκήσεις: Διαβάστε και υπογραμμίστε νοερά ή πραγματικά τις λέξεις- κλειδιά και τα δεδομένα-εναλλακτικά αντιγράψτε τα στο πρόχειρο-, ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΤΕ ΚΑΝΕΝΑ. Τα πρώτα ερωτήματα συνήθως είναι πολύ εύκολα. Ειδικά: Μην φοβάστε τα πολύπλοκα σχήματα στο στερεό. Να «σπάσετε» το πρόβλημα σε κομμάτια και να τα καθαρίζετε ένα-ένα. Να μην ξεχνάτε να δίνετε εξηγήσεις. Να φτιάχνετε ωραία και καθαρά σχήματα. Αν δεν ξέρετε πώς λύνεται μια άσκηση, ας γράψετε τουλάχιστον τους τύπους που ξέρετε ότι χρειάζονται, δίνει καλή εντύπωση αυτό. ΤΕΛΟΣ-ΤΕΛΟΣ: Να είστε ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΙ!!! Προσοχή στη λεπτομέρεια. Η αφηρημάδα «τιμωρείται». ΞΑΝΑΚΟΙΤΑΞΤΕ το γραπτό στο τέλος.

Αν αγχωθείτε, κάντε ένα μικρό διάλειμμα, αναπνεύστε βαθιά καμιά 10αριά φορές, νοιώθοντας τον αέρα μέσα στα πνευμόνια σας, πιείτε λίγο νερό και ξαναρχίστε. Να έχετε μαζί και καμιά καραμέλα, βοηθάει τον οργανισμό να έχει ενέργεια. Μην σκεφτείτε ποτέ την ώρα που γράφετε τι θα συμβεί αν δεν γράψετε. Αν είναι δυνατόν μην το σκέφτεστε ποτέ. Στο φινάλε, πού ξέρετε αν μια αποτυχία σας βγει σε καλό;

Δεν ξέρω, μπορεί να ξέχασα κάτι. Αλλά με αυτά τουλάχιστον προσπάθησα να σας βοηθήσω. Όσο μπόρεσα σ’ όλη τη χρονιά. Ήταν και περίεργη χρονιά φέτος. Μην με κρίνετε αυστηρά, παρακαλώ. Δεν μπόρεσα με τις υπάρχουσες συνθήκες να κάνω περισσότερα. Μακάρι κάποτε το σύστημα αυτό ν’ αλλάξει, ως τότε όμως πρέπει να πορευτούμε μ’ αυτό.

 

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

θα το διαβάσω μετά,βαριέμαι τώρα :p

 

Τέλος πάντων,προσωπικά,ανεξάρτητα απο το εαν ειναι εύκολα ή οχι,φυσική απο την αρχή της χρονιάς έχω κάνει λίγα πράγματα,όχι είμαι άσχετος αλλά...

 

με ένα 7-8 θα είμαι πολύ ευχαριστημένος

Link to comment
Share on other sites

θα το διαβάσω μετά,βαριέμαι τώρα :p

 

Τέλος πάντων,προσωπικά,ανεξάρτητα απο το εαν ειναι εύκολα ή οχι,φυσική απο την αρχή της χρονιάς έχω κάνει λίγα πράγματα,όχι είμαι άσχετος αλλά...

 

με ένα 7-8 θα είμαι πολύ ευχαριστημένος

κοιταξε αν μπορεσουμε και παρουμε 25/25 πρωτο θεμα, παλευεις 2ο με αιτιολογησεις και το 3α,3β/4α και φτανεις στο 7-8

 

Εγω σημερα εχω ενα δυωρο θα κανω μονο 2011/2012 θεματα παλι γιατι ειναι στην ιδια λογικη.. Οπως ειπες αν γραψουμε πανω απο 7-8 ευχαριστημενοι θα ειμαστε

Link to comment
Share on other sites

θα το διαβάσω μετά,βαριέμαι τώρα :p

 

Τέλος πάντων,προσωπικά,ανεξάρτητα απο το εαν ειναι εύκολα ή οχι,φυσική απο την αρχή της χρονιάς έχω κάνει λίγα πράγματα,όχι είμαι άσχετος αλλά...

 

με ένα 7-8 θα είμαι πολύ ευχαριστημένος

4 it is
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...