Jump to content

[GR]Απενεργοποίηση γεωγραφικού εντοπισμού


Recommended Posts

Ο συγκεκριμένος browser(Mozzila Firefox) έχει μία ρύθμιση, που μπορεί η αστυνομία και γενικά η δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος να εντοπίσει ακριβώς το γεωγραφικό σημείο (τη διεύθυνση του σπιτιού κλπ) που βρίσκεται ο υπολογιστής. Αυτό για όσους κατεβάζουν ταινίες και μουσική από ιστοσελίδες που δεν είναι "κλειστές" αλλά έχει πρόσβαση ο καθένας είναι πολύ επικίδυνο.

Θα μου πει βέβαια κάποιος ότι μπορεί να σε βρουν από την ip, δυσκολότερα βέβαια, αφού αλλάζει, μια και η ip που έχουμε δεν είναι στατική.

 

ανοιγουμε τον Firefox και γραφουμε about:config

θα μας βγαλει ενα warning εμεις θα πατησουμε θα προσεχω

 

πανω πανω στην αναζητηση γραφουμε geo και το βρισκουμε το geo.enabled και παταμε αριστερα κλικ μεχρι να γινει disabled και κανουμε τν τιμη απο true σε false

Επανεκίνηση και είστε έτοιμοι.

 

Για Google Chrome:

 

"ρυθμίσεις->Εμφάνιση σύνθετων ρυθμίσεων…-> Μετά κάτω από το Απόρρητο , Ρυθμίσεις περιεχομένου-> κάτω από την Τοποθεσία, Να μην επιτρέπεται σε κανέναν ιστότοπο να παρακολουθεί τη φυσική θέση μου.

 

Ελπιζω να βοηθησα.

 

Credits:Hackhosting & Me

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πολλή ενδιαφέρον,δεν το ήξερα.

Να ρωτήσω κάτι όμως,έκανα όλα τα βήματα και μου έβγαλε το geo.enabled,μετά πατάω αριστερά κλικ ώστε να μου δείξει disabled αλλά μου λέει στο status 2 πράγματα κάθε φορά που πατάω αριστερά κλικ: default με value true ή user set με value false.Ποιο από τα δύο να κρατήσω? Υποθέτω το user set με value false αλλά θέλω να είμαι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

mporis na alaksis kai tin diefthinsi tou browser alla ti ginete me ta alla opos chrome opera safari? exo akousi oti iparxi kapio programa pou petaei

2 kai 3 ip mprosta apo tin dikia sou kai tin krivoun alla kai pali ti ginete me tin mac addres?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

yes sure.

toso eukolo einai...

θα σε ρωτήσουν κιόλας ... θες να είσαι κριμένος ή μήπως να σε δώσουμε ?

Αμα είναι backdoored ότι και να κάνεις το ίδιο σου κάνει..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...

Παρόμοιο πράγμα υπάρχει και στο κινητό για οσους βγάζουν μαλακιούλες απο το κινητό και τις ανεβάζουν φειςμπουκ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...