Jump to content

[GR]Πανελληνιες 2012


Flam3Skull

Recommended Posts

Τον αριθμό των εισακτέων ΑΕΙ - ΤΕΙ έδωσε στη δημοσιότητα το υπουργείο Παιδείας, μετά από απόφαση του υπουργού κ. Γ. Μπαμπινιώτη, ώστε να σταματήσει η αγωνία χιλιάδων οικογενειών, που φέτος παρατάθηκε εξαιτίας των εκλόγων.

 

Φέτος θα μπουν στα πανεπιστήμια περίπου 4% περισσότεροι εισακτέοι σε σχέση με πέρυσι, ανεβάζοντας τον αριθμό των αποφοίτων που θα εισέλθουν στην τριτοβάθμια εκπαίδευση σε 77.000 άτομα. Περίπου 45.000 θα είναι οι εισακτέοι στα Πανεπιστήμια και περίπου 32.000 οι εισακτέοι στα ΤΕΙ (από όλες τις κατηγορίες, χωρίς να συμπεριλαμβάνονται στρατιωτικές, αστυνομικές σχολές κλπ).

 

Η αύξηση εισακτέων έχει να κάνει κυρίως με τα τμήματα των ΤΕΙ, ενώ αντίθετα στα Πανεπιστήμια θα είναι μικρή.

 

Στα μηχανογραφικά των μαθητών «επιστρέφει», το τμήμα Κοινωνικής Θεολογίας του πανεπιστημίου Αθηνών, καθώς και 14 τμήματα των ΤΕΙ, τα οποία πέρυσι δεν δέχθηκαν εισακτέους, αλλά φέτος θα δεχτούν ξανά πρωτοετείς σπουδαστές.

 

Νέους σπουδαστές αντίθετα δεν θα δεχτούν ούτε και φέτος έντεκα ΤΕΙ, τα οποία είχαν μείνει εκτός μηχανογραφικού και την περυσινή χρονιά.

 

Τα τμήματα των ΤΕΙ που δεν θα δεχτούν εφέτος νέους εισακτέους (πρακτικά δηλαδή παραμένει η απόφαση για σταδιακό κλείσιμο τους) είναι τα εξής:

 

ΤΕΙ Αθήνας: Νοσηλευτική Β'

ΤΕΙ Ηπείρου: Ιχθυοκομείας και Αλιείας (Ηγουμενίτσα)

ΤΕΙ Ηπείρου: Τουριστικών επαγγελμάτων

ΤΕΙ Θεσσαλονίκης: Τεχνολογίας, Αλιείας και Υδατοκαλλιεργειών (Μουδανίων)

ΤΕΙ Ιονίων νήσων: Τεχνολογίας, Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών (Λευκάδα)

ΤΕΙ Καβάλας: Οινολογίας και τεχνολογίας ποτών (παράρτημα Δράμας)

ΤΕΙ Λάρισας: Ανακαίνισης και αποκατάστασης κτιρίων (παράρτημα Τρικάλων)

ΤΕΙ Λάρισας: Τουριστικών επιχειρήσεων

ΤΕΙ Μεσολογγίου: Μηχανολογίας και Υδάτινων πόρων

ΤΕΙ Δυτ. Μακεδονίας: Διοίκησης και συστημάτων εφοδιασμού (παράρτημα Γρεβενών)

ΤΕΙ Πάτρας: Εμπορίας και διαφήμισης (παράρτημα Αμαλιάδας)

Link to comment
Share on other sites

autos dn einai o rolos twn panepistimiwn?

to na se ma8oun kapoia pragmata

 

nai na se mathoun alla enow oti o kosmos epilegi pliroforiki xwris na kseri kan ti tha antimetopisoun nomizoun oti ola einai facebook.

Link to comment
Share on other sites

nai na se mathoun alla enow oti o kosmos epilegi pliroforiki xwris na kseri kan ti tha antimetopisoun nomizoun oti ola einai facebook.

++

 

original?v=mpbl-1&px=-1

 

autos dn einai o rolos twn panepistimiwn?

to na se ma8oun kapoia pragmata

Πάνε ΕΠΑΛ. Πάνε μηχανολογία. Δεν έχεις πιάσει ποτέ μηχανή, καρμπυλατέρ ή ότι κάνουν αυτοί στο ΕΠΑΛ. Μάθε θεωρία στο σχολείο, πέρνα σε σχολή και βγάλ' την. Θα μπορέσεις; Αν δεν έχεις ασχοληθεί με κάτι πιο πριν, είναι πολύ δύσκολο, έχεις να μάθεις πάρα πολλά πράγματα.
Link to comment
Share on other sites

nai na se mathoun alla enow oti o kosmos epilegi pliroforiki xwris na kseri kan ti tha antimetopisoun nomizoun oti ola einai facebook.

 

Παλικάρι , είμαι χημικός μηχανικός , κι εδώ έρχονται άτομα από τεχνολογική που ταυτίζουν την χημεία με το πλύσιμο των πιάτων

 

Στο πέμπτο  έτος , καθόλου σπάνιο ο μαθητής με το καλύτερο πτυχίο να είναι από τεχνολογική

Έχω παράδειγμα (τον μαθηματικό μου) που πέρασε από θεωρητική μαθηματικό και παίζει να είναι στο top 10 της Ελλάδας (άριστος καθηγητής , έγραψα 97 και 89 , ο πρώτος μου έκοψε μια ασάφεια και καλά επειδή ήταν παπάρας κι ο δεύτερος δεν κατάλαβε!!! μια λύση μου)

Γενικά :

Αν διαβάσεις περνάς, αν διαβάσεις τελειώνεις, τέλος. Όπου και να πας.

Το θέμα δεν είναι η δυσκολία, το θέμα είναι το αντικείμενο.

Αν δεν γουστάρεις PC, δεν γουστάρεις κώδικες, δεν αντέχεις να κάθεσαι 10 ώρες μπροστά στο pc, την έχασες την δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Παλικάρι , είμαι χημικός μηχανικός , κι εδώ έρχονται άτομα από τεχνολογική που ταυτίζουν την χημεία με το πλύσιμο των πιάτων

 

Στο πέμπτο  έτος , καθόλου σπάνιο ο μαθητής με το καλύτερο πτυχίο να είναι από τεχνολογική

Έχω παράδειγμα (τον μαθηματικό μου) που πέρασε από θεωρητική μαθηματικό και παίζει να είναι στο top 10 της Ελλάδας (άριστος καθηγητής , έγραψα 97 και 89 , ο πρώτος μου έκοψε μια ασάφεια και καλά επειδή ήταν παπάρας κι ο δεύτερος δεν κατάλαβε!!! μια λύση μου)

Γενικά :

Αν διαβάσεις περνάς, αν διαβάσεις τελειώνεις, τέλος. Όπου και να πας.

Το θέμα δεν είναι η δυσκολία, το θέμα είναι το αντικείμενο.

Αν δεν γουστάρεις PC, δεν γουστάρεις κώδικες, δεν αντέχεις να κάθεσαι 10 ώρες μπροστά στο pc, την έχασες την δουλειά.

το ιδιο περιπου συμβαινει και στα θετικοπαιδα οταν μπαινουν στην Η.Μ. & Μ. Η/Υ (Ηλεκτρολογων μηχανικων και μηχανικων Η/Υ) με την χημεια και την βιολογια στην 3η λυκειου δεν ξερουν ουτε καν μια δομη επιλογης/επαναληψης που ειναι τα βασικα.

Εχω παραδειγμα στο οποιο ατομο της θεωριτικης μπηκε στη σχολη (βεβαια δεν εχει περασει ακομα ουτε ενα μαθημα :P) και ξερει περισσοτερα. Αντιστοιχα ειναι και στο χημικων μηχανικων..Αυτα παιδια πρεπει να φτιαχτουνε. Να περιοριστουνε οι επιλογες του αποφοιτου στο μηχανογραφικο ανααλογα με τα μαθηματα που εχει ακολουθησει, ωστε να μην υπαρχουν "ασχετοι" στη σχολη. Αυτη ειναι η γνωμη μ και πιστευω ειναι και το καλυτερο. Βεβαια υπαρχουν και εξαιρεσεις οπως ανεφερες..

 

 

Ο Αριθμος των εισακτεων φετος :

https://docs.google.com/file/d/0B2qqRi1FU3ODMU5CWnN1cGlhUDg/edit?pli=1

 

Ξερει κανεις αν συμπεριλαμβανονται και οι ειδικες κατηγοριες?

Link to comment
Share on other sites

Αριθμος εισακτεων ειδικων περιπτωσεων.

http://www.panelladikes.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=1526&Itemid=2

Link to comment
Share on other sites

Αριθμος εισακτεων ειδικων περιπτωσεων.

http://www.panelladikes.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=1526&Itemid=2

re file to eida ayto alla ekei p perisi peran mexri kai 25 etoma se kapia sxoli tora to max einai 4 eisai sigouros otan einai ayti lista?

 

** isxioi mpika sto ipourgio kai to da pffffffffffffffff!

Link to comment
Share on other sites

re file to eida ayto alla ekei p perisi peran mexri kai 25 etoma se kapia sxoli tora to max einai 4 eisai sigouros otan einai ayti lista?

 

** isxioi mpika sto ipourgio kai to da pffffffffffffffff!

το max απο οτι βλεπω ειναι 36 θεσεις στη Νομικη στο ΔΗΜΟΚΡΙΤΕΙΟ ΠΑΝ. ΘΡΑΚΗΣ

μην κοιτας τς πρωτες 3εις στηλες δεν ξερω ακριβως τι ειναι.

Αν εισαι πολυτεκνος και πρωτη φορα δινεις εισαι στο :

Επιπλέον θέσεις πολυτέκνων με βεβαίωση πρόσβασης ημερ. ΓΕΛ/ΕΠΑΛ Β' ετών 2010 και 2011 (Βα), 2012 (Βδ) και βεβαίωση εσπερινών ΓΕΛ/ΕΠΑΛ Β' 2012 (Γ)

το Βδ

Αν δινεις δευτερη φορα και εισαι πολυτεκνος εισαι στο Βα

Αναλογα πανε και τα αλλα..

Link to comment
Share on other sites

Καλή σας επιτυχία, και μη το βάλετε κάτω.

ευχαριστουμε συμπατριωτη.

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now



×
×
  • Create New...