Jump to content

[Gr] Δίπλωμα για μηχανή


-$karos-

Recommended Posts

Καλησπέρα

 

Μπορεί να μην είμαι και στο πιο κατάλληλο forum για να κάνω αυτή την ερώτηση όμως ξέρω ότι αρκετοί από εσάς είστε "μηχανόβιοι" και γνωρίζετε αρκετά πάνω σε αυτό το θέμα.

 

Είμαι 18 ετών (Γεννημένος Φλεβάρη του 93') και έχω λόξα με τις μεγάλες μηχανές από πιτσιρικάς.

 

Θα παω εμποροπλοιάρχων του χρόνου (έχω γνωστούς και τα σχετικά εκεί) και σίγουρα σκοπεύω να πάρω μια μηχανή με 600+ κυβικά.

 

Έχω την απορία.

 

Μπορώ να βγάλω τώρα δίπλωμα για μηχανάκι;

 

Αν ναι μέχρι πόσα κυβικά; (Έχει πάρει το αφτί μου ότι μέχρι 125 κυβικά γίνεται)

 

Πόσο περίπου κοστίζει το δίπλωμα να το βγάλω;

Ισχύει ότι με ένα παράβολο μετά από 2 χρόνια που έχω βγάλει το δίπλωμα για μηχανάκι μπορώ να χρησιμοποιώ μηχανές απεριόριστων κυβικών;

 

Τα λεφτά θα τα βρω και έχω σκοπό με το που βγάλω το δίπλωμα να πάρω αυτή τη μηχανή

 

2009-Yamaha-YZF-R125-EU-Power-Black-Studio-002_gal_full.jpg

 

Μου έχουν πει ότι είναι η καλύτερη μηχανή 125 κυβικών εκεί έξω και πως είναι ότι πρέπει αν στο μέλλον παω να καβαλήσω μια μεγαλύτερη.

 

Όσο για την εμπειρία μου πάνω στα μηχανάκια.. μου δίνουν τα φιλαράκια μου τα παπάκια τους και κάνω καμιά βόλτα. (δηλαδη είμαι ουσιαστικά άπηρος)

 

Είμαι ανοιχτός σε όλες τις απόψεις!

Link to comment
Share on other sites

ναι μεχρι μολις πας 18 για 125 κυβικα και μολις πας 21 για απεριοριστα κυβικα..

 

το διπλωμα κοστιζει περιπου εως 500ε υπολογισε..

 

απεριοριστο οδηγας μονο αν παρεις το διπλωμα για απεριοριστα κυβικα

 

να ξερεις, οι street 125 δεν αποδιδουν στο δρομο.. και ειναι και δισκινιτες μεστην πολη, αλλα αν στο μελλον ενδιαφερεσαι να παρεις στρεετ μηχανη, αν το θες πολυ παρτην για να δεις πως ειναι η φαση και τι παιζει

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι απλα να την παρω να δω πως ειναι οντως να ξερω και τι μου γινεται αμα παρω μεγαλυτερη μηχανη Αννι.

 

Όσο για το αμαξι.

Δεν εχω σκοπο να παρω αμαξι τουλαχιστον μεχρι τα 23. (αν και περνω του πατερα μου π κ π)

 

Link to comment
Share on other sites

α ναι εως 250 :) βασικα παει με τις κιλο βατορες οχι με τα κυβικα

Dn exei ginei tpt tetoio akoma.
Link to comment
Share on other sites

γινεται ανεξαρτητου (κυβικων) μετα απο καποια χρονια ΜΟΝΟ αν κανεις μαθηματα κ παρεις διπλωμα για μηχανακια με συμπλεκτη!

Link to comment
Share on other sites

Molis gineis 18 exeis thn dunatotha na vgaleis diplwma gia 125cc & autokinitou. Meta me ena paravolo , afou perasoun 2 xronia, mporeis na odhghseis aperioristou kivismou mixanakia. 350 € kanei to diplwma gia 125 + an 8es kai ama3i  gurw sto xiliariko. Kanw ma8hmata twra odhghshs kai ta 3erw gi auto  ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν πάει ανάλογα με τα κυβικά αλλά ανάλογα με τους ίππους. Στα 18 μπορείς να βγάλεις δίπλωμα μέχρι 33ς ίππους(αν θυμάμαι καλά)

 

 

τα μηχανακια που εχουν ταχυτητες στο ποδι αλλα οχι συμπλεκτη, λεγονται αυτοματα! προσοχη λοιπον!!!

 

ημί - αυτόματα

Link to comment
Share on other sites

Στα 18 για 125, στα 21 για όσο θέλεις.

ή εκτός και αν πας στρατό, τελειώσεις στα 20 π.χ τότε βγάζεις για ότι 8ες!

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να βγάλω τώρα δίπλωμα για μηχανάκι;

 

Αν ναι μέχρι πόσα κυβικά; (Έχει πάρει το αφτί μου ότι μέχρι 125 κυβικά γίνεται)

Δεν παει με τα κυβικα αλλα με τους ιππους , αν θυμαμαι καλά ειναι γύρω στους 30+.

 

Νομίζω μέχρυ 250 Μπορείς.

Ισχύει ότι με ένα παράβολο μετά από 2 χρόνια που έχω βγάλει το δίπλωμα για μηχανάκι μπορώ να χρησιμοποιώ μηχανές απεριόριστων κυβικών;

Άλλαξε ο νόμος που όταν έβγαζες δίπλωμα στα 18 πλήρωνες στα 21 τα παράβολα και γινόταν ανευ κυβικών, πλέον πρέπει να ξανά δώσεις για οδήγηση .

Y.Γ αν ισχύει ο παλιός ο νόμος  θα ισχύει μόνο και αν έχεις δώσει οδήγηση ( στα 18 ) με συμπλέκτη .

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...