Jump to content

[GR] Ακούω γνώμες για το νέο λειτουργικό μου σύστημα


GreekFlavour

Recommended Posts

Βρες μου κάποια μέτρηση που να είναι αντίθετη σε αυτό που πόσταρα. Το λινκ που μας έδωσες απ'την άλλη γενικεύει πάρα πολύ και μερικά απ'τα πλεονεκτήματα είναι ανούσια και ισχύουν και στα Windows.

 

Δεν είμαι κανάς φανατικός των Windows απλά είμαι της άποψης ότι για Home Pc είναι ανώτερα.

Μερικά όντως είναι ελεϊνά. Συνήθως οι μετρήσεις γίνονται με ubuntu. Κάτι που δεν αντιπροσωπεύει το GNU/Linux.

 

Νομιζεις θα αντεξεις pc χωρις games μεσα;Ή θα μπορεις να πατας εντολες στο terminal...

Αν είσαι gamer λογικό είναι να μείνεις στα windows. Αλλά δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα... άλλωστε για να βάλεις linux σημαίνει ότι έχεις την θέληση να μάθεις κάτι παραπάνω. Και δεν είναι αναγκαία η χρήση τερματικού.
Link to comment
Share on other sites

Λειτουργικό σύστημα εννοείς,πιθανότατα!

Τέσπα,τα Ubuntu για τα Linux είναι έκδοση,όπως τα ΧΡ για τα Windows πχ!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστευω οτι τα Ubuntu/Linux ειναι ποιο πολύ για Servers.Για παιχνιδια,σερφινγ,κ.α ειναι τα windows που ειναι ευκολοτερα στην μεταχείριση.

 

@Άλλαξε το ονομα το τοπικ οχι προγραμματισμος αλλα Λειτουργικό Συστημα

Link to comment
Share on other sites

Evala simera ena neo programatismo Ton UBUNTU pou miazi me linux poli...ala den ksero gia emfanisi :p den epiasa sta xeria mou linux pote opote..:P tecpa  mou fenonte kaloutsika ligo paraksena gt apo 7 xrono pitsiriki exo sinithisi windows mia zwh...:D kai tora tha ta kano ena test drive kai tha sas po gnomes ala ama gnorizete sxetika akouo..!! gnomes

 

 

screenshotoel.png

 

 

 

PERIGRAFI DESKTOP

 

san kai emena re megale k egw apo 7 xronwn eimai sto pc k prosfata asxolithika kai egw me UBUNTU  alla ta esvisa grigora..g pollous logous..;D pantos pame parea..pes m oti pezeis kai call of duty BO ;D

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που βλέπεται είναι το περιβάλλον gnome. Υπάρχει το KDE(σε ubuntu λέγεται kubuntu) που είναι κάπως ομορφότερο...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστευω οτι τα Ubuntu/Linux ειναι ποιο πολύ για Servers.Για παιχνιδια,σερφινγ,κ.α ειναι τα windows που ειναι ευκολοτερα στην μεταχείριση.

 

@Άλλαξε το ονομα το τοπικ οχι προγραμματισμος αλλα Λειτουργικό Συστημα

 

kala re ela mia kontra pios tha aniksi pio grigora to firefox se antithesi me ta windows 7/xp/vista lp p.x ta windows na aniksoun to firefox theloun 5 seconds  ego me ubuntu metrimena aniksa firefox mesa se 2 seconds dld kapos san na anigo chrome..||

 

san kai emena re megale k egw apo 7 xronwn eimai sto pc k prosfata asxolithika kai egw me UBUNTU  alla ta esvisa grigora..g pollous logous..;D pantos pame parea..pes m oti pezeis kai call of duty BO ;D

 

spastika kai ta evgala katarxas den epiasa sthn zwh m linux/buntu  den ksero thn paramikri entolh xD

den boro na akouso e-radio  den vrisko plugin gia ubuntu...

den me voleyoun kai den ime fanatikos gamer den boresa na xiristo katholou to wine ena pc anagastika gia programs theli microsoft framework|| ta ubuntu den ta pernoun :/ hmm kai skeytome gia mac os apla maresi na dokimazo diafora pragmata sto pc mou oxi oti exo mania me logismika aplos  kai hmmmmm leo na valo se kana 3 mhno intel core i7 extreme edition na to kano na vgali ftera....etc oste na trexo 1212091 programata :p emm ti na kano ime apetitikos thelo na exo 3 firefox ena scan 1 game :/ 4 pirines FTW kai steytome ta mac poli gia ton logo oxi oti ine kai elyafria ala pistevo ta mac ine korifea kai se texnologia kai sta panta den vrikan i H4X0rs akoma viruses gia ta mac kai etc psinete o kolos m :p na ta dokimaso kai ayta...:p ayta apo emena..

Link to comment
Share on other sites

windows forever re! τα σκατο ubuntu ειναι σκετη απατη!! >:(

προσωπικη γνωμη παντα ;D (τα εχω δοκιμασει ναι σε αλλο pc)

δεν λενε απλως...

Link to comment
Share on other sites

linux forever re! τα σκατο windows ειναι σκετη απατη!! >:(

προσωπικη γνωμη παντα ;D (τα εχω δοκιμασει ναι σε αλλο pc)

δεν λενε απλως...

fixed ...

Link to comment
Share on other sites

den boro na akouso e-radio  den vrisko plugin gia ubuntu...

Το default plugin του totem δουλεύει άψογα.

Και αν δεν είσαι gamer το wine είναι άκρως άχρηστο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

LoL O aderfos mou ekane post ta ubuntu tou xD ta esvise tora lol ti vlks...xD

 

genika sta pc me ton aderfo mou imaste antitheti ine kolimenos me amd ego intel aftos windows ego Mac os x tecpa!!! ;P

Link to comment
Share on other sites

 

 

eine poli elafria kai grigora.

Ama psaxtis tha mathis poli wrea pragmata gia ta ubuntu.

 

/Agree και γω τα ειχα βάλει σε καποια φαση ενδεικτικα θυμαμαι οτι οταν εκανε ShutDown ηταν σαν να καιγεται η οθονη ετσι αποτομα εκλεινε.

το μονο κακο ειναι οτι εκει δεν εχεις την πολυτελεια των .exe files που εχουνε τα Windows και βαζεις οτι App. γουσταρεις απο το Net.

εκει τα εκτελεσιμα προγραμματα εχουν αλλες καταληξεις και αντε να βρεις εσυ τωρα το μΤοrrent ασπουμε για να το κανεις εγκατασταση.

ειναι λιγο βαρετα μετα απο καποιο σημειο, ας μην ξεχναμε επισης οτι εχουν ανοιχτο κωδικα μπορεις να επεξεργαστεις και να πειραματιστεις με τα παντα ολα.  Ειναι για συγκεκριμενες δουλειες.

 

 

Link to comment
Share on other sites

/Agree και γω τα ειχα βάλει σε καποια φαση ενδεικτικα θυμαμαι οτι οταν εκανε ShutDown ηταν σαν να καιγεται η οθονη ετσι αποτομα εκλεινε.

1)το μονο κακο ειναι οτι εκει δεν εχεις την πολυτελεια των .exe files που εχουνε τα Windows και βαζεις οτι App. γουσταρεις απο το Net.

2)εκει τα εκτελεσιμα προγραμματα εχουν αλλες καταληξεις και αντε να βρεις εσυ τωρα το μΤοrrent ασπουμε για να το κανεις εγκατασταση.

ειναι λιγο βαρετα μετα απο καποιο σημειο, ας μην ξεχναμε επισης οτι εχουν ανοιχτο κωδικα μπορεις να επεξεργαστεις και να πειραματιστεις με τα παντα ολα.  Ειναι για συγκεκριμενες δουλειες.

Εδώ είναι η ουσία φίλε μου.

1)Δηλαδή μου λες ό,τι δεν είναι ευκολότερο να υπάρχουν όλες(οι πιο βασικές) οι εφαρμογές στο Software Center του Ubuntu, αλλά να ψάχνεις από εδώ και από εκεί και από μη-έμπιστες πηγές.

2)Συγκεκριμένα το μTorrent είναι υπό ανάπτηξη και ετοιμάζεται για linux. Πέρα από το μTorrent υπάρχουν αρκετοί άλλοι αξιόλογοι bit torrent clients για linux όπως deluge,qbittorrent,transmission(ο default) κλπ. Αυτό είναι το σημείο που κολλάνε οι περισσότεροι. Προσπαθούν να βάλουν τις εφαρμογές των windows στο linux ενώ υπάρχει η αντίστοιχη εφαρμογή που τρέχει native στο linux.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Create New...