Jump to content

[GR]Αρκετά.


4chan

Recommended Posts

Καταλαβαίνω ότι το να γράφεις στα forums με ελληνικούς χαρακτήρες είναι η τελευταία μόδα.

 

Δεν αντιλέγω,αυτό είναι και το σωστό αλλά ας ξεκαθαρίσουμε ένα θέμα.

 

Είτε θα γράφετε στα ελληνικά είτε όχι.

 

Δεν μιλάω για άτομα τα οποία γράφουν το 90% του κειμένου ολόσωστα(Σωστό λεξιλόγιο,σημεία στήξης,τονισμός κτλ.) και κάνουν κάποιο ορθογραφικό λάθος που και που,αλλά για τα άτομα που κατακρεουργούν την Ελληνική καθομιλουμένη γράφοντας προτάσεις με τις μισές λέξεις γραμμένες λάθος ή για άτομα που γράφουν στα ελληνικά αλλά δεν βάζουν πουθενά τόνους.

 

Δηλαδή έλεος πια.Κοιτάς ένα post και πονάνε τα μάτια σου από την αγραμματοσύνη και την απουσία τονισμού.

 

Πιστεύω θα μας κάνατε μεγάλη χάρη αν γυρνάγατε πίσω στα greeklish σας.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Στα @@ μου δεν βαζω τονους

απο greeklish ειναι καλυτερα

Απ'του χρονου ισως το γυρισω στους τονους

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα κάνει chatban τον psomas2 1 εβδομάδα επειδή οι κάθε 3 λέξεις του έχουν 7 ορθογραφικά και ξεχνούσα μέχρι και αυτά που ήξερα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα κάνει chatban τον psomas2 1 εβδομάδα επειδή οι κάθε 3 λέξεις του έχουν 7 ορθογραφικά και ξεχνούσα μέχρι και αυτά που ήξερα

Και εγω το επαθα χθες..εκανα τοσα ορθογραφικα μετα απο 3 σελιδες αντιμαχια που με κοροιδευε ο Cloud/Fighterboss(OMG)
Link to comment
Share on other sites

Re file edw den eimaste gia na mas krineis ama katastrefoume tin glwssa i oxi ... Den eimaste oloi morfomenoi ti na kanoume.Egw pantws den 8a krinw auto pou grafei kapios se sxesh me ta or8ografika i me tous tonous pou exei balei.Emena mou arkei na mporw na to diabasw ...

Link to comment
Share on other sites

Για όσους δεν το παρατήρησαν,αυτό ήταν μια παράκληση.

Δεν σας αναγκάζω να κάνετε κάτι.

Πανω σε αυτο ειναι να συνηθισεις

 

Βασικα αν δεν εισαι καλος,καλυτερα να αρχισεις τα greeklish

Δηλαδη εγω που γραφω χωρις τονους μου συστηνεις να αρχισω τα greeklish;

δεν ειναι λογικο αυτο

απλα θελω να γραφω γρηγορα..οπως ειπα πριν

αλλιως δεν θα ειχα προβλημα με τους τονους

Link to comment
Share on other sites

Kαταλαβαίνω ότι κάποια άτομα έχουν μαθησιακές δυσκολίες και δεν τα κατακρίνω επειδή δεν καταφέρνουν να γράψουν μια λέξη σωστά.Αλλά φίλτατε όταν ξέρεις να γράφεις,και πολύ καλά μάλιστα,γιατί δεν το κάνεις?Στο κάτω κάτω της γραφής ο όμορφος και συνεσταλμένος λόγος είναι σημάδι ωριμότητας.

 

(Συγχωρέστε με για τη χρήση του αγγλικού ερωτηματικού,αλλά τα πλήκτρα του laptop μου είναι μπερδεμένα,με αποτέλεσμα να μην μπορώ να το βρω.)

Link to comment
Share on other sites

συγγνωμη, που το προβλημα στο να διαβασεις αμα καποιος γραφει χωρις τονους? Για εμας τους Ελληνες, οι τονοι ειναι αχρηστοι στο διαβασμα.

Link to comment
Share on other sites

συγγνωμη, που το προβλημα στο να διαβασεις αμα καποιος γραφει χωρις τονους? Για εμας τους Ελληνες, οι τονοι ειναι αχρηστοι στο διαβασμα.

Κάνεις μέγα λάθος εδώ φίλε.

Εκτός του ότι οι τόνοι είναι κληρονομιά από την γλώσσα των προγόνων μας,βοηθάνε και στην ανάγνωση των λέξεων.

 

π.χ Η λέξη κάνεις.Πως θα την ξεχωρίσεις χωρίς τους τόνους από τη λέξη κανείς?

 

Φιλικά πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις μέγα λάθος εδώ φίλε.

Εκτός του ότι οι τόνοι είναι κληρονομιά από την γλώσσα των προγόνων μας,βοηθάνε και στην ανάγνωση των λέξεων.

 

π.χ Η λέξη κάνεις.Πως θα την ξεχωρίσεις χωρίς τους τόνους από τη λέξη κανείς?

 

Φιλικά πάντα.

γιατι θα λέει

σήμερα δεν ήρθε κανεις ( κανείς )

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

Εκτός του ότι οι τόνοι είναι κληρονομιά από την γλώσσα των προγόνων μας

 

ΘΕΛΩ TOPIC ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΟΝΙΚΟΥ !

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Create New...