Jump to content

[GR]8riskeis kai 8eories


`Gerero®

Recommended Posts

oso vlepw to topic uparxoun polla quotes pou 8a eprepe na kanw...alla varieme gt tha mou parei polu xrono...dioti to 70%-80% ton apopseon-skepseon einai lanthasmenes......

Toulaxiston auto to 70%-80% pisteuoun pos uparxei o satanas to mono swsto stoixeio!

 

Link to comment
Share on other sites

Simfono ! lol ti eisai papas ; sorry kiolas :p

 

όχι δεν είναι ... αλλά πιστεύεις οτί οι παπάδες θα έλεγαν τέτοια πράγματα ?  :D

 

Egw eimai atheos. Proswpika pisteuw auto

 

- An iparxei theos giati dn exei emfanistei

- An ontws iparxei theos itan KAKOS igemonas tou kosmou gt kathe mera pame apto kako sto xeirotero.

 

we are on a mission dude... να πιστέψουμε σε αυτόν και να δει άμα αξίζουμε για αυτόν νομίζεις οτί αυτή είναι η ζωή?

Link to comment
Share on other sites

Egw eimai atheos. Proswpika pisteuw auto

 

- An iparxei theos giati dn exei emfanistei

- An ontws iparxei theos itan KAKOS igemonas tou kosmou gt kathe mera pame apto kako sto xeirotero.

Lathos kai epilogi dikia sou file....

 

1-O Theos exei kanei tin emfanisei tou stelnontas ton Gio tou stin Gh,kai den prokeite na paremvei stis apofaseis ton anthrwpon gt opos leei kai h Vivlos dinei tin eleutherh voulhsh ston anthrwpo ton idio(apo tis Praksis mas krinomaste)...

2-Se auto den prepei na katigoris ton Theo alla mono ton anthrwpo ton idio o opoios arxizei kai ginete poio adumanos psixika,dixws pisth ston Kurio....

Link to comment
Share on other sites

Nα πω και γω την αποψη μου περι θρησκειων και δογματων.

Οσες θρησκειες διδασκουν την αγαπη, την αφοσιωση, την ταπεινοτητα και ολες τις αρετες γενικοτερα, εχουν επινοηθει απο ανθρωπους. Γιατι? Γιατι πολυ απλα, αμα πω εγω σε εναν ανθρωπο να κανει το καλο, η απλα θα με αγνοησει η θα εχει αμφιβολιες. Αμα ομως του πω, οτι ξερεις κατι, μια μεγαλυτερη οντοτητα που ονομαζεται Θεος, λεει οτι αμα κανεις το καλο θα πας στον Παραδεισο και θα εχεις μια ομορφη μεταθανατια ζωη. Ακουει για αυτο το αγνωστο πιστευω, σκεφτεται, καταλαβαινει οτι δεν χανει και τιποτα να πιστεψει, και ετσι ταυτιζει τις αρετες με την ιδια τη θρησκεια.

Ετσι, παντα κατα τη γνωμη μου, οι θρησκειες, εχουν δημιουργηθει για να υπαρχει μια ταξη στον κοσμο, διοτι με αυτες δημιουργουντε κοινα πιστευω και αξιες. Ο χριστιανισμος π.χ βοηθησε την Ελλαδα σε δυσκολες στιγμες αλλα της στερησε και πραγματα. Την βοηθησε σε πολεμους, οπου ολοι οι Ελληνες μαχονταν υπο ΙΔΙΑ θρησκεια (αυτο επαιξε πολυ σημαντικο ρολο) και ειχαν ΙΔΙΟΥΣ στοχους (ελευθερια κτλπ). Απο την αλλη, πολλα μνημεια καταστραφηκαν στην προσπαθεια να επιβληθει ο χριστιανισμος. Αρα δεν μπορεις να πεις οτι μια θρησκεια εχει μονο θετικα. Μπορει να εχει ως αποτελεσμα, αλλα μην ξεχναμε και τη διαδικασια για να φτασεις εκει.

 

Αυτη ειναι η αποψη μου και μονο. Ο καθενας μπορει να πιστευει οτι θελει.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Nα πω και γω την αποψη μου περι θρησκειων και δογματων.

Οσες θρησκειες διδασκουν την αγαπη, την αφοσιωση, την ταπεινοτητα και ολες τις αρετες γενικοτερα, εχουν επινοηθει απο ανθρωπους. Γιατι? Γιατι πολυ απλα, αμα πω εγω σε εναν ανθρωπο να κανει το καλο, η απλα θα με αγνοησει η θα εχει αμφιβολιες. Αμα ομως του πω, οτι ξερεις κατι, μια μεγαλυτερη οντοτητα που ονομαζεται Θεος, λεει οτι αμα κανεις το καλο θα πας στον Παραδεισο και θα εχεις μια ομορφη μεταθανατια ζωη. Ακουει για αυτο το αγνωστο πιστευω, σκεφτεται, καταλαβαινει οτι δεν χανει και τιποτα να πιστεψει, και ετσι ταυτιζει τις αρετες με την ιδια τη θρησκεια.

Ετσι, παντα κατα τη γνωμη μου, οι θρησκειες, εχουν δημιουργηθει για να υπαρχει μια ταξη στον κοσμο, διοτι με αυτες δημιουργουντε κοινα πιστευω και αξιες. Ο χριστιανισμος π.χ βοηθησε την Ελλαδα σε δυσκολες στιγμες αλλα της στερησε και πραγματα. Την βοηθησε σε πολεμους, οπου ολοι οι Ελληνες μαχονταν υπο ΙΔΙΑ θρησκεια (αυτο επαιξε πολυ σημαντικο ρολο) και ειχαν ΙΔΙΟΥΣ στοχους (ελευθερια κτλπ). Απο την αλλη, πολλα μνημεια καταστραφηκαν στην προσπαθεια να επιβληθει ο χριστιανισμος. Αρα δεν μπορεις να πεις οτι μια θρησκεια εχει μονο θετικα. Μπορει να εχει ως αποτελεσμα, αλλα μην ξεχναμε και τη διαδικασια για να φτασεις εκει.

 

Αυτη ειναι η αποψη μου και μονο. Ο καθενας μπορει να πιστευει οτι θελει.

 

 

+1 Σε αυτό..κ εγώ κάπως έτσι το έχω σκεφτεί. Ο θεός είναι μία επινόηση απο τον άνθρωπο, για να έχουμε κάτι να πιστεύουμε και να μήν το βάζουμε κάτω στις δύσκολες στιγμες.

Link to comment
Share on other sites

και ποιος έφτιαξε την ισοροποία ? συνήδηση ? τροφική αλυσίδα κ.τ.λ. οι πιθήκοι ή το μιαλό?

 

βλέπει ο maxtor το topic :o ;p

Link to comment
Share on other sites

+1 Σε αυτό..κ εγώ κάπως έτσι το έχω σκεφτεί. Ο θεός είναι μία επινόηση απο τον άνθρωπο, για να έχουμε κάτι να πιστεύουμε και να μήν το βάζουμε κάτω στις δύσκολες στιγμες.

EAN DEN IPARxi tote pos iparxoyn tosa 8aymata?

Link to comment
Share on other sites

και ποιος έφτιαξε την ισοροποία ? συνήδηση ? τροφική αλυσίδα κ.τ.λ. οι πιθήκοι ή το μιαλό?

 

βλέπει ο maxtor το topic :o ;p

paidia o kosmos pos egine?? apo kapion 8eo! emeis oi Xristianoi ton leme Agia Triada, oi boudistes Bouda kai paei legontas

 

ala to sigouro einai oti dn legete satanas gt aftos thelei to kako

 

episis to blepo oti to topic to blepei o maxtor kai psilo fobamai!

Link to comment
Share on other sites

Auto pou me vasanize kairo ine pios eftiaxe ton theo

 

είναι και αυτό ένα μυστήριο αλλά ο θεός είναι θέος ...

 


 

να ξέρετε και κλωνοποιήση να γίνει π.χ. ο άνθρωπος να κλωνοποιηθει δεν θα έχει συνείδηση

 

episis to blepo oti to topic to blepei o maxtor kai psilo fobamai!

 

σιγα μώρε ... εδώ μιλάμε για το πσιτεύω μας και είμαστε σε off topic section.

Link to comment
Share on other sites

είναι και αυτό ένα μυστήριο αλλά ο θεός είναι θέος ...

 


 

να ξέρετε και κλωνοποιήση να γίνει π.χ. ο άνθρωπος να κλωνοποιηθει δεν θα έχει συνείδηση

 

σιγα μώρε ... εδώ μιλάμε για το πσιτεύω μας και είμαστε σε off topic section.

H NCSoft ton ekana kai emeis imaste chars p mas pezoun oi exogioinoi

Link to comment
Share on other sites

paidia 8a sas pw MIA ALI8EIA KAI MIA ALI8EIA MONO:

 

egw eimai o theos. Egw eimi o wn, egw eimai to Α kai to Ω....

 

pffff..... eiste eleinoi kapia reply pane gia petama opws einai...

 

Nα πω και γω την αποψη μου περι θρησκειων και δογματων.

Οσες θρησκειες διδασκουν την αγαπη, την αφοσιωση, την ταπεινοτητα και ολες τις αρετες γενικοτερα, εχουν επινοηθει απο ανθρωπους. Γιατι? Γιατι πολυ απλα, αμα πω εγω σε εναν ανθρωπο να κανει το καλο, η απλα θα με αγνοησει η θα εχει αμφιβολιες. Αμα ομως του πω, οτι ξερεις κατι, μια μεγαλυτερη οντοτητα που ονομαζεται Θεος, λεει οτι αμα κανεις το καλο θα πας στον Παραδεισο και θα εχεις μια ομορφη μεταθανατια ζωη. Ακουει για αυτο το αγνωστο πιστευω, σκεφτεται, καταλαβαινει οτι δεν χανει και τιποτα να πιστεψει, και ετσι ταυτιζει τις αρετες με την ιδια τη θρησκεια.

Ετσι, παντα κατα τη γνωμη μου, οι θρησκειες, εχουν δημιουργηθει για να υπαρχει μια ταξη στον κοσμο, διοτι με αυτες δημιουργουντε κοινα πιστευω και αξιες. Ο χριστιανισμος π.χ βοηθησε την Ελλαδα σε δυσκολες στιγμες αλλα της στερησε και πραγματα. Την βοηθησε σε πολεμους, οπου ολοι οι Ελληνες μαχονταν υπο ΙΔΙΑ θρησκεια (αυτο επαιξε πολυ σημαντικο ρολο) και ειχαν ΙΔΙΟΥΣ στοχους (ελευθερια κτλπ). Απο την αλλη, πολλα μνημεια καταστραφηκαν στην προσπαθεια να επιβληθει ο χριστιανισμος. Αρα δεν μπορεις να πεις οτι μια θρησκεια εχει μονο θετικα. Μπορει να εχει ως αποτελεσμα, αλλα μην ξεχναμε και τη διαδικασια για να φτασεις εκει.

 

Αυτη ειναι η αποψη μου και μονο. Ο καθενας μπορει να πιστευει οτι θελει.

 

 

 

auto den to eixa skeftei pote alla iparxei mia vasi stin opoia prepei na psaksoume vathitera.

 

episis,

 

pios eftiakse ton theo? o willy wonka sto ergostasio sokolatas...

 

an rwtisete ton 8riskeutiko sto sxoleio sas 8a sas pei o 8eos panta ipirxe, ALLA mesa se 7 meres eftiakse ton kosmo... meta mia vouvi taksi na min kserei ti na pei. Kai na pos arxizei mia plisi egkefalou paidiwn epeidi o 8risteutikos einai anikseros i anikanos na pei ti ali8eia

Link to comment
Share on other sites

EAN DEN IPARxi tote pos iparxoyn tosa 8aymata?

O νους και η φαντασια του ανθρωπου, απο παντα καλπαζαν.

Αν εννοεις για τα θαυματα τυπου, βγαινουν φιδακια απο εικονες η εμφανιστηκε το προσωπο του Χριστου στον τοιχο, εχουν ολα καποια βαθια λογικη εξηγηση.

Εγω γενικα, δεν εχω δει κανεναν να περπαταει πανω στο νερο μπροστα στα ματια μου. (τα video και οι ιστοριες ειναι αλλο θεμα).

Τελος παντων, μια συμβουλη, μη ταυτιζετε τον χριστιανισμο με τα θαυματα και ολα αυτα. Αυτα ειναι ως αποτελεσμα παντα, δεν ειπε κανεις οτι αμα πιστεψεις στον Χριστο θα παρεις υπερδυναμεις. Ο Ιησους μιλησε για αρμονια στην ψυχη και γενικοτερα στο πνευμα. Ολο αυτα σωστα ειναι. Δεν ειναι επιβαρυνση με λιγα λογια, βοηθανε ολους μας.

 

 

an rwtisete ton 8riskeutiko sto sxoleio sas 8a sas pei o 8eos panta ipirxe, ALLA mesa se 7 meres eftiakse ton kosmo... meta mia vouvi taksi na min kserei ti na pei. Kai na pos arxizei mia plisi egkefalou paidiwn epeidi o 8risteutikos einai anikseros i anikanos na pei ti ali8eia

Αυτοι οι τυπου δασκαλοι/καθηγητες απλα δεν κανουν για σχολεια. Μιλανε , μιλανε για χριστιανισμο, και βαζουν τις φωνες και τρελαινονται αμα πεσει καρφιτσα. Ελεος δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Create New...