Jump to content

[GR]Ποια η διαφορά μεταξύ ΕΠΑΛ Και γενικού λυκείου


Destorion

Recommended Posts

Είμαι τελειόφοιτος στον τομέα υποστήριξης συστημάτων, εφαρμογών και δικτύων Η/Υ στον τομέα της πληροφορικής αλλά εδώ η Ρόδος είναι γεμάτη από τέτοια επαγγέλματα...

Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια στο ΕΠΑΛ παίρνεις 2 χαρτιά ενώ στο γενικό παίρνεις 1.

Μόνο που το ΓΕΛ σου δίνει μεγαλύτερη προοπτική σπουδών.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι τελειόφοιτος στον τομέα υποστήριξης συστημάτων, εφαρμογών και δικτύων Η/Υ στον τομέα της πληροφορικής αλλά εδώ η Ρόδος είναι γεμάτη από τέτοια επαγγέλματα...

Λέω εγώ τώρα, μόνο η Ρόδος υπάρχει?
Link to comment
Share on other sites

Απο το ΓΕ.Λ παιρνεις απλα το απολυτηριο λυκειου και δεν παιρνεις καποια ειδικοτητα και περνας και σε Α.Ε.Ι ενω απο ΕΠΑ.Λ μονο σε Τ.Ε.Ι. Βεβαια μπορεις να δηλωσεις απο την 1η Λυκειου να πας και σε Α.Ε.Ι και απλα κανεις καποια εξτρα μαθηματα! Επισης απο το ΕΠΑ.Λ παιρνεις και πτυχιο, π.χ ηλεκτρολογου ή μηχανικου και απολυτηριο λυκειου, ενω απο το ΓΕΛ μονο απολυτηριο οπως προανεφερα. Κατα την γνωμη μου αν εισαι καλος μαθητης του 18, να πας στο Γενικο και να περασεις καπου στο Α.Ε.Ι, αν εισαι μετριος να πας στο ΕΠΑ.Λ και να παρεις μια ειδικοτητα που σου αρεσει και μετα να περασεις και σε ενα Τ.Ε.Ι και εισαι gg. !

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα μαθαίνω ο,τι στο ΓΕΛ η μισή τρίτη λυκείου έχει μείνει μετεξεταστέα χαχαχαχα

 

Μαλακίες σου λένε, εκτός και αν οι καθηγητές τους είναι οι μεγαλύτεροι καραγκιόζιδες στην ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Μαλακίες σου λένε, εκτός και αν οι καθηγητές τους είναι οι μεγαλύτεροι καραγκιόζιδες στην ιστορία.

τα τελευταία χρόνια, μετά από εμάς δηλαδή, τους αφήνουν αβέρτα στην 3η λυκείου

 

 

λολ.

Link to comment
Share on other sites

τα τελευταία χρόνια, μετά από εμάς δηλαδή, τους αφήνουν αβέρτα στην 3η λυκείου

 

 

λολ.

 

Για ποιο λόγο; lel

Link to comment
Share on other sites

Εμετός...

 

Εγώ θυμάμαι όταν ήμουν Γ Λυκείου έρχονταν και μας βοηθούσαν με τις απαντήσεις καμιά φορά lel

Link to comment
Share on other sites

Στο ΕΠΑΛ Αφήνουν μόνο από απουσίες.. Από μαθήματα σε περνάνε.... Αλλά στο ΓΕΛ έχω ακούσει ο,τι όντως άφησαν την μισή Τρίτη λυκείου γιατί έχω καθηγητή μου εκεί από παλιά και μου είπε ο,τι όλοι όσοι έμειναν ήταν καραγκιόζηδες χαχαχαχαχαχαχα έτσι στα χύμα τα λέει και εκείνος  ::)

Link to comment
Share on other sites

Εμετός...

 

Εγώ θυμάμαι όταν ήμουν Γ Λυκείου έρχονταν και μας βοηθούσαν με τις απαντήσεις καμιά φορά lel

εμάς στις εξετάσεις μας είχαν δώσει τα θέματα, λελ.

 

αλλά τώρα βλέπεις όλα έχουν αλλάξει, λαλ.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να μπεις σε ανώτατη σχολή ή θες να ασχοληθείς με γιατρικά επαγγέλματα καλύτερα να το ξεχάσεις το επαλ.

 

Επίσης όσο να ναι, το χαρτί από ένα ΓΕΛ έχει μεγαλύτερη υπόσταση.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να μπεις σε ανώτατη σχολή ή θες να ασχοληθείς με γιατρικά επαγγέλματα καλύτερα να το ξεχάσεις το επαλ.

 

Επίσης όσο να ναι, το χαρτί από ένα ΓΕΛ έχει μεγαλύτερη υπόσταση.

 

Δεν διαφωνώ αλλά και στον τομέα που τελείωσα όπως παρατήρησες παραπάνω εδώ στην Ρόδο συγκεκριμένα γίνεται χαμός από αυτούς τους τομείς... Εκτός ποια και αν βρω δουλειά σε κανένα ίντερνετ καφέ....

Link to comment
Share on other sites

δεν παιζει ρολο το σχολειο αλλα οι καθηγητες περυσι θυμαμαι δεν ειχα μεινει ουτε σε 1 και εβγαλα και βαθμο ΦΕΤΟΣ πηγαν οι καθηγητες που ειχαμε στο ΕΠΑΛ στο ΓΕΛ και του ΓΕΛ ηρθαν στο δικο μας (οχι ολοι, μερικοι) φετος εμεινα σε 11

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...