Jump to content

Windows 7


M@n80$

Recommended Posts

Mh milas re akure den ksereis tpt. Omfg.

 

Loipon. Mporeis na valeis windows 64 bita alla tha upoleitourgoun. Auto shmainei den tha exeis thn maximum apodosh tous. Dioti ta 64 bit leitourgika susthmata desmeuoun mnhmh ram gia na ektelesoun tis entoles pou tous dineis. Kai etsi sunepws xreiazesai 4 GB RAM kai anw gia na leitourgoun normal. Oson afora gia th mhtrikh profanws exei dikio o anthrwpos pou rwthses merikes mhtrikes dexontai mnhmes DDR2 (palaioterh texnologia). Oi nees mnhmes einai DDR3. Ta etoima pc exoun sunithws athlies mhtrikes mesa logw xamhlou kostous gia na kerdizoun perisotera $$ oi etairies pou poulan pc's sta ellhnika magazia.

Καταρχήν άμα βάλει Λειτουργικό Σύστημα των 64bit ενώ έχει λιγότερα από 4GB RAM (και φυσικά επεξεργαστή που υποστιρίζει 64bit κάτι που πουλάνε εδώ και χρόνια και σίγουρα έχει) δεν θα έχει κανένα πρόβλημα στην απόδοση ούτε στην σταθερότητα. Τίποτα δεν θα υπολειτουργεί , απλά το λειτουργικό θα είναι έτοιμο να υποστηρίξει μεγαλύτερο όγκο RAM (εώς 128GB) , ίσα ίσα θα είναι πιο ασφαλές κομμάτια όπως ο Kernel , βέβαια δεν θα καταλάβει διαφορά αλλά είναι έτσι.

 

Τα 64bit ΛΣ δεν λειτουργούν διαφορετικά "desmeuoun mnhmh ram gia na ektelesoun tis entoles pou tous dineis" απλά για τον μέσο χρήστη έχουν την ικανότητα να χρησιμοποιήσουν εώς 128GB RAM ενώ τα 32bit μπορούν εώς 3.75.

 

Τώρα έχει 2GB Ram , άμα βάλει 32bit δεν θα έχει καμία διαφορά όταν βάλει 64bit πέρα από ότι μερικά προγράμματα που είναι δημιουργημένα να υποστηρίζουν 64bit έκδοση θα παίζουν καλύτερα σε σχέση με την 32bit χωρίς να χρειάζονται 4GB Ram , επίσης τα 64bit προγράμματα έχουν διαφορετικό setup.

 

Όσο αφορά την μητρική προφανώς αυτός που δημιούργησε το topic αγόρασε τον υπολογιστή μερικά χρόνια πριν , τότε που υπήρχε η μεταβίβαση από DDR2 σε DDR3 αλλά πήρε μητρική που υποστηρίζει DDR2 με αποτέλεσμα τώρα να έχει πρόβλημα καθώς άμα πάει να αγοράσει έστω και 2GB RAM που είναι DDR2 θα πρέπει να δώσει 50 ευρώ ενώ άμα ήταν DDR3 θα αγόραζε και 4GB με 25 ευρώ.

 

Αυτό συμβαίνει καθώς σχεδόν όλα τα εργοστάσια κατασκευάζουν DDR3 γιατί είναι πιο γρήγορες με αποτέλεσμα ελάχιστα εργοστάσια να κατασκευάζουν DDR2 (για άτομα σαν τον δημιουργό του topic που μπορεί να μην θέλει να αγοράσει νέα μητρική/cpu κτλπ και απλά θέλει παραπάνω RAM όπως και επίσης για μηχανήματα τύπου network storage) και αυτά τα λίγα εργοστάσια να έχουν τον έλεγχο και να τις πουλάνε πιο ακριβά , σου λένε άμα θες.

 

Όπως και επίσης αυτό που λες "Ta etoima pc exoun sunithws athlies mhtrikes mesa logw xamhlou kostous gia na kerdizoun perisotera $$ oi etairies pou poulan pc's sta ellhnika magazia. " δεν ισχυεί καθώς τα μαγαζιά ΔΕΝ τους συμφέρει να πουλάνε υπολογιστές με DDR2 μητρική/ram καθώς είναι δυσεέρετα και ακριβά. Δεν κατασκευάζονται πια , είναι ότι είχε μείνει στο stock από παλιά. Οποιαδήποτε νέα μητρική ακόμα και των 40 ευρώ να είναι υποστηρίζει DDR3 γιατί είναι πολύ εύκολο για τους κατασκευαστές να το κάνουν να υποστηρίζει καθώς είναι απλό , δεν μιλάμε για chipset.

 

Mε λίγα λόγια ο Βάζελος είχε δίκιο μόνο με ένα γράμμα.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν..

Όπως και επίσης αυτό που λες για τα μαγαζιά..

Mε λίγα λόγια ο Βάζελος είχε δίκιο μόνο με ένα γράμμα.

 

Κατά δεύτερον.. ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ οι φίλοι μου έχουν σάπια pc's τα οποία δεν ανταποκρίνονται στα σύγχρονα games.  Αν και ξόδεψαν γύρω στο 800-900ρι ευρώ για να αγοράσουν αυτά τα pc. Πράγμα που σημαίνει οτι αυτά τα pc είτε δεν είχαν καλούς επεξεργαστές, είτε δεν είχαν καλές μητρικές, είτε τους έλλειπε το συνολικό πακέτο. Συμπέρασμα οι έτοιμοι υπολογιστές δεν συμφέρουν σε ποιότητα σε σύγκριση με τους 'φτιάξε από την αρχή τον υπολογιστή με τα καλύτερα εξαρτήματα'. Δεν συμφέρουν σε κόστος κι'αυτό διότι αν και τα πληρώνεις αδρά με τα χρήματα σου δεν πάνε στο μηχάνημα που αγοράζεις αλλά στην τσέπη του έξυπνου μαγαζάτορα που ψάχνει να βρεί θύματα για να πουλήσει τους υπολογιστές του.

'Οσο για τα windows 64 bit πάνω σε μνήμη DDR2 με 2 GB RAM οκ πιστεψέτο. Εγώ πάντως με το δικό μου μυαλό και τη δική μου γνώση πάνω στους υπολογιστές έχω αποκομίσει τουλάχιστον 6.000 € τώρα εσύ που τα ξέρεις καλύτερα απο εμένα κούμπωσε σε 64 bit μνήμη DDR2 με 2 GB RAM. Και πάενε παίξε l2. Αυτά από εμένα δεν πρόκειται να ξανά κάνω πόστ ούτε να απαντήσω σε ο,τι και να πείς π.χ οτι ο άνθρωπος πήγε στον 'Αρη για φραπέ εγώ θα σου λέω πιστεψέτο και θα πας μπροστά θα κάνεις καριέρα.

Αντε γειά.

Link to comment
Share on other sites

Κατά δεύτερον.. ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ οι φίλοι μου έχουν σάπια pc's τα οποία δεν ανταποκρίνονται στα σύγχρονα games.  Αν και ξόδεψαν γύρω στο 800-900ρι ευρώ για να αγοράσουν αυτά τα pc. Πράγμα που σημαίνει οτι αυτά τα pc είτε δεν είχαν καλούς επεξεργαστές, είτε δεν είχαν καλές μητρικές, είτε τους έλλειπε το συνολικό πακέτο. Συμπέρασμα οι έτοιμοι υπολογιστές δεν συμφέρουν σε ποιότητα σε σύγκριση με τους 'φτιάξε από την αρχή τον υπολογιστή με τα καλύτερα εξαρτήματα'. Δεν συμφέρουν σε κόστος κι'αυτό διότι αν και τα πληρώνεις αδρά με τα χρήματα σου δεν πάνε στο μηχάνημα που αγοράζεις αλλά στην τσέπη του έξυπνου μαγαζάτορα που ψάχνει να βρεί θύματα για να πουλήσει τους υπολογιστές του.

'Οσο για τα windows 64 bit πάνω σε μνήμη DDR2 με 2 GB RAM οκ πιστεψέτο. Εγώ πάντως με το δικό μου μυαλό και τη δική μου γνώση πάνω στους υπολογιστές έχω αποκομίσει τουλάχιστον 6.000 € τώρα εσύ που τα ξέρεις καλύτερα απο εμένα κούμπωσε σε 64 bit μνήμη DDR2 με 2 GB RAM. Και πάενε παίξε l2. Αυτά από εμένα δεν πρόκειται να ξανά κάνω πόστ ούτε να απαντήσω σε ο,τι και να πείς π.χ οτι ο άνθρωπος πήγε στον 'Αρη για φραπέ εγώ θα σου λέω πιστεψέτο και θα πας μπροστά θα κάνεις καριέρα.

Αντε γειά.

Άμα δώσω 6.500 € θα ξέρω περισσότερα από 'σένα;

 

:pPpPpPPPpppPPpppPP

Link to comment
Share on other sites

Κατά δεύτερον.. ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ οι φίλοι μου έχουν σάπια pc's

Να τους συμβούλευες , έμπειρε.

 

τα οποία δεν ανταποκρίνονται στα σύγχρονα games.  Αν και ξόδεψαν γύρω στο 800-900ρι ευρώ για να αγοράσουν αυτά τα pc.

 

Τι σχέση έχει το ποσό των χρημάτων που έδωσαν , το πότε τα έδωσαν έχει σημασία. Άμα πήγαινα το 1950 και έδινα 3000 δολλάρια θα είχα αυτοκίνητο ίδιας αξίας/ιπποδύναμης σε σχέση με τα σημερινά αμάξια αντίστοιχης τιμής ;

 

Μπορεί ο άλλος π.χ. να έδωσε 900 ευρώ το 2006 και να αγόρασε έναν υπολογιστή που του έλεγαν "θα είναι καλός , θα κρατήσει για χρόνια" ενώ μετά από 2/3 χρόνια που γέμισε ο κόσμος DDR3 να πέφτει η αξία του δραματικά καθώς η αγορά δεν έχει σταθερό πήχη τα παιχνίδια δεν μένουν σταθερά. Ειδικά εποχές 2007 ~ σε σχέση με τώρα , καμία σχέση. Τώρα που με 100 ευρώ παίρνεις 4 core στα 2.9 με gpu πάνω του που είναι ισάξια με παλιές που κάναν 100 ευρώ.

 

Με αυτό που είπες δηλώνεις οτί δεν ξέρεις πως δουλεύει η αγορά , "έδωσα 900 ευρώ και τώρα το pc μου δεν τραβάει μπρος μπουχου γιατί" , κρίμα που υπάρχουν εκεί έξω κομμάτια όπως laptops των 800 ευρώ που έχουν Intel HD αντί για κανονική GPU και την πατάνε ένα σωρό άτομα ! Εδώ και χρόνια.

 

Πράγμα που σημαίνει οτι αυτά τα pc είτε δεν είχαν καλούς επεξεργαστές, είτε δεν είχαν καλές μητρικές, είτε τους έλλειπε το συνολικό πακέτο.

 

Ή δεν είχαν καλή GPU ή η GPU δεν είχε αρκετή GRAM ενώ είχε καλό clock επειδή την πήρε ακριβή παλιά αλλά τα παιχνίδια τότε δεν είχαν τόσα texture να φορτώνουν ταυτόχρονα λόγο εποχής , ή η GPU μπορεί να ήταν γρήγορη αλλά δεν είχε μεγάλο bus , ή η RAM που είχε είχε χαμηλό mhz , κάτι που ρίχνει την γενική απόδοση όπως και επίσης μπορεί να μην είχε αρκετά GB , η μητρική να είχε φθηνιάρικο chipset και ο επεξεργαστής να ήταν κανάς pentium που πριν από 1 χρόνο τον πουλούσανε 110 ευρώ να πούμε.

 

Μπορεί 1 , 1 κομμάτι να είναι μείον και να πέφτει η συνολική απόδοση στον πάτο ναι.

 

Συμπέρασμα οι έτοιμοι υπολογιστές δεν συμφέρουν σε ποιότητα

 

Ναι δεν διαφωνώ αλλά τι σχέση έχει με το αρχικό θέμα του topic που μιλούσαμε για το οτί 2GB RAM δεν θα ρίξουν την απόδοση των 64bit OS , και δεν ξέρουμε καν άμα έχει έτοιμο υπολογιστή και άμα είναι παλιός ή όχι. Βασικά δεν μιλήσαμε καν για έτοιμους/φτιαχμένους κομμάτι κομμάτι υπολογιστές μόνος σου άλλαξες κατηγορία γιατί προφανώς δεν ξέρεις γιατί μιλάς ή καλύτερα δεν ξέρει να απαντάς σωστά σε μία κουβέντα και πάντα , αυτόματα το γυρνάς σε άλλο τομέα αυθόρμητα.

 

σε ποιότητα σε σύγκριση με τους 'φτιάξε από την αρχή τον υπολογιστή με τα καλύτερα εξαρτήματα'. Δεν συμφέρουν σε κόστος κι'αυτό διότι αν και τα πληρώνεις αδρά με τα χρήματα σου δεν πάνε στο μηχάνημα που αγοράζεις αλλά στην τσέπη του έξυπνου μαγαζάτορα που ψάχνει να βρεί θύματα για να πουλήσει τους υπολογιστές του.

 

Ότι είπα και πιο πάνω μιλάς μόνος σου βρίσκεσαι σε άλλη συχνότητα αυτή την στιγμή..

 

'Οσο για τα windows 64 bit πάνω σε μνήμη DDR2 με 2 GB RAM οκ πιστεψέτο.

 

Το πιστεύω. Το λένε όλοι , παντού , το έχω δουλέψει στην πράξη ακόμα και σε laptop με Turion 64 με 2GB/4GB RAM με τα longhorn beta , vista , win 7 beta win 7. Το λέει και ίδια η Microsoft στην ιστοσελίδα της , το λένε όπου υπάρχει σοβαρή ιστοσελίδα για ΛΣ και μιλάει για 32/64 bit. Η διαφορά είναι στην ασφάλεια και στο οτί υποστηρίζει αντί 4GB , 128. Βέβαια άμα θες μπορείς να μην το πιστέψεις και να δημιουργίσεις δικό σου σύμπαν και όταν το κάνεις στείλε μου μία πρόσκληση.

 

Εγώ πάντως με το δικό μου μυαλό και τη δική μου γνώση πάνω στους υπολογιστές έχω αποκομίσει τουλάχιστον 6.000 €

Δεν με ενδιαφέρει και δεν έχει σχέση που βρίσκεις θύματα που μένουν πιο κοντά στο σπίτι της μάνας σου που γαμήθηκε από τον πατέρα σου πριν από ΧΧ χρόνια.

 

Πριν από πολλά χρόνια άμα ο μαραγκός δεν έκανε σωστά την δουλειά του , 100% , το σπίτι θα έκανε πουφ και μετά θα τον βρίζαν όλοι και θα του λέγαν οτί δεν ξέρει να κάνει την δουλειά του όπως και επίσης δεν θα τον πρότεινε κανείς (μικρή κοινωνία) , δεν υπήρχε χώρος για λάθη.

 

Τώρα ο καθένας , υποθετικά "τεχνικός υπολογιστών" μπορεί να προτείνει ότι θέλει σε έναν πελάτη και να δουλέψει γιατί πολύ απλά είμαστε σε ένα τεχνολογικό στάδιο που ότι και να πεις θα δουλέψει. Υπάρχει τεράστιος χώρος για λάθη γιαυτό έχει μεγαλώσει ραγδαία και η παραπληροφόρηση , βέβαια άμα είσουν τόσο καλός και έμπειρος που έχεις βγάλει εώς 6.000 ευρώ (κάτι που λογικά δεν βγήκαν με την μία αλλά με την πάροδο του χρόνου) θα απέτρεπες τους φίλους σου από το να πάρουν υπολογιστές οι οποίοι δεν είναι διαχρονικοί. Και έναν εργάτη να βάλεις να δουλεύει 15 χρόνια και βγάλει χχ.χχχ ευρώ σημαίνει οτί αυτόματα είναι καλός στην δουλειά του ;

 

Και από εμένα πέρασαν κάμποσα λεφτά όπως και από του αδελφού μου επίσης που είναι τεχνικός γύρω στα 13 χρόνια αλλά ντάξει ποτέ δεν είχα σκεφτεί να εκθέσω την συνολική είσπραξη μου αντί για τις γνώσεις μου ώστε να αποδείξω το πόσο καλός/σωστός είμαι !

 

τώρα εσύ που τα ξέρεις καλύτερα απο εμένα κούμπωσε σε 64 bit μνήμη DDR2 με 2 GB RAM. Και πάενε παίξε l2.

 

Ε ναι , και τι θα γίνει θα κάνει μπουμ ; Ή το πανάρχαιο σαπιοπαίχνιδο σου δεν θα υποστηρίξει τις RAM και θα βγάλει κανά error που θα λέει στον χρήση "Y U NO USE 32BIT" γιατί το client του είναι για τα μπάζα ;

 

Και τι σχέση τα bit του OS με το DDR δεν μπορώ να καταλάβω , πως καταφέρνεις και κολλάς ανούσια πράγματα μεταξύ τους..

 

Αυτά από εμένα δεν πρόκειται να ξανά κάνω πόστ ούτε να απαντήσω σε ο,τι και να πείς π.χ οτι ο άνθρωπος πήγε στον 'Αρη για φραπέ εγώ θα σου λέω πιστεψέτο και θα πας μπροστά θα κάνεις καριέρα.

 

Ντάξει τώρα.. με αποστομωσες.. εκεί ειδικά που έδωσες και παράδειγμα , ηδωνή !

 

Αντε γειά.

Πόσο γαμάτος παίζει να έδειξες οτί είσαι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

b2a.gif

Το ξέρω πως δεν το διάβασες και είμουνα σίγουρος από την αρχή πως δεν θα το διαβάσεις , απλά ήθελα να σιγουρευτώ 100% (γιατί δεν είμαι τύπος που λέει κάτι άμα δεν είναι 100% σίγουρος) πως είσαι ισάξιος με ένα ζώο.

 

Τι διαφορά έχεις εσύ από ένα ζώο όταν δεν μπορεί να υπερασπιστεί τα λεγομένα του ; Γενικά αυτά που κάνει ή λέει. Δεν μπορείς ή δεν θες ; Βασικά πρέπει να είναι το πρώτο σίγουρα , και για άλλη μία φορά σιγουρεύομαι πως είσαι ένας τύπος μέτριος στην καλύτερη που έχει πουλί γιατί είχε και ο πατέρας του αλλά χωρίς μπάλες :[

 

 

 

 

 

Τουλάχιστον άμα δεν θες να το διαβάσεις γιατί έχω παντού δίκιο κάντο μπας και μάθεις από υπολογιστές λιγάκι , μεγαλύτερο εισόδημα !

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω πως δεν το διάβασες και είμουνα σίγουρος από την αρχή πως δεν θα το διαβάσεις , απλά ήθελα να σιγουρευτώ 100% (γιατί δεν είμαι τύπος που λέει κάτι άμα δεν είναι 100% σίγουρος) πως είσαι ισάξιος με ένα ζώο.

 

Τι διαφορά έχεις εσύ από ένα ζώο όταν δεν μπορεί να υπερασπιστεί τα λεγομένα του ; Γενικά αυτά που κάνει ή λέει. Δεν μπορείς ή δεν θες ; Βασικά πρέπει να είναι το πρώτο σίγουρα , και για άλλη μία φορά σιγουρεύομαι πως είσαι ένας τύπος μέτριος στην καλύτερη που έχει πουλί γιατί είχε και ο πατέρας του αλλά χωρίς μπάλες :[

 

 

 

 

 

Τουλάχιστον άμα δεν θες να το διαβάσεις γιατί έχω παντού δίκιο κάντο μπας και μάθεις από υπολογιστές λιγάκι , μεγαλύτερο εισόδημα !

Δεν έχω να υπερασπίσω κανένα λεγόμενό μου σε άτομα που είναι κλινικά ηλίθια. Δεν με απασχολεί. Και που κάθισα και σου έκανα παράγραφο πολύ σου πάει. Είσαι οτι ακριβώς δείχνει το avatar σου ένα βόδι.

 

Link to comment
Share on other sites

XAXAXAXAXAXAXAXAAXXA

Νόμιζα οτι τα βόδια μουγκανίζουν δεν κάνουν χαχαχα. Και γι'αυτό το φόρουμ ένα τίποτα γουστάρω να είμαι. Ναι.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Create New...