Jump to content

[GR] Αγορά Η/Υ


MasterDisaster

Recommended Posts

Πρόσφατα αναβάθμισα τον δικό μου και είμαι 1000% ικανοποιημένος με τις επιλογές του τεχνικού μου. Οπότε αν θέλεις να ακούσεις κάποιον έμπειρο αυτός είναι ο καθηγητής μου 20 χρόνια καθηγητής πληροφορικής πλέον + δικό του εργαστήριο. Οι επιλογές για έναν στην κυριολεξία TURBO pc ο οποίος θα σε ικανοποιήσει για την επόμενη 8ετία τουλάχιστον είναι αυτές.

 

 

1. Motherboard: ASRock P67 EXTREME6 3rd generation (με χρυσούς πυκνωτές) = 195 euro.

Links: 

   

 

 

Προδιαγραφές:

http://www.asrock.com/mb/overview.asp?Model=P67%20Extreme6

 

--------------

 

2. Intel® Core i5 3.00 Ghz (cache up to 3.3 w/ overcloak το overcloak δεν το συνιστούμε) LGΑ 1155 6ΜΒ Cache Box = 240€ (Ενοείται Intel και ενοείται i5 ή ακόμα καλύτερα i7 ανάλογα με τα πόσα $$ έχεις διότι ο φθηνότερος i7 κοστίζει 300 euro) Τώρα γιατί Intel Και όχι ΑMD δες πολύ απλά οτι ό,τι κοστίζει πιο πολύ είναι και καλύτερο παρά τις φθήνιες copies της AMD θα σου δώσω ωστόσο και ένα απτό παράδειγμα --> Απλα σου λεω οτι επειδη εχω testarei 10 GB's file zipped me winrar για να το κανει αποσυμπιεση ενας 8πυρηνος επεξεργαστης ηθελε 30 λεπτα ενω στον interl i7 hyper threading technologie 3rd generation το ιδιο αρχειο πηρε 5 λεπτα. Δευτερον, για να κανω excecute 1 SQL file απο back up που ειχα το αρχειο > 1 GB  μου πηρε 26 ωρες με την AMD ΕΝΩ με την Interl 40 λεπτά.

 

-------------

 

3. Memory: Patriot Viper Xtreme Series DDR3 (ενοείται) 2x4 GB = 8GB, 2000MHZ PC3-16000 VIPER EXTREME. = 82 euro

 

 

-------------

 

4. Power Supply: HKC USP -5550 (τροφοδοτικό καλό είναι να αντέχει παραπάνω ρεύμα και όχι να ζορίζεις το παλιό σου λόγω των νέων turbo εξαρτημάτων. = 45 euro

 

 

-------------

 

5. Πολύμπριζο Προστασίας ηλεκτρικής υπέρτασης 5 θέσεων TRUST (Με αυτό δεν υπάρχει κίνδυνος να καεί το μηχάνημα ή εξαρτήματά του από μια ας πούμε μαλακία της ΔΕΗ ή απο ένα ατυχές γεγονός που μπορεί να προκύψει καιγοντάς σου όχι μόνο τα εξαρτήματα που έβαλες αλλά και άλλες συσκευές απο το σπίτι σου όπως πληντύριο ρούχων, ψυγείο κτλπ. Συμπέρασμα με την προστασία απο υπέρταση ο υπολογιστής σου έχει 0% πιθανότητες να καεί.). = 25 euro

 

 

-------------

 

6. Software: Windows 7 Ultimate x 64 Bit. Εφόσον έχουμε ένα turbo pc και 8 GB RAM τώρα θέλουμε ακόμα πιο μεγάλη ταχύτητα σε αυτό βοηθούν τα 64 bit τα οποία καταναλώνουν RAM και πρέπει να έχεις 4 GB τουλάχιστον με αυτό που σου υπέδειξα είσαι υπέρ υπερκαλυμμένος.

 

-------------

 

 

7. Κάρτα γραφικών NVIDIA GeForce 9500 GT (Microsoft Corporation - WDDM v1.1) 130 euro

 

 

 

ΣΥΝΟΛΟ :650-750 euro και θα έχεις ένα Turbo turbo υπολογιστή.

Link to comment
Share on other sites

2. Intel® Core i5 3.00 Ghz (cache up to 3.3 w/ overcloak το overcloak δεν το συνιστούμε) LGΑ 1155 6ΜΒ Cache Box = 240€ (Ενοείται Intel και ενοείται i5 ή ακόμα καλύτερα i7 ανάλογα με τα πόσα $$ έχεις διότι ο φθηνότερος i7 κοστίζει 300 euro) Τώρα γιατί Intel Και όχι ΑMD δες πολύ απλά οτι ό,τι κοστίζει πιο πολύ είναι και καλύτερο παρά τις φθήνιες copies της AMD θα σου δώσω ωστόσο και ένα απτό παράδειγμα --> Απλα σου λεω οτι επειδη εχω testarei 10 GB's file zipped me winrar για να το κανει αποσυμπιεση ενας 8πυρηνος επεξεργαστης ηθελε 30 λεπτα ενω στον interl i7 hyper threading technologie 3rd generation το ιδιο αρχειο πηρε 5 λεπτα. Δευτερον, για να κανω excecute 1 SQL file απο back up που ειχα το αρχειο > 1 GB  μου πηρε 26 ωρες με την AMD ΕΝΩ με την Interl 40 λεπτά.

 

 

1. Η AMD  είναι η πρώτη που έβγαλε 8 πύρηνο. Άρα για copies δεν παίζει να είναι.

2.Όσο για τα υπολοίπα η χρονική διαφορά που λές παραείναι μεγάλη για να ακούγεται αληθινή. Έκτος αν τ έκανες σε ΑΜD athlon σε σύγκριση με core i7 extreme.

Link to comment
Share on other sites

1. Η AMD  είναι η πρώτη που έβγαλε 8 πύρηνο. Άρα για copies δεν παίζει να είναι.

2.Όσο για τα υπολοίπα η χρονική διαφορά που λές παραείναι μεγάλη για να ακούγεται αληθινή. Έκτος αν τ έκανες σε ΑΜD athlon σε σύγκριση με core i7 extreme.

Η σύγκριση έγινε μεταξύ 2 top επεξεργαστών απο την κάθε εταιρία

Intel® Core™ i7-3930K Hexa-Core Hyper-Threading-Technology VERSUS AMD Opteron™ 3280 8 cores.

Link to comment
Share on other sites

Opteron και έκανε τόσο?

Ναι ακριβώς μέχρι που έφυγα απο τη συγκεκριμένη εταιρία διότι παρείχε μόνο AMD και ήμουν έξαλλος απο την πολύ κακή απόδωσή τους. Με τους Intel είμαι πανευτυχής.

Link to comment
Share on other sites

παίζει να πάρω και ίντελ ι7 για επεξεργαστή όπως το κόβω..

Me ton i5 tha eisai to idio ikanopoihmenos ta 30 Ghz  parapanw tou i7  den paizoun rolo. Kai pote den tha edina 70 euro parapanw gia 300 mhz.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να υπερβαλες για τις 26 ώρες,επίσης η AMD είναι αντάξια της ΙΝΤΕL,να μην ξεχνάμε επίσης οτι κάθε πράγματα εχει τα θετικά και τα αρνητικά του.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να υπερβαλες για τις 26 ώρες,επίσης η AMD είναι αντάξια της ΙΝΤΕL,να μην ξεχνάμε επίσης οτι κάθε πράγματα εχει τα θετικά και τα αρνητικά του.

Δεν υπάρχουν θετικά και αρνητικά και φυσικά δεν υπέρβαλα μπορώ να το αποδείξω με video απλά έχω την εταιρία με τους AMD απλήρωτη και δεν μπορώ να μπω πλέον αλλιώς θα στο έδειχνα αμέσως.

 

 

Λοιπόν MasterDisaster αγόρι μου σου έχω την τέλεια επιλογή τώρα εσύ αν θες NASA υπολογιστές τότε υπάρχει και άλλη λύση για εσένα. http://ncix.com/products/?sku=51421&vpn=BX80613I7980X&manufacture=Intel

 

'Ενας απο τους πιο extreme στην αγορά >.>

Link to comment
Share on other sites

Είσαι λάθος φιλε μου,26 ώρες ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να σου πείρε με ΑΜD κ με INTEL 40,πιστεύω πως είναι υπερβολή. Αμα βάλεις 2 διαφορετικά προ'ι'όντα κάτω για σύκριση θα δεις οτι θα εχουν διαφορετικες αποδόσεις σε διαφορετικούς τομεις.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι λάθος φιλε μου,26 ώρες ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να σου πείρε με ΑΜD κ με INTEL 40,πιστεύω πως είναι υπερβολή. Αμα βάλεις 2 διαφορετικά προ'ι'όντα κάτω για σύκριση θα δεις οτι θα εχουν διαφορετικες αποδόσεις σε διαφορετικούς τομεις.

Εμ κρίμα τότε αφού δεν το πιστεύεις δεν χάνεις τίποτα να το δοκιμάσεις και να τα δεις μόνος σου.

Link to comment
Share on other sites

Μα είμαι χρήστης AMD και είμαι υπερ ικανοποιημένος

Kαλά άμα είχες $$ να δοκιμάσεις τι ενοώ θα άγγιζες την τελειότητα. Αλλά αφού είσαι οκ τι σημασία έχει..

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Create New...