Jump to content

[GR][Request]Ένα πρόγραμμα σε C


Recommended Posts

Καλησπέρα.Σήμερα έγραφα πρόοδο στο εργαστήριο προγραμματισμού και μου έπεσε η παρακάτω άσκηση : "Να γίνει πρόγραμμα που να διαβάζει μία ακολουθία χαρακτήρων(string) και να μετράει με χρήση συνάρτησης πόσες φορές εμφανίζεται μέσα στην ακολουθία ένας συγκεκριμένος χαρακτήρας".

 

Η λύση η οποία έδωσα εγώ πάνω κάτω(διόρθωσα μερικά πραγματάκια) είναι η εξής :

#include <stdio.h>
#include <stdlib.h>
int emfaniseis(char c);
int main()
{
    char st[30],c1;
    int n;
    printf("Dwse mia akolou8ia xaraktirwn: ");
    scanf("%s",st);
    printf("Dwse ton xaraktira pou 8es: ");
    scanf("%c",&c1);
    n=emfaniseis(c1);
    printf("O xaraktiras %c emfanizetai %d fores stin akolou8ia pou edwses",c1,n);
    system("PAUSE");
    return 0;
}
int emfaniseis(char c)
{int x=0,i,st[30];
for (i=1;i<=30;i++)
{    if (c==st)
         x++;      
}
return x;
}

Τα φώτα σας αν γίνεται.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

#include <iostream>

using namespace std;

char word[6][2] = {

"s","k","a","t","a"

};
int times = 0;

int main() {

  for (int x = 0; x<6; x++) {
  
    if (word[x] == "a") {

  times++;

}
  
  }
  
  cout << "I found the letter 'a' " << times << " times." << endl;

}

 

Εγραψα κατι προχειρο και απλο.

Link to comment
Share on other sites

#include <iostream>

using namespace std;

char word[6][2] = {

"s","k","a","t","a"

};
int times = 0;

int main() {

  for (int x = 0; x<6; x++) {
  
    if (word[x] == "a") {

  times++;

}
  
  }
  
  cout << "I found the letter 'a' " << times << " times." << endl;

}

 

Εγραψα κατι προχειρο και απλο.

Χμ αν εξαιρέσουμε ότι ο δικός σου κώδικας είναι σε C++ κάνει το ίδιο πράγμα με τον δικό μου αλλά είναι με χρήση συνάρτησης.Ευχαριστώ όπως και να χει ρε!

Link to comment
Share on other sites

Χμ αν εξαιρέσουμε ότι ο δικός σου κώδικας είναι σε C++ κάνει το ίδιο πράγμα με τον δικό μου αλλά είναι με χρήση συνάρτησης.Ευχαριστώ όπως και να χει ρε!

Επισης εκανα και ενα μικρο λαθος.

 

Ετσι επρεπε να ειναι.

char word[6][2] = {

"s","k","a","t","a"

};

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου ότι τη συγκεκριμένη άσκηση δε την έγραψε σχεδόν κανείς θα έχω πάρει κανένα 8.

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου ότι τη συγκεκριμένη άσκηση δε την έγραψε σχεδόν κανείς θα έχω πάρει κανένα 8.

Περιφανος!
Link to comment
Share on other sites

Περιφανος!

Μια χαρά ήταν!Να γράψω άλλο τόσο και στις 5 Ιουνίου στη τελική εξέταση και πέρασα και με άριστο βαθμό ;p

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά ήταν!Να γράψω άλλο τόσο και στις 5 Ιουνίου στη τελική εξέταση και πέρασα και με άριστο βαθμό ;p

Σε ΙΕΚ είσαι;

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου ότι διαβάζεις ένα string πρέπει να το αποθηκεύεις κάπου. Τώρα το πως θα βρει το πόσες φορές εμφανίζεται ένας χαρακτήρας στο String αυτό είναι καθαρά δικιά σου επιλογή από την άποψη αν θα είναι συνάρτηση ή κώδικας μέσα στη main. Η εκδοχή που έδωσες κατ' εμέ είναι καθαρά καλύτερη δεδομένου ότι η χρησιμοποίηση των συναρτήσεων επιτρέπει καλύτερη εξέταση του κώδικα (debugging) και συμβασιμότητα με άλλα προγράμματα. Όμως...

 

Κάτι το οποίο δεν αναφέρθηκε είναι:

 

int main()
{
    char st[30],c1;
    int n;
    printf("Dwse mia akolou8ia xaraktirwn: ");
    scanf("%s",st);
    printf("Dwse ton xaraktira pou 8es: ");
    scanf("%c",&c1);
    n=emfaniseis(c1);
    printf("O xaraktiras %c emfanizetai %d fores stin akolou8ia pou edwses",c1,n);
    system("PAUSE");
    return 0;
}

 

Αυτός είναι ο κώδικας της main σου και το string δηλωμένο τοπικά στην συνάρτηση αυτή (st). Τώρα η συνάρτηση που έγραψες είναι αυτή:

 

int emfaniseis(char c)
{int x=0,i,st[30];
for (i=1;i<=30;i++)
{    if (c==st)
         x++;      
}
return x;
}

 

που εδώ ξαναδηλώνεις το string st εκ νέου μέσα στη συνάρτηση ως τοπική μεταβλητή (και μάλιστα ως int o.O) πάλι (κοινώς δεν έχει καμία σχέση με το άλλο από πάνω).

 

Το πρόγραμμα δεν θα δουλέψει και ίσως πετάξει segmentation fault δεδομένης της σύγκρισης του χαρακτήρα με το '/0' που είναι στα κελιά του κενού πίνακα χαρακτήρων st[30] μέσα στη συνάρτηση.

 

2 ΛΥΣΕΙΣ:

 

- 1η είναι να περνάς σαν παράμετρο το st από τη main στη συνάρτηση (βάζοντας άλλο ένα όρισμα στη δήλωση της emfaniseis (π.χ emfaniseis(char c, char str[30]);) ή

- 2η είναι να κάνεις τη μεταβλητή char st[30] global (πάνω από τη main).

 

Σε γενικές γραμμές ο τρόπος που ακολούθησες για να κάνεις ότι σου είπαν είναι κομπλέ, απλά θα πρέπει να δεις τι θα σου κόψει από αυτό που σου 'πα...

 

GL ;)

 

Link to comment
Share on other sites

Α μαλακία Νάσο από βιασύνη ήταν η δήλωση του πίνακα στη συνάρτηση.Στην πρόοδο δε το χα κάνει αυτό, το μόνο λάθος ήταν ότι μπερδεύτηκα στο όρισμα της συνάρτησης και αντί να βάλω το string έβαλα τον χαρακτήρα ;p

 

10 μου έβαλε όμως.

 

Επίσης σχετικά με αυτό που λες πλέον χρησιμοποιώ άλλο τρόπο για τα string.Πρώτα με μία while βρίσκω το μέγεθος του string και μετά κάνω αυτή την if.

Link to comment
Share on other sites

Α μαλακία Νάσο από βιασύνη ήταν η δήλωση του πίνακα στη συνάρτηση.Στην πρόοδο δε το χα κάνει αυτό, το μόνο λάθος ήταν ότι μπερδεύτηκα στο όρισμα της συνάρτησης και αντί να βάλω το string έβαλα τον χαρακτήρα ;p

 

10 μου έβαλε όμως.

 

Ε στ' @@ σου τότε :D (θέλει και τον char c και το string αλλά παίζει να μην το δε και να μέτρησε τον τρόπο που το 'κανες και ήταν πένα! ;-) )

 

Επίσης σχετικά με αυτό που λες πλέον χρησιμοποιώ άλλο τρόπο για τα string.Πρώτα με μία while βρίσκω το μέγεθος του string και μετά κάνω αυτή την if.

 

Μπορείς να χρησιμοποιείς την int strlen(char *str) που επιστρέφει το μήκος του string για να μην παιδεύεσαι. Κάτι σαν:

 

for (int i = 0; i < strlen(str); i++) {
     /* do whatevah here */
}

 

;-)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...