Jump to content

[Guide]Πώς να μειώσουμε το lag με την βοηθεια της Εικονικής Μνήμης


Recommended Posts

Θα σας δέιξω πως να μειώσετε το lag στον server σας με την βοήθεια της εικονικής μνήμης

 

Ε:Λοιπον τι ειναι η εικονικη μνημη??

Α:Αν σε ένα pc δεν επαρκέι η μνήμη που έχει(Κύρια μνήμη) τότε το λειτουργικό σύστημα χρησημοποιέι την εικονική μνήμη για να την καλυψει.

Η εικονική μνήμη συνδυάζει τη RAM του υπολογιστή σας με προσωρινό χώρο στον σκληρό δίσκο. Οταν η RAM είναι χαμηλή, η εικονική μνήμη μετακινεί δεδομένα από τη RAM σε έναν χώρο στον σκληρο σας δισκο για να ολοκληρωσει την δουλέια της!

 

Για αυτο πάντα οταν πάιρνετε ενα pc-host-dedi ειναι καλό να έχετε αρκετό χώρο στον σκληρό δίσκο σας... οκ ας αφήσω τα λόγια και ας μπώ στο ψητό για το πώς να αλλάξουμε το μέγεθος της εικονική μνήμης

 

1.Ανοίξτε την επιλογή "Σύστημα" κάνοντας κλικ στο κουμπί Έναρξη, έπειτα κάντε κλικ στο στοιχείο Πίνακας Ελέγχου, επιλέξτε Σύστημα και συντήρηση και, στη συνέχεια, κάντε κλικ στο Σύστημα.

 

2.Στο αριστερό τμήμα παραθύρου, κάντε κλικ στην εντολή Σύνθετες ρυθμίσεις συστήματος.  Αν σας ζητηθεί κωδικός πρόσβασης διαχειριστή ή επιβεβαίωση, πληκτρολογήστε τον κωδικό πρόσβασης ή παρέχετε την επιβεβαίωση.

 

3.Στην καρτέλα Για προχωρημένους και στην περιοχή Επιδόσεις, κάντε κλικ στο κουμπί Ρυθμίσεις.

 

4.Κάντε κλικ στην καρτέλα Για προχωρημένους και, στη συνέχεια, στην περιοχή Εικονική μνήμη, κάντε κλικ στην επιλογή Αλλαγή.

 

5.Καταργήστε την επιλογή του πλαισίου ελέγχου Αυτόματη διαχείριση μεγέθους αρχείου σελιδοποίησης για όλες τις μονάδες δίσκου.

 

6.Στην περιοχή Μονάδα δίσκου [Ετικέτα τόμου], κάντε κλικ στη μονάδα δίσκου που περιέχει το αρχείο σελιδοποίησης το οποίο θέλετε να αλλάξετε.

 

7.Επιλέξτε Προσαρμοσμένο μέγεθος, πληκτρολογήστε ένα νέο μέγεθος σε megabyte στο πλαίσιο Αρχικό μέγεθος (MB) ή Μέγιστο μέγεθος (MB), επιλέξτε Ορισμός και, στη συνέχεια, κάντε κλικ στο κουμπί OK.

 

Πάρτε ένα παράδειγμα απο την φώτο που έβγαλα

gk5pL.png

 

Διαλέγετε τον δίσκο που θέλετε... (αν έχετε πάνω απο έναν) και μετα βάζετε τα μεγέθοι όπως αναφέρω και στα βηματα :)

 

E:Ποιο έιναι το κακό?

A:Οπως ολοι ξέρετε η βοηθιτικές μνήμες(Σκληρόι Δίσκοι) ειναι λιγο αργές σε σχέση με τις RAM(Kύριες Mνήμες)

 

Ε:Ti κερδίζουμε με αυτό???

Α:Θα σας δώσω ενα απλό παράδειγμα:

έχετε στο pc σας 1 gb ραμ(κύρια μνήμη) μπορέιτε να το κάνετε 2.5 :) και πάει λέγοντας...

 

 

Αυτό ήταν ελπίζω να σας άρεσε :)

 

Credits AbsolutePower

Link to comment
Share on other sites

e3ypno, an k den pistevw oti yparxei kapoios me 1gb ram pleon sts meres mas ^^

 

anyway..arketa kalo! ty

ty down :) το 1 το έβαλα ως παράδειγμα για να καταλάβετε καλύτερα ;P
Link to comment
Share on other sites

to 3ana ebala twra elpizw na workarei :P

δεν λες σε τι windows τα κάνεις αυτά όμως :)

εγώ προσωπικά το ξερω αυτο, μερικοι ομως δεν το ξερουν...

Link to comment
Share on other sites

δεν λες σε τι windows τα κάνεις αυτά όμως :)

εγώ προσωπικά το ξερω αυτο, μερικοι ομως δεν το ξερουν...

Πιστέυω οτι αν το ήξερες έστω και λίγο θα καταλάβαινες οτι η εικονική μνήμη ειναι η νεα τεχνική διαχείρισης μνήμης  των Windows(Λειτουργικά συστήματα)... τεσπα σε ολα(το γράφω κιολας φίλε :) )
Link to comment
Share on other sites

Πιστέυω οτι αν το ήξερες έστω και λίγο θα καταλάβαινες οτι η εικονική μνήμη ειναι η νεα τεχνική διαχείρισης μνήμης  των Windows(Λειτουργικά συστήματα)... τεσπα σε ολα(το γράφω κιολας φίλε :) )

ρε χαζό πουλάς τρέλα εδώ τώρα?? τα step δεν είναι ίδια σε κάθε windows νιώσε λιγάκι αυτά που έκανες εσύ είναι εδώ share είναι χρόνια στο google..

 

Eπειδη δεν ξέρω τι windows έχεις, εγώ βλέπω ότι στην foto δεν έχεις windows 7 αλά windows server 2008 r2 (λογικά) γι αυτο δες τα step σε windows 7 και windows server..

 

η νεα τεχνική διαχείρισης μνήμης  των Windows  :-X :-X

Link to comment
Share on other sites

ρε χαζό πουλάς τρέλα εδώ τώρα?? τα step δεν είναι ίδια σε κάθε windows νιώσε λιγάκι αυτά που έκανες εσύ είναι εδώ share είναι χρόνια στο google..

 

Eπειδη δεν ξέρω τι windows έχεις, εγώ βλέπω ότι στην foto δεν έχεις windows 7 αλά windows server 2008 r2 (λογικά) γι αυτο δες τα step σε windows 7 και windows server..

 

η νεα τεχνική διαχείρισης μνήμης  των Windows  :-X :-X

Αν ήξερες τώρα δεν θα μιλουσες...

1)δεν σε κακολόγησα

2)Γιατι το έβαλες σε πορτοκαλί αυτο (η νεα τεχνική διαχείρισης μνήμης  των Windows)??? μάθε πρώτα και μετά μίλα... φυσικά και ειναι νέα τεχνική διαχείρισης μνήμης...

3)δεν σου πουλάω τρέλα σου δίνω γνώσεις

4)δεν μπορεις να πας στο pc σου και να πατήσεις δεξι κλικ, ιδιότητες,αποδοση,στην καρτέλα για προχωρημένους και μετά στην εικονική μνήμη... ??? τόσο δύσκολο ε?

5)Ειναι χρόνια στο google αλλα δεν ειναι αναλυτικο σαν το δικο μου... δεν σου λεει τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηματα κατι που προφανος δεν ηξερες καν..(υπαρχουν και αλλα αν τα ξερεις πες τα :) οτι και να βάλει κάποιος στο ιντερ νετ θα υπάρχει στο google... )

6)έχω τα Windows 7 απλά βάζω οτι θέμα θέλω...

7)μην προσπαθέις άδικα δεν θα μου μάθεις εσυ τωρα αυτα που διδάχτικα πριν 2 χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Αν ήξερες τώρα δεν θα μιλουσες...

1)δεν σε κακολόγησα

2)Γιατι το έβαλες σε πορτοκαλί αυτο (η νεα τεχνική διαχείρισης μνήμης  των Windows)??? μάθε πρώτα και μετά μίλα... φυσικά και ειναι νέα τεχνική διαχείρισης μνήμης...

3)δεν σου πουλάω τρέλα σου δίνω γνώσεις

4)δεν μπορεις να πας στο pc σου και να πατήσεις δεξι κλικ, ιδιότητες,αποδοση,στην καρτέλα για προχωρημένους και μετά στην εικονική μνήμη... ??? τόσο δύσκολο ε?

5)Ειναι χρόνια στο google αλλα δεν ειναι αναλυτικο σαν το δικο μου... δεν σου λεει τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηματα κατι που προφανος δεν ηξερες καν..(υπαρχουν και αλλα αν τα ξερεις πες τα :) οτι και να βάλει κάποιος στο ιντερ νετ θα υπάρχει στο google... )

6)έχω τα Windows 7 απλά βάζω οτι θέμα θέλω...

7)μην προσπαθέις άδικα δεν θα μου μάθεις εσυ τωρα αυτα που διδάχτικα πριν 2 χρονια.

2) δηλαδή δεν βγήκε από το 2009 αυτό??

7)επειδη έμαθες τα βασικά περί του java την έχεις δει καπιος μήπως?? πριν 4-5 μήνες δεν ήξερες τι σημενη boolean και εισαι ειδικός τωρα..

 

8)αυτό δεν αφορά το l2 πρώτα απολα τι το έκανες share edw..

 

step http://windows.microsoft.com/en-US/windows-vista/Change-the-size-of-virtual-memory

τι ειναι http://windows.microsoft.com/en-US/windows-vista/What-is-virtual-memory

 

εμένα μου φαίνεται πολύ πιο αναλυτικό απ το δικό σου  8) 8) 8) 8)

Link to comment
Share on other sites

2) δηλαδή δεν βγήκε από το 2009 αυτό??

7)επειδη έμαθες τα βασικά περί του java την έχεις δει καπιος μήπως?? πριν 4-5 μήνες δεν ήξερες τι σημενη boolean και εισαι ειδικός..

 

8)αυτό δεν αφορά το l2 πρώτα απολα τι το έκανες share edw..

1)Που κολάει η java με τα pc και τα λειτουργικά συστήματα?

2)ναι η RAM δεν το αφορά καθόλου το λ2 έχεις απόλυτο δίκιο... χαχα

3)αν διάβαζες έστω και λιγο τι γράφω στο guide τώρα δεν θα σπάμαρες έτσι...

4)C'ya δεν θέλω άλλο bump :P

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...