Jump to content

[GR]ΜΑΘΕ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΤΟ ΟΝOΜΑ ΣΟΥ..


MixMasteR

Recommended Posts

Επειδή όποιος έχει το όνομα έχει και τη χάρη, δες τι σημαίνει το όνομα σου...

 

 

 

 

 

 

Το δκό μου :

 

Ιάκωβος: πολύ κοινωνικός, οι φιλίες του τον βοηθούν συχνά στη δουλειά του. Του αρέσει το ωραίο περιβάλλον κι η καλή ζωή. Όταν αντιπαθεί κάποιον, μπορεί να γίνει κακός.

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου ,

 

Φοίβος : ο ακτινοβόλος. Θεός που είχε αρχικά δική του υπόσταση, αλλά αργότερα ταυτίστηκε με τον Απόλλωνα. Πολύ περίεργος, τον ενδιαφέρει η μελέτη της ανθρώπινης ψυχής. Γλεντάει και χαίρεται τη ζωή, είναι κοινωνικός και γενναιόδωρος.

 

Όντως , ότι λέει είναι αλήθεια ;p

Link to comment
Share on other sites

Πέτρος: ένας από τους δώδεκα μαθητές του Χριστού και αναφέρεται ως «κορυφαίος» και «πρόκριτος» μεταξύ των Αποστόλων. Ο Πέτρος είναι σοβαρός και αρκετά... δογματικός. Θέλει να φαίνεται γενναίος, αλλά κοιτάζει μάλλον να αποφεύγει τους κινδύνους. Το μεγαλύτερο ελάττωμά του είναι ότι έχει την τάση να παίρνει τον εαυτό του πολύ στα σοβαρά

 

wow

Link to comment
Share on other sites

Σπυρίδων: ο άγιος Σπυρίδων, έζησε τον 4ο αιώνα και καταγόταν από την Κύπρο. Βλέπουν πολύ ρομαντικά τη ζωή και όταν απογοητευτούν κλείνονται στον εαυτό τους ή κοιτάζουν να βρουν μια ήσυχη δουλειά, που να τους εξασφαλίζει κάποια ανεξαρτησία.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ο Βασίλης είναι άνθρωπος της σκέψης, με καλλιτεχνική ιδιοσυγκρασία και πολύ απόλυτος. Πεισματάρης, του λείπουν συνήθως η ευελιξία και η προσαρμοστικότητα. Του αρέσει να κάνει το δικό του και τα καταφέρνει.

 

Εκπροσωπώ το 1/3 του πληθύσμου , κυρίες και κύριοι !

Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνος: στα λατινικά σημαίνει «ευσταθής, βέβαιος». Σταθερός, βέβαιος, αποφασισμένος . Αν και κοινωνικός, ο Κωνσταντίνος είναι στο βάθος κλειστός χαρακτήρας. Συχνά είναι υποταγμένος ψυχολογικά σε μια γυναίκα, τη μητέρα του ή τη γυναίκα του. Στη δουλειά του διαπρέπει γιατί είναι εργατικός και επίμονος.

 

 

 

Δίκιο έχει όποιος και αν το έγραψε.

Αν και είμαι ανοιχτός σε όλα με τους φίλους μου, προτιμώ τα προσωπικά να τα κρατάω για μένα γιατί πάντα υπάρχει κάποιος που θα κάνει παραπληροφόρηση και θα μου χαλάσει τα πλάνα.

Link to comment
Share on other sites

Αντώνιος: ο ορμητικός. Γεννημένος για επικοινωνία ο Αντώνης, χρειάζεται ποικιλία. Δίνει σημασία στις απολαύσεις και τις διασκεδάσεις. Κυκλοθυμικός, ενθουσιώδης, θυμώνει εύκολα...

Link to comment
Share on other sites

Αντώνιος: ο ορμητικός. Γεννημένος για επικοινωνία ο Αντώνης, χρειάζεται ποικιλία. Δίνει σημασία στις απολαύσεις και τις διασκεδάσεις. Κυκλοθυμικός, ενθουσιώδης, θυμώνει εύκολα...

True.
Link to comment
Share on other sites

Άμα δείτε τη βίλα του Χορταρέα θα καταλάβετε ότι υπάρχουν και άλλοι μαλάκες όχι μόνο εσείς. (το λέω να σας δώσω κουράγιο)

Link to comment
Share on other sites

Άμα δείτε τη βίλα του Χορταρέα θα καταλάβετε ότι υπάρχουν και άλλοι μαλάκες όχι μόνο εσείς. (το λέω να σας δώσω κουράγιο)

 

Ρε γελοίε, εξηγεί και καλά τι σημαίνει το όνομα. Δεν είναι σαν τα ζώδια να περιγράφει το χαρακτήρα σου.

 

Βέβαια, από ό,τι ξέρω το "Βασίλης" βγαίνει από της λέξεις "βαίνω" + "λαός". Δε μου φαίνεται και τόσο ακριβής η εξήγηση ;p

Link to comment
Share on other sites

Βασικά υπάρχει περίπτωση να σημαίνει και "βασιλικός" αυτός που ανήκει στον βασιλιά , δηλαδή κάτι σαν το  p o u t a n a k i του..

Link to comment
Share on other sites

Χαράλαμπος: άγιος της Ορθόδοξης Εκκλησίας. Προσγειωμένος, δε συγκινείται με ρομαντικά ιδεώδη. Αντίθετα, κυνηγάει πολύ πρακτικούς και χειροπιαστούς στόχους. Έχει όμως καλή καρδιά και καθώς είναι πολύ κοινωνικός, αποκτά εύκολα φίλους και φίλες, αφού έχει ιδιαίτερη αδυναμία στις γυναίκες!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...