Jump to content

[GR][Guide] Πως να κάνετε εγκατάσταση-φτιάξετε smf 1.1.13 φoρουμ.


SaSuKi

Recommended Posts

Πρώτα από όλα καλησπέρα σε όλους. Σήμερα αποφάσισα να φτιάξω αυτό τον οδηγό εγκατάστασης smf φόρουμ στην 000webhost, αφότου έψαξα και δεν βρήκα κάτι παρόμοιο.     

 

Βήμα πρώτο.

Πηγαίνετε στην ακόλουθη ιστοσελίδα ( http://www.000webhost.com/ ) και τα τυπικά, κάνετε εγράφη, ενεργοποιείτε το λογαριασμός και είστε έτοιμοι να μπείτε και να δημιουργήσετε τη δική σας, δωρεάν βεβαία ιστοσελίδα.

sasuki1.jpg

Βήμα δεύτερο.

Θα πρέπει να είναι κάπως παρόμοια, πατάτε Crate New, θα σας ζητηθούν τα στοιχειά του λογαριασμού για την ιστοσελίδα,

 

Παράδειγμα

I want to host my own domain (Εδώ το αφήνετε κενό)

 

Or, I will choose your free sub domain (recommended) (Εδώ βάζετε την διεύθυνση που θέλετε να έχετε).

 

Choose Password (Βάζετε το κωδικό που θέλετε να έχετε, όμως προσοχή πρέπει να περιέχει έστω έξη χαρακτήρες)

 

Βήμα τρίτο.

Θα σας δοθούν τα FTP.

Παράδειγμα.

sasuki2.jpg

Ακόμα μπορεί να σας έρθουν τα σχετικά και στο e-mail σας.

 

Ακόμα πρέπει να ξέρετε και της ιστοσελίδα σας τα στοιχειά.

Παράδειγμα.

sasuki3.jpg

 

Όλα τα παραπάνω μπορείτε να τα βρείτε στο CpPanel> View Account Details.

 

Βήμα τέταρτο.

Αφού έχετε όλες της πληροφορίες για τα FTP και τα παραπάνω, έχετε να πάτε σε αυτήν την ιστοσελίδα ( http://www.simplemachines.org/ )Πατάτε στο Download και Download smf 1.1.13 > Full Install και το ZIP.Θα σας ειδοποίηση ότι το κατέβασμα τον αρχείων θα αρχίσει σε λίγα δευτερόλεπτα.

Το κρατάμε σε μορφή ZIP, RAR ότι είναι τέλος πάντων. Τώρα πάμε στο CpPanel της ιστοσελίδας μας και πατάμε στο File Manager.

 

Παράδειγμα πως θα δείχνει.

sasuki4.jpg

 

Βάζουμε το κωδικό μας και πατάμε στο Public_html.Διαγραφούμε το αρχείο default.php.Λίγο πιο Πάνο θα δείτε το κουμπί Upload πατήστε το.

Θα σας βγάλει δύο επιλογές, να ανεβάσετε κανονικά αρχεία η αρχεία τύπου zip, tar, tgz, gz θα πατήσετε του τύπου zip, tar, tgz, gz

Παράδειγμα.

sasuki5.jpg

Και θα τοποθετήσετε  το αρχείο (ZIP, RAR η ότι άλλο είναι σε μορφή συμπίεσης) smf_1-1-13_install, και θα πατήσετε το V (Tick) :P. Θα περιμένετε λίγα λεπτά αφού γίνει το ανέβασμα του αρχείου. Επίσης άμα δεν σας αρέσει αυτός  ο τρόπος μπορείτε να κατεβάσετε Filezilla και να ανεβάσετε τα αρχεία από εκεί, προσοχή όμως πρέπει να είναι όλα αποσυμπιεσμένα.

 

Σημείωση.

Θα πρέπει να πάτε πάλι στο CpPanel της 000webhost Software/Services > MySql και να φτιάξετε μια database.

Παράδειγμα το πώς θα δείχνει.

$mysql_host = "mysql4.000webhost.com";
$mysql_database = "a8285671_test";
$mysql_user = "a8285671_test";
$mysql_password = "*****";

 

Βήμα πέμπτο.

Αφού έχετε έχετε ανεβάσει τα/το αρχεία του smf 1.1.13 τρέχετε στη ιστοσελίδα σας.

Θα πρέπει να δείχνει κάπως έτσι.

sasuki6.jpg

 

Στον Server βάζετε το IP της ιστοσελίδας σας (π.χ. 64.52.13.1) το port αφήστε το έτσι (21).

Στο Username βάζετε  το FTP user της ιστοσελίδας (π.χ. a8285670 Όχι του MySql)

Password βάζετε το κωδικό του FTP.

Install Path το κρατάτε έτσι όπως το βλέπεται στην εικόνα (Public_Html).

 

Βήμα έκτο.

Βασικές ρύθμισης.

Παράδειγμα.

width=1024 height=318http://www.aedes.us/images/sasuki7.jpg[/img]

Εδώ αφήστε τα όλα όπως είναι εκτός από το όνομα του φόρουμ άμα θέλετε το αλλάζεται.

 

MySql Server, ρυθμίσεις (βασικό).

Παράδειγμα πως δείχνει.

 

width=1024 height=331http://www.aedes.us/images/sasuki9.jpg[/img]

Είναι ακριβός κάτω από της βασικές ρυθμίσεις.

Λοιπόν εδώ έχουμε και λεμέ,

 

MySQL server name: Εδώ σας δίνει ένα συγκεκριμένο MySQL server μπορείτε να πάτε CpPanel> MySql και θα δείτε να σας λέει: Important: MySQL Host for any database in this account is mysql4.000webhost.com, do not use localhost! Σε μένα μου έβγαλε αυτόν τον Σέρβερ σε σας μπορεί να βγάλει άλλον, χρησιμοποιήστε εκείνον.   

MySQL username: Το όνομα του MySql που έχετε φτιάξει (π.χ. a8285671_test)

MySQL password: Το κωδικό που έχετε βάλει στο MySql και όχι στο FTP η στο γενικό λογαριασμό.

MySQL database name: To όνομα που έχετε δόση εσείς (π.χ. a8285671_test)

MySQL table prefix: To αφήνουμε όπως είναι.

Και πατάμε Proceed.

 

Βήμα έβδομο.

Θα σας ζητηθεί  να φτιάξετε λογαριασμό για την ιστοσελίδα σας (θα είναι ο λεγόμενος “Admin”)

Και ακόμα έναν κωδικό για το MySql Database για λογούς ασφαλείας.

 

Βήμα όγδοο.

Το φόρουμ σας έχει σχεδόν ολοκληρωθεί, το μονό που μένει είναι να μπείτε στα αρχεία σας και να κάνετε διαγραφεί το αρχείο install.php.

 

Credit’s= me 100%

 

Σύντομα θα κάνω και ένα άλλον οδηγό για το πώς βάζουμε themes στο φόρουμ μας.

 

See ya guys, καλές γιορτές σε όλους.....

   

Link to comment
Share on other sites

an kai exoun ginei polla tetoia posts poli kalos odigos!!

Για smf δεν έχω ξανά δει guide.

Anyway παρα πολύ η δουλειά σου ευχαριστώ.

Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο?

Μήπως γίνετε να κάνω install και joomla με τον ίδιο τρόπο?

Link to comment
Share on other sites

Για smf δεν έχω ξανά δει guide.

Anyway παρα πολύ η δουλειά σου ευχαριστώ.

Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο?

Μήπως γίνετε να κάνω install και joomla με τον ίδιο τρόπο?

Ναι αλλά πιστεύω πως πρέπει να φτιάξεις εσύ MySQL db. Έιχα joomla αλλά δεν είχε δικί του database έπρεπε να φτιάξω εγώ, έτσι θυμάμαι.

Link to comment
Share on other sites

Και για ποιόν ακριβώς λόγο το ποστάρεις εδώ ;

Καταλάθος συγνώμη, και ευχαριστώ για το move, όποιος το έκανε.

Link to comment
Share on other sites

Καταλάθος συγνώμη, και ευχαριστώ για το move, όποιος το έκανε.

Δεν πειράζει,απλά πρόσεχε.

Όσο για το μουβ, ;)

Link to comment
Share on other sites

Για smf δεν έχω ξανά δει guide.

Anyway παρα πολύ η δουλειά σου ευχαριστώ.

Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο?

Μήπως γίνετε να κάνω install και joomla με τον ίδιο τρόπο?

δικο μου λα8ος,απλως δεν το διευκρινησα αρκετα.
Link to comment
Share on other sites

Το Guide ειναι πολυ καλο. Απλα κατα την γνώμη μου το καλύτερο είναι να κάνεις ενα phpbb forum.Απο 'τι ξέρω και μου εχουν πει τα smf εχουν πολλα ^error^ και θελει δουλεια. Απο εκει και πέρα αν κανω λαθος συγνωμη. Για εμενα και τα δυο τα forum (phpbb/smf) ειναι καλα. Τα καλυτερα ειναι VB/IPB (για εμενα). Συνχαριτιρια για το guide σου !!!

 

ΥΓ. Το guide isxyei kai gia alla forum install ??? Και κατι ακομα, αν θα εχω και ενα site μαζι με το φορουμ πιο θα ηταν καλυτερο να κανω ??? να κανω subdomain ή εναν νεο φακελο  ??? πχ.(forum.domain.com ή domain.com/forum) ???

Link to comment
Share on other sites

 

ΥΓ. Το guide isxyei kai gia alla forum install ??? Και κατι ακομα, αν θα εχω και ενα site μαζι με το φορουμ πιο θα ηταν καλυτερο να κανω ??? να κανω subdomain ή εναν νεο φακελο  ???

Με subdomain θα δείχνει πιο ωραίο :P Όσο για το άλλο τι εννοείς? Για το καινούριο version της smf (2,0 RC4)? Το install είναι ακριβός ίδιο με το smf 1.1.12 απλά μπορεί να δυσκολευτείς λίγο στο menu. Άμα θες για phpbb ψάξε στο φορουμ έχει γίνει topic. Από κει είδα ότι δεν είχε για smf και είπα να φτιάξω ένα. Το Phpbb δεν νομίζω να γίνεται εγκατάσταση με τον ίδιο τρόπο της smf. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Με subdomain θα δείχνει πιο ωραίο :P Όσο για το άλλο τι εννοείς? Για το καινούριο version της smf (2,0 RC4)? Το install είναι ακριβός ίδιο με το smf 1.1.12 απλά μπορεί να δυσκολευτείς λίγο στο menu. Άμα θες για phpbb ψάξε στο φορουμ έχει γίνει topic. Από κει είδα ότι δεν είχε για smf και είπα να φτιάξω ένα. Το Phpbb δεν νομίζω να γίνεται εγκατάσταση με τον ίδιο τρόπο της smf.   

Οκ ευχαριστω. Γινετε να στειλεις ενα pm το topic με phpbb ???

 

ΥΓ. Δικιο ειχες για το menu  του smf 2.0 ... Ειναι αρκετα δυσκολο να το σιριστεις... !!!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ποιό είναι το FTP PSW μου;;-.^

Θα σου σταλει με e-mail μετα την εγγραφη και θα σου λεει πιο ειναι. Το pwd συνιθος ειναι αυτο που βαζεις και στο login :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...