Jump to content

[GR] Άσπρο Μαύρο - Official Topic


Frank

Recommended Posts

Γιατί που χάθηκε?

 

Περιμένω προσκλήσεις/αιτήσεις για κάνα live όποιος θέλει και μπορεί!

 

δεν ξερω..απλα δεν μιλαμε..αμα θελεις μπορω να κανω κατι για τα κλαμπ της πολης να τραγουδησεις θα σου απαντησω συντομα  αμεσα

Link to comment
Share on other sites

Ok, gia na ksekatharisw tin 8esh mou, auto to post den exei skopo oute na disfimisei oute na flame kanenan apo tin olh fash oute to crew in general, apla mesa apo tin olh istoria yparxoun kapoioa pragmata pou den mou kathontai kala kai 8a ithela na dieukrinisw.

 

Katarxas, gia na xwthite

μπάινουν δυναμικά στην όλη φάση...

stin olh fash, 8a eprepe na xerete kiriws ti pezei stin simerinh "Fash" pou vlepw pws den exete idea, pou patate, pou pate kai poios einai o stoxos sas, kai 8a exigisw parakatw gia poion logo to lew.

 

Diavasa sto "Bio" sas autin tin frash:

μεγαλωμένοι με συγκροτήματα όπως ZN, TXC, FFC

Enas anthropos me stoixeiwdh myalo pou exei akousei kai ta 3 syngrwtimata 8a eprepe na exei katalavei pws to kathena apo auta ekrosopei kai ekfrazei ena teliws diafwretiko pragma, kai mia allh antilipsh, mia allh koultoura; kai as einai ola hip-hop.

Den 8a proxwrisw se analish twn 3 singrwthmatwn giati den einai ths paroushs.

 

Proxwrontas, h fotografeia tou "crew" sas, moiazei parapanw se wannabe modelakia para se hip-hop singrwthma.

l_c8cc9b91447d4e2ab968d05eda0f46f3.jpg

O logos pou to lew einai aplos, apla koitaxe to ifos, ta rouxa, tin stash kai to olo skiniko.

Diladi, apo auta pou akouges tosa xronia apo FF.C auta exeis apokomisei?

 

Epiprws8etws, o MC tou singrwthmatos signwmh pou 8a to pw alla mou fenete gelios, kathe allo para

*Δολοφονικός MC

Twra ilikrina, pou nomizei pws paei me to onoma "Dolofonikos" kai auto to possero-style pou paei? Pou nomizei pws vriskete? Ean nomizei pws einai stin Amerikh, tou lew pws einai stin Ellada tou 2011.

 

 

Ws kataklidei, to onoma Άσπρο Μαύρο, 8a teriaze parapanw se ena entexno singrwthma (To opoio idos sas prwtinw) para se ena hardcore hip-hop singrwthma. Epiprwshetos, to A/M mou 8imizei ligo A/E, to opoio 8a protina na xana skeutite.

 

Symperasmatika dilonw, ena bravo sta paidia gia tin psospatheia alla einai poli makria apo auto pou dilwnoun pws 8eloun na kanoun h apla den xeroun pou vriskontai. Ean pali 8eloun na patisoun stois plates tou hip-hop gia na "Anevoun" (Etsi to vlepoun polloi) se RnB vradies kai sto mad, na tous enhmerosw pws mexri kai se auto 8a apotixoun, h voimhxaneia einai koresmenh me typous san kai autous kai o mesos argosxolos ellhnas exei vrei idh to idolo tou, an kai den 8a agorasei pote to CD tou. Bwrei na fenete oti 8elw na kopsw ta ftera tou dolofwnikou MC kai twn filwn tou alla den isxeei, den me endiaferoun oute apasxoloun katholou, Apla ena filiko xthpima stin plath pou isws tous xipnisei.

 

Kalh epitixeia.

Link to comment
Share on other sites

@JoeDaFlow καταρχάς ευχαριστώ πολύ που εξέφρασες την άποψη σου και ασχολήθηκες. Σαν άτομο έχω μάθει να δέχομαι και τις θετικές και τις αρνητικές γνώμες και να απαντάω ή να μην απαντάω αναλόγως με το ύφος του συνομιλητή μου. Το ύφος κρίνω πως είναι σωστό και ότι μπορούμε να αναπτύξουμε μια συζήτηση. Λοιπόν θέλω να σου κάνω κάποιες ερωτήσεις-τοποθετήσεις σε αυτά που ανέφερες.

 

1) Το ότι ακούμε εδώ και αρκετό καιρό συγκροτήματα όπως είναι οι ΖΝ, oi FFC κλπ, δεν σημαίνει ότι πρέπει να υιοθετήσουμε όλες τις απόψεις/αντιλήψεις τους. Απλά είμαστε επηρρεασμένοι από την φάση τους και τον στίχου τους χωρίς να τους αντιγράφουμε ή να προσπαθούμε να τους μοιάσουμε. Κρατάμε ένα style και προσθέτουμε το δικό μας στίγμα σε αυτό. Τώρα εαν αυτό δεν αρέσει είναι θέμα γούστου του καθενός. Επίσης να σου τονίσω πως σαν Παναγιώτης έχω ακούσει πάρα πολύ μουσική, και δεν είμαι μόνο επηρεασμένος από hip hop συγκροτήματα γιατί θεωρώ πως μουσική είναι κάτι γενικό και δεν έχει όρια.

 

2) Η φωτογράφιση που έχουμε κάνει είναι ερασιτεχνική και όχι επαγγελματική, οπότε κάθε στάση, ρούχα κλπ είναι της στιγμής και δεν είναι στημένη. Δηλαδή δεν μας είπε κανείς να φορέσουμε αυτά τα ρούχα ή να πάρουμε αυτή τη στάση, τραβήξαμε πάνω απο 200 φωτογραφίες και κρατήσαμε ορισμένες. Όσον αφορά τα ρόυχα και το ύφος, να ξέρεις πως αυτά δεν κάνουν τον ραπά ούτε τον μουσικό γενικά. Το ότι φοράω μια μπλούζα WESC δηλαδή τι σημαίνει? Ότι δεν εκπροσωπώ αυτά που λέω και αυτά που γράφω? Δεν με ξέρεις σαν άτομο οπότε δεν μπορείς να έχεις άποψη για αυτό. Αν είσαι της άποψης ότι ο σωστός ραπάς-μουσικός πρέπει να ντύνεται με φαρδιά ρόυχα, καπέλο, αλυσίδα κλπ, είμαι αντίθετος σε αυτό. Και αν με δείς σε live θα δεις πως πάντα κρατάω το style μου, αυτό που έχω και όταν κυκλοφορώ στο δρόμο. Αυτό θεωρώ εγώ πως είναι σωστό.

 

3) Το όνομα μου (είμαι ο Δολοφονικός και ο ένας από τους 2 MC του συγκροτήματος) είναι καθαρά δικό μου προσωπικό θέμα το γιατί επέλεξα αυτό το όνομα και νομίζω πως δεν πρέπει να δώσω εξηγήσεις για αυτό. Έχω αρκετά ονόματα τα οποία χρησιμοποιώ απλά δεν βγαίνουν όλα προς τα έξω. Αν δεν σου αρέσει το όνομα σαν όνομα σε πληροφορώ πως ούτε εμένα μου αρέσει τόσο, αλλά σημαίνει αρκετά για μένα και βγάζει μια έννοια που είναι καθαρά δικό μου θέμα και επέτρεψε μου να μην πω κάτι παραπάνω.

 

4) Το όνομα Άσπρο Μαύρο το θεωρώ μέγαλη επιτυχία. Δηλώνει την αντίθεση γενικά. Αν είσαι λίγο μορφωμένος και έχει μουσική παιδεία θα κατάλαβες. Τώρα το ότι μοιάζει το Α/Μ με το Α/Ε δεν σημαίνει απολύτως τίποτα. Αν το πάμε έτσι και το Α/Γ μοιάζει με το Α/Ε και το Α/Γ μοιάζει σαν έννοια με το Ζ/Ν (Άγνωστοι-Γνωστοί και Ζωντανοί Νεκροί) Πραγματικά σε αυτό το σημείο η τοποθέτηση σου είναι τελείως λανθασμένη και μου θυμίζει γνώμη ενός μικρού παιδιού.

 

Αυτές είναι οι απαντήσεις μου. Σε ευχαριστώ και πάλι φίλε μου.

Καλή χρόνιά να έχεις!

Link to comment
Share on other sites

Για live ψάχνετε μόνο εντός Αττικής;

Γιατί εδώ ο κολλητός μου είχε κανονίσει τον Δεκέμβρη ένα live και κατέβηκε πουλμαν απο Αθήνα και ήρθαν διάφορα άτομα.

Όχι πασίγνωστα,όπως εσείς ασ πούμε.

Free Είσοδο στο live και έτσι,για την καύλα τους ρε παιδί μου.

Σε τέτιο live θα ερχόσασταν;

Link to comment
Share on other sites

Για live ψάχνετε μόνο εντός Αττικής;

Γιατί εδώ ο κολλητός μου είχε κανονίσει τον Δεκέμβρη ένα live και κατέβηκε πουλμαν απο Αθήνα και ήρθαν διάφορα άτομα.

Όχι πασίγνωστα,όπως εσείς ασ πούμε.

Free Είσοδο στο live και έτσι,για την καύλα τους ρε παιδί μου.

Σε τέτιο live θα ερχόσασταν;

όχι και free είσοδο.
Link to comment
Share on other sites

@JoeDaFlow καταρχάς ευχαριστώ πολύ που εξέφρασες την άποψη σου και ασχολήθηκες. Σαν άτομο έχω μάθει να δέχομαι και τις θετικές και τις αρνητικές γνώμες και να απαντάω ή να μην απαντάω αναλόγως με το ύφος του συνομιλητή μου. Το ύφος κρίνω πως είναι σωστό και ότι μπορούμε να αναπτύξουμε μια συζήτηση. Λοιπόν θέλω να σου κάνω κάποιες ερωτήσεις-τοποθετήσεις σε αυτά που ανέφερες.

 

1) Το ότι ακούμε εδώ και αρκετό καιρό συγκροτήματα όπως είναι οι ΖΝ, oi FFC κλπ, δεν σημαίνει ότι πρέπει να υιοθετήσουμε όλες τις απόψεις/αντιλήψεις τους. Απλά είμαστε επηρρεασμένοι από την φάση τους και τον στίχου τους χωρίς να τους αντιγράφουμε ή να προσπαθούμε να τους μοιάσουμε. Κρατάμε ένα style και προσθέτουμε το δικό μας στίγμα σε αυτό. Τώρα εαν αυτό δεν αρέσει είναι θέμα γούστου του καθενός. Επίσης να σου τονίσω πως σαν Παναγιώτης έχω ακούσει πάρα πολύ μουσική, και δεν είμαι μόνο επηρεασμένος από hip hop συγκροτήματα γιατί θεωρώ πως μουσική είναι κάτι γενικό και δεν έχει όρια.

 

2) Η φωτογράφιση που έχουμε κάνει είναι ερασιτεχνική και όχι επαγγελματική, οπότε κάθε στάση, ρούχα κλπ είναι της στιγμής και δεν είναι στημένη. Δηλαδή δεν μας είπε κανείς να φορέσουμε αυτά τα ρούχα ή να πάρουμε αυτή τη στάση, τραβήξαμε πάνω απο 200 φωτογραφίες και κρατήσαμε ορισμένες. Όσον αφορά τα ρόυχα και το ύφος, να ξέρεις πως αυτά δεν κάνουν τον ραπά ούτε τον μουσικό γενικά. Το ότι φοράω μια μπλούζα WESC δηλαδή τι σημαίνει? Ότι δεν εκπροσωπώ αυτά που λέω και αυτά που γράφω? Δεν με ξέρεις σαν άτομο οπότε δεν μπορείς να έχεις άποψη για αυτό. Αν είσαι της άποψης ότι ο σωστός ραπάς-μουσικός πρέπει να ντύνεται με φαρδιά ρόυχα, καπέλο, αλυσίδα κλπ, είμαι αντίθετος σε αυτό. Και αν με δείς σε live θα δεις πως πάντα κρατάω το style μου, αυτό που έχω και όταν κυκλοφορώ στο δρόμο. Αυτό θεωρώ εγώ πως είναι σωστό.

 

3) Το όνομα μου (είμαι ο Δολοφονικός και ο ένας από τους 2 MC του συγκροτήματος) είναι καθαρά δικό μου προσωπικό θέμα το γιατί επέλεξα αυτό το όνομα και νομίζω πως δεν πρέπει να δώσω εξηγήσεις για αυτό. Έχω αρκετά ονόματα τα οποία χρησιμοποιώ απλά δεν βγαίνουν όλα προς τα έξω. Αν δεν σου αρέσει το όνομα σαν όνομα σε πληροφορώ πως ούτε εμένα μου αρέσει τόσο, αλλά σημαίνει αρκετά για μένα και βγάζει μια έννοια που είναι καθαρά δικό μου θέμα και επέτρεψε μου να μην πω κάτι παραπάνω.

 

4) Το όνομα Άσπρο Μαύρο το θεωρώ μέγαλη επιτυχία. Δηλώνει την αντίθεση γενικά. Αν είσαι λίγο μορφωμένος και έχει μουσική παιδεία θα κατάλαβες. Τώρα το ότι μοιάζει το Α/Μ με το Α/Ε δεν σημαίνει απολύτως τίποτα. Αν το πάμε έτσι και το Α/Γ μοιάζει με το Α/Ε και το Α/Γ μοιάζει σαν έννοια με το Ζ/Ν (Άγνωστοι-Γνωστοί και Ζωντανοί Νεκροί) Πραγματικά σε αυτό το σημείο η τοποθέτηση σου είναι τελείως λανθασμένη και μου θυμίζει γνώμη ενός μικρού παιδιού.

 

Αυτές είναι οι απαντήσεις μου. Σε ευχαριστώ και πάλι φίλε μου.

Καλή χρόνιά να έχεις!

Oi apantiseis sou einai apolytos oikanopoiohtikes.

Kalh epitixeia.

Link to comment
Share on other sites

Για live ψάχνετε μόνο εντός Αττικής;

Γιατί εδώ ο κολλητός μου είχε κανονίσει τον Δεκέμβρη ένα live και κατέβηκε πουλμαν απο Αθήνα και ήρθαν διάφορα άτομα.

Όχι πασίγνωστα,όπως εσείς ασ πούμε.

Free Είσοδο στο live και έτσι,για την καύλα τους ρε παιδί μου.

Σε τέτιο live θα ερχόσασταν;

 

Κοίτα δεν είναι καθόλου άσχημη φάση αυτή που λες. Στείλε μου PM να δούμε τι θα κάνουμε και να το συζητήσουμε για να δούμε και τα έξοδα μας. Ευχαριστώ!

 

kana new song paizei?

 

Αυτές τις μέρες θα ανεβάσουμε ένα ερωτικό κομμάτι που έχουμε ηχογραφήσει. Τα επόμενα έρχονται σιγά σιγά...!

Link to comment
Share on other sites

anoixteite gia supporting se pio anoigmena groups eite se PR eite se DJs

 

alliws giok $$$...tzampa dn ginetai TIPOTA!!!

 

(Noble)

 

Αυτό προσπαθούμε να κάνουμε Κωστάρα, δυστυχώς το τζάμπα πέθανε και το ξέρουμε! Ευχαριστούμε!

Link to comment
Share on other sites

Μάγκες τσεκάρετε το πρώτο μας promo video για το 2011! Παρουσιάσεις των νέων τραγουδιών μας! Μείνετε συντονισμένοι γιατί έρχονται...!

 

http://www.youtube.com/watch?v=vp2jmZgpv_k

Link to comment
Share on other sites

afto sto youtube wraio komati alla mikro tha petixi to sigrotima afto tha to dite

 

Ευχαριστούμε φίλε να είσαι καλά! Από το στόμα σου και στου θεού το αυτί! Χαχαχαχ :D

Link to comment
Share on other sites

l_c8cc9b91447d4e2ab968d05eda0f46f3.jpg

 

 

 

dcao7d.jpg

 

 

 

 

 

 

kala file ise kai gamw..bravo sou katapliktikos esi ise apla o DJ i tragoudas kiolas?

 

pantos sto youtube pou akousa isastan katapliktiki kai me noima...;) file mou sinexise etsi tha kanis poli kalo sigrotima akouseme ;)

 

 

[glow=black,2,300]-Bio:[/glow]

 

Οι Άσπρο Μαύρο είναι ένα νέο hip hop συγκρότημα το οποίο αποτελείται από τους Παναγιώτη Χαλαβαζή, Παναγιώτη Βαμβακούση και Γιώργο Βακάλη. Γεννημένοι στο όμορφο νησί της Σύρου, μεγαλωμένοι με συγκροτήματα όπως ZN, TXC, FFC αποφάσισαν να δημιουργήσουν το δικό τους crew τον Ιούλιο του 2010 και ήδη δουλεύουν το πρώτο τους CD με σκοπό να δώσουν το δικό τους στίγμα στο χώρο του hip hop. Έχοντας πραγματοποιήσει αρκετές live εμφανίσεις εντός και εκτός Σύρου οι Α/Μ μπάινουν δυναμικά στην όλη φάση...

 

 

[glow=black,2,300]-Crew/band:[/glow]

 

*Δολοφονικός MC

(Παναγιώτης Χαλαβαζής)

*Φευγάτος Ναής MC

(Παναγιώτης Βαμβακούσης)

*DJ G-Vak

(Γιώργος Βακάλης)

 

[glow=black,2,300]-Links[/glow]

 

Youtube Channel

 

Facebook Profile

 

Myspace Profile

 

Twitter Profile

 

 

[glow=black,2,300]Contact:[/glow]

aspromaurocrew@hotmail.com

aspromaurocrew@gmail.com

 

poli kalos file apektos sinexise etsi tsakale ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

AdBlock Extension Detected!

Our website is made possible by displaying online advertisements to our members.

Please disable AdBlock browser extension first, to be able to use our community.

I've Disabled AdBlock