Jump to content

[GR] Μερικές Ερωτήσεις


Coyote™

Recommended Posts

Είμαι χαρούμενος που το μεγαλύτερο ποσοστό των Ελλήνων στο forum είναι χριστιανοί, διότι υποθέτω πως οι απορίες μου θα λυθούν εύκολα.

Περιμένω κάποιες ώριμες και σοβαρές απαντήσεις, από μέλη όπως Psomas ή Hrothgar, διότι φαίνονται πολύ φανατικοί, πράγμα που σημαίνει πως θα έχουν εξετάσει σωστά τα πάντα, σε όλους τους τομείς της θρησκείας.

 

1) Ας δούμε ένα τρίπτυχο..

    - Ο Γιαχβέ μπορεί να κάνει τα πάντα.

    - Ο Γιαχβέ είναι ειρηνικός Θεός και πράττει με σκοπό τη διατήρηση της ειρήνης και της αγάπης.

    - Το κακό υπάρχει στον κόσμο μας, και μάλιστα πολλές φορές επικρατεί.

 

Πώς γίνεται αυτό;

 

2) Ο Γιαχβέ μπορεί να κάνει τα πάντα. Μπορεί ο Γιαχβέ να δημιουργήσει κάτι τόσο βαρύ που να μην μπορεί να το σηκώσει;

 

3) Ο Θεός παίζει ζάρια;

 

4) Και τέλος.. Για να γίνεις χριστιανός, σημαίνει πως γνωρίζεις πράγματα για άλλες θρησκείες τα οποία απορρίπτεις, και αποδέχεσαι το χριστιανισμό επειδή εκφράζει τις αντιλήψεις σου.

Μπορεί κάποιος χριστιανός να μου πει γιατί απέρριψε τον παγανισμό και το χαοτισμό;

 

5) Ποιος ο ρόλος της εκκλησίας, και ποια η σχέση της με τη θρησκεία (χριστιανισμό, σε αυτήν την περίπτωση).

 


 

Το topic δεν έχει δημιουργηθεί για να σατηρίσει οτιδήποτε, απλώς για να μάθω εγώ ο ίδιος προσωπικά ορισμένα πράγματα.

Υπόσχομαι σεβασμό σε όποιον μου λύσει τις απορίες μου και με καλύψει απόλυτα. Επίσης, θα σας παρακαλούσα να μην φτάσετε το θέμα εκτός ορίων, με αποτέλεσμα να κλειδωθεί.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Θα σου δοσω απλα ένα , παραδειγμα μια παραβολή οπως θες παρε το ....

Οταν θα καταφέρεις να βάλεις την θάλασσα μεσα σε ενα ποτίρι τοτε θα κατεαφέρεις να βαλεις (να καταλαβεις ) την ουσια του θεού στο μιαλό σου !

Link to comment
Share on other sites

Το topic δεν έχει δημιουργηθεί για να σατηρίσει οτιδήποτε

2)Μπορεί ο Γιαχβέ να δημιουργήσει κάτι τόσο βαρύ που να μην μπορεί να το σηκώσει;

 

3) Ο Θεός παίζει ζάρια;

Ελα...ελα, πες την αληθεια, δεν ηρθες εδω για συζητηση.

Link to comment
Share on other sites

egw ta lew gt ta exw diabasi m ta exi epibebeosi kai iereas o opoios m ta exi pi ola auta.. egw ta lew kai opoios 8eli me akoui dn ipoxreono kanenan !

 

Lock topic !

ti na s po katse kai pistebe stin plastografisi tote ! kane oti nomizis ti na s po!

 

Γιατί lock topic?

Η συζήτηση είναι επικοδομητική.

Ξέρω ότι δεν πρόκειται να σε πείσω για κάτι αλλά θέλω να σου παρουσιάσω μερικά γεγονότα σύμφωνα με τη λογική.

 

Τώρα στο θέμα μας,ο ιερέας που στα είπε και σε επιβεβαίωσε τα ξέρει από πρώτο χέρι τα γεγονότα?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί lock topic?

Η συζήτηση είναι επικοδομητική.

Ξέρω ότι δεν πρόκειται να σε πείσω για κάτι αλλά θέλω να σου παρουσιάσω μερικά γεγονότα σύμφωνα με τη λογική.

 

Τώρα στο θέμα μας,ο ιερέας που στα είπε και σε επιβεβαίωσε τα ξέρει από πρώτο χέρι τα γεγονότα?

i logiki panta ston 8eo 8a kataliksi ! merikes fores esis ta rixnete ola ston 8eo enw eiparxi kai o satanas ! xerw oti o satanas mpori na kani ta panta gia na pisi ton kosmo na pistepsoun se auto i na xasoun tin pisti tous i xristiani mpori na pari opoia morfi 8eli! gia na se apoplanisi me fenomenika 8aumata kai etc na xasis tin pisti s kai na pesis stin pagida tou

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχη του "Αιωνια" ποιος τον δημιουργησε?

Kανεις διοτι ο θεος υπηρχε προ αιώνια (παντα)
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δεν αμφιβάλλω.

Αυτά είναι τα πιστεύω του καθενός.

Εγώ θέλω να σου πω πάντως ότι όσες θρησκείες υπάρχουν στον πλανήτη πιστεύουν ότι η δική τους θρησκεία είναι η σωστή και στο τέλος αυτοί θα είναι που θα λυτρωθούν από τον θεο.

Είσαι σίγουρος πως είσαι στη σωστή θρησκεία?

Link to comment
Share on other sites

xerw oti o satanas mpori na kani ta panta gia na pisi ton kosmo na pistepsoun se auto i na xasoun tin pisti tous i xristiani mpori na pari opoia morfi 8eli! gia na se apoplanisi me fenomenika 8aumata kai etc na xasis tin pisti s kai na pesis stin pagida tou

Στον 21ο αιωνα ζουμε φιλε. Δεν υπαρχει σατανας με τη μορφη που τον εχεις στο μιαλο σου, το ιδιο ισχυει και για τον θεο.

Link to comment
Share on other sites

Στον 21ο αιωνα ζουμε φιλε. Δεν υπαρχει σατανας με τη μορφη που τον εχεις στο μιαλο σου, το ιδιο ισχυει και για τον θεο.

dn eipa kati tetio... i apokalipsi tou iwanni milaei gia 7 ekklisies i alliws 7 salpigges... i ka8e mia xorizete apo aiwnes h 6h egine ton 20o aiwna h 7h kai i teleftea einai ton 21o aiwna kai leei gia ton antixristo ! dn mporo na s lew leptomeries vrm na grafw.. an 8es pigene pare tin agia grafi kai esi (na exi ipografi mitropolis)

P.s meta tin 7h salpigga exoume deutera parousia

Link to comment
Share on other sites

Στον 21ο αιωνα ζουμε φιλε. Δεν υπαρχει σατανας με τη μορφη που τον εχεις στο μιαλο σου, το ιδιο ισχυει και για τον θεο.

Μην ασχολείσαι.

Ο καθένας έχει τα πιστεύω του.

Αυτός διάλεξε να πιστέψει στον χριστιανισμό.

Εξάλλου από το 313 υπάρχει ανεξιθρησκεία στον πλανήτη μας.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δεν αμφιβάλλω.

Αυτά είναι τα πιστεύω του καθενός.

Εγώ θέλω να σου πω πάντως ότι όσες θρησκείες υπάρχουν στον πλανήτη πιστεύουν ότι η δική τους θρησκεία είναι η σωστή και στο τέλος αυτοί θα είναι που θα λυτρωθούν από τον θεο.

Είσαι σίγουρος πως είσαι στη σωστή θρησκεία?

 

Ο Θεός θα κρίνει αυτούς που δεν γνώρισαν τον Χριστιανισμό πιο... δεν μπορώ να βρω την λέξη, πιο ελαφριά πως να στο πω...

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δεν αμφιβάλλω.

Αυτά είναι τα πιστεύω του καθενός.

Εγώ θέλω να σου πω πάντως ότι όσες θρησκείες υπάρχουν στον πλανήτη πιστεύουν ότι η δική τους θρησκεία είναι η σωστή και στο τέλος αυτοί θα είναι που θα λυτρωθούν από τον θεο.

Είσαι σίγουρος πως είσαι στη σωστή θρησκεία?

Eimai apolita sigouros gt oti exi pi auti i 8riskia exi bgi se pragmatikotita ! se anti8esi me ales...

 

Link to comment
Share on other sites

Eimai apolita sigouros gt oti exi pi auti i 8riskia exi bgi se pragmatikotita ! se anti8esi me ales...

 

Όπως το ότι θα μας έχουν με αριθμούς, και ότι αν δεν δεχτούμε θα έχουμε προβλήματα, θα γίνουμε όπως είναι οι αλβανοί τώρα στην Ελλάδα αλλά χειρότερα.

Link to comment
Share on other sites

Eimai apolita sigouros gt oti exi pi auti i 8riskia exi bgi se pragmatikotita ! se anti8esi me ales...

 

Κατ αρχην αμα εχετε δει το χριστιανισμο ως απλη θρησκεια το εχετε χασει το μπαλακι ...

Οπως λεει η εκκλησια μας ειναι η αλήθεια και οχι μια θρησκεια σαν τις αλλες οποιος θελει πιστευει αλλώς η πορτα ειναι απο κει

Link to comment
Share on other sites

Θα σου δοσω απλα ένα , παραδειγμα μια παραβολή οπως θες παρε το ....

Οταν θα καταφέρεις να βάλεις την θάλασσα μεσα σε ενα ποτίρι τοτε θα κατεαφέρεις να βαλεις (να καταλαβεις ) την ουσια του θεού στο μιαλό σου !

Λοιπον,το οτι εγραψες μια μαλακια με ΤΟΣΟ αθλια ελληνικα που σου βγαινουν τα ματια,δεν σημαινει πως δεν ειναι ακομα μαλακια και πως δεν μπορουμε να την διαβασουμε

ΑΠΟΚΑΛΕΙΣΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ και καλα ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΣΕΙΣ ΕΙΣΤΕ ΑΘΕΟΙ λεγοντας αυτες τις μπουρδες;

 

 

(btw τι γινεται ρε εγω αφησα το topic στις 6 σελιδες,ακομα μαλακιες λεει ο hiddenboy;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,το οτι εγραψες μια μαλακια με ΤΟΣΟ αθλια ελληνικα που σου βγαινουν τα ματια,δεν σημαινει πως δεν ειναι ακομα μαλακια και πως δεν μπορουμε να την διαβασουμε

ΑΠΟΚΑΛΕΙΣΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ και καλα ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΣΕΙΣ ΕΙΣΤΕ ΑΘΕΟΙ λεγοντας αυτες τις μπουρδες;

 

 

(btw τι γινεται ρε εγω αφησα το topic στις 6 σελιδες,ακομα μαλακιες λεει ο hiddenboy;)

 

Δικαίωμά του, άντε κόψε τις μαλακίες, όλο να θίγεις θες!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Create New...

AdBlock Extension Detected!

Our website is made possible by displaying online advertisements to our members.

Please disable AdBlock browser extension first, to be able to use our community.

I've Disabled AdBlock