Jump to content

[GR]Θέε μου, δώσε φώτιση


Freyr

Recommended Posts

Ρόδος: Μια αδέσποτη...πρωταθλήτρια

 

Η μικρή σκυλίτσα της φωτογραφίας θα σας θυμήσει ένα από τα άπειρα αδέσποτα μικρόσωμα σκυλάκια που κυκλοφορούν στους δρόμους της Ρόδου. Άλλα τα εγκατέλειψαν οι ανεύθυνοι ιδιοκτήτες τους, άλλα τα άφησαν να πάνε βόλτα και έχασαν το δρόμο τους.

 

Κανείς από σας ίσως δεν θα σταματήσει ποτέ να νοιαστεί γι αυτά τα μικρά σκυλάκια. Γι αυτά τα πονηρά σκυλάκια που καταφέρνουν και επιβιώνουν στο καύσωνα του καλοκαιριού και στην απίστευτη υγρασία του χειμώνα στο νησί.

 

 

Μια κυρία έτυχε να νοιαστεί όμως για αυτή τη μικρή σκυλίτσα. Πριν από 3 χρόνια την είδε στην περιοχή της Ανάληψης, τρομαγμένη, ένα κουβάρι στο δρόμο. Η ιδιοκτήτρια της την είχε παρατήσει και χώρισε από το σύζυγο της. Εκείνος για εκδίκηση την κλώτσησε και την εκσφενδόνισε κυριολεκτικά από τον 3ο όροφο.

 

Το ζώο έπεσε στο πεζοδρόμιο και έμενε εκεί ακούνητο, με πολλούς γύρω του να το κοιτάζουν και κανείς να μη βοηθάει ουσιαστικά.

 

Για άλλη μια φορά η ανθρώπινη κακία και ο κομπλεξισμός αποτυπώθηκαν πάνω σε ένα ανυπεράσπιστοι τετράποδο πλασματάκι.

 

Η Τσαμπίκα βρέθηκε εκεί σαν από θαύμα και πήρε τη σκυλίτσα, με την προοπτική να την κάνει καλά και να της βρει ένα σπίτι να υιοθετηθεί.

 

Πού να φανταζόταν ότι η μικρή Λουκρητία (ή Λούσι) ήταν ένα απίστευτα γλυκό σκυλάκι, που έκανε το δικό της και έβαζε σε τάξη όλα τα μεγάλα Μπόξερ του σπιτιού;

 

Η Λούσι ανήκει στη ράτσα Ελληνικό Κοκόνι. Ολοι εσείς που ίσως θα την σνομπάρατε και θα θέλατε να αγοράσετε ένα ''καθαρόαιμο, toy'' σκυλάκι απ το τοπικό pet shop δίνοντας 500 ή 600 ευρώ, απλά χάσατε!

 

Η Λούσι πήρε μέρος στην Έκθεση Καθαρόαιμων Σκύλων και κατέκτησε τους τίτλους: CAC, BOB, 2nd BOG Athens Canine Society CACIB Show 2010.

 

Μην φανταστείτε ότι οι ιδιοκτήτες την θα την εκμεταλλευτούν για να την ζευγαρώσουν και να θησαυρίσουν πουλώντας τα κουτάβια!

 

Πάνε για πλάκα στην έκθεση και η κυρία..Λούσι περπατά καμαρωτά, δείχνοντας σε όλους την ομορφιά της και κυρίως: τον απίστευτο χαρακτήρα της που προκύπτει από τι άλλο?

 

Από την ευγνωμοσύνη της προς τους ανθρώπους της που την έσωσαν από το δρόμο.

 


 

http://adespoto.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=1150:2010-09-27-15-03-00&catid=35:news&Itemid=67

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στα Αφγανιστάν/Ιράκ/Παλαιστίνη πεθαίνουν καθημερινά δεκάδες παιδιά, δε σας ενοχλεί τόσο όμως ε?

 

:/

 

Κουράζεις, πραγματικά.

 

 

Τωρα μου γινατε αμεσως ολοι ζωοφιλοι ε? Ολοι θα γαμησω και θα βιασω ειστε... Ηλιθιοι. Και εγω το βρισκω απλα απαραδεκτο αλλα δεν κανω τον γαμια οποτε το θυμαμαι. Αντι να την γαμησετε τοσο πηγαιντε και ταιστε ενα αδεσποτο ζωακι, ελεινοι..

 

Ολα για τα ματια του κοσμου και στο παρασκηνιο αρχιδια.

Την προηγούμενη εβδομάδα, φιλοξενούσαμε σπίτι μου ένα αδέσποτο κουτάβι, το οποίο ανέλαβε κάποιος να μεταφέρει στην Κόρινθο σε ένα ζευγάρι που ήθελε να το υιοθετήσει, από το Αλιβέρι στην Εύβοια, όπου μένω εγώ.

 

κκ

Link to comment
Share on other sites

Όλοι αναρωτιόμασταν ποια είναι η κοπέλα που με καμάρι ποζάρει δίπλα στα νεκρά σκυλιά. Τελικά με ένα ψάξιμο στο google βρήκαμε κάποιες πληροφορίες για αυτήν, που πιθανώς να είναι αληθινές. Σύμφωνα με το encyclopediadramatica, η Alisa Kuzmenko είναι Ουκρανή φοιτήτρια, 18 ετών και όλα ξεκίνησαν όταν χρειαζόταν ένα κόκαλο για μια εργασία στο πανεπιστήμιο. Άλλοι φοιτητές έφεραν από κρεοπωλείο κόκαλο, εκείνη με τη φίλη της αποφάσισαν να ψάξουν κάποιο νεκρό ζώο. Βρήκαν ένα σκύλο που τον είχε χτυπήσει αυτοκίνητο και άρχισαν να τραβάνε φωτογραφίες. Το έβλεπε σαν παιχνίδι, μη μπορώντας να καταλάβει ποιό είναι το πρόβλημα, αφού ο σκύλος ήταν νεκρός…Τοπική εφημερίδα αποκάλυψε πως δεν είχε αναθέσει καμία εργασία το πανεπιστήμιο και πως τα βίντεο και οι φωτογραφίες που ανέβαζαν ήταν δικά τους. Τώρα δηλαδή μπορούμε να ηρεμήσουμε που μάθαμε αυτά; Ή μας κάνουν να αναρωτιόμαστε περισσότερο για το πώς σκέφτονται μερικοί «άνθρωποι»;

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να ρωτάς πρώτα.Ξέρεις πόσα αδέσποτα έχω βρει στο χωριό και έχω βοηθήσει η κράτησα?Καμιά 10αριά.

Ρώτα την άλλη φορά πριν μιλήσεις(με αυτόν τον τρόπο)!

 

Δεν απευθυνόταν σε όλους αλλά θα συμφωνήσω μαζί του στην πλειοψηφία των ανθρώπων που την βρίζουν

Link to comment
Share on other sites

@ΜD and magaki

 

Αν οντως εχετε κανει αυτο που λετε τοτε απλα μπραβο σας και συγχαρητηρια. Δεν εχω να πω κατι αλλο. Συγνωμη αν σας προσβαλε αυτο που ειπα.

 

Τωρα οπως ειπε και ο Bloody. Αν πειραξε τους αλλους που απλα βριζουν τοτε πραγματικα δεν με ενδιαφερει.

 

 

Link to comment
Share on other sites

ESTO KAI GIA PLAKA NA KANEIS KATI SE ENA ZWO NA SE PATHSEI NTALIKA KAI NA S KOPUN TA PANTA ENA ENA TA DAXTILA NA S BGALOUN TA AUTIA NA UPOFEREIS OPWS T KANEIS NA UPOFEROUN OTAN KAPIOS KANEI APAN8RWPO SE ENA ZWO PRP NA PE8ANEI KAI AN ESU TN SKOTOSEIS PRP NA EISAI PERIFANOS P APALAXES TN KOINWNIA APO TETOIA SKOULIKIA !

KAI OTN SKOTONEIS PRP NA'XEIS TUPSEIS ENO DN PRP EGW EXW SKULO 10 XRONIA AN EKANE KAPIOS KATI STON DIKO M 8A TN BASANIZA MEXRI NA PARAKALAEI NA TON SKOTOSW

Link to comment
Share on other sites

ESTO KAI GIA PLAKA NA KANEIS KATI SE ENA ZWO NA SE PATHSEI NTALIKA KAI NA S KOPUN TA PANTA ENA ENA TA DAXTILA NA S BGALOUN TA AUTIA NA UPOFEREIS OPWS T KANEIS NA UPOFEROUN OTAN KAPIOS KANEI APAN8RWPO SE ENA ZWO PRP NA PE8ANEI KAI AN ESU TN SKOTOSEIS PRP NA EISAI PERIFANOS P APALAXES TN KOINWNIA APO TETOIA SKOULIKIA !

KAI OTN SKOTONEIS PRP NA'XEIS TUPSEIS ENO DN PRP EGW EXW SKULO 10 XRONIA AN EKANE KAPIOS KATI STON DIKO M 8A TN BASANIZA MEXRI NA PARAKALAEI NA TON SKOTOSW

 

Dis is da epitome of Evil

Link to comment
Share on other sites

Εσύ δεν έλεγες πως είσαι άρρωστος? ;O

 

 

Πού κολλάει το ένα με το άλλο?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...