Jump to content

Οδηγός , Τι εστί compile?Ποιός είναι ο κώδικας ; Πως το επεξεργάζομαι ;


Recommended Posts

Xereto to mxc community ... Sas parousiazw to prwto mou guide os anafora to developing (twra vrika tin wra dld lulz) kai elpizw na helparw somehow , min 3exnate . oloi apo kapou 3ekinisame gia na ftasoume sto epipedo pou eimaste twra...

 

Ospote arxizoume , prwta apo ola , gia na arxisoume to developing , prepei na diale3oume pio pack 8a xrhsimopoihsoume ... An 8elete tin gnwmh mou , 8a sas sinistousa L2J Archid and kai exei kapoia errors sta Quests , an kai pisteuw oti to developing pleon prepei na ginete sto Gracia kai oxi sto Shitlude..

 

8a sas dosw ena aplo paradigma ...

 

 

Enas aplos kodikas pou vriskete se ena arxio java sto eclipse , kai einai ETOIMOS apo ta idia ta java files , sto interlude oute kan iparxei ...

 

 

Loipon , afou diale3oume to pack mas prepei na pame sto compile...

 

Katarxas , gia pion logo kanume compile?(oeo)

 

Compile prepei na kanume sto pack tou L2J server mas , gia na mporesoume na epe3ergastoume to CORE SIDE tou server , diladi ta .java arxia tou pack mas ..

 

Mesa sto CORE (auto ine to core) mporoume na dimiourgisoume tromerous kodikes , gia ton server mas , na pros8esoume kapia mods , na kanume diafora modifications , kai akoma na ftia3ume kai ta features tou server ...

 

Gia na kanoume Compile katarxas , prepei na gnwrizume tin diadikasia tin opia 8a akolou8isoume gia na kanume ena EPITYXES compile ..

 

To opio den einai kati to idietera dyskolo , alla 8a vreite ton eauto sas na katevazei astamatites xristopanagies kai vrisidia , apo kapia pi8ana errors..

 

Ena etoimo POLY kalo Guide gia compile einai Auto Kai euxaristw para poly ton ~ExTrEmEdWaRf pou mou linei ta xeria me auto

 

 

Gia na proxwrisoume twra se PERETERO apo to compile , prepei na 3eroume kapia vasika gia tin JAVA GLWSSA Programmatismou , gia tin opia 8a sas dosw kapies POLY STIXIODEIS plhrofories parakatw..

 

 

Prwta apo ola 8a prepei na tonisume kati poly simantiko .. Den mporoume na kanoume Compile sta preconfigured Packs ..

 

Ara Den Mporoume na kanoume EDIT tin JAVA , ara den mporoume na DOULEPSOUME panw ston server ,

 

An exete skopo loipon se ena swsto kai SOVARO project , den prepei se KAMOIA periptwsh na xrisimopoihsete preconf pack .. Ektws an pali to 8elete na to tre3ete local , na dokimasete ta gm commands , kai ta loipa , gia auto 8a sas dosw ena pack edw (kata tin gnwmi mou to kalytero) gia Interlude kai Gracia

 

Interlude Pack

Gracia Final

 

 

Ospote prepei na exume arxisei na katalavenoume siga siga pos pezete olo to pexnidi me to developing ...

 

Twra na tonisw , oti an kapoios 8elei na doulepsei kai na MPOREI na mpei panw ston server tou prepei na kanei install ta programmata MYSQL 5.1 , Navicat for my sql , JavaJDK (latest update) kai JavaJRE

 

Links mporeite na vrite sto forum ka8os parapola exoune ginei share..

 

 

Proxorame twra stin anapti3h tou server mas , sthn opoia 8a doume ti einai o vasikos kodikas plewn , afou lipon exoume kanei compile anigoume to eclipse ...

 

 

Vriskoume ena 8ema to opio 8eloume na epe3ergastoume , pame sto eclipse , kai vriskoume se pio JAVA arxio einai auto to table to opio 8a epe3ergastoume.

 

 

Twra , hr8e oi wra na dite kapia apo ta POLY STOIXIODH java kodikes , me ta opia mporite na kanete kapoia vasika codes .. ( Min fantasteite kai tipota spoudeo , alla kati 8a kanete) ospote arxizoume

 

Otan arxizoume na grafoume ena code arxizoume me { kai otan to teleiosoume me }

 

Otan 8eloume na milisoume gia to TI 8a kanei enas pextis , autos o pextis panta simionete ws activeChar kai pros8etoume kapia apo tis idiotites pou 8eloume = > paradigma (activeChar.isFlying()) simenei oti o xaraktiras mas petaei , ite me wyvern ite me kapion alon tropo ... An gia paradigma 8eloume na kanoume ena code pou na leei pos otan enas xaraktiras mas , einai noblesse automata na ginete hero 8a prepei na kanoume to code os e3is (Na tonisw oti ka8e fora prepei na vriskoume to katalilo java arxio kai line) ospote 8a pame sto L2PcIstance kai 8a kanoume search (ctr + f) kai kanoume search auto to opio 8eloume na epe3ergastoume , stin prokimenei periptwsi to setHero .. kai poly apla to code mas 8a ine =>

 

// Add Hero if noble

 

if (activeChar.isNoble())

{

activeChar.setHero(true);

activeChar.sendMessage("You are hero");

}

 

 

 

Twra , kapia alla vasika simvola java einai =>

|| => or

&& => + (plus)

 

And when we are on about making a code , it is REALLY important to make sure we have got it as we want ..

 

Example = > (activeChar.isNoble()) => o xaraktiras einai noblessed

(!activeChar.isNoble()) = > Prosoxh sto ! o xaraktiras Den einai noblesse ..

 

Ara h doulia tou ! einai na kanei to kanei FALSE ka8os ola kanonika einai setarismena se TRUE...

 

Sto telos ka8e kodika vazoume Return;

Return; = > O Kodikas teleionei kanonika kai epitixos

Return False = > den afinei na diapraxtei i pra3h

 

Meta exoume to else if ...

To else if simenei me liga logia , ALIOS..

 

Pote den prepei na 3exname oti ta {

                                                                          }

 

mpenoune meta to IF!

 

Se periptwsi pou 8elete na dite kapos pio paradigmatika ta pragmata mporeite na deite Auto to yperoxo guide tou MaestroLuke ...

 

Epishs alo ena simillar guide to opoio 8a mporousate na kita3ete kai na katalavete pali kapia pragmata einai Auto kai euxaristoume poly ton Coyote

 

 

Etsi katalavenoume peritinos prokite i JAVA kai ta vasika codes tis ... To 8ema einai , oti prepei PANTA , na e3askomaste stin java ... Na min tin afinoume , kai panw apo ola na exoume fantasia , kai sto create enan kodika kai sto na fix ena exploit , kai se polla alla ...

 

 

Kapou edw teleione o VASIKOS ODIGOS gia tin java , to compile kai ta usage , perissotera info erxonte sta updates ... Akolou8oun links me ta programmata pou 8a xriastite opws ipame..

 

 

www.java.com (edw 8a katevasete to JavaJDK kai JavaJRE teleutea updates)

www.mysql.com (edw 8a katevasete to mysql 5.1 to opio 8a hostarei ousiastika tin db sas)

www.navicat.com (edw 8a katevasete opio navicat 8elete : PROSOXH : oxi trial kai na einai FOR MYSQL , oste na einai simvivasimo me to MYSQL...

 

 

Enas pali kapoios exei provlima na vrei pio na katevasei , 8a sas dosw pio kala ta links ;)

 

MySQL Direct Link 5.1

Java

 

 

Prepei vevea otan epile3oume na kanume kapion server , meta tin epilogi Chronicle , na vroume kai TI? pack 8a xrisimopoihsoume?

 

Kapoies apo tis epiloges mas einai gia interlude : L2Archid , L2JServer , L2JFree , L2JHardCode ..

Kai gia gracia sas prwtinw L2EMU..

 

Parauta edw einai ena poly wreo topic tou nakamoura me ta teleutaia COMPILED revisions p mporeite na vreite :) Clik MEH

 

Katarxas , an 8eloume na vlepoume updates prepei na vlepoume sixna to timeline tou pack p xrisimopoioume , se periptwsh omws pou eimaste melh enws project hte kapiou server ite se ena developing project opws ine ta parapanw , kai 8elume na apo8ikeusoume to change pou kaname sto timeline mas , ti ginete?

 

Einai aplo ! Katarxas o founder tou project prepei na sas stilei invitation sto project sto assembla !! Meta mporeite na pate sto svn , 8a kanete ta files chekout kai 8a iste rdy na doulepsete me to ECLIPSE ..

 

Twra , pos 8a postaroume auto to opoio kaname?Pos 8a to valoume sto timeline este na to doun kai oi ipolipoi?

 

As poume oti kanei ena code , oti nane as valoume ena san k auto gia twra

	// Add skills if hero

	if (isNoble()&& isClanLeader())
		setHero(true);

 

8a to postaroume kanontas to e3is ..

 

de3i click => team => commit dite tin parakatw pic

 

 

15ocojq.jpg

 

 

 

 

Credits*Revenger  Last update 14/10/2009

 

 

New update :

 

Orea , ksexasame omws kati vasiko , pos mporoume na DULEPSOUME panw sto core..

 

Einai aplo katevazoume ta files tou pack pou 8eloume (px - archid) kai meta pame sto eclipse :

15ziub.jpg

 

(de3i click ta files , chekout - kai meta mporoume na dulepsoume sto core)

 

 

PERH TOU SERVER :

 

i)Pws kanw ton xarakthra mou GM?

Mpenoume navicat , l2jdb , tables , characters , access = 200 (an exete archid pack valte 1)

ii)Ti prepei na exw gia na tre3w ton server?

Prepei na kanete no ip (www.no-ip.org) meta na ani3ete ta ports tou router sas (www.portforward.com) kai meta na kanete patch!

 

 

 

Latest update 25/10/2009

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Ωραίο το Θέμα που δημιούργησες αλλά τα υπογραμμισμένα γράμματα είναι κάπως ενοχλητικά, αν μπορείς βγάλτα. Επίσης να σου θυμίσω πως γράφετε κώδικας και όχι κόδικας. :P

Όταν πάω σπίτι θα το διαβάσω όλο και αν με αρέσει θα σε επιβραβεύσω.

Link to comment
Share on other sites

Oups , update NO1 , added ta basics java simbols , woot ever pios xestike gia to pos grafete o kodikas?:D

Link to comment
Share on other sites

Thanks everyone for your good words :P

 

Perimenete kai gia updates otan m r8ei kamia flasia

Link to comment
Share on other sites

Polu kalo gia arxi pragmmatika e3esio ! alla prin kapios dokimasei na ta pira3ei 8a prepei na diabasei kai kana guide gia thn java !

Link to comment
Share on other sites

Kapia mikra sxolia apo mena

// Add Hero if noble
{
if (activeChar.isNoble())
activeChar.setHero(true);
activeChar.sendMessage("You are hero");
return ;
}

ta brackets arxizoun meta apo to if oxi prin

episis edw to return den xriazete dioti den exei na kanei tpt

to return to xrisimopioume se methodous

episis to && to xrisimopihs os and oxi os plus(+)

Boreis episis na prosthesis gia ta adikimena methodous kai pedia gia na dieukolineis tous users!

Oreo to guide s kali douleia

Link to comment
Share on other sites

akoma to skeftese?

Koita3e exw tis idees.K ena atomo me to diko m theorato,titanomegisto,titanoterastio,uperasilipto koinwniko status k ts dikes m k*vles tha borouse n ginei top DEV!Alla protimw ton oro top TOP GFX DESIGNER k g n tn kerdisw thelei douleia.Prwta to ps meta to L2J!

Afta!

-Keep it up re sintekne tony!

Link to comment
Share on other sites

nai me + enousa as poume good + evil oxi to 1+2

 

 

oso gia to code lulz nai ta evala s la8os sira w8

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

AdBlock Extension Detected!

Our website is made possible by displaying online advertisements to our members.

Please disable AdBlock browser extension first, to be able to use our community.

I've Disabled AdBlock