Jump to content

[GR]Σαν σήμερα 4 Αυγούστου 1936


Steven7

Recommended Posts

ma den eimai edw na sou allaksw gnwmi...

krima eisai ena 8uma tis propagandas twn MME

fasistes neonazi trofi gia lao=psifoi klp klp

 

Το "είσαι ένα θύμα της προπαγάνδας των ΜΜΕ" να φανταστώ είναι η καραμέλα που πιπιλάς σε κάθε άτομο με διαφορετικές απόψεις, μόνο και μόνο επειδή οι δικές σου υστερούν σε λογική και επιχειρηματολογία; ΟΚ, δεν σε αδικώ. Και προφανώς και είστε φασίστες και νεοναζί, πριν λίγα λεπτά μου 'πες πόσο "καλή" ήταν η δικτατορία του Χίτλερ..

Link to comment
Share on other sites

Όταν διαμορφωθούν νέες κοινωνίες και αντιλήψεις, σύμφωνα με τις οποίες το να σκοτώνεις κόσμο για "να καθαρίσει ο τόπος", τότε ίσως αλλάξουν και οι έννοιες καλό και κακό. Μέχρι τότε όμως..

 

Ενώ οι σημερινές κοινωνίες και αντιλήψεις κάτω από τον ήλιο της δημοκρατίας είναι αντικειμενικά καλές?

Να σε ρωτήσω κάτι μιας και βλέπω ότι έχεις ευφράδεια του λόγου και μπορείς να πεις δυο κουβέντες και να μιλήσεις σωστά. Άκουσες ποτέ καμιά επίσημη τοποθέτηση της Χρυσής Αυγής να λέει σκοτώστε τους ξένους ή οτιδήποτε μη ελληνικό?  Το ότι υπάρχουν κάποιοι ανεγκέφαλοι που δεν ξέρουν να ανταποκριθούν σωστά δεν σημαίνει πώς όλη η μάζα και η ιδεολογία είναι λάθος. Πάρε παράδειγμα τις ποδοσφαιρικές ομάδες, βλέπουμε επεισόδια στα γήπεδα, ποιος φταίει για αυτά? Ο υγιής φίλαθλος? Η διοίκηση? Η ιστορία της ομάδας?

Επίσης φαίνεσαι ενημερωμένος, αλλά μην ξεχνάς ότι την ιστορία την γράφουν οι νικητές και όχι οι χαμένοι, και ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις την απόλυτη αλήθεια εαν δεν ακούσεις και την δεύτερη πλευρά, το ότι εσένα σου έμαθαν στο σχολείο ότι η χούντα είναι κακό πράγμα και ότι σκοτώνουν κόσμο και τημωρούν χωρίς αιτία, δεν σημαίνει ότι είναι η αλήθεια. Η χούντα της 21ης Απριλίου έπεσε από τους Αμερικάνους για να έρθει η δημοκρατία μας, που όπως βλέπεις σήμερα οι Αμερικάνοι είναι απόλυτα συμμέτοχοι της. Γιατί άραγε?

Δεν είμαι ενάντια στη Δημοκρατία, η Δημοκρατία γεννήθηκε στην Ελλάδα, και θα ήμουν ανθέλληνας και ανιστρόρητος αν ήμουν εναντίον της, αλλά μετά τη Δημοκρατία του Περικλή, η Δημοκρατία μας δηλητηριάστηκε.

Link to comment
Share on other sites

Ενώ οι σημερινές κοινωνίες και αντιλήψεις κάτω από τον ήλιο της δημοκρατίας είναι αντικειμενικά καλές?

Να σε ρωτήσω κάτι μιας και βλέπω ότι έχεις ευφράδεια του λόγου και μπορείς να πεις δυο κουβέντες και να μιλήσεις σωστά. Άκουσες ποτέ καμιά επίσημη τοποθέτηση της Χρυσής Αυγής να λέει σκοτώστε τους ξένους ή οτιδήποτε μη ελληνικό?  Το ότι υπάρχουν κάποιοι ανεγκέφαλοι που δεν ξέρουν να ανταποκριθούν σωστά δεν σημαίνει πώς όλη η μάζα και η ιδεολογία είναι λάθος. Πάρε παράδειγμα τις ποδοσφαιρικές ομάδες, βλέπουμε επεισόδια στα γήπεδα, ποιος φταίει για αυτά? Ο υγιής φίλαθλος? Η διοίκηση? Η ιστορία της ομάδας?

Επίσης φαίνεσαι ενημερωμένος, αλλά μην ξεχνάς ότι την ιστορία την γράφουν οι νικητές και όχι οι χαμένοι, και ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις την απόλυτη αλήθεια εαν δεν ακούσεις και την δεύτερη πλευρά, το ότι εσένα σου έμαθαν στο σχολείο ότι η χούντα είναι κακό πράγμα και ότι σκοτώνουν κόσμο και τημωρούν χωρίς αιτία, δεν σημαίνει ότι είναι η αλήθεια. Η χούντα της 21ης Απριλίου έπεσε από τους Αμερικάνους για να έρθει η δημοκρατία μας, που όπως βλέπεις σήμερα οι Αμερικάνοι είναι απόλυτα συμμέτοχοι της. Γιατί άραγε?

Δεν είμαι ενάντια στη Δημοκρατία, η Δημοκρατία γεννήθηκε στην Ελλάδα, και θα ήμουν ανθέλληνας και ανιστρόρητος αν ήμουν εναντίον της, αλλά μετά τη Δημοκρατία του Περικλή, η Δημοκρατία μας δηλητηριάστηκε.

ma i xrusi augi exei upograpsei oti dexete tin dimokratia den tin arneite

klasiki apantisi tou arxigou einai oti den dexete tin kleptokratia

oxi den dexete dimokratia... alla fusika ta MME den einai tis XA

Link to comment
Share on other sites

Ενώ οι σημερινές κοινωνίες και αντιλήψεις κάτω από τον ήλιο της δημοκρατίας είναι αντικειμενικά καλές?

Να σε ρωτήσω κάτι μιας και βλέπω ότι έχεις ευφράδεια του λόγου και μπορείς να πεις δυο κουβέντες και να μιλήσεις σωστά. Άκουσες ποτέ καμιά επίσημη τοποθέτηση της Χρυσής Αυγής να λέει σκοτώστε τους ξένους ή οτιδήποτε μη ελληνικό?  Το ότι υπάρχουν κάποιοι ανεγκέφαλοι που δεν ξέρουν να ανταποκριθούν σωστά δεν σημαίνει πώς όλη η μάζα και η ιδεολογία είναι λάθος. Πάρε παράδειγμα τις ποδοσφαιρικές ομάδες, βλέπουμε επεισόδια στα γήπεδα, ποιος φταίει για αυτά? Ο υγιής φίλαθλος? Η διοίκηση? Η ιστορία της ομάδας?

Επίσης φαίνεσαι ενημερωμένος, αλλά μην ξεχνάς ότι την ιστορία την γράφουν οι νικητές και όχι οι χαμένοι, και ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις την απόλυτη αλήθεια εαν δεν ακούσεις και την δεύτερη πλευρά, το ότι εσένα σου έμαθαν στο σχολείο ότι η χούντα είναι κακό πράγμα και ότι σκοτώνουν κόσμο και τημωρούν χωρίς αιτία, δεν σημαίνει ότι είναι η αλήθεια. Η χούντα της 21ης Απριλίου έπεσε από τους Αμερικάνους για να έρθει η δημοκρατία μας, που όπως βλέπεις σήμερα οι Αμερικάνοι είναι απόλυτα συμμέτοχοι της. Γιατί άραγε?

Δεν είμαι ενάντια στη Δημοκρατία, η Δημοκρατία γεννήθηκε στην Ελλάδα, και θα ήμουν ανθέλληνας και ανιστρόρητος αν ήμουν εναντίον της, αλλά μετά τη Δημοκρατία του Περικλή, η Δημοκρατία μας δηλητηριάστηκε.

 

Ποτέ δεν είπα ότι οι κοινωνίες του σήμερα λούζονται από τον ήλιο της Δημοκρατίας. Αυτό που είπα ήταν πως αν θα μπορούσαμε να διαχωρίσουμε κάποια πράγματα σε "αντικειμενικά" καλά και κακά, τότε μια γενοκτονία σίγουρα θα άνηκε στη δεύτερη κατηγορία. Και δεν μίλησα ποτέ για την ελληνική δικτατορία με έννοιες όπως "καλό και κακό", μιλάω για τη δικτατορία του Χίτλερ την οποία απ'ότι φαίνεται ο Steven7 θεωρεί τον πιο αποτελεσματικό τρόπο να 'ανέβει' μία χώρα.

 

Δεν θα διαφωνούσα, αλλά δυστυχώς δεν είναι ακριβώς το ίδιο. Το πρόβλημα της Χρυσής δεν είναι πως έχει μερικούς ανίδεους ανταποκριτές, ή πως οι οπαδοί της παραποιούν την ιδεολογία της. Το πρόβλημά της είναι πως όλοι τους είναι φορείς των ίδιων ιδεών. Προφανώς κανείς δεν θα βγει να πει "Heil Hitler, θα αναλάβουμε να ξαναδημιουργήσουμε την Αρύα Φυλή", αλλά εδώ που τα λέμε αυτά πιστεύουν. Η απόδειξη είναι το μέλος από πάνω. Και έστω ότι δεν είναι όλοι έτσι, έστω ότι η πραγματική Χρυσή Αυγή δεν ασπάζεται τέτοιες απόψεις. Εξήγησέ μου τη σβάστικα, που μερικά μέλη της είναι τόσα περήφανα γι'αυτήν που αποφασίζουν να την αποτυπώσουν μόνιμα στο σώμα τους. Και σε παρακαλώ μην μου πεις για τις αρχαιοελληνικές τις ρίζες. Μετά τον Χίτλερ, το σύμβολο αυτό καλώς ή κακώς έχει ταυτιστεί με αυτόν και την ιδεολογία του, όπως είπε ο Nikoloudos7. Εξήγησέ μου επίσης την αντιμετώπιση αλά "Εγέρθητω" προς κάθε άτομο που δεν είναι ομοϊδεάτης τους (πάλι, δεν μιλάω συγκεκριμένα για το λανθασμένο εγέρθητω, αλλά μιας και έχει γίνει το σήμα κατατεθέν τους, το χρησιμοποιώ για να αναφερθώ στην έλλειψη παιδείας κατά μέσο όρο καθώς και την "Στρατιωτική" αντιμετώπιση). Και έστω, να αφήσουμε τους Χιτλερικούς χαιρετισμούς, και άλλα σύμβολα όπως η σβάστικα κτλ. Θεωρείς πως άτομα που προσπαθούν να επιβάλουν τις απόψεις τους με τη βία (ξύλο στους λαθρομετανάστες, ξύλο σε όσους διαφωνούν, ξύλο live στην TV, κτλ) είναι ικανά να φέρουν μία χώρα μπροστά;

 

Επίσης δεν μίλησα ποτέ για σχολική εκπαίδευση ή για Ιστορία σαν σχολικό μάθημα (δεν νομίζω πως στο μάθημα της Ιστορίας έχει ενταχθεί η ανάλυση του "Ο Αγών μου"). Μίλησα για τη γενικότερη έννοια της παιδείας, για την οποία το σχολείο είναι απλά ένας από τους πολλούς παράγοντες, καθώς και για την Ιστορία σαν επιστήμη γενικότερα. Προφανώς και δεν θα έβγαινα δημοσίως να μιλήσω για ιστορία, έχοντας διαβάσει μόνο τα σχολικά βιβλία, τα οποία επαναλαμβάνονται από την 6η Δημοτικού και μετά ;)

 

Και τέλος επαναλαμβάνω πως ποτέ δεν είπα πως η Δημοκρατία ανθίζει στις μέρες μας και λειτουργεί ακριβώς όπως θα 'πρεπε - κάθε άλλο. Αλλά ακόμη και η χειρότερη μορφή Δημοκρατίας είναι έτη φωτός πιο μπροστά από μια στεγνή Δικτατορία.

 

ma i xrusi augi exei upograpsei oti dexete tin dimokratia den tin arneite

klasiki apantisi tou arxigou einai oti den dexete tin kleptokratia

oxi den dexete dimokratia... alla fusika ta MME den einai tis XA

 

Μιας και σ'αρέσει να πιπιλάς τη λέξη "ΜΜΕ", ξέρεις ότι και το Internet εντάσσεται στα Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης, ε; Κάνε μια βόλτα στο Youtube να δεις πόσο μεγάλη προπαγάνδα γίνεται και υπέρ της Χρυσής Αυγής. Και μιας και εδώ που τα λέμε, οι περισσότεροι πλέον ενημερώνονται μέσω Internet και όχι Τηλεόρασης, δεν σε συμφέρει να συνεχίζεις να λες πόσο "κακά" είναι τα ΜΜΕ για την ιδεολογία σας.

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν είπα ότι οι κοινωνίες του σήμερα λούζονται από τον ήλιο της Δημοκρατίας. Αυτό που είπα ήταν πως αν θα μπορούσαμε να διαχωρίσουμε κάποια πράγματα σε "αντικειμενικά" καλά και κακά, τότε μια γενοκτονία σίγουρα θα άνηκε στη δεύτερη κατηγορία. Και δεν μίλησα ποτέ για την ελληνική δικτατορία με έννοιες όπως "καλό και κακό", μιλάω για τη δικτατορία του Χίτλερ την οποία απ'ότι φαίνεται ο Steven7 θεωρεί τον πιο αποτελεσματικό τρόπο να 'ανέβει' μία χώρα.

 

Δεν θα διαφωνούσα, αλλά δυστυχώς δεν είναι ακριβώς το ίδιο. Το πρόβλημα της Χρυσής δεν είναι πως έχει μερικούς ανίδεους ανταποκριτές, ή πως οι οπαδοί της παραποιούν την ιδεολογία της. Το πρόβλημά της είναι πως όλοι τους είναι φορείς των ίδιων ιδεών. Προφανώς κανείς δεν θα βγει να πει "Heil Hitler, θα αναλάβουμε να ξαναδημιουργήσουμε την Αρύα Φυλή", αλλά εδώ που τα λέμε αυτά πιστεύουν. Η απόδειξη είναι το μέλος από πάνω. Και έστω ότι δεν είναι όλοι έτσι, έστω ότι η πραγματική Χρυσή Αυγή δεν ασπάζεται τέτοιες απόψεις. Εξήγησέ μου τη σβάστικα, που μερικά μέλη της είναι τόσα περήφανα γι'αυτήν που αποφασίζουν να την αποτυπώσουν μόνιμα στο σώμα τους. Και σε παρακαλώ μην μου πεις για τις αρχαιοελληνικές τις ρίζες. Μετά τον Χίτλερ, το σύμβολο αυτό καλώς ή κακώς έχει ταυτιστεί με αυτόν και την ιδεολογία του, όπως είπε ο Nikoloudos7. Εξήγησέ μου επίσης την αντιμετώπιση αλά "Εγέρθητω" προς κάθε άτομο που δεν είναι ομοϊδεάτης τους (πάλι, δεν μιλάω συγκεκριμένα για το λανθασμένο εγέρθητω, αλλά μιας και έχει γίνει το σήμα κατατεθέν τους, το χρησιμοποιώ για να αναφερθώ στην έλλειψη παιδείας κατά μέσο όρο καθώς και την "Στρατιωτική" αντιμετώπιση). Και έστω, να αφήσουμε τους Χιτλερικούς χαιρετισμούς, και άλλα σύμβολα όπως η σβάστικα κτλ. Θεωρείς πως άτομα που προσπαθούν να επιβάλουν τις απόψεις τους με τη βία (ξύλο στους λαθρομετανάστες, ξύλο σε όσους διαφωνούν, ξύλο live στην TV, κτλ) είναι ικανά να φέρουν μία χώρα μπροστά;

 

Επίσης δεν μίλησα ποτέ για σχολική εκπαίδευση ή για Ιστορία σαν σχολικό μάθημα (δεν νομίζω πως στο μάθημα της Ιστορίας έχει ενταχθεί η ανάλυση του "Ο Αγών μου"). Μίλησα για τη γενικότερη έννοια της παιδείας, για την οποία το σχολείο είναι απλά ένας από τους πολλούς παράγοντες, καθώς και για την Ιστορία σαν επιστήμη γενικότερα. Προφανώς και δεν θα έβγαινα δημοσίως να μιλήσω για ιστορία, έχοντας διαβάσει μόνο τα σχολικά βιβλία, τα οποία επαναλαμβάνονται από την 6η Δημοτικού και μετά ;)

 

Και τέλος επαναλαμβάνω πως ποτέ δεν είπα πως η Δημοκρατία ανθίζει στις μέρες μας και λειτουργεί ακριβώς όπως θα 'πρεπε - κάθε άλλο. Αλλά ακόμη και η χειρότερη μορφή Δημοκρατίας είναι έτη φωτός πιο μπροστά από μια στεγνή Δικτατορία.

 

Μιας και σ'αρέσει να πιπιλάς τη λέξη "ΜΜΕ", ξέρεις ότι και το Internet εντάσσεται στα Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης, ε; Κάνε μια βόλτα στο Youtube να δεις πόσο μεγάλη προπαγάνδα γίνεται και υπέρ της Χρυσής Αυγής. Και μιας και εδώ που τα λέμε, οι περισσότεροι πλέον ενημερώνονται μέσω Internet και όχι Τηλεόρασης, δεν σε συμφέρει να συνεχίζεις να λες πόσο "κακά" είναι τα ΜΜΕ για την ιδεολογία σας.

kala ta les pios enimerwnete re gkave apo internet? oi perissoteroi den exoun prosvasi kai den kseroun na to xrisimopoioun...

oso gia tin swastika asto meta ton hitler kai koita tin vasi tis

to eger8itw re zwo kala to eipane

se diko tous xwro itan oti 8eloun kanoun opoios den goustarei DROMO

spiti mou na mpeis 8a sou pw vgale ta papoutsia an den to kaneis pigene sto spiti sou

katalaves loipon tin xrisi tou eger8ito?

hitlerikos xeretismos pou sto idio topic exw photo pou xeretane ton metaksa

are kounia pou se kounage...

kai xazouli kserw ti leei kai to agon mou kai ola ta vivlia ta sxolika

opoios 8elei to agorazei kai opoios 8elei morfwnete pera apo to sxoleio

ARISTEROI DEN PREPEI NA GRAFOUN VIVLIA ALLA DIA8IKES

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν είπα ότι οι κοινωνίες του σήμερα λούζονται από τον ήλιο της Δημοκρατίας. Αυτό που είπα ήταν πως αν θα μπορούσαμε να διαχωρίσουμε κάποια πράγματα σε "αντικειμενικά" καλά και κακά, τότε μια γενοκτονία σίγουρα θα άνηκε στη δεύτερη κατηγορία. Και δεν μίλησα ποτέ για την ελληνική δικτατορία με έννοιες όπως "καλό και κακό", μιλάω για τη δικτατορία του Χίτλερ την οποία απ'ότι φαίνεται ο Steven7 θεωρεί τον πιο αποτελεσματικό τρόπο να 'ανέβει' μία χώρα.

 

Δεν θα διαφωνούσα, αλλά δυστυχώς δεν είναι ακριβώς το ίδιο. Το πρόβλημα της Χρυσής δεν είναι πως έχει μερικούς ανίδεους ανταποκριτές, ή πως οι οπαδοί της παραποιούν την ιδεολογία της. Το πρόβλημά της είναι πως όλοι τους είναι φορείς των ίδιων ιδεών. Προφανώς κανείς δεν θα βγει να πει "Heil Hitler, θα αναλάβουμε να ξαναδημιουργήσουμε την Αρύα Φυλή", αλλά εδώ που τα λέμε αυτά πιστεύουν. Η απόδειξη είναι το μέλος από πάνω. Και έστω ότι δεν είναι όλοι έτσι, έστω ότι η πραγματική Χρυσή Αυγή δεν ασπάζεται τέτοιες απόψεις. Εξήγησέ μου τη σβάστικα, που μερικά μέλη της είναι τόσα περήφανα γι'αυτήν που αποφασίζουν να την αποτυπώσουν μόνιμα στο σώμα τους. Και σε παρακαλώ μην μου πεις για τις αρχαιοελληνικές τις ρίζες. Μετά τον Χίτλερ, το σύμβολο αυτό καλώς ή κακώς έχει ταυτιστεί με αυτόν και την ιδεολογία του, όπως είπε ο Nikoloudos7. Εξήγησέ μου επίσης την αντιμετώπιση αλά "Εγέρθητω" προς κάθε άτομο που δεν είναι ομοϊδεάτης τους (πάλι, δεν μιλάω συγκεκριμένα για το λανθασμένο εγέρθητω, αλλά μιας και έχει γίνει το σήμα κατατεθέν τους, το χρησιμοποιώ για να αναφερθώ στην έλλειψη παιδείας κατά μέσο όρο καθώς και την "Στρατιωτική" αντιμετώπιση). Και έστω, να αφήσουμε τους Χιτλερικούς χαιρετισμούς, και άλλα σύμβολα όπως η σβάστικα κτλ. Θεωρείς πως άτομα που προσπαθούν να επιβάλουν τις απόψεις τους με τη βία (ξύλο στους λαθρομετανάστες, ξύλο σε όσους διαφωνούν, ξύλο live στην TV, κτλ) είναι ικανά να φέρουν μία χώρα μπροστά;

 

Επίσης δεν μίλησα ποτέ για σχολική εκπαίδευση ή για Ιστορία σαν σχολικό μάθημα (δεν νομίζω πως στο μάθημα της Ιστορίας έχει ενταχθεί η ανάλυση του "Ο Αγών μου"). Μίλησα για τη γενικότερη έννοια της παιδείας, για την οποία το σχολείο είναι απλά ένας από τους πολλούς παράγοντες, καθώς και για την Ιστορία σαν επιστήμη γενικότερα. Προφανώς και δεν θα έβγαινα δημοσίως να μιλήσω για ιστορία, έχοντας διαβάσει μόνο τα σχολικά βιβλία, τα οποία επαναλαμβάνονται από την 6η Δημοτικού και μετά ;)

 

Και τέλος επαναλαμβάνω πως ποτέ δεν είπα πως η Δημοκρατία ανθίζει στις μέρες μας και λειτουργεί ακριβώς όπως θα 'πρεπε - κάθε άλλο. Αλλά ακόμη και η χειρότερη μορφή Δημοκρατίας είναι έτη φωτός πιο μπροστά από μια στεγνή Δικτατορία.

 

Μιας και σ'αρέσει να πιπιλάς τη λέξη "ΜΜΕ", ξέρεις ότι και το Internet εντάσσεται στα Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης, ε; Κάνε μια βόλτα στο Youtube να δεις πόσο μεγάλη προπαγάνδα γίνεται και υπέρ της Χρυσής Αυγής. Και μιας και εδώ που τα λέμε, οι περισσότεροι πλέον ενημερώνονται μέσω Internet και όχι Τηλεόρασης, δεν σε συμφέρει να συνεχίζεις να λες πόσο "κακά" είναι τα ΜΜΕ για την ιδεολογία σας.

 

Υπάρχουν πολλών ειδών δικτατορίες. Αυτό που βλέπω τριγύρω μου είναι ότι όλοι γνωρίζουν για τον Χίτλερ και μιλούν με σιγουρία για την γενοκτονία της εποχής του, λες και έχουν ζήσει εκεί και ξέρουν ακριβώς τι συνέβη βλέποντας με τα μάτια τους τα γεγονότα. Για ποιο λόγο λίγοι γνωρίζουν τον Στάλιν, για ποιο λόγο στο σχολείο δεν μιλάνε για αυτόν και τα εγκλήματα του κατά των Ελλήνων? Η ιστορία μας διδάσκει αρκεί να την δούμε σφαιρικά και να κοιτάξουμε τις δυο πλευρές του νομίσματος σε κάθε ιστορικό γεγονός. Δεν είμαι υπέρ του Χίτλερ αλλά δεν μπορώ να πιστέψω πως έφταιγε μόνο αυτός.

 

Όσον αφορά τη βία, όλα αυτά τα χρόνια σε κλέβουν, σου λένε ψέματα μπροστά στα μάτια σου, καταστρέφουν και ξεπουλούν την πατρίδα σου, συνομοτούν εναντίον των συμπολιτών σου για τα προσωπικά τους οφέλη και κανείς δεν τους ακουμπάει. ΚΑΝΕΝΑΣ. Προσωπικά είμαι κατά της βίας, αλλά υπάρχουν φορές που η βία και η ιεραρχία είναι μέσα που συμβάλλουν για ένα καλύτερο αύριο. Δεν θα με χαλούσε καθόλου να δω κρεμασμένους όλους τους προδώτες στο σύνταγμα, και ας είναι βία. Η χρυσή αυγή είναι ένα στρατιωτικό δόγμα και δεν το αρνείται κανείς, αλλά για ποιο λόγο πρέπει να τους κατηγορούμε για αυτό? Σου αρέσει να βγάζεις λόγο και οι ακροατές σου να γελάνε ή να μιλάνε μεταξύ τους? Σου αρέσει να πηγαίνεις στη Μύκονο και να βλέπεις άντρες με φούστες και τακούνια να φιλιούνται στους δρόμους προσβάλλοντας την κοινωνία? Σου αρέσει που υπάρχουν Τούρκοι βουλευτές στο ελληνικό κοινοβούλιο? Εαν δεν υπάρχει πειθαρχία αυτά δεν θα αλλάξουν ποτέ, και έτσι όπως φτάσαμε σήμερα, όπου δεν υπάρχουν πλέον αξίες και ιδανικά, θεωρώ πως ο σεβασμός και η ηρεμία σε μια κοινωνία επιτυγχάνεται με τη βία. Έτσι μας έχουν μάθει δυστυχώς και δεν αλλάζουμε.

Τέλος τα σύμβολα και οι χαιρετισμοί. Εαν αναφέρεσαι στο σύμβολο της Χρυσής Αυγής, τον Μαίανδρο σου παραθέτω ένα άρθρο σχετικά με το τι είναι ο Μαίανδρος. Ο χαιρετισμός που αποκαλείς ναζιστικό ή χιτλερικό πρωτοεμφανίστηκε στους πρώτους ολυμπιακούς αγώνες στην Ελλάδα. Μπορείς να τον δεις ακόμα και στη Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία αρκετά χρόνια μετά. ΔΕΝ είναι ναζιστικός χαιρετισμός, και ας θεωρούν όλοι οι άνθρωποι το αντίθετο, και ας έχουν στο μυαλό τους τον Χίτλερ. Δεν μπορούμε να ακολουθούμε την άποψη της κοινωνίας και να διαστρεβλώνουμε την αλήθεια επειδή απλά έτσι νομίζει ο κόσμος.

 

ΥΓ: Δεν μπορώ να σου υποσχεθώ, ούτε να μαντέψω τι θα γίνει εαν η Χρυσή Αυγή αναλάβει την εξουσία της χώρας. Μέχρι στιγμής οι θέσεις του κώμματος είναι αληθινές πριν και μετά την εκλογική του περίοδο και αυτό είναι θετικό. Αλλά δεν μπορώ να ξέρω αν τα πράγματα θα είναι καλύτερα η χειρότερα. Προσωπικά τους ψήφισα και θα τους ψηφίζω, γιατί είναι αληθινοί, ειλικρινείς και καθόλου επαγγελματίες. Τους βλέπω σαν απλούς πολίτες με κάποιες παραπάνω ιστορικές γνώσεις. Εαν μου βρεις κάποιο άλλο κόμμα με τα παραπάνω χαρακτηριστικά τότε το ξανασυζητάμε. Προς το παρόν είναι οι μόνοι που ενδιαφέρονται για την σωτηρία της Ελλάδας και το έχουν αποδείξει. Τα ψέματα τελείωσαν, όχι άλλη ελεημοσύνη στους προδότες, όχι άλλα ψέματα από πολιτικούς, όχι άλλη υποτιθέμενη ειρήνη, γαλήνη και δημοκρατία.

Link to comment
Share on other sites

krivete to paidi pisw apo to "den psifisa tpt" milame gia aerologies sxoliazontas mono ta dika mou pisteuw xwris na antapantaei me tin apopsi tou apla krinontas tin apopsi twn allwn

eimaste se mia ellada pou oloi krinoun to parel8on alla den kseroun ti na kanoun sto mellon (syriza)

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά Frank, μπορείτε να διαβάσετε και τίποτα άλλο πέρα από τον στόχο και όλα αυτά τα εμετικά σάιτ. Ο χαιρετισμός αυτός που λέτε εμφανίστηκε τον 19ο αιώνα σε ένα ρωμαϊκό έργο πρώτη φορά αποδεδειγμένα από ιστορικούς και πιο σύγχρονα χρησιμοποιήθηκε από τα φασιστικά καθεστώτα. Συνεχίζω να σχολιάζω τις μπούρδες σου που δεν έχουν καμία βάση, το ότι οι γκέι και γενικότερα οι LGBT είναι μία μειονότητα που έχει δεχτεί τον άπειρο ρατσισμό από όλη την αιλλυνική κοινωνία είναι ένα αδιαμφισβήτητο γεγονός και αποδεικνύεται από τα λεγόμενα σου. Τα gay pride κλπ είναι οι αντιδράσεις σε αυτό το ρατσισμό που θα συνεχίζονται μέχρι επιτέλους να αποκτήσουν και αυτοί δικαίωμα στη ζωή χωρίς να τους κράζει όλος ο κόσμος. Η εικόνα που έχεις για τους γκέι πχ ότι κυκλοφορούν με τακούνια είναι ένα ηλίθιο στερεότυπο που έχει εμποτίσει ολόκληρη την σάπια κοινωνία μας. Μπορώ να σου δείξω άτομα που είναι γκέι και θα μου πεις "μα αυτός αποκλείεται". Στη συνέχεια όσους λες "Τούρκους" στο ελληνικό κυνοβούλιο(καλό ε;) είναι Έλληνες Μουσουλμάνοι όχι Τούρκοι που μεγάλωσαν στη Θράκη με όλο το ρατσισμό πάνω τους και κλεισμένοι μέχρι τα 18 τους μέσα στο σπίτι λόγω των ειδικών συνθηκών που επικρατούν εκεί(όλοι ξέρουν αλλά κανείς δε μιλάει). Και η κατηγορία των Μουσουλμάνων που μπήκε πέρυσι στις Πανελλήνιες ήταν απολύτως δίκαιη για να ξεφύγουν αυτά τα παιδιά από αυτή την κόλαση που ζουν εκεί.

 

Σχετικά με το υστερόγραφό σου αν νομίζεις ότι η Χρυσή Αυγή είναι ένα κόμμα απλών καθημερινών πολιτών τότε πραγματικά ή τυφλός είσαι ή εθελοτυφλείς. Οι άνθρωποι είναι νονοί της νύχτας και απόγονα του μπαμπά Αδόλφου. Ο Κασιδιάρης με τη σβάστικα στον ώμο, ο άλλος με το sieg heil που μου διαφεύγει το όνομα του, τα παλιά περιοδικά της Χρυσής Αυγής με εξώφυλλα τον Χίτλερ και τη ναζιστική Γερμανία, τα άρθρα ύμνοι από Κασιδιάρη(το 2011) και Μιχαλολιάκο είναι αρκετά για να αποδείξουν για το τι τομάρια είναι.

Link to comment
Share on other sites

nai re allos eipe stin vouli heil hitler

ola auta pou les einai mpourdes mprosta stin gnwmi oloklirou tou ellinikou laou itan 7% twra 8a einai polu parapanw kai tote ola auti i propaganda enantiwn tous kai oi mpourdes kai oi tsampa suzitiseis forums kai sta kafenia 8a apodiksei pios einai o anegkefalos, den ntrepese ligaki na grafeis "αιλλυνική"?

eisai uper stous -beep-ides pou kaine ellinikes simaies kai vrizoun tin ellada? me pious eisai? gt to paizeis antikeimenikos esu kai o ka8e katergaris edw mesa

kai gt re -beep-a stin elliniki vouli mousoulmanoi kai tourkoi? re -beep-a eimaste ellada me e8nos me istoria me politismo exoume prosferei ta panta den 8a ginoume apoikiokratiki polipolitismiki xwra opws australia ameriki katalave to

eimaste ellines i simaia mas exei istoria kai oi ex8roi 8a einai panta ex8roi

den dexomaste meiwnotites i 8riskeia,ta e8ima,to e8nos kai i glwssa einai ta xaraktiristika mas opoios den ta exei den einai ikanos na politeutei edw mesa

Link to comment
Share on other sites

Α και το αστειάκι ότι όποιος δεν ψηφίζει Χρυσή Αυγή ψηφίζει ΣΥΡΙΖΑ να το κόψετε, κουράζει.

Link to comment
Share on other sites

nai re allos eipe stin vouli heil hitler

ola auta pou les einai mpourdes mprosta stin gnwmi oloklirou tou ellinikou laou itan 7% twra 8a einai polu parapanw kai tote ola auti i propaganda enantiwn tous kai oi mpourdes kai oi tsampa suzitiseis forums kai sta kafenia 8a apodiksei pios einai o anegkefalos, den ntrepese ligaki na grafeis "αιλλυνική"?

eisai uper stous -beep-ides pou kaine ellinikes simaies kai vrizoun tin ellada? me pious eisai? gt to paizeis antikeimenikos esu kai o ka8e katergaris edw mesa

kai gt re -beep-a stin elliniki vouli mousoulmanoi kai tourkoi? re -beep-a eimaste ellada me e8nos me istoria me politismo exoume prosferei ta panta den 8a ginoume apoikiokratiki polipolitismiki xwra opws australia ameriki katalave to

eimaste ellines i simaia mas exei istoria kai oi ex8roi 8a einai panta ex8roi

ΟΥΑΟΥ ΔΗΛΑΔΗ ΕΘΙΞΑ ΤΟ 7 % ΤΟΥ 60 % ΠΟΥ ΠΗΓΕ ΚΑΙ ΨΗΦΙΣΕ; ΚΡΕΜΑΣΤΕ ΜΕ ΕΠΙΤΟΠΟΥ!

 

-Πιο πριν δεν κατάλαβα τι λες μάλλον ούτε εσύ- το "αιλλυνική" το έγραψα γιατί εννοούσα ένα συγκεκριμένο κομμάτι της ελληνικής κοινωνίας προφανώς αλλά με το μυαλό κόκορα που έχεις δεν μπόρεσες να το αντιληφθείς. Δεν είμαι υπέρ με το κάψιμο των σημαιών γενικότερα αλλά αν σου πω ότι θα σκάσω κιόλας αν το δω αυτό το πράγμα μπροστά μου θα σου πω ψέματα και δε μ'αρέσει να λέω ψέματα. Όταν λες με ποιον είσαι; Δε ξέρω εγώ είμαι υπέρ της ανατροπής του τωρινού σάπιου συστήματος(αστική δημοκρατία) και δεν ακολουθώ κανένα διότι όλα τα κόμματα(η ταφόπλακα της ελευθερίας του λόγου και της σκέψης) είτε φανερά είτε κρυφά είναι υπέρ αυτού του συστήματος άρα "δεν είμαι με κάποιον" για να το πω στη γλώσσα σου να καταλάβεις.

Τα άλλα με αφήνουν παγερά αδιάφορο, έχει αποδειχτεί ούτως ή άλλως ότι όλοι οι άνθρωποι μπορούν να ζήσουν και να δουλέψουν μαζί αρμονικά και ωραία. Μόνο με τους φασίστες δεν μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά Frank, μπορείτε να διαβάσετε και τίποτα άλλο πέρα από τον στόχο και όλα αυτά τα εμετικά σάιτ. Ο χαιρετισμός αυτός που λέτε εμφανίστηκε τον 19ο αιώνα σε ένα ρωμαϊκό έργο πρώτη φορά αποδεδειγμένα από ιστορικούς και πιο σύγχρονα χρησιμοποιήθηκε από τα φασιστικά καθεστώτα. Συνεχίζω να σχολιάζω τις μπούρδες σου που δεν έχουν καμία βάση, το ότι οι γκέι και γενικότερα οι LGBT είναι μία μειονότητα που έχει δεχτεί τον άπειρο ρατσισμό από όλη την αιλλυνική κοινωνία είναι ένα αδιαμφισβήτητο γεγονός και αποδεικνύεται από τα λεγόμενα σου. Τα gay pride κλπ είναι οι αντιδράσεις σε αυτό το ρατσισμό που θα συνεχίζονται μέχρι επιτέλους να αποκτήσουν και αυτοί δικαίωμα στη ζωή χωρίς να τους κράζει όλος ο κόσμος. Η εικόνα που έχεις για τους γκέι πχ ότι κυκλοφορούν με τακούνια είναι ένα ηλίθιο στερεότυπο που έχει εμποτίσει ολόκληρη την σάπια κοινωνία μας. Μπορώ να σου δείξω άτομα που είναι γκέι και θα μου πεις "μα αυτός αποκλείεται". Στη συνέχεια όσους λες "Τούρκους" στο ελληνικό κυνοβούλιο(καλό ε;) είναι Έλληνες Μουσουλμάνοι όχι Τούρκοι που μεγάλωσαν στη Θράκη με όλο το ρατσισμό πάνω τους και κλεισμένοι μέχρι τα 18 τους μέσα στο σπίτι λόγω των ειδικών συνθηκών που επικρατούν εκεί(όλοι ξέρουν αλλά κανείς δε μιλάει). Και η κατηγορία των Μουσουλμάνων που μπήκε πέρυσι στις Πανελλήνιες ήταν απολύτως δίκαιη για να ξεφύγουν αυτά τα παιδιά από αυτή την κόλαση που ζουν εκεί.

 

Σχετικά με το υστερόγραφό σου αν νομίζεις ότι η Χρυσή Αυγή είναι ένα κόμμα απλών καθημερινών πολιτών τότε πραγματικά ή τυφλός είσαι ή εθελοτυφλείς. Οι άνθρωποι είναι νονοί της νύχτας και απόγονα του μπαμπά Αδόλφου. Ο Κασιδιάρης με τη σβάστικα στον ώμο, ο άλλος με το sieg heil που μου διαφεύγει το όνομα του, τα παλιά περιοδικά της Χρυσής Αυγής με εξώφυλλα τον Χίτλερ και τη ναζιστική Γερμανία, τα άρθρα ύμνοι από Κασιδιάρη(το 2011) και Μιχαλολιάκο είναι αρκετά για να αποδείξουν για το τι τομάρια είναι.

 

Είσαι τελείως ανιστόρητος. Φρόντισε να διαβάσεις κάνα βιβλίο/άρθρο. Τα site που επισήμανες ούτε καν τα ξέρω και δεν πρόκειται να ασχοληθώ γιατί δεν είμαι φανατισμένος, απλά λέω την άποψη μου και παίρνω μια θέση, γιατί πρέπει να πάρω. Η αποχή δεν θα σώσει κανέναν.

Όσον αφορά τους gay, δεν έχω κανένα θέμα και δεν με αφορά για τι κάνει ο καθένας στο κρεβάτι του και στην προσωπική του ζωή. Επιλογή του, δικαίωμα του. Αλλά δεν ανέχομαι να βλέπω στους δρόμους άντρες με φούστες και ψεύτικα μαλλιά να γαμιούνται στα στενά. Πες το όπως γουστάρεις, δεν είναι φυσιολογικό για την ανθρώπινη κοινωνία και πάρτο χαμπάρι.

Τούρκοι βουλευτές υπάρχουν και ανήκουν στον ΣΥΡΙΖΑ, για ακόμα μια φορά παρουσιάζεις ανακρίβιες, κοινώς μαλακίες.

Το μόνο που ισχύει από όσα διάβασα στη μπούρδα σου, είναι ότι τα άρθρα στα περιοδικά της Χρυσής Αυγής για τον Χίτλερ υπήρχαν, και είναι αληθινά και επίσημα αποδεδειγμένα, μόνο που είναι γραμμένα 20 χρόνια πριν, και προσωπικά πιστεύω ότι οι άνθρωποι αλλάζουν.

Link to comment
Share on other sites

Η Χρυσή Αυγή υποστηρίζει την πολιτισμική ανωτερότητα του ελληνικού έθνους και της λευκής φυλής. Σε έντυπά της αναφέρεται ως ιδεολογία της οργάνωσης ο Ελληνικός εθνικισμός. Είναι συμβατή με τον εθνικοσοσιαλισμό καθώς πιστεύει στον κεντρικό σχεδιασμό και έλεγχο της οικονομίας (εξού και "σοσιαλισμός") αλλά με εθνικιστικά και όχι διεθνιστικά κριτήρια. Γι' αυτό αντιτίθεται με ακραίο τρόπο στη μετανάστευση (υποστηρίζοντας παράλληλα την απέλαση όλων των μεταναστών και Ρομά), στο Μαρξισμό ως προς τη διεθνιστική του προσέγγιση, στην παγκοσμιοποίηση και στην πολυπολιτισμικότητα, εμφανίζοντας επίσης αντισημιτικές ιδεολογικές τάσεις.Οι βουλευτές Ηλίας Κασιδιάρης και ο Μιχάλης Αρβανίτης  έχουν εκφράσει άρνηση του ολοκαυτώματος των Εβραίων.

Η Χρυσή Αυγή υπεραμύνεται της ιστορικής αποκατάστασης του δικτάτορα Ιωάννη Μεταξά. Συγκεκριμένα υποστηρίζει την νομιμότητα του δικτατορικού καθεστώτος και ότι η αρνητική απάντησή του στο ιταλικό τελεσίγραφο αποδεικνύει πατριωτισμό και πολιτική δεινότητα. Επίσης αναφέρονται στις μεταρρυθμίσεις και στα κοινωνικά μέτρα που έλαβε η δικτατορική κυβέρνηση Μεταξά.

Επίσης υπερασπίζεται την δράση των ταγμάτων ασφαλείας (τα οποία συγκροτήθηκαν από τον γερμανικό στρατό κατοχής και την κατοχική κυβέρνηση Ράλλη) εναντίον των δυνάμεων του Ελληνικού Λαϊκού Απελευθερωτικού Στρατού κατά την περίοδο της Κατοχής και αποδίδει τιμές στα ένοπλα θύματα της μάχης και της σφαγής του Μελιγαλά

 

Υπόθεση Παντελή Καζάκου

Στις 19 και 21 Οκτωβρίου 1999, ο 23χρονος Παντελής Καζάκος σκότωσε δύο μετανάστες και τραυμάτισε σοβαρά άλλους εφτά λόγω του διαφορετικού χρώματος και θρησκεύματος. Οι ρατσιστικές δολοφονίες αυτές απασχόλησαν πολύ τα μέσα μαζικής ενημέρωσης. Καθηγητής του Καζάκου από το 34ο Λύκειο δήλωσε ότι από νεαρός ο Καζάκος είχε εκφράσει ανοικτά τις ακροδεξιές απόψεις, οι οποίες ταυτιζόταν με την ιδεολογία της Χρυσής Αυγής, ενώ συμμαθητές του εξέφραζαν ότι είναι μέλος αυτής.Στο δικαστήριο ο συνήγορος Πολιτικής Αγωγής παρουσίασε φωτογραφία του Καζάκου στο οποίο απεικονίζεται να κρατά πανό σε πορεία της Χρυσής Αυγής. Ο Ιός της Ελευθεροτυπίας χαρακτήρισε όχι τυχαίο γεγονός ότι τις ημέρες που έγιναν οι δολοφονίες η Χρυσή Αυγή (στις 22 Οκτωβρίου 1999) δημοσίευσε πρωτοσέλιδο με τίτλο "Ο θάνατος ενός Έθνους" (με θέμα τον υπερπληθυσμό των μεταναστών).Παρόλο που έγινε προσπάθεια να παρουσιαστεί ο Καζάκος με ψυχολογικά προβλήματακαταδικάστηκε με δις ισόβια φυλάκιση θεωρώντας ότι είχε πλήρη καταλογισμό των πράξεών του.

 

Υπόθεση Αντώνη Ανδρουτσόπουλου

Το ηγετικό μέλος της Χρυσής Αυγής Αντώνης Ανδρουτσόπουλος, γνωστός με το ψευδώνυμο «Περίανδρος», ήταν για τέσσερα χρόνια καταζητούμενος από τις ελληνικές αρχές, κατηγορούμενος για τη δολοφονική επίθεση εναντίον των φοιτητών Δημήτρη Κουσουρή και Ηλία Φωτιάδη και του τότε αδιόριστου εκπαιδευτικού Γιάννη Καραμπατσόλη τον Ιούνιο του 1998. Η επίθεση είχε στόχο τον Δημήτρη Κουσουρή, μέλους τότε της συντονιστικής επιτροπής κατάληψης της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών και του Κεντρικό της Συμβούλιο της ΕΦΕΕ, στέλεχος της Νεολαίας Κομμουνιστική Απελευθέρωση (ΝΚΑ), οργάνωση νεολαίας του ΝΑΡ. Στις 13 Σεπτεμβρίου 2005 ο Αντώνης Ανδρουτσόπουλος παραδόθηκε στις αρχές.

Ο τότε υπουργός Δημόσιας Τάξης Μιχάλης Χρυσοχοΐδης, είχε διατάξει τη δημιουργία ειδικής ομάδας για τη σύλληψή του, όμως κατόπιν εσωτερικών ερευνών της ΕΛ.ΑΣ. οι απόπειρες σύλληψης σαμποταρίστηκαν εσωτερικά . Στις 13 Σεπτεμβρίου 2005 παραδόθηκε στις αρχές ενώ είχε καταδικαστεί ερήμην σε τέσσερα χρόνια φυλάκισης για σύσταση συμμορίας και οπλοχρησία .

Στις 25 Σεπτεμβρίου 2006 ο Αντώνης Ανδρουτσόπουλος καταδικάστηκε ομόφωνα για τις τρεις απόπειρες ανθρωποκτονίας σε 21 χρόνια φυλάκισης χωρίς αναστολή. Μέλη της οργάνωσης βρέθηκαν στο χώρο των δικαστηρίων για να του συμπαρασταθούν, ωστόσο η επίσημη ηγεσία της οργάνωσης απουσίασε. Ο Ανδρουτσόπουλος χαιρέτησε με ναζιστικό τρόπο τα μέλη στο δικαστήριο. Στις 12 Μαρτίου 2009, με απόφαση κατά την προσφυγή του στο Εφετείο, άλλαξε το κατηγορητήριο σε μία μόνο απόπειρα ανθρωποκτονίας, ενώ η ποινή του μειώθηκε στα δώδεκα χρόνια.

Εκδηλώσεις συμπαράστασης έγιναν επίσης την 31η Ιανουαρίου του 2007 κατά τη διάρκεια της ετήσιας εκδήλωσης της «Επιτροπής Εθνικής Μνήμης», επ' ευκαιρία της επετείου της κρίσης των Ιμίων. Η Χρυσή Αυγή οργανώνει εκδήλωση και πορεία γι' αυτή κάθε χρόνο από το 1996. Κατά τη διάρκεια της συγκέντρωσης της Χρυσής Αυγής που πραγματοποιήθηκε το 2008, διοργανώθηκε αντιδιαδήλωση από μέλη αντιρατσιστικών οργανώσεων. Στα σοβαρά επεισόδια που ακολούθησαν, τα μέλη της Χρυσής Αυγής, κατά την διάρκεια των συμπλοκών και σύμφωνα με τις μαρτυρίες πολιτών, μαχαίρωσαν δυο διαδηλωτές και χτύπησαν στο κεφάλι άλλοι δύο. Υπήρχαν καταγγελίες εκ μέρους πολιτών ότι οι Μονάδες Αποκατάστασης Τάξης (ΜΑΤ) άφηναν να ενεργούν ανενόχλητα οπλισμένοι ακροδεξιοί, οι οποίοι φαίνονταν να διέρχονται δια μέσου των ΜΑΤ και πριν εφορμήσουν στους αντιρατσιστές και έπειτα, κατά την οπισθοχώρησή τους.

 

 

Ηλίας Κασιδιάρης

Ο υπεύθυνος τύπου του κόμματος και βουλευτής Αττικής Ηλίας Κασιδιάρης κατηγορούνταν για συνεργεία σε ληστεία , απρόκλητη επικίνδυνη σωματική βλάβη, παράνομη οπλοφορία και οπλοχρησία . Σύμφωνα με το κατηγορητήριο, παρείχε το αυτοκίνητό του ως μέσο διαφυγής στους δράστες επίθεσης σε καθηγητή του τμήματος Φυσικής στην Πανεπιστημιούπολη Ζωγράφου. Η εκδίκαση της υπόθεσης είχε αναβληθεί για τις 11 Ιουνίου, ωστόσο λόγω κωλύματος του συνηγόρου υπεράσπισης αναβλήθηκε εκ νέου για τις 3 Σεπτεμβρίου, ενώ ο ίδιος αρνούνταν τις κατηγορίες . Στις 7 Μαρτίου του 2013, έλαβε χώρα η τελική εκδίκαση της υπόθεσης, στην οποία ο Ηλίας Κασιδιάρης κρίθηκε αθώος από το δικαστήριο, λόγω αμφιβολιών.

Στις 7 Ιουνίου 2012 και ενώ ο Ηλίας Κασιδιάρης βρισκόταν στην ενημερωτική εκπομπή πρωϊνό ΑΝΤ1 μετά από όλο και πιο έντονη λογομαχία έριξε νερό στη βουλευτή του ΣΥΡΙΖΑ Ρένα Δούρου και χαστούκισε επανειλημμένα τη βουλευτή του ΚΚΕ Λιάνα Κανέλληοι οποίες συμμετείχαν στην ίδια εκπομπή. Αυθημερόν η προϊσταμένη της εισαγγελίας Ελένη Ράικου έδωσε εντολή να συλληφθεί ο Ηλίας Κασιδιάρης με την αυτόφωρη διαδικασία, για το αδίκημα της απόπειρας πρόκλησης επικίνδυνης σωματικής βλάβης. Το περιστατικό σχολιάστηκε αρνητικά από διεθνή μέσα ενημέρωσης . Παράλληλα επιπτώσεις υπήρξαν και στην επικοινωνία της Χρυσής Αυγής με τα ελληνικά ΜΜΕ, με το κόμμα να ανακοινώνει εμπάργκο «σε όλα τα κανάλια και τις εφημερίδες», ενώ τόσο ο ΣΥΡΙΖΑ όσο και το ΠΑΣΟΚ ανακοίνωσαν ότι δεν θα συμμετέχουν στελέχη τους σε δημόσιες συζητήσεις που θα βρίσκεται εκπρόσωπος της Χρυσής Αυγής.

 

 

κτλπ κτλπ.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι τελείως ανιστόρητος. Φρόντισε να διαβάσεις κάνα βιβλίο/άρθρο. Τα site που επισήμανες ούτε καν τα ξέρω και δεν πρόκειται να ασχοληθώ γιατί δεν είμαι φανατισμένος, απλά λέω την άποψη μου και παίρνω μια θέση, γιατί πρέπει να πάρω. Η αποχή δεν θα σώσει κανέναν.

Όσον αφορά τους gay, δεν έχω κανένα θέμα και δεν με αφορά για τι κάνει ο καθένας στο κρεβάτι του και στην προσωπική του ζωή. Επιλογή του, δικαίωμα του. Αλλά δεν ανέχομαι να βλέπω στους δρόμους άντρες με φούστες και ψεύτικα μαλλιά να γαμιούνται στα στενά. Πες το όπως γουστάρεις, δεν είναι φυσιολογικό για την ανθρώπινη κοινωνία και πάρτο χαμπάρι.

Τούρκοι βουλευτές υπάρχουν και ανήκουν στον ΣΥΡΙΖΑ, για ακόμα μια φορά παρουσιάζεις ανακρίβιες, κοινώς μαλακίες.

Το μόνο που ισχύει από όσα διάβασα στη μπούρδα σου, είναι ότι τα άρθρα στα περιοδικά της Χρυσής Αυγής για τον Χίτλερ υπήρχαν, και είναι αληθινά και επίσημα αποδεδειγμένα, μόνο που είναι γραμμένα 20 χρόνια πριν, και προσωπικά πιστεύω ότι οι άνθρωποι αλλάζουν.

Όταν θα λες κάτι να το αιτιολογείς, με λες ανιστόρητο γιατί; Επειδή λέω την αλήθεια; Το 19ο αιώνα παρουσιάστηκε αυτός ο χαιρετισμός σε ένα ρωμαϊκό πίνακα αποδεδειγμένα και όχι βγάζοντας πλάγιες φωτογραφίες το άγαλμα του Πύρρου που δείχνει με το δείκτη μπροστά. Μα σου είπα για ποιο λόγο γινονται τα gay pride μη με κάνεις να επαναλαμβάνομαι, εμένα γενικά με ενοχλεί να βλέπω ζευγάρια να βγαίνουν για καφέ και να κάνουν τα πάντα εκτός από το να πηδιούνται μπροστά σου. Δεν κυκλοφορύν ούτε με γόβες ούτε με φουστάνια οι γκέι να σαι σίγουρος. Δεν μπορείς να κρίνεις εσύ ούτε εγώ ούτε κανείς τι είναι φυσιολογικό και τι όχι και με εκπλήσσει το ότι οι νεοέλληνες(που ξέρουν και ιστορία γαρ) να είναι τόσο συντηρητικοί με τους ομοφυλόφιλους όταν στην αρχαία Αθήνα που όλοι αναπολούν και υμνούν οι άντρες μπορούσαν να έχουν ελεύθερα σχέση ακόμα και με έφηβα αγόρια. Εκτός αν είστε Σπαρτιάτες οπότε πάω πάσο.

 

Δεν έχει κανένα Τούρκο βουλευτή ο ΣΥΡΙΖΑ και αμφιβάλλω αν έχει καν Έλληνα Μουσουλμάνο βουλευτή νομίζω ένας είναι στη Βουλή που είναι από το ΠΑΣΟΚ(αν δεν κάνω λάθος μην πέσετε να με φάτε).

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now



×
×
  • Create New...