Jump to content
  • 0

Port forwarding


takkenakos

Question

Καλημέρα  σε όλους.

 

Αντιμετωπίζω πρόβλημα με τα ports του l2. Συγκεκριμένα εδώ και πολύ καιρό είχα ένα server στο lineage και τα ports ήταν μια χαρά. Αργότερα έκλεισα τον server αλλά τα ports δεν τα πείραξα. Να που ήρθε η ώρα και είπα να ανοίξω ξανά τον server μου να θυμηθώ λίγο τα παλιά αλλά τα ports ήταν κλειστά παρόλο που στο rooter φαίνονταν ανοιχτά. Πήρα τηλέφωνο την hol όπου είμαι συνδρομητής της και αφού εξαντλήσαμε όλες τις πιθανότητες μου έστειλαν ένα καινούριο rooter του οποίου το όνομα  είναι Alcatel Lucent CellPipe 7130. Τέλος πάντων άνοιξα τα ports από το rooter αλλά όταν τα δοκίμασα ήταν κλειστά.

 

Έχετε καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει; ή πως να το φτιάξω;

 

[move]Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη αν είμαι σε λάθος section φαντάστηκα ότι εδώ είναι το σωστό αφού τα ports αφορούν το Lineage.[/move]

Link to comment
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

moved to the right section!

υπάρχει section μόνο για θέματα που αφορούν Lineage 2 προβλήματα και μπορείς να ζητήσεις βοήθεια .. Το συγκεκριμένο section που το έκανες εσύ είναι για shares κτλπ ...

 

όσο για το πρόβλημα όταν τα έλεγχα και εγώ (hol) μέσω κάποιον online port checkers μου τα έδειχναν κλειστά ενώ δεν ήταν .... κατέβασε αυτό το πρόγραμμα http://portforward.com/help/portcheck.htm για να είσαι 100 % σίγουρος .. εάν και αυτό σου πει πως είναι κλειστά τότε κάτι έχεις κάνει λάθος ... πόσταρε εδώ να το ξαναδούμε ..

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Καλά όλα αυτά αλλά όταν πάω να εγκαταστήσω το πρόγραμμα μου μου κλείνει τον installer απευθείας..... τι να φταίει;

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

νομίζω και εμένα μου το έκανε αλλά με τα πολλά εγκαταστάθηκε ... αν θυμάμαι καλά έκανα restart το pc και πριν ανοίξω τίποτα(broswer etc) το έκανα install ....

άλλος τρόπος να τα τεστάρεις είναι να πεις σε κάποιον φίλο σου να μπει στον σέρβερ ... αν μπαίνει είναι ανοιχτά ... (αλλά δεν θα σε βολέψει και τόσο στην περίπτωση που δεν είναι)

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Αν βάλω την external ip στον server μου και μετά στο system και μπω από το pc μου; Λες να μην δουλέψει λόγο του ότι μπαίνω από το ίδιο pc;

Link to comment
Share on other sites

  • 0

οκ αυτό θα κάνω. Να σε ρωτήσω κάτι ακόμα, έχεις κάποιο έμπιστο online port checker για να δω στα σίγουρα αν τα ports είναι ανοιχτά και γενικός να το έχω και στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

οκ αυτό θα κάνω. Να σε ρωτήσω κάτι ακόμα, έχεις κάποιο έμπιστο online port checker για να δω στα σίγουρα αν τα ports είναι ανοιχτά και γενικός να το έχω και στο μέλλον.

όταν ήμουν στον ΟΤΕ όλα τα online port checker μου έδειχναν σωστά αποτελέσματα ... στην HOL δεν ξέρω τι παίζει ... καλύτερα κάνε δουλειά με αυτό το πρόγραμμα που σου έδωσα ;)

 

εγώ χρησιμοποιούσα αυτό(στον οτε) http://www.canyouseeme.org/

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Φίλε να σε καλά μου έφτιαξες την μέρα. Μου λέει success i can see your port services.... κλπ. Και πλέον και στο δικό μου online port checker μου τα δείχνει οn!

 

To μόνο που μένει είναι να τα testarw! Ας μπω στον server να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Φίλε να σε καλά μου έφτιαξες την μέρα. Μου λέει success i can see your port services.... κλπ. Και πλέον και στο δικό μου online port checker μου τα δείχνει οn!

 

To μόνο που μένει είναι να τα testarw! Ας μπω στον server να δούμε...

:) τίποτα ελπίζω να δουλεύουν ...
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Δεν με βάζει μέσα... λες επειδή δεν άνοιξα το 9014; γτ έχει 3 ports το lineage αν δεν κάνω λάθος το 7777,2106 και 9014. Για να το ανοίξω να δω..

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Τι να πω δεν με βάζει μέσα ούτε από την external ip μου ούτε από no-ip.... Ενώ τα ports είναι ανοιχτά το 7777 και 2106 τα δείχνουν και τα online port checkers ανοιχτά, το 9014 δεν το δείχνουν δεν ξέρω γιατί αλλά ούτε όταν είχα τον server ανοιχτό το έδειχναν... Το 9014 όμως το πρόγραμμα που μου έδωσες το δείχνει ανοιχτό.

 

Αλλά γιατί δεν με βάζει μέσα τότε; κοίταξα και τις ρυθμίσεις μήπως έχω βάλει καμιά ip λάθος αλλά όλα σωστά τα βλέπω... NeverMore όταν μπορέσεις στείλε μου pm να σε βάλω team viewer μήπως βρεις κάτι εσύ..όποτε έχεις χρόνο ;)

 

Ευχαριστώ! :D

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

AdBlock Extension Detected!

Our website is made possible by displaying online advertisements to our members.

Please disable AdBlock browser extension first, to be able to use our community.

I've Disabled AdBlock