Jump to content

[GR]Css background κώδικας.


HellRanger

Recommended Posts

Γεια σας. Έχω κάνει ένα site μέσω dreamweaver, έχω βάλει μια εικόνα για φόντο και όπως ξέρετε το προκαθορισμένο είναι πάνω γωνία αριστερά και επανάληψη οριζόντια και κάθετα. Εγώ δεν θέλω να έχει ούτε επανάληψη, ούτε να πηγαίνει η εικόνα στο κέντρο και δεξιά-αριστερά να έχω άσπρο κενό. Έψαξα στο google και δεν βρήκα κάτι. Τώρα έχω σβήσει το style που βάζει το dreanweaver μόνο του μέσα στην head και έχω βάλει αυτό που θέλω και βρήκα στο google αλλά δεν είναι full screen το φόντο. Ο κώδικας είναι αυτός:

 

<style type="text/css">

body {

 

background-image:url("flow.png");

background-repeat:repeat-y;

background-position:top center;

background-attachment:fixed

}

</style>

 

Ξέρει κανείς καμία παράμετρο να βάλω εδώ η κάτι τέλος πάντων ώστε να το φτιάξω;; Ευχαριστώ που το διαβάσατε!

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά πρέπει να φτιάξεις ένα καινούργιο div με όνομα π.χ "wrapper" και να το κάνεις να είναι στο κέντρο της σελίδας όπως και να αλλάζει το παράθυρο. Μόλις φτιάξεις την div που σου λέω με id = "wrapper" ο κώδικας css θα πρέπει να είναι σε φάση...

 

div #wrapper {

     width: 900px; /* Πρέπει να έχει συγκεκριμένο πλάτος για να κεντραριστεί */
     margin: 0 auto; /* Αυτό θα σου βάλει το wrapper στο κέντρο της οθόνης */
     background: url("flow.png") no-repeat; /* Αν θες βάλε repeat-y, ανάλογα τι θες */
}

 

Με αυτό θα κάνεις δουλειά σου. Αλλάζεις το width σε όσο πλάτος έχει η εικόνα. Απλά σκέψου ότι το site μετά θα πρέπει να το χτίσεις μέσα στο div id="wrapper".

 

Ελπίζω να σε βοήθησα :)

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα το διάβασα αυτό που είπες 3-4 φορές και ψιλό κατάλαβα.. Ας δούμε όμως αν υπάρχει κάτι άλλο.. Είδα στο google κάτι με width=100% το δοκίμασα αλλά τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Αγορίνα για κεντράρισμα σελίδας γενικά (όπως έχουν διαμορφωθεί τα τελευταία στάνταρς) αυτός είναι ο τρόπος. Αν πάλι θες να κάνεις μια σελίδα fluid (καθ' όλο το μήκος του browser, όπως είναι και το mxc) τότε κοίτα αυτό το width=100% για αρχή! ;-)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...