Jump to content

[GR]Ο ΜΥΣΤΙΚΟΣ ΚΩΔΙΚΑΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΑΛΦΑΒΗΤΟΥ....


*ZwntanoiNekroi*

Recommended Posts

Η προέλευση του ελληνικού αλφαβήτου αποτελεί μια από τις πλέον διαχρονικές διαμάχες που διαδραματίζεται από τα κλασσικά χρόνια μέχρι τις μέρες μας με αμείωτη ένταση, στις οποίες κατά καιρούς εξυπηρετούνται πολιτικές, εθνικές, θρησκευτικές, προσωπικές και άλλες σκοπιμότητες. Ερευνητές και ακαδημαϊκοί αντιπαλεύουν με τα πνευματικά σπαθιά τους, προς επικράτηση και κυριαρχία, με θύτη και συνεπακόλουθο θύμα την ίδια την ελληνική γλώσσα.

Σας έχει τύχει να ¨μεταφράζετε¨ σε γλώσσα αριθμών λέξεις (π.χ. ομάδες) και να σας βγαίνουν τα αποτελέσματα?

Μήπως εκεί βρίσκεται ένα ¨μυστικό κλειδί¨ αποκωδικωποίησης γεγονότων?

 

Α=1 Ι=10 Ρ=100

Β=2 Κ=20 Σ=200

Γ=3 Λ=30 Τ=300

Δ=4 Μ=40 Υ=400

Ε=5 Ν=50 Φ=500

;=6 Ξ=60 Χ=600

Ζ=7 Ο=70 Ψ=700

Η=8 Π=80 Ω=800

Θ=9 ;=90 ;=900

 

Το ελληνικό αλφάβητο είναι πολύ περίπλοκο από όσο δείχνει. Εξ αρχής υπήρχαν 27 γράμματα στο αρχαίο αλφάβητο. Τα 3 γράμματα που λείπουν στον πάνω πίνακα του φίλου που άνοιξε το θέμα, είναι ς=6, Q=90 και Ϡ=900. Έφτιαχναν πάρα πολλούς συνδυασμούς καθώς και προτάσεις που άλλα έγραφαν και άλλα εννοούσαν. Για παράδειγμα:

 

Η λέξη ΘΕΟΣ είναι: 9+5+70+200 = 284.

Η λέξη ΑΓΙΟΣ είναι: 1+3+10+70+200 = 284

 

Συμπέρασμα: "Ο Θεός είναι ΑΓΙΟΣ" κατά αυτούς τους λεξάριθμους. Ένα άλλο παράδειγμα είναι η λέξη ΑΡΝΟΥΜΕ που αν την αντικαταστήσουμε με αριθμούς είναι: 1+100+50+70+400+40+5 = 666

 

Μερικοί μιλάνε και για μια προσευχή που κρύβει το αρχαίο ελληνικό αλφάβητο. Πίσω από τις εκφωνήσεις αλλά και την σειρά των γραμμάτων κρύβεται μια πλήρης γραμματική, συντακτική και νοηματική συνέχεια που είναι ανωτέρας σύλληψης. Σύμφωνα με αυτά, αν γράψουμε τα ελληνικά γράμματα με το όνομά τους (μαζί και με το εξαφανισμένο γράμμα ΣΤΙΓΜΑ (ς)) προκείπτει:

 

ΑΛΦΑ - ΒΗΤΑ - ΓΑΜΑ - ΔΕΛΤΑ - ΕΨΙΛΟΝ - ΣΤΙΓΜΑ - ΖΗΤΑ - ΗΤΑ - ΘΗΤΑ - ΙΩΤΑ - ΚΑΠΠΑ - ΛΑΜΒΔΑ - ΜΙ - ΝΙ - ΞΙ - ΟΜΙΚΡΟΝ - ΠΙ - ΡΟ - ΣΙΓΜΑ - ΤΑΥ - ΥΨΙΛΟΝ - ΦΙ - ΧΙ - ΨΙ - ΩΜΕΓΑ.

 

Αποκωδικοποιώντας την γνωστή αυτή διάταξη, που έγινε σύμφωνα με τις αρχές της Ερμητικής Επιστήμης, έχουμε τα ακόλουθα:

 

ΑΛ ΦΑ, ΒΗ ΤΑ ΓΑ, (Α)ΜΑ ΔΕ (Ε)Λ ΤΑ ΕΨ ΙΛΩΝ. ΣΤ(Η) ΙΓΜΑ. ΖΗ ΤΑ, Η ΤΑ, ΘΗ ΤΑ ΙΩΤΑ ΚΑ ΠΑΛΑΜ ΔΑ. ΜΗ ΝΥΞ Η, Ο ΜΙΚΡΟΝ, ΠΥΡΟΣ ΙΓΜΑ ΤΑΦΗ (Ε)Ψ ΙΛΩΝ, ΦΥ ΨΥΧΗ Ο ΜΕΓΑ!

 

Στη συνέχεια, αφού προσθέσουμε τα εννοούμενα συνδετικά και ρήματα που παραλείπονται, έχουμε μπροστά μας μια κοσμογονική προσευχή-επίκληση προς την πηγή του φωτός. Η επίκληση αυτή είναι καταγεγραμμένη από αιώνες στο υποσυνείδητο όλων μας. Αμέσως πιο κάτω αναφέρω την σημασία των λέξεων της προσευχής αυτής.

 

Αλ = Ο νοητός ήλιος.

 

Φά-ος = το φώς.

 

Βη = προστακτική του ρημ. βαίνω (=βαδίζω, έρχομαι)

 

Τα = δοτική άρθρου δωρικού τύπου, τη, εις τήν.

 

Γα = Γή (δωρικός τύπος).Άμα = (επιρρ.) συγχρόνως.

 

Ελ = ο ορατός Ήλιος, ο Ερχόμενος.

 

Εψ = ρήμ. έψομαι, εψ-ημένος = ψημένος.

 

Ιλών = ιλύς (ουσ.) = λάσπη, πηλός.

 

Στη = προστ. ρήμ. ίστημι.

 

΄Ιγμα = καταστάλαγμα, απόσταγμα.

 

Ζη = προστ. ρημ. ζώ

 

Η = προστ. ρημ. ειμί, είμαι.

 

Θη = προστ. ρημ. θέτω.

 

Ιώτα = τα Ιώγα, τα Εγώ (πρβλ. αγγλ. Ι = εγώ).

 

Παλλάν = Ρημ. πάλλω (= δονούμαι, περιστρέφομαι) επιθ. παλλάς = πάλλουσα, περιστρεφόμενη (π.ρ.β.λ. Παλλάς Αθηνά)

 

Δα = άλλος τύπος της Γα, Γής (πρβλ. Δά- μήτηρ > Δημήτηρ > Δήμητρα = Μητέρα Γή)

 

Νύξ = (ουσ.) νύχτα

 

Ο = (αναφ.) το οποίο, που

 

Φύ(οι)= ευκτική ρημ. φύω (φυτρώνω, αναπτύσσομαι)

 

 

Το αποτέλεσμα:

 

Άλ, εσύ που είσαι το Φως, έλα στη Γή!Κι εσύ Έλ ρίξε τις ακτίνες σου στην ιλύ που ψήνεται(που βρίσκεται σε κατάσταση αναβρασμού).Ας γίνει ένα καταστάλαγμα (μια ξηρά)για να μπορέσουν τα Εγώ να ζήσουν, να υπάρξουνκαι να σταθούν πάνω στην παλλόμενη Γη.Ας μην επικρατήσει η νύχτα, που είν��ι το μικρόν,και κινδυνέψει να ταφεί (να σβήσει, να χαθεί)το καταστάλαγμα του πυρός μέσα στην αναβράζουσα ιλύ,και ας αναπτυχθεί η Ψυχή, που είναι το μέγιστο,το σημαντικότερο όλων!

 

Πηγή : www.pyles.tv

 

το ξέρατε για την προσευχή????

Link to comment
Share on other sites

Την αποκωδικοποίηση της αλφαβήτου την γνωρίζω καλά και έχουν γίνει απόπειρες για μετάφραση διαφόρων λέξεων από ειδικούς. Την προσευχή ομολογώ πως δεν την γνώριζα....Αλλά θέλω να σε διορθώσω σε κάτι που κατά την γνώμη μου είναι λάθος...

 

Ελ = ο ορατός Ήλιος, ο Ερχόμενος.

Με ένα απλό παράδειγμα θα σου δώσω να καταλάβεις την τεράστια ερμηνεία αυτής της λέξης...

 

ΕΛΛΑΣ = ΕΛ-ΑΣ

Από αυτό έχουμε...

 

ΕΛ=Ολύμπιοι θεοί

ΑΣ= γη

Όλο μαζί μας κάνει "η γη των θεών". Το ΕΛ ίσως να μην το ερμηνεύω 100% σωστά γιατί το έχω ακούσει αρκετό καιρό και δεν το θυμάμαι καλά....Το ΕΛ όμως έχει να κάνει 100% με τους θεούς που υπήρχαν παλιά...

 

Για τυχών απορίες ask me :D

 

Link to comment
Share on other sites

Την αποκωδικοποίηση της αλφαβήτου την γνωρίζω καλά και έχουν γίνει απόπειρες για μετάφραση διαφόρων λέξεων από ειδικούς. Την προσευχή ομολογώ πως δεν την γνώριζα....Αλλά θέλω να σε διορθώσω σε κάτι που κατά την γνώμη μου είναι λάθος...

Με ένα απλό παράδειγμα θα σου δώσω να καταλάβεις την τεράστια ερμηνεία αυτής της λέξης...

 

ΕΛΛΑΣ = ΕΛ-ΑΣ

Από αυτό έχουμε...

 

ΕΛ=Ολύμπιοι θεοί

ΑΣ= γη

Όλο μαζί μας κάνει "η γη των θεών". Το ΕΛ ίσως να μην το ερμηνεύω 100% σωστά γιατί το έχω ακούσει αρκετό καιρό και δεν το θυμάμαι καλά....Το ΕΛ όμως έχει να κάνει 100% με τους θεούς που υπήρχαν παλιά...

 

Για τυχών απορίες ask me :D

 

 

mono p pseudis gt oi olimpioi 8eei dn eiparxoun exi xa8i auti i 8riskia aiones tora..... apo tin epoxi tou axillea kai meta......

Link to comment
Share on other sites

Πύλες του Ανεξήγητου...σαφώς αξιόπιστη πηγή. :D

Όσον αφορά τα λεξιλογικά που έχεις βάλει ζωντανέ νεκρέ δεν έχω να πω κάτι...πολλοί τύποι είναι όχι μόνο εσφαλμένοι αλλά ούτε καν Ελληνικοί :O :P  καθώς υπάρχουν και Χαναανικά και Εβραικά μέσα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

mono p pseudis gt oi olimpioi 8eei dn eiparxoun exi xa8i auti i 8riskia aiones tora..... apo tin epoxi tou axillea kai meta......

Ρε φίλε την ονομασία ελλας την έχουμε αιώνες τώρα....! Τι μου λες για ολύμπιους θεούς? Από τα αρχαία χρόνια έχει γίνει έτσι η ονομασία...Δεν έχει σημασία αν υπάρχουν ή δεν υπάρχουν ολύμπιοι θεοί !

Link to comment
Share on other sites

a nai gt esi pistebis ston mega dia kai sto mega posidona? a0a0x0ax0a0xa0xa0

 

 

Καλά φίλε τράβα διάβασε Ιστορία να μάθεις τίποτα και έλα πάλι να κάνεις τέτοια κουβέντα.

Link to comment
Share on other sites

a nai gt esi pistebis ston mega dia kai sto mega posidona? a0a0x0ax0a0xa0xa0

 

 

 

Αμφισβητείς το γεγονός ότι υπάρχουν ακόμη άτομα που πιστεύουν στο Δωδεκάθεο (αν και δεν έχει σημασία για το topic);

 

Πηγή : www.pyles.tv

 

a.k.a. πύλες του ανεξήγητου; :S

Link to comment
Share on other sites

elaxisti einai auti apo tous 10.000 p eimaste na do ena paradigma i 40 pisteboun sto dodeka8eo kai akoma dn mporo na katalabw pos pisteboun afou kan simadia dn eiparxi gia autous tous ipoti8imenous...

 

oloi i ipolipoi pisteboun sto xristianismo kati p einai ali8inw! kai dn eimaste i moni xora einai kai i rosia kai oli i europi....

 

 

@Zero* ego file diabazw istoria kai to mono p blepw einai oti oli i istoria gia xristianismo milaei ..... kai exo rotisi gia tous olimpious 8eous sti ka8igitria m kai m leei mi8os einai... o ellinas apo tote p katebike o xrhstos sti gh exi papsi na pistebi sto psema kai pistebi plewn sto xrhsto sto xristianismo... aiones toraaaa apo tote p eixame ti mikra asia kai pio prin...

Link to comment
Share on other sites

oloi i ipolipoi pisteboun sto xristianismo kati p einai ali8inw! kai dn eimaste i moni xora einai kai i rosia kai oli i europi....

Η Ρωσία και η Σερβία μαζί με την Ελλάδα είναι Χριστιανοί Ορθόδοξοι...! Αλλά ξεφεύγουμε από το θέμα του τόπικ.

 

Link to comment
Share on other sites

Η Ρωσία και η Σερβία μαζί με την Ελλάδα είναι Χριστιανοί Ορθόδοξοι...! Αλλά ξεφεύγουμε από το θέμα του τόπικ.

 

8a eprepe na xeris oti kai ali apo tin europi einai xriastiani or8odoxi apla i ales xores pisteboun sto xrhsto alla me alous nomous....

 

kai me sinxoris tora esi pistebis sto 8eo to diko mas i stous olimpious 8eous?

 

p.s: signomi gia to megalo m off-topic alla psilo nebriasa as teliosi to 8ema me tous ''olimpious 8eous''

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

AdBlock Extension Detected!

Our website is made possible by displaying online advertisements to our members.

Please disable AdBlock browser extension first, to be able to use our community.

I've Disabled AdBlock