Jump to content

Hotelul Pentru Scriitori Netrebnici


Raule

.  

24 members have voted

  1. 1. Cand ia Nervos permisul?

    • Anu asta
      8
    • Anu viitor
      11
    • Niciodata
      5


Recommended Posts

cel putin 4-5 mese pe zi.

stiam ca tre proteine+ carbo, ma refeream daca stiti un produs bun, raport bun calitate/pret si toate alea

 

 

3 mese pe zi, dim (pe la 8 ) cv usor , un ceai si ceva carnita (salamior, muschiulet , eventual si un ou, branza si/sau unt sa nu lipseasca)

dupa masa , asta insemnand pe la 2 o farfurie buna de supa/ciorba, sa contina si carne desigur, si pe langa asta felu 2 , iar , sa contina carne ( piure , pilaf , fasole, pastai, peste , mazare, etc) + un fruct , seara pe la 7 mai bagi o portie de "felu 2" plus ceva lichide, gen o cana de lapte , lapte cu cereale, sau ceai.

 

ai sa vezi cum se pun kg pe tine in fiecare zi, la sala eu nu fac decat 3-4 exercitii a cate 4 serii ce au 12+ repetari, depinde si ce exercitii, la abdomene bag de exp 80 + de repetari pe serie.

si cu toate ca nu ma duc zilnic, ci de ~3/sapt , pot spune ca deja incepe sa se contureze ici colo, si vorba aia cu cat esti mai mare cu atat e mai greu. (atat inaltime cat si varsta)

Link to comment
Share on other sites

si tu esti tot ectomorf? ce suplimente iei?

 

oricum, ce ai spus tu la capitolu mancare, reprezina 50% din cat ai nevoie. Vorbeste cu orice culturist si o sa iti spuna sa mananci cel putin 5 mese pe zi.

Link to comment
Share on other sites

cat despre proteine nu iau, am un coleg "culturist" din bacau, aduce la baieti pro mass de la pro nutrition parca pt ca e la un pret bun, si respectivii sunt incepatori (pretu la cutie e ~ 90 ron si are 3kg parca) se vede putina diferenta.... dar daca esti "obisnuit cu sala" nu ti-as recomanda sa iei ca iti vor fi degeaba.

Link to comment
Share on other sites

si tu esti tot ectomorf? ce suplimente iei?

 

oricum, ce ai spus tu la capitolu mancare, reprezina 50% din cat ai nevoie. Vorbeste cu orice culturist si o sa iti spuna sa mananci cel putin 5 mese pe zi.

mananci ca sa traiesti sau traiesti ca sa mananci ? nu vreau sa fiu culturist deala gen burta cat batul, si nu vorbesc de patratele.

 

si crede-ma fac mult mai multa miscare la scoala, tocmai de aceea nu bag sala in fiecare zi.

Link to comment
Share on other sites

Oricum am fost la sala si anu trecut, luasem gigant pro mass de la pronutrition o luna si o luna mass gain + creatina monohidrata si am pus vreo 4-5 kg in doua luni.

Link to comment
Share on other sites

Oricum am fost la sala si anu trecut, luasem gigant pro mass de la pronutrition o luna si o luna mass gain + creatina monohidrata si am pus vreo 4-5 kg in doua luni.

pt ce iei creatina ? :))

 

raspunsul e in postul despre nr de mese.

Link to comment
Share on other sites

Hrana zilnica nu  e de ajuns pentru cat iti trebuie tie cat faci sala.

 

Tie iti tre 1,5-2g pe kilogram cand faci sala ca sa cresti cum trebuie.

 

Daca tu ai timp sa pui 1 kg pe luna, eu n-am.

Link to comment
Share on other sites

Hrana zilnica nu  e de ajuns pentru cat iti trebuie tie cat faci sala.

 

Tie iti tre 1,5-2g pe kilogram cand faci sala ca sa cresti cum trebuie.

 

Daca tu ai timp sa pui 1 kg pe luna, eu n-am.

eu am pus 5 kg in 2 saptamani.

iar acasa, 1 in 3 luni

Link to comment
Share on other sites

@creatina, eram ironic.

 

Altfel, creatina poate fi si un instrument util pentru slabire. Un studiu recent efectuat la New York a relevat faptul ca pe langa cresterea in greutate datorita retinerii apei, creatina a accelerat activitatea metabolica.

---------------------------------

prin urmare, te ingrasi cu apa nu ? dar ajuta si la slabire, nu sunt cunoscator in "proteine" dar stiu ca unii colegi luau creatina ca sa ii defineasca, mai exact sa elimine grasimile.

fapt pt care eu iti recomand 3 mese si nu 5

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Create New...