Jump to content

[guide]Pos na ftiakso npc , by bilakos21


Recommended Posts

Pedes ksero oti iparxi kati tetio.Alla 8elw na ta po OLA me polles leptomeries oste na ginome katanohtos se olous .Epishs ksero oti merikoi newbie diskoleyonte na kanoune search sosta .Episis ksero oti iparxoune elipses topics.Egw to leo oti ayto to topic einai mono geia newbies ki oxi gia proxorimenous .Oti dn katalabenete 8a parakalousa na mou legate to problem sas na to sizitisoume mazi :D

                                        [move]**how to create your npc**[/move]

               

                                                          [move]Create your mob[/move]

Arxika 8a prepei na dimiourgisoume ena arxeio .sql .Patame deksi klik sthn epifania ergasias kai dhmiourgoume ena simiomatario .Apo .txt to kanoume .sql  .Afou to kanoume ayto anigoume to arxio sql mas kai pros8etoume ayta edo :

                   

INSERT INTO `npc` VALUES ('999999', '31750', 'NIFOULA', '1', 'L][HalFStaR*}~', '1', 'NPC.a_traderA_FHuman', '20.00', '25.00', '70', 'Female', 'L2Monster', '40', '50000', '3000', '13.43', '3.09', '40', '43', '30', '21', '35', '10', '0', '0', '5000', '470', '780', '382', '278', '0', '253', '0', '0', '0', '80', '120', null, '0', '0', '0', 'LAST_HIT');

    Ekei p egw ebala ta ekshs prepei na ta alaksete kai 8a sas leo kai ton logo:

  *999999 = edo einai to id opou 8a kanete spawn to npc.dld  //spawn 999999.Eseis bazete oti 8elete opou na min iparxi fisika ksana.

  *31750 = ayto to id einai to id p 8elete na fenete to weapon .Px an balete to id tou valakas 8a fenete to mob sas san valakas.

  *NIFOULA  = ayto einai to onoma p 8a exei to npc mas.

  *L][HalFStaR* =edo prepei na baloume to name tou server mas.

  *L2Monster  =edo einai geia tin epilogh ti 8a einai to npc mas .L2Monster einai to mob.L2Teleporter geia gatekeeper.L2Npc geia

gm shop kai donate info buffer ki etc.

  *50000 = ayto edo einai i zoi tou mob mas .thn bazete oso 8elete analogos geia ti 8elete na petaei me posi diskolia ki etc .

               

Afou kanate tis parapano ri8misis apo8ikeyete kai klinete to sql.Pame tora na baloume to sql sto db mas.Lipon anigoume to navicat kai epita anigoume to localhost kai meta patame deksi klik sto l2jdb i allios l2jarchid_db , kai epilegoume thn epilogh execute batch file .8a mas bgei mia anazitisi .8a brite to sql p ftiaksame prin ligo kai 8a pathsete anigma.8a bgei ena parathiraki p 8a trexei geia 1-2 deytera .Otan stamatisi kai exei ginei sosta 8a sas leei apo kato kati tetio <    [Msg] Finished - 2 queries executed successfully  >

.Klinoume to navicat,kanoume restart ton server i ton anigoume an tn exoume klisto kai epita kanoume spawn to npc mas .

Afou bgei to mob mas patame shift kai aristero klik sto mob mas kai epita mas bgenei mia lista .Ekei bazoume an theloume ta drop p 8eloume na rixni ayto to teras.Dn 8a sas doso odigies geia ayto piramatistite monoi sas eimai sigouros pos 8a ta kjataferete.Apla prepei na balete to id tou antikimenou p 8elete na peftei kai ton ari8mo.

Molis kanete tis ri8misis xoste to teras sas kai dite an petakse ton ari8mo antikimenon p 8elate.An dn exete katalabei kati rotiste me se ayto to topic.

                                                                              [move]Create your gk[/move]

Tora 8a sas dikso pos na kanoume mia dikia mas gatekeeper.Prota apo ola kanoume to sql.Alla ekei p leei L2Monster balte L2Teleporter.Epita balte to sql sthn db mas.Meta pigente sto pack sas stous fakelous gameserver\data\html\teleporter kai kante ena arxeio .htm to opio aniksteto me simiomatario kai addarete ta ekshs:

         

<html><body>
<center><tr><td><font color="FF40FF">-= Gatekeeper =-</font></tr></td><br>
 <tr><td><font color="FF0066">______________________________</font></tr></td><br>
<br>
<tr><td>Welcome.</tr></td><br>
<br>
<button value="Farm zone" action="bypass -h npc_%objectId%_goto 5000" width=204 height=20 back="sek.cbui36" fore="sek.cbui75">
<tr>
<button value="pvp zone" action="bypass -h npc_%objectId%_goto 5001" width=204 height=20 back="sek.cbui36" fore="sek.cbui75">
<tr>
<button value="level up zone" action="bypass -h npc_%objectId%_goto 5002" width=204 height=20 back="sek.cbui36" fore="sek.cbui75">
<tr>
<br>
 
<tr><td><font color="FF0066">______________________________</font></tr></td>
</body></html>

 

Ekei p grafei _goto 5000-5001-5002 ayta prepei na alaxtoune . 8a ta alaksoume meta.

Tora prepei na broume tis perioxes p 8eloume px geia to farm area egw 8elw na einai sthn giran.pao sthn giran sto simio p 8elw na bgenei o pekths otan kanei teleport kai grafo /loc  kai patao enter . tote 8a bgoune kati ari8mi .Tous grafo se ena xartaki.Meta pao sthn navicat kai epita sto tablet me to name teleport.Kato kato exei ena koumpaki me to (  +    )xoris ta ().to patame.8a mas bgalei kena koutakia.simpliroste ta me ta eksis :

    description =  Farm area

    id = (edo balte ton ari8mo p 8a baloume sto goto parapano px 8888.)

    loc_x = ton ari8mo p brikame otan kaname to /loc alla tou x

    loc_y = ton ari8mo p brikame otan kaname to /loc alla tou y

    loc_z = ton ari8mo p brikame otan kaname to /loc alla tou z

    price = edo balte 0 h 15000

    fornoble = edo balte 0

Afou kanete ta parapano pathste save < einai ena tick kato kato > kai meta bgite apo navicat.

Pigente sto gameserver\data\html\teleporter tou pack sas kai metonomaste to arxio p eixame ftiaksei sto onoma tou id tou npc mas. nmz eixame balei 999999 <dite to paradigma p exei poli pio pano geia na katalabete ti leo .alla to id tou l2teleporter .>

Meta afou to metonomasete , anikste to me simiomatario kai alakste ekei p leei :<button value="Farm zone" action="bypass -h npc_%objectId%_goto 5000      <-----alakste to goto kai balte to id p eixame balei sto table to teleport .eixame balei 8888.Afou ta kanete ayta pathste save kai klisteto.Anikste to server i kante ena restart kai kante epita spawn to npc mas.An douleyei sosta ok an oxi pes te m to problima sas.

                                            8a kanw kai allo topic alli mera geia na sas po pos na ftiaxnete gmshop kai buffer.mexri tote geia se olous.Elpizo na helpara.pite kana tnx geia ton kopo m.ekfraste tin gnomi sas

:D

 

   

     

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

oxi apla mia kali doulia.... Ta exeis grapsi ola gia to pos ginete.. emena prosopika pou den exo asxoli8i trela me exei voi8isei...

 

na rotios kai kati alo?? epeza se enan server kai ixe kati mobs san ton baium akrivos idia alla poly mikra se mege8os.. afto mporoume na to alaxoume apo edo h einai se alo katigoria?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

gia esena CorSaIr . Egw pezo se enan oreo server legete

IA. Mporeis na to katebasis apo edo ~~> http://iagaming.net/  o server einai c3 ala einai FOBEROS kai exei polla atoma

.To exp einai (sxetika eykolo 8a elega) alla to diskolo einai na ftiaksis items. Giayto kane enan spoilera kai ksekina to kapsimo ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

AdBlock Extension Detected!

Our website is made possible by displaying online advertisements to our members.

Please disable AdBlock browser extension first, to be able to use our community.

I've Disabled AdBlock