Jump to content

[GR] Η παλιά γνήσια ψυχαγωγία


K4rmaArr0ws

Recommended Posts

Auta ginontousan to 1950?...

Ta perissotera apo auta p les ginontai k twra an k kapioi pernane poli xeirotera

dn exis na fas?douleuis apo ta 9 s sta xorafia?exezes se konservokoutia?skoupizosoun me efimerides?e/
Link to comment
Share on other sites

dn exis na fas?douleuis apo ta 9 s sta xorafia?exezes se konservokoutia?skoupizosoun me efimerides?e/

 

Αυτά γινόντουσαν στην συγκεκριμένη εποχή;;; Μην λέμε ΛαΜακίες....Έλεος δηλαδή..άκου εκεί σκούπισμα με εφημερίδες και χέσιμο σε κονσερβοκούτια; Ποιος σας τα λέει αυτά ρε; Απορώ..

Link to comment
Share on other sites

Αυτά γινόντουσαν στην συγκεκριμένη εποχή;;; Μην λέμε ΛαΜακίες....Έλεος δηλαδή..άκου εκεί σκούπισμα με εφημερίδες και χέσιμο σε κονσερβοκούτια; Ποιος σας τα λέει αυτά ρε; Απορώ..

o pateras m geni8ike 1952 se ena xorio ekso apo tin larisa!nai otan xriazotan skoupizotan me efimerides,exeze se konsevorkoutia!apo tin stigmi p dn kseris tpt apo ftoxia  k tn pina  p perase i patrida s mn vgenis k les mlkies!einai pragmatiko enoxlitiko!An o perigiro sas itan volemenos me tn xounta i to ka8e ka8estesos p kiariarxouse tn sigekrimeni periodo dn ftew egw!kita k trigiro sou!
Link to comment
Share on other sites

Αυτά γινόντουσαν στην συγκεκριμένη εποχή;;; Μην λέμε ΛαΜακίες....Έλεος δηλαδή..άκου εκεί σκούπισμα με εφημερίδες και χέσιμο σε κονσερβοκούτια; Ποιος σας τα λέει αυτά ρε; Απορώ..

Καθόλου λαμακίες φίλε...

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου λαμακίες φίλε...

 

Αν δεν είναι λαμακίες τότε είναι υπερβολές.Γιατί οι γονείς μου όταν το διάβασαν αυτό έλεγαν ότι είναι υπερβολικό;Σε άλλο κόσμο ζούσαν;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι λαμακίες τότε είναι υπερβολές.Γιατί οι γονείς μου όταν το διάβασαν αυτό έλεγαν ότι είναι υπερβολικό;Σε άλλο κόσμο ζούσαν;

ϊσως απλά σε μια βολεμένη κοινωνία

ειδικά αν είναι Αθηναίοι και ήταν φιλικοί ή έστω αμέτοχοι στο Χουντικό καθεστώς..

Ο πατέρας μου δούλευε απο τα 7 και η μάνα μου το ίδιο...δεν ήταν εύκολα χρόνια

Link to comment
Share on other sites

ϊσως απλά σε μια βολεμένη κοινωνία

ειδικά αν είναι Αθηναίοι και ήταν φιλικοί ή έστω αμέτοχοι στο Χουντικό καθεστώς..

Ο πατέρας μου δούλευε απο τα 7 και η μάνα μου το ίδιο...δεν ήταν εύκολα χρόνια

 

Όχι δεν ζούσαν στην Αθήνα.Λες πως αν ήταν φιλικοί ή αμέτοχοι δεν θα αντιμετώπιζαν προβλήματα.Τότε αυτοί οι άνθρωποι που πέρασαν δύσκολα χρόνια τα πέρασαν λόγω της επιλογής τους να αντισταθούν..Αυτό εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν ζούσαν στην Αθήνα.Λες πως αν ήταν φιλικοί ή αμέτοχοι δεν θα αντιμετώπιζαν προβλήματα.Τότε αυτοί οι άνθρωποι που πέρασαν δύσκολα χρόνια τα πέρασαν λόγω της επιλογής τους να αντισταθούν..Αυτό εννοείς;

Όχι,εννοώ πως η χούντα ευνοούσε περισσότερο την αστική τάξη γι'αυτό ο αγροτικός πληθυσμος αντιμετώπιζε μεγαλύτερο πρόβλημα σε σχέση με τη πρώτη.Πολλοί άνθρωποι ήταν απλα μετριοπαθείς και δεν αντιστεκόντουσαν στη Χούντα όχι επειδή συμφωνούσαν με τις ενέργειες της αλλα για να εξασφαλιστούν οικονομικά.Τεσπα μην το αναλύσουμε,απλά λέω πως εκείνα τα χρόνια αν δεν ήσουν χουντικός η απλα υπέμενες τις ενέργειες της χούντας ήσουν πιο εξασφαλισμένος.Βέβαια μπορεί οι γονείς σου να ήταν πράγματι εξαιρέσεις,και να μην έιχαν καμια συμμετοχή με το τότε πολιτευμα απλα ήταν σε καλή οικονομική κατάσταση,δεν μπορείς όμως να χαρακτηρίζεις αυτά που ανέφερε ο Amoral και γενικά πολλά άλλα πράγματα ως μαλακίες  και υπερβολές γιατί πολλοί άνθρωποι τότε λιμοκτονούσαν κυριολεκτικά.

Link to comment
Share on other sites

kai mena mou fenonte ligo ipervolika auta gt exw akousi apo

ton patera m pws dn itan kai toso diskola ta pragmata, isos epidi

opws les dn itan xountikos pantos dn einai apo plousia oikogenia

kai oti douleuan apo 10 xronon sta xorafia einai alithia alla k egw douleuw sta

xorafia alla emena m aresi, genika me ton skulo na pigenis gia kinigi kai na eisai stin eksoxi

einai ena oreo "hobby" bebea alles epoxes tote alles twra dld tote ebgazes 10 euro kai douleues

apo to proi os to vradi enw twra mesa se 6 ores exeis bgalei ta diplasia kai dn kourazese katholou.

Kala auta pou lew twra einai sxetika tespa se auto pou thelw na kataliksw einai oti ama pate

ligo pio palia dld 1850 tote na deite ti epoxes itan autes, ekei pragmatika dn kserw pws oi anthropoi

mporesan k anteksan me toso athlies sinthikes zwhs.

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now



×
×
  • Create New...