Jump to content

Νομιμοποίηση εσόδων εξωτερικού


SQL Developer

Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω μερικές απορίες που ίσως κάποιος που συνεργάζεται και δουλεύει με πελάτες του εξωτερικού μπορεί να με βοηθήσει.

 

Αρκετές φορές τον μήνα δουλεύω για πελάτες του εξωτερικού και μου κάνουν κατάθεση μέσω τραπέζης.

Από όσο γνωρίζω ο ΦΠΑ για υπηρεσίες στο εξωτερικό (εντός και εκτός Ευρώπης) είναι 0% οπότε για να αποφύγω κάποιον τυχόν έλεγχο στο εισόδημα μου που δεν θα μπορώ να δικαιολογήσω υπάρχει κάποιος οικονομικός / εύκολος τρόπος να κάνω αυτές τις συναλλαγές νόμιμα η η μόνη λύση είναι να ανοίξω "εταιρεία" και να φορολογούμε βάση αυτής?

 

Με λίγα λόγια θέλω να μάθω πως να νομιμοποιήσω το εισόδημα που παραλαμβάνω κάθε μήνα από το εξωτερικό (ενώ δουλεύω και σε Ελληνική εταιρεία παράλληλα με μηνιαίες αποδοχές και ένσημα).

 

*Τα ποσά που παραλαμβάνω από κάθε πελάτη μπορεί να ξεπεράσει τα 500 ευρώ πολλές φορές, ξέρω πως σε περίπτωση μικρού ποσού δεν θα υπήρχε πρόβλημα.

*Απευθύνομαι εδώ πρώτα μήπως ενημερωθώ πριν πάω σε κάποιον λογιστή.

 

Με εκτίμηση

Edited by SQL Developer
Link to comment
Share on other sites

se kathe periptwsi to na anoikseis etairia edw to vriskw lathos tha sou pioun to aima distixws den kserw perisotera alla uparxoun kai logistes pou asxolounte me kiniseis sto internet

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Nightw0lf said:

se kathe periptwsi to na anoikseis etairia edw to vriskw lathos tha sou pioun to aima distixws den kserw perisotera alla uparxoun kai logistes pou asxolounte me kiniseis sto internet

Νομίζω ότι μια "ψηφιακή" εταιρεία με εξαγωγή υπηρεσιών στο εξωτερικό που δεν φορολογούνται σημαίνει ότι μάλλον από την στιγμή που δεν παραλαμβάνω ΦΠΑ δεν θα αποδίδω ΦΠΑ, μπορεί να δίνω κάποιο ετήσιο ποσό κάθε έτος για τα "βιβλία" αλλά πραγματικά δεν ξέρω.

Απλά σε κάθε περίπτωση απευθύνομαι μήπως και κάποιος που έχει κάνει κάτι αντίστοιχο μοιραστεί της γνώσης του μαζί μου και με τα υπόλοιπα άτομα που θα δουν αυτό το post

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now


×
×
  • Create New...