Jump to content

A Required Cd/dvd Drive Device Driver Is Missing


HarryPokeR

Recommended Posts

Καλησπέρα MxC!!!

Έχω αυτό το πρόβλημα:

2dufa0o.jpg

 

Αγόρασα το PC μου χτες και προσπάθησα να βάλω τα Windows 7 αλλά τίποτα. Ρώτησα έναν φίλο μου και μου είπε ότι πρέπει να κανώ το USB μου UEFI το έκανα με ένα πρόγραμμα "Rufus" και στο Boot κανονικά έγγραφε UEFI αλλά όταν προσπάθησα να βάλω πάλι τα Windows μου έδειξε το ίδιο error.

 

My Specs:

CPU: AMD FX-8350 4.0GHZ 8-CORE BOX
MOTHERBOARD: ASUS SABERTOOTH 990FX R2.0

SSD: CORSAIR CSSD-F128GBGS-BK 128GB 2.5

 

Επίσης ρώτησα και σε ένα άλλο forum αλλά δεν έβγαλα άκρη.

Ελπίζω να καταλάβατε το error μου.

 

Ευχαριστώ!!!

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα σου, ίσως να είναι στα ίδια τα αρχεία που έχεις βάλει στο CD/DVD/USB flashάκι.

 

Αυτά (όλες τις εκδόσεις των 7 στα ελληνικά) τα έχω περάσει σε ένα φίλο μου, που ήθελε να βάλει τα 7άρια. Έχει μέσα και πρόγραμμα που σου τα κάνει αυθεντικά. Το μόνο θεματάκι που έχει είναι ότι μετά την επανεκκίνηση, του βγάζει μαύρη οθόνη. Ίσως επειδή κάποιο από τα drivers είναι outdated. Φρόντισε να κατεβάσεις και κάποιο πρόγραμμα, για να τα βάλεις/αναβαθμίσεις σε περίπτωση που δεν έχεις κάποιο CD της μητρικής ή δεν βρεις κάτι στο internet.

 

Ρίξε επίσης και μια ματιά σε αυτά εδώ:

| Προτεινόμενη αντιμετώπιση
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα σου, ίσως να είναι στα ίδια τα αρχεία που έχεις βάλει στο CD/DVD/USB flashάκι.

 

Αυτά (όλες τις εκδόσεις των 7 στα ελληνικά) τα έχω περάσει σε ένα φίλο μου, που ήθελε να βάλει τα 7άρια. Έχει μέσα και πρόγραμμα που σου τα κάνει αυθεντικά. Το μόνο θεματάκι που έχει είναι ότι μετά την επανεκκίνηση, του βγάζει μαύρη οθόνη. Ίσως επειδή κάποιο από τα drivers είναι outdated. Φρόντισε να κατεβάσεις και κάποιο πρόγραμμα, για να τα βάλεις/αναβαθμίσεις σε περίπτωση που δεν έχεις κάποιο CD της μητρικής ή δεν βρεις κάτι στο internet.

 

Ρίξε επίσης και μια ματιά σε αυτά εδώ:

| Προτεινόμενη αντιμετώπιση

Ευχαριστώ που απάντησες!!

Τα έχω δει όλα τα video αλλά τίποτα. Έχω ξανακάνει format με αυτά τα windows (σε περιπτώση που χάλασαν) κατέβασα και άλλα windows αλλά τα ίδια...

Δεν ξέρω τι να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ που απάντησες!!

Τα έχω δει όλα τα video αλλά τίποτα. Έχω ξανακάνει format με αυτά τα windows (σε περιπτώση που χάλασαν) κατέβασα και άλλα windows αλλά τα ίδια...

Δεν ξέρω τι να κάνω.

Δοκίμασε να κάνεις overwrite (dual boot) το λογισμικό, μπαίνοντας στον υπολογιστή τρέχοντας στο CD και όχι flashing. Και μετά κάνει τις απαραίτητες ρυθμίσεις για να διαγράψεις την παλιά έκδοση.

Τουλάχιστον μια φορά σ' μένα δούλεψε. Αλλιώς θα έχουν κάποιο θέμα τα drivers σου. Ή θα είναι αρκετά παλιά, ή κάποιο από αυτά, χρειάζεται downgrade γιατί δεν υποστηρίζει κάποιες λειτουργίες.

Edited by SirLionheart
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...