Jump to content

[GR] Γενικές Απορίες για το Photoshop (*Ελληνικό Section*)


Vision

Recommended Posts

Άνοιξα αυτό το το τόπικ για να μου φύγουν κάποιοι προβληματισμοί.

 

1) Κάθε φορά που κάθομαι και φτιάχνω κάτι κολλάω στο τι θα φτιάξω.

2) Ένα σοβαρό θέμα είναι επίσης να ξέρεις να κάνεις cut γιατί μπορεί να χρειαστεί να κόψεις π.χ ενα C4D αν δεν ξέρεις και έχει πάνω η εικόνα Backround δεν κάνεις σωστή δουλειά.

3) Οι οδηγοί δεν είναι πάντα αντιληπτοί σε κεινη την περίπτωση εγώ τι πρέπει να κάνω?

4) Τα effects επίσης πιστεύω είναι ένα από τα πιο σημαντικά στο PS αν δεν έχεις resources πως θα φτιάξεις το οτιδήποτε?

 

Αυτό που θέλω να πω είναι το εξής:

 

Oτι π.χ ενας newbie είναι υποχρεωμένος να ξέρει cutting για να κάνει apply ένα effect πάνω στο tag του? Αυτό είναι λίγο βλακεία. Προτείνω αν γίνεται κάποιος εδώ μέσα που ξέρει cutting να κάνει ενα tutorial στα ελληνικά αν είναι δυνατόν να δούμε πως γίνεται αυτό το ρημάδι το cutting έχω κουραστεί με αυτό το θέμα. Και όσες φορές έχω φτιάξει κάτι καλό εγώ προσωπικά είναι επειδή βρήκα τυχαία κομμένα πράγματα για να μπορέσω να φτιάξω κάτι.

 

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με λίγα λόγια δυσκολεύεσαι στο rendering.Σωστά;

 

Nαί, πάρα πολύ..

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν είμαι τόσο expert σε αυτό αλλά θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω

 

Oχι να σου πω κάτι δηλαδή αν έχεις 300 resources με backround απο πίσω δεν είναι κρίμα? Καλά τα λένε στα tutorials με τα effects, το θέμα είναι πως τα κόβεις για να τα χρησιμοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Magic Wand Tool με Tolerance 50+ θα βοηθήσει κάπως την κατάσταση.

Pen Tool χρησιμοποίησε για πιο λεπτομερή δουλειά, μετά το Magic Wand Tool.

Link to comment
Share on other sites

Magic Wand Tool δεν κάνει τόσο καλό rendering.Βασικά είναι 50-50 από το πως θα είναι το stock.Για μένα pen tool αλλά θέλει υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στα περισσότερα χρησιμοποιώ Magic Wand Tool και μετά με Pen Tool τις γωνίες, κτλ.

Αλλιώς χρησιμοποιώ το Polygonal Lasso Tool.

Link to comment
Share on other sites

Ε βασικά έχω δοκιμάσει να κόψω απλά μετά είναι λίγο περίεργη η μορφή της εικόνας μετά το κόψιμο. Δεν κάθεται καλά στην εικόνα σαν κάτι να μην έκανα. Σαν να θέλει να κάνω κάτι ακόμα. Γι'αυτό και ζήτησα οδηγό. Σαν να το καταστρέφω αντί να το κόβω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε καταλαβαίνω.Μπορείς να δώσεις ένα παράδειγμα;

 

Nαι ρε δες:

 

2s1935z.png

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now


×
×
  • Create New...