Jump to content

[GR] Επίσημο τόπικ πανελληνίων


Zake

Recommended Posts

15k moria ? dld 15.000 ?

 

nai re apla eipa nmz den eimai 100% mpori na einai kai 14 alla kserw oti ekei kimenontan h basi persi apo gel 14-15.

twra ton augousto pou tha vgoun oi basis tou 2012 poso tha pesoun-aneboun-minoun idies den kserw.

Link to comment
Share on other sites

Μαλάκα αυτό που λες ισχύει για το ημμυ αν και είμαι στο ΤΕΙ έχουμε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα! χαχαχαχαχα

 

Ρε οταν διαβασα αυτο το αρθρο  ξενερωσα τη ζωη μου οσο δεν παει. Λεω παει αν περασω εκει γκομενες 0 θα το ριξω στο διαβασμα μπας και τελειωσω στα 5 χρονια και φυγω χαχαχα :P. Το μονο καλο ειναι οτι ~1 ωρα μακρυα ειναι το ρεθυμνο που η αναλογια ειναι 20 κοριτσια 1 αγορι. Αυτο συμβαινει διοτι στο ρεθυμνο ειναι ολες οι θεωρητικες σχολες και στα χανια ολες οι τεχνολογικες :P

 

 

Εγω ειμαι οκ , ηρθε ο καθηγητης πληροφορικης σημερα και συζητησαμε για τις σχολες...

 

Πιο πολυ αξιζουν τα τμηματα μηχανικων πληροφορικης (οπως ειπε και ο Theonegandalf)-> 1.Πατρα  2.Βολος

Μετα πανε τα τμηματα πληροφορικης 1.Ηρακλειο Η' ΑΠΘ 2. Ιωαννινα κερκυρα κτλπ (Δεν αξιζουν ομως)

Αξιολογη ειναι και η Εφαρμοσμενη πληροφορικη στο ΠΑΜΑΚ αλλα εκτος απο προγραμματισμο περιεχει και επιπλεον οικονομικα μαθηματα(θεωρια).

 

 

Τα τμηματα Ηλεκτρονικων μηχανικων και μηχανικων Η/Υ (θεσ-ξανθη-χανια)δεν εχουν και ιδιαιτερη σχεση με προγραμματισμο και πληροφορικη...

Ειναι πιο πολυ για ηλεκτρολογους, παρολαυτα θα εχεις ενα πολυ δυνατο πτυχιο (αλλα στην Ελλαδα μαλλον οχι και τοσο)

 

Μετα ειναι τα τει πληροφορικης...

 

Σωστα τα λες αλλα μην μπερδευεται τα τμηματα Ηλεκτρολογων Μηχανικων & Μηχανικων Η/Υ(που ειναι πατρα,ξανθη,αθηνα,θεσσαλονικη) και Ηλεκτρονικων Μηχανικων που ειναι της κρητης. To τμημα της κρητης ειναι περιπου σαν τους Μηχανικους Η/Υ της πατρας. Full hardware + software. Η διαφορα απο τους Ηλεκτρολογους Μηχανικους ειναι οτι αυτοι εχουν εναν παραπανω τομεα, της ενεργειας. Εχουν τα δικαιωματα που εχουν οι Μηχανικοι Η/Υ + καποια επιπλεον(οπως το οτι μπορουν να υπογραφουν αδειες για ηλεκτρολογικες εγκαταστασεις κλπ). Αυτη βεβαια ειναι και η μαλακια. Οι μηχανικοι η/υ εχουν σαφεστα πολλες παραπανω γνωσεις σε οτι αφορα Η/Υ απο τους ηλεκτρολογους, ωστοσο εχουν ιδια δικαιωματα :/

Link to comment
Share on other sites

apo geniko nmz 15 apo epal 17

12k και κατι νομιζω ειναι ....

 

@Strike

 

εχω εναν γνωστο, που ειχε περασει Διοικησης και Οργανωσης (οικονομικο κτ τετοιο) και μια συμμαθητρια του με τα ιδια μορια, εφαρμοσμενης

 

Δεν ζηταει κανεις να εχεις πτυχιο εφαρμοσμενης, γιατι πολυ απλα δεν τους χρειαζεται. Και ειναι και αρκετα δυσκολη σχολη αποτι εχω ακουσει

Link to comment
Share on other sites

 

- ΑΠΘ πληροφικη - Πολυ κακα λογια, ιδιαιτερα για τους καθηγητες(μην σας ξεγελαει η υψηλη βαση του, ειναι μονο και μονο επειδη ειναι θεσσαλονικη)

 

btw για αυτο, μια καθηγητρια μου μου ειπε, οτι ειχε και αυτη 3 καθηγητες που ειχε και αυτοι. Μου ειπε οτι αν περασω, θα φαω καλα απο αυτους :/
Link to comment
Share on other sites

Οι βάσεις καθορίζονται κυρίως από την τοποθεσία.Για παράδειγμα το Τμήμα Ηλεκτρονικής του ΤΕΙ Κρήτης είναι με διαφορά το καλύτερο από όλα στην Ελλάδα(υπάρχουν αγγελίες που ζητάνε ηλεκτρονικούς με υποσημείωση θα προτιμηθούν αυτοί από το ΤΕΙ Κρήτης)και ιδιαίτερα στο θέμα της έρευνας και των συνεργασιών με ξένα πανεπιστήμια δεν υπάρχει απλά.Αλλά έχει 7200 ενώ το ίδιο τμήμα στην Αθήνα έχει γύρω στα 11.000 μόρια.

Link to comment
Share on other sites

νικο(επειδή μένεις κρήτη)

τι άποψη έχεις για το εφαρμοσμένων μαθηματικών κρήτης ;

εννοώ,έχεις ακούσει τιποτα/έχεις κανα γνωστό εκεί ή κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

νικο(επειδή μένεις κρήτη)

τι άποψη έχεις για το εφαρμοσμένων μαθηματικών κρήτης ;

εννοώ,έχεις ακούσει τιποτα/έχεις κανα γνωστό εκεί ή κάτι τέτοιο;

Νομίζω έχω κάποιον,θα ρωτήσω.
Link to comment
Share on other sites

τι άποψη έχεις για το εφαρμοσμένων μαθηματικών κρήτης ;

εννοώ,έχεις ακούσει τιποτα/έχεις κανα γνωστό εκεί ή κάτι τέτοιο;

Ρέθυμνο είναι τα εφαρμοσμένα μαθηματικά νομίζω, ένα φιλαράκι μου είπε πως θα δηλώσει εκεί αλλά μου είπε ότι σαν πρώτη σχολή θα δηλώσει στην αθήνα. Θα τον ρωτήσω σήμερα που θα πάμε για καφέ για πιο λόγο δεν θέλει σαν πρώτη κρήτη και θα σου πω
Link to comment
Share on other sites

Ρέθυμνο είναι τα εφαρμοσμένα μαθηματικά νομίζω, ένα φιλαράκι μου είπε πως θα δηλώσει εκεί αλλά μου είπε ότι σαν πρώτη σχολή θα δηλώσει στην αθήνα. Θα τον ρωτήσω σήμερα που θα πάμε για καφέ για πιο λόγο δεν θέλει σαν πρώτη κρήτη και θα σου πω

iraklio einai ;p
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...