Jump to content

[GR]Αργίες και Σαββατοκύριακα μάθημα στα σχολεία! ( VIDEO )


MixMasteR

Recommended Posts

Εντολή να… αναπληρωθούν οι ώρες που χάνονται από τις καταλήψεις ζήτησε με εγκύκλιο που απέστειλε στους Περιφερειακούς Διευθυντές Εκπαίδευσης το υπουργείο Παιδείας.

 

Σύμφωνα με την εγκύκλιο, κάθε σχολείο πρέπει να βγάλει πρόγραμμα για το πώς θα αναπληρώσει τα μαθήματα (Σαββατοκύριακα, επιπλέον ώρες το απόγευμα κ.λ.π.), αλλιώς θα παραταθεί το σχολικό έτος. 

 

Στην υπουργική απόφαση τονίζεται ότι  τα μαθήματα θα αναπληρωθούν οπωσδήποτε!

Πάντως, το φαινόμενο των καταλήψεων στα σχολεία είναι σε έξαρση, με τους μαθητές  να δηλώνουν ότι θα συνεχίσουν τον αγώνα τους.

 

Περισσότερα από 500 σχολεία είναι κλειστά, ενώ σήμερα μαθητές και καθηγητές σχολείων της περιοχής πραγματοποίησαν συγκέντρωση διαμαρτυρίας έξω από το υπουργείο Παιδείας.

 

 

Εν τω μεταξύ, εντολή να διενεργηθεί προκαταρκτική έρευνα σε όλα τα σχολεία που τελούν υπό κατάληψη έδωσε ο εισαγγελέας του Αρείου Πάγου, Ι. Τέντες.

 

 

Σύμφωνα με την εγκύκλιο, θα ερευνηθεί εάν διαπράττονται αδικήματα διατάραξης κοινής ειρήνης, απρόκλητης φθοράς και κλοπής και εάν διαπράττεται σε περιπτώσεις παρατεταμένης εγκληματικής συμπεριφοράς από νέους το αδίκημα της παραμέλησης ανηλίκου από τους γονείς τους.

 

 

Ο κ. Τέντες ζήτησε την συμβολή των καθηγητών στις έρευνες, ενώ υπενθυμίζει ότι πρέπει να αποφεύγεται  η αυτόφωρη διαδικασία σε βάρος ανηλίκων! Αυτό μας έλειπε, να αρχίσουν και οι συλλήψεις…

 

 

Video :

http://www.star.gr/ellada_kosmos/109125/

 

Link to comment
Share on other sites

Κάθε χρόνο τα ίδια λένε και το μόνο που γίνεται τελικά είναι να κόβουν τους περιπάτους και μία μέρα από την πολυήμερη εκδρομή.

Link to comment
Share on other sites

Κάθε χρόνο τα ίδια λένε και το μόνο που γίνεται τελικά είναι να κόβουν τους περιπάτους και μία μέρα από την πολυήμερη εκδρομή.

Όντως στην ελλάδα ζούμε λολ.
Link to comment
Share on other sites

den exoume : ximiko,fisiko,viologo,gimnasti,ena ma8imatiko,kai allous 2 gia tin 8eroritiki kai kanena vivlio kateu8insis . . . pro system

Link to comment
Share on other sites

den exoume : ximiko,fisiko,viologo,gimnasti,ena ma8imatiko,kai allous 2 gia tin 8eroritiki kai kanena vivlio kateu8insis . . . pro system

λολ

 

Link to comment
Share on other sites

Κάθε χρόνο τα ίδια λένε και το μόνο που γίνεται τελικά είναι να κόβουν τους περιπάτους και μία μέρα από την πολυήμερη εκδρομή.

που κανονικα ουτε αυτο επιτρεπεται!

Link to comment
Share on other sites

Εμάς εδώ μας απειλούν ότι φέτος δεν θα αναπληρώνουν τις χαμένες ώρες με τις εκδηλώσεις που γίνονται στο τέλος και ότι θα χάνουμε τις εκδρομές. Και έτσι σαν 3η λυκείου το έχουμε ανοιχτό αλλά από την Δευτέρα κλείνει από τις υπόλοιπες τάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Φέτος θα μπαίνουν και ασφαλίτες να τα ανοίγουν λόγω της κατάργησης του ασύλου οπότε προσοχή.

 

http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=1337386

Link to comment
Share on other sites

Και καλα κάνουν...αντε να δουμε μπας και κανουμε κανενα μαθημα το σ/κ.

 

Ναι κάνουμε τις υπόλοιπες μέρες για να κάνουμε και το σ/κ. Εγώ προσωπικά κάθε σ/κ γράφω από ένα διαγώνισμα στο φροντιστήριο γιατί είμαι 3η λυκείου έχω όρεξη να πηγαίνω σχολείο νομίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Ναι κάνουμε τις υπόλοιπες μέρες για να κάνουμε και το σ/κ. Εγώ προσωπικά κάθε σ/κ γράφω από ένα διαγώνισμα στο φροντιστήριο γιατί είμαι 3η λυκείου έχω όρεξη να πηγαίνω σχολείο νομίζεις.

 

Και εγω 3τη λυκειου πηγαινω και ναι, πιστευω πως το σχολειο θα βοηθησει αρκετα.Τουλαχιστον για εμενα, επειδη στο φροντιστιριο ειμαι πιο μπροστα στην υλη, ολα τα μαθηματα τα θεωρω σαν μια επαναληψη.

 

Δεν καταλαβαινω, οι περισσοτεροι βρισκονται σε μια χρονια η οποια θα κρινει το μελλον τους και ομως, το περνετε αρνητικα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω 3τη λυκειου πηγαινω και ναι, πιστευω πως το σχολειο θα βοηθησει αρκετα.Τουλαχιστον για εμενα, επειδη στο φροντιστιριο ειμαι πιο μπροστα στην υλη, ολα τα μαθηματα τα θεωρω σαν μια επαναληψη.

 

Δεν καταλαβαινω, οι περισσοτεροι βρισκονται σε μια χρονια η οποια θα κρινει το μελλον τους και ομως, το περνετε αρνητικα.

 

Σκέφτομαι κατά κάποιος τρόπο όπως εσύ. Δεν είπα ποτέ ότι είμαι υπέρ ή κατά της κατάληψης και εγώ παίρνω το σχολείο σαν μια επανάληψη γιατί είμαι μπροστά στο φροντιστήριο. Αλλά μάθημα γίνεται μόνο στα μαθήματα της κατεύθυνσης όχι στα γενικής παιδείας. Οπότε 2-3 ώρες κάθε μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι κατά κάποιος τρόπο όπως εσύ. Δεν είπα ποτέ ότι είμαι υπέρ ή κατά της κατάληψης και εγώ παίρνω το σχολείο σαν μια επανάληψη γιατί είμαι μπροστά στο φροντιστήριο. Αλλά μάθημα γίνεται μόνο στα μαθήματα της κατεύθυνσης όχι στα γενικής παιδείας. Οπότε 2-3 ώρες κάθε μέρα.

 

Δεν πιστευω να σου κανουνε κακο 2/3 παραπανω 45λεπτα γενικης παιδιας.Μορφωση ειναι...

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστευω να σου κανουνε κακο 2/3 παραπανω 45λεπτα γενικης παιδιας.Μορφωση ειναι...

 

Μα δεν μπορείς να παρακολουθήσεις όταν μια ολόκληρη τάξη κάνει φασαρία κτλπ.

 

Τέλος πάντων αυτά που λένε είναι παραμύθια που τα λένε κάθε χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστευω να σου κανουνε κακο 2/3 παραπανω 45λεπτα γενικης παιδιας.Μορφωση ειναι...

ποια μόρφωση μωρέ... αιαιαιαι

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...