Jump to content

[GR] Ελληνική Εκπαιδευτική Μέθοδος.


Coyote™

Recommended Posts

Παρότι ξέρω πως τα 19/20 του forum δεν μπορούν να μιλήσουν σωστά ή να σκεφτούν λογικά, παρότι ήδη γνωρίζω πως ένα αντίστοιχο ποσοστό δεν μπορεί καν να κρίνει ορισμένες καταστάσεις, θα ανοίξω αυτό το topic για να θίξω το συγκεκριμένο θέμα, έπειτα από μια συζήτησή μου σήμερα με ένα παιδί της πρώτης γυμνασίου (!).

 

Ο τίτλος είναι self-explanatory που λένε και στο Αγγλία.

Θέλω να μου πείτε την άποψή σας, σύμφωνα πάντα με τη δική σας οπτική γωνία.

 

Μερικές παρακλήσεις όμως:

- Μην αρχίσετε να μου λέτε τις κλασικές αηδίες που επαναλαμβάνονται σε κάθε συζήτηση περί του συγκεκριμένου θέματος.

- Μην αναφέρετε παιδιάστικες απόψεις όπως π.χ. στην ελλάδα κάνουμε 2 ξένες γλώσσες ενώ στη γερμανία αυτό δεν συμβαίνει. (Εξάλου δεν είναι αυτό το θέμα μας).

Link to comment
Share on other sites

Κατα την φτωχη μου αποψη θεωρω πως η μεθοδος ειναι τελεια...

 

Δεν εννοούσα αυτό με την παράκλησή μου.

- Εάν το είπες ειρωνικά, σου ζήτησα να σοβαρεφτείς.

- Εάν το είπες σοβαρά, σου ζήτησα να τεκμηριώσεις την άποψή σου, να την βασίσεις κάπου.

 

Απ'όσο θυμάμαι είσαι ενήλικας, επομένως θεωρώ πως έχεις αναπτύξει την κριτική σου σκέψη τόσα χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Βγήκα λίγο εκτός θέματος μιλώντας μόνο για την σχολή και το έκανα edit. Το εκπαιδευτικό σύστημα είναι ΑΘΛΙΟ. Να πάνε στα τσακίδια όλοι τους!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να το κρινω εφ'οσον δεν ειμαι ο αρμοδιος.

Δεν μπορω να ζητησω αυτο που γινεται στις Σκανδιναβικες χωρες.

Δεν μπορω να ζητησω περισσοτερα πραγματα στο σχολειο γιατι μολις το 3% παει στην παιδεια.

Δεν μπορω να αλλαξω τιποτα και δεν σκοπευω να κατεβω στους δρομους να φοναξω γιατι κανεις δεν προκειτε να με ακουσει.

 

Θα πω κατι που αντιπροσωπευει κυριως εμενα αλλα σιγουρα και πολλους αλλους.

Εφ΄οσον γουσταρουν να εχουνε ενα ΚΑΘΑΡΑ εξεταστικο συστημα ωστε να περασεις σε καποια σχολη γιατι μας αναγκαζουνε να μαθαινουμε περιττα πραγματα? Εννοω ολα τα μαθηματα της γενικης παιδειας, εγω για να περασω θα παω να δωσω Μαθηματικα κατευθυνης, δεν θα παω να δωσω ουτε μαθηματικα γ.π. ουτε και Αρχαια, γιατι με αναγκαζουνε λοιπον να χασω 30 λεπτα απο τη ζωη μου στο σπιτι και +45 στο μαθημα για την καθε σχολικη ωρα?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα στην Ελλαδα που κατοικουμε το εκπαιδευτικο συστημα ειναι απο τα πιο συνχρονα αλλα συνχρονος απο τα πιο παλαια (χρονολογια εφαρμογης του)

Απο μικρη ηλικια ακομα (3 ετων)

το παιδι που κατοικη στην Ελλαδα ξεκεινα να μαθαινει την κοινονικοποιηση (παιδικο)

επειτα περναει στο νυπιαγωγιο που αρχηζει να μαθαινει  μεσο τον παιχνιδιων την αναγκη συνεργασιας με αλλους ανθρωπους

Μετα παει δημοτικο που μαθαινει (και γραμματικα) την Ελληνικη (και οχι μονο νομιζω) γλωσσα και μετα στο γυμνασιο

Αμεσως μολις τελειωνει το γυμνασιο εχει καποιες επιλογες [(επαγγελματικο,Γενικο)λυκειο,οαεδ,ιεκ]

Με την εισοδο στο λυκειο εχει παλι επιλογες (Τει,Αει,ιεκ)Που σε αυτα εξιδικευεται σε κατι τις αρεσκιας σου

Οποτε τελειονοντας θελω να σου πω πως κατα την αποψη μου ειναι ενα πολυ καλο συστημα

 

Ψεγαδια:Βαρεμενοι καθηγητες,κακους χορους εκπαιδευσις και Δηδασκαλια μονο μιας θρησκειας

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να το κρινω εφ'οσον δεν ειμαι ο αρμοδιος.

 

Άλλο δεν μπορώ να δράσω για να αλλάξω κάτι, και άλλο δεν μπορώ να εκφραστώ ελεύθερα κρίνοντας κάτι.

Ακόμη και οι "αρμόδιοι" κρίνουν εσφαλμένα πολλές φορές. Αν δεν συνέβαινε αυτό, τώρα θα ζούσαμε άλλον έναν χρυσό αιώνα.

 

Θα πω κατι που αντιπροσωπευει κυριως εμενα αλλα σιγουρα και πολλους αλλους.

Εφ΄οσον γουσταρουν να εχουνε ενα ΚΑΘΑΡΑ εξεταστικο συστημα ωστε να περασεις σε καποια σχολη γιατι μας αναγκαζουνε να μαθαινουμε περιττα πραγματα? Εννοω ολα τα μαθηματα της γενικης παιδειας, εγω για να περασω θα παω να δωσω Μαθηματικα κατευθυνης, δεν θα παω να δωσω ουτε μαθηματικα γ.π. ουτε και Αρχαια, γιατι με αναγκαζουνε λοιπον να χασω 30 λεπτα απο τη ζωη μου στο σπιτι και +45 στο μαθημα για την καθε σχολικη ωρα?

 

Καταρχάς κανείς δεν σε αναγκάζει. Οι καθηγητές σου 'μεταδίδουν' τις γνώσεις (>_>) και εσύ μπορείς είτε να τις επεξεργαστείς, να τις αναλύσεις, να δουλέψεις επάνω τους, κτλπ. είτε να τις δεκτείς παθητικά, δίχως να σε ενδιαφέρουν.

Όσο για τα μαθήματα γενικής παιδείας. Διαφωνώ καθέτως, θα εκφράσω όμως την άποψή μου αργότερα.

 

Το εκπαιδευτικό σύστημα είναι ΑΘΛΙΟ.

 

Πάλι δεν μιλάτε βασίζοντας τα λεγόμενά σας κάπου και προσδιορίζοντας όσα λέτε..

Link to comment
Share on other sites

μονο μιας θρησκειας

 

Είπαμε έχεις πάει λύκειο;

 

Κοιτα στην Ελλαδα που κατοικουμε το εκπαιδευτικο συστημα ειναι απο τα πιο συνχρονα αλλα συνχρονος απο τα πιο παλαια (χρονολογια εφαρμογης του)

Απο μικρη ηλικια ακομα (3 ετων)

το παιδι που κατοικη στην Ελλαδα ξεκεινα να μαθαινει την κοινονικοποιηση (παιδικο)

επειτα περναει στο νυπιαγωγιο που αρχηζει να μαθαινει  μεσο τον παιχνιδιων την αναγκη συνεργασιας με αλλους ανθρωπους

Μετα παει δημοτικο που μαθαινει (και γραμματικα) την Ελληνικη (και οχι μονο νομιζω) γλωσσα και μετα στο γυμνασιο

Αμεσως μολις τελειωνει το γυμνασιο εχει καποιες επιλογες [(επαγγελματικο,Γενικο)λυκειο,οαεδ,ιεκ]

Με την εισοδο στο λυκειο εχει παλι επιλογες (Τει,Αει,ιεκ)Που σε αυτα εξιδικευεται σε κατι τις αρεσκιας σου

Οποτε τελειονοντας θελω να σου πω πως κατα την αποψη μου ειναι ενα πολυ καλο συστημα

 

Στην θεωρία όλα είναι τέλεια.

Αυτό που με ενδιαφέρει (και όχι μόνο εμένα) είναι τι γίνεται στην πράξη.

Μπορείς να αναδιαμορφώσεις την άποψή σου και μαζί και το post σου, με βάση αυτού που μόλις έγραψα; ::)

Link to comment
Share on other sites

(συζήτηση.

 

δεν το παίζω κάτι απλά το είδα.)

 

typo, γράφω σε 2 τόπικ και μιλάω και σοτ τηλέφωνο ταυτόχρονα.

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε έχεις πάει λύκειο;

Ναι γενικο

θυμαμαι που εκαναμε για αλλες θρεισκιες αλλα λεω πως κατα ενα τροπο εξαναγκαζουν τα παιδια απο μικρα να μαθουν 1 θρησκεια

και μονο στο λυκειο σου μαθαινουν αλλες

Στην θεωρία όλα είναι τέλεια.

Αυτό που με ενδιαφέρει (και όχι μόνο εμένα) είναι τι γίνεται στην πράξη.

Μπορείς να αναδιαμορφώσεις την άποψή σου και μαζί και το post σου, με βάση αυτού που μόλις έγραψα; ::)

στην πραξη...

πια πραξη?

Link to comment
Share on other sites

Καλά εντάξει...Δεν μπορούμε να λέμε πως έχουμε σωστό εκπαιδευτικό σύστημα όταν άλλες χώρες επενδύουν πάνω στην παιδεία των μαθητών τους και όχι με το να λένε θα αναβαθμίσουμε το ένα και θα αναβαθμίσουμε το άλλο. Αν πάει κάποιος σε ένα σχολείο σε οποιαδήποτε χώρα θα καταλάβει την μεγάλη διαφορά στην παιδεία. Όταν οι άλλες χώρες στα σχολεία τους έχουν εστιατόρια, εργαστήρια με υψηλή τεχνολογία, προαύλια με γήπεδα, καθηγητές που ξέρουν να σου μάθουν δυό πράγματα και στην Ελλάδα χαιρόμαστε αν οι υπολογιστές έχουν windows XP τότε καταλαβαίνεις το μέγεθος της διαφοράς.

Link to comment
Share on other sites

Ναι γενικο

θυμαμαι που εκαναμε για αλλες θρεισκιες αλλα λεω πως κατα ενα τροπο εξαναγκαζουν τα παιδια απο μικρα να μαθουν 1 θρησκεια

και μονο στο λυκειο σου μαθαινουν αλλες στην πραξη...

πια πραξη?

 

Ακούγεται τέλειο όλο αυτό, το θέμα όμως είναι πως δεν εφαρμόζεται όπως θα έπρεπε.

 

Καλά εντάξει...Δεν μπορούμε να λέμε πως έχουμε σωστό εκπαιδευτικό σύστημα όταν άλλες χώρες επενδύουν πάνω στην παιδεία των μαθητών τους και όχι με το να λένε θα αναβαθμίσουμε το ένα και θα αναβαθμίσουμε το άλλο. Αν πάει κάποιος σε ένα σχολείο σε οποιαδήποτε χώρα θα καταλάβει την μεγάλη διαφορά στην παιδεία. Όταν οι άλλες χώρες στα σχολεία τους έχουν εστιατόρια, εργαστήρια με υψηλή τεχνολογία, προαύλια με γήπεδα, καθηγητές που ξέρουν να σου μάθουν δυό πράγματα και στην Ελλάδα χαιρόμαστε αν οι υπολογιστές έχουν windows XP τότε καταλαβαίνεις το μέγεθος της διαφοράς.

 

Μμμ, και πάλι, κάπως περιορισμένο σε συγκεκριμένα θέματα ακούγεται..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...