Jump to content

[GR] Σύνθεση Υπολογιστή


vagelis17

Recommended Posts

*EDIT*

Οι XEON και οι i7 εξαπύρηνοι δεν είναι;

Kαι οι δυο 4-πυρηνοι ειναι, απλα οι ι7 κανουν το συστημα σου να βλεπει 8 πυρηνες αντι για 4 (δεν ξερω πως αλλιως να το εξηγησω) και το κανει κατα πολλες φορες πιο γρηγορο. Βεβαια ειναι και αρκετα πιο ακριβοι. Δες εδω , τα λεει ολα ξεκαθαρα :

 

http://enter7.wordpress.com/2008/11/22/corei7/

Link to comment
Share on other sites

http://www.veropc.gr/configurator/index_lian.asp

koitakse edw k ftiaxe t diko s pc :p

Αν ήξερα να συνθέτω υπολογιστή μόνος μου δεν θα ζητούσα βοήθεια ;)

 

*EDIT*

 

Θα ήταν καλύτερος αν τον έκανα υδρόψυκτο; Προτιμώ όσο γίνεται να είναι αθόρυβος.

Link to comment
Share on other sites

Den evala leitourgiko systima(windows) pou nomizw oti exeis alla mporeis na valeis mazi me to pc s.

Einai ena pc arketa kala kai vgazei polla polla.Mia kalh karta grafikwn,enas kalos epeksergasths se sindiasmo me 4gb ram twn 1066mhz einai gia to apolito kai to apaititiko game pou thelei kathe paidi.Episis evala ta kouti pou s arese.S evala kai 1tb apothikeutiko xwro 2 sklirwn dikswn western digital gia megaliteres,grhgoroteres kai poio apotelesmatikes epidoseis.Sou evala kai ena DvD-Rw me LightScribe texnologia gia na ftiaxneis kai ekswterika ta cd s ektos apo tin taxitita pou tha exei enw ta grafeis.To mono pou sou menei einai na pas se ena katasthma e-shop kai na dikseis tin fwtotipia pou tha vgaleis apo tin parakatw pic.

 

1zlx6xu.jpg

 

(elpizw na exeis kalh othoni kai hxeia giati dn tha vgeneis apo to spiti sou me tetoies epidoseis kai poiothta)

 

Etsi einai kai to pc pou oneireuomai alla pou money ^^

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ spiroslouis αλλά ο επεξεργαστής είναι λίγο μούφα. Προτιμώ core 2 quad ή XEON αλλά όχι core 2 duo.

Link to comment
Share on other sites

nai omws ghz pou vgazei kai en telei kai ta fsb tou.An deis einai 3.3ghz sta 1333fsb an dn kanw lathos.Ama thes yparxun tetrapirinoi me poio liga leufta kai me 180 apo oti thimame.Autos pou s evala einai arketa kalos se sxesh me thn ram pou exeis.Oso gia xeon apo oti exw akousei dn aksizei an dn dwseis polla lefta did na pareis ton fthniari.Giati oi xeon gia server did exoun 900 ++ euro.Twra ama thes esi de kai kala 4 pirines i xeon koita edw.Gia emena auto to mhxanhma pou s eftiaksa einai to best me ta tosa leufta.

 

edit:to url allakse logo lathous.Opws kai tha deis i timh einai ligo poio panw.

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα γραφικών που έβαλες είναι ακριβή. Δεν χρειάζεται να είναι top ο υπολογιστής. Επίσης η κάρτα γραφικών έχει έξοδο DVI-I αλλά το καλώδιο της οθόνης μου είναι vga. Πρέπει να αγοράσω κανέναν αντάπτορα ή κάποιο καλώδιο επιπλέον; Και κάτι άλλο, επεξεργαστές υπάρχουν 32-bit και 64-bit ή είναι όλοι ίδιοι; Ρωτάω γιατί στης μητρικής πλακέτας την περιγραφή έγραφε ότι σε συστήματα Windows XP και Vista 32-bit η διαθέσιμη μνήμη ενδέχεται να είναι μικρότερη των 4GB λόγω περιορισμού του chipset, σε Windows XP και Vista 64-bit δεν υπάρχει κάποια δέσμευση.

BTW Έφτιαξα και εγώ έναν υπολογιστή.

 

pcconfiguration.jpg

 

**EDIT**

 

Ξέχασα να ρωτήσω, πια η διαφορά μεταξύ DDR2 και DDR3 RAM;

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι τον υπολογιστή τον έφτιαξες στην τύχη. Έβαλες την καλύτερη μητρική πλακέτα της GIGABYTE η οποία υποστηρίζει μόνο intel core i7 με AMD! Επίσης η κάρτα γραφικών είναι για τα μπάζα! Μόνο 512MB; Μόνο 300GB χώρος (μέτριος). Η κάρτα ήχου δεν είναι απαραίτητο να είναι τόσο καλή. Δεν πάμε και για Media Center PC. Ούτε ram χρειάζεται τόσο καλή. 190€ για 4GB ram; Με λίγα λόγια το pc είναι λίγο χύμα στο κύμα ;D.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι τον υπολογιστή τον έφτιαξες στην τύχη. Έβαλες την καλύτερη μητρική πλακέτα της GIGABYTE η οποία υποστηρίζει μόνο intel core i7 με AMD! Επίσης η κάρτα γραφικών είναι για τα μπάζα! Μόνο 512MB; Μόνο 300GB χώρος (μέτριος). Η κάρτα ήχου δεν είναι απαραίτητο να είναι τόσο καλή. Δεν πάμε και για Media Center PC. Ούτε ram χρειάζεται τόσο καλή. 190€ για 4GB ram; Με λίγα λόγια το pc είναι λίγο χύμα στο κύμα ;D.

 

Για την ακρίβεια έχω κοιμιθεί 4 ώρες χύμα το έδωσα <.< λοίπον ξεκινάμε

 

 

1)Έδωσα λάθος motherboard , βάλε αυτόν -> MSI K9N2 DIAMOND Τιμή 147.99

 

2)300GB είναι μια χαρά πιστεύω το θέμα δεν είναι μόνο τα GB αλλά και τα RPM και ο δίσκος που σου έδωσα έχει 10.000 rpm -> Max. Άμα θες σκληρό δίσκο για χώρο πάρε ένα Western Digital εξωτερικό σκληρό δίσκο 1TB κοντά στα 100 ευρώ νομίζω κάπου εκεί

 

3)Lol η RAM δεν είναι καλή? 189 ευρώ , Dominator GT DDR3 4GB - 2000MHZ μιά χαρά είναι , κομμάτια για σταθερό pc και ξεχωριστά είναι φθηνά.

 

4)Νταξ για την κάρτα ήχου άμα θες την ρίχνεις υποτίθετε ότι εμείς σου δίνουμε ιδέες όχι το ακριβές pc που να ξέρω εγώ τι ακριβώς θες <.<

 

5)Η κάρτα γραφικών μιά χαρά είναι πιστεύω ...512MB για κάρτα γραφικών δεν είναι και για τα μπάζα υπάρχουν και πολύ χειρότερες χαλάροσε τέσπα δες αυτήν είναι καλύτερη

 

GigaByte Radeon HD 4890 GV-R489OC-1GD 1-GB PCI

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι η ram δεν είναι καλή αλλά ότι δεν χρειάζεται μία τόσο καλή ram. Επίσης ο σκληρός δίσκος είναι 10000 rpm αλλά δεν έχει πολύ αποθηκευτικό χώρο. Πάντως με τον 5400 rpm σκληρό δίσκο που έχω αυτή τη στιγμή είμαι ευχαριστημένος επομένως και ο 7200 rpm πιστεύω ότι θα είναι μια χαρά. Για την κάρτα γραφικών τώρα. Τα 512 mb πιστεύω ότι είναι καλά για τώρα αλλά σε λίγο καιρό που θα βγουν πιο βαριά παιχνίδια δε θα τα "σηκώνει" άρα θα πρέπει να αγοράσω καινούρια. Επίσης αν βάλω αυτή την κάρτα γραφικών με αυτόν τον σκληρό δίσκο που ανέφερες θα χρειαστώ σίγουρα καλύτερο τροφοδοτικό (τουλάχιστον 800W). Άρα θα ανέβει κι άλλο το ποσό...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι η ram δεν είναι καλή αλλά ότι δεν χρειάζεται μία τόσο καλή ram. Επίσης ο σκληρός δίσκος είναι 10000 rpm αλλά δεν έχει πολύ αποθηκευτικό χώρο. Πάντως με τον 5400 rpm σκληρό δίσκο που έχω αυτή τη στιγμή είμαι ευχαριστημένος επομένως και ο 7200 rpm πιστεύω ότι θα είναι μια χαρά. Για την κάρτα γραφικών τώρα. Τα 512 mb πιστεύω ότι είναι καλά για τώρα αλλά σε λίγο καιρό που θα βγουν πιο βαριά παιχνίδια δε θα τα "σηκώνει" άρα θα πρέπει να αγοράσω καινούρια. Επίσης αν βάλω αυτή την κάρτα γραφικών με αυτόν τον σκληρό δίσκο που ανέφερες θα χρειαστώ σίγουρα καλύτερο τροφοδοτικό (τουλάχιστον 800W). Άρα θα ανέβει κι άλλο το ποσό...

 

Mπα, και με 700αρι toughpower με cable management κανεις δουλεια.

Εχεις καταληξει σε καποια συγκεκριμενα κομματια για το PC σου?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι η ram δεν είναι καλή αλλά ότι δεν χρειάζεται μία τόσο καλή ram. Επίσης ο σκληρός δίσκος είναι 10000 rpm αλλά δεν έχει πολύ αποθηκευτικό χώρο. Πάντως με τον 5400 rpm σκληρό δίσκο που έχω αυτή τη στιγμή είμαι ευχαριστημένος επομένως και ο 7200 rpm πιστεύω ότι θα είναι μια χαρά. Για την κάρτα γραφικών τώρα. Τα 512 mb πιστεύω ότι είναι καλά για τώρα αλλά σε λίγο καιρό που θα βγουν πιο βαριά παιχνίδια δε θα τα "σηκώνει" άρα θα πρέπει να αγοράσω καινούρια. Επίσης αν βάλω αυτή την κάρτα γραφικών με αυτόν τον σκληρό δίσκο που ανέφερες θα χρειαστώ σίγουρα καλύτερο τροφοδοτικό (τουλάχιστον 800W). Άρα θα ανέβει κι άλλο το ποσό...

 

Άμα θέλεις να ανοίγεις πολλά προγράμματα/γρήγορη ανασυγκρότηση/να μεταφέρνεις ένα σωρό GΒ αρχεία με 10.000 RPM γίνονται σφαίρα πιστεύω έτσι και αλλιός μία φορά το παίρνεις δίνεις 50 εύρω παραπάνω κάπου εκεί και σου κρατάει για χρόνια μην είμαστε πάντα στα όρια ;p επίσης για κεντρίκος σκληρός δίσκος να έχει μεγάλη χωριτικότητα και χαμηλά RPM συνήθως δεν είναι καλό θα σέρνεται ο σκληρός όταν γεμίσει , γιαυτό έχουν βγει οι εξωτερικοί σκληροί δίσκοι και είναι και φθηνοί παράδειγμα δες εδώ

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303914

 

PER.303914.jpg

 

Τώρα για κάρτα γραφικών σου πρότινα μία πριν με 1GB Ram

GigaByte Radeon HD 4890 GV-R489OC-1GD 1-GB PCI

 

Νταξ δεν νομίζω να παίξεις και Crysis με full γραφικά <.< τέλεια είναι , σε ποιο λογισμικό θα είσαι? (windows κτλ)

 

 

 

 

 

Δεν είπα ότι η ram δεν είναι καλή αλλά ότι δεν χρειάζεται μία τόσο καλή ram.

 

Ούτε ram χρειάζεται τόσο καλή. 190€ για 4GB ram;

 

 

.....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

AdBlock Extension Detected!

Our website is made possible by displaying online advertisements to our members.

Please disable AdBlock browser extension first, to be able to use our community.

I've Disabled AdBlock