Jump to content

Γαστροσκόπηση


melron

Recommended Posts

Γειά σας παιδιά. Θέλω να κάνω μια γαστροσκόπηση αλλα φοβάμαι στην ιδέα και μονο... Αν εχει κανει κάποιος ας πει πως στο καλό γίνεται η ολη διαδικασία μπας και το πάρω ψύχραιμα , Πονάει? Καταλαβαίνεις καθ'όλη την διάρκεια? Είχατε τάσεις για εμετό?

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω κανει αλλα ξερω απο ιατρικη και ναι ενοχλει και ερεθιζει. Θα εχεις ερεθισμενη τραχεια για αρκετες μερες, ταση για εμετο ειναι αναλογος αν αντεχεις εσυ  κλπ. Αλλα δυστηχως ναι ειναι μια

επωδυνη διαδικασια για τον ασθενη. Η αισθηση του σωληνα διαμετρου 2 εκατοστων ειναι αισθητη στο στομαχι και ο οργανισμος σου αυτοματος ισως φερει αντισταση στο ξενο σωμα. 

Η διαδικασια κραταει 15-20 λεπτα και πρεπει να εισαι νυστικος 1 μερα πριν αλλιως οποια προσπαθεια του στομαχιου να αλλοιωσει φαγητο ισως παρεμποδισει στην καμερα. Γενικα δεν ειναι κατι τρομαχτικο ουτε ποναει απλα ειναι ενοχλητικο, ειναι σαν τη στιγμη που πρεπει να βγαλεις το πισω πισω δοντι και ο οδοντιατρος σου εχει χωσει ολο το χερι μεσα και δακρυζεις και σου ερχεται εμετος και κανεις ηρεμες σκεψεις. Τετοιο πραγμα.

Edited by Solid State Drive
Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει εγω φιλος ..μ λέγαν οτι ειναι επώδυνη διαδικασία ξρ γω κ τετοια ουτε που το καταλαβα με το που σου κανει την ένεση κ σε βαλει για ύπνο δε θα καταλαβεις τιποτα θα ξυπνησεις μετα απο μισή ωρα θα σαι σαν μαστουρωμενος κ μετα τπτ ολα καλα...δεν εχεις τπτ μα φοβασαι !εγω εχω παλινδρόμηση Ελπιζω να μην εχεις το ιδιο

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια. @Alexi οταν λες υπνο? εγώ ξέρω με μέθη... (Λογικα και εγω γαστο-οισοφαικη παλινδρομηση εχω αστα να πανε... :/

Link to comment
Share on other sites

Ποιον υπνο τι λεει αυτος... σιγα μην σου κανουν κ ολικη αναισθησια για να σ βαλουν ενα σωληνα... Οι πιθανοτητες να πεθανεις απο αναισθησια ειναι 5000% περισσοτερες απο το να πνιγεις με το σωληνα

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τίποτα ρε. Και εγώ είχα γαστροεισοφαγική παλλινδρόμμιση στο γυμνάσιο, πας και φεύγεις κύριος. Άμα αγχωθείς πριν μπεις μέσα θα σε πιάσει το στομάχι σου.

 

Μέθη λένε την αναισθησία τώρα; Τι γίνεται, σας ποτίζουν τεκίλες; Και γω θέλω.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, ExTrEmEDwarf said:

Δεν είναι τίποτα ρε. Και εγώ είχα γαστροεισοφαγική παλλινδρόμμιση στο γυμνάσιο, πας και φεύγεις κύριος. Άμα αγχωθείς πριν μπεις μέσα θα σε πιάσει το στομάχι σου.

 

Μέθη λένε την αναισθησία τώρα; Τι γίνεται, σας ποτίζουν τεκίλες; Και γω θέλω.

Εχω εμετοφοβια απο μικρο παιδι...

Τι να σου πω.. Μέθη ακουσα μέθη σου λεω :Ρ Αλλοι μου λενε τα αισθανεσαι ολα, αλλοι τιποτα απολυτως, αλλοι ποναει , αλλοι οχι...  

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω και εγώ που την πάτησα να ξέρεις. Είναι άγχος. Μπορεί να μην το καταλαβαίνεις τώρα αλλά θα το καταλάβεις μετά απο λίγα χρόνια την διαφορά.

 

Θα σου γράψει τίποτα χάπια, εγώ έπαιρνα glaveral (αν θυμάμαι καλά το όνομα) 3 φορές την μέρα, μετά μου το έκανε μία φορά πριν κάθε γεύμα και μετά το έκοψα τελείως.

Με πιάνει που και που όταν αλλάζει ο καιρός απο καλοκαίρι σε χειμώνα (δηλαδή όπου νά ναι όταν θα ξυπνάς και θα έχει αυτό το κρύο που σου διαπερνάει τα κόκκαλα για πρώτη φορά) αλλά όλα κομπλέ.

 

Και πήγαινε σε διατροφολόγο. Κοίτα να ακολουθήσεις μία σωστή διατροφή. Τρώε λαχανικά και ας μην σου αρέσουν, έστω σαλάτα με το μεσημεριανό και κάνα κολοκύθι βραστό με πατάτες μία φορά την βδομάδα

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, ExTrEmEDwarf said:

Θα σου πω και εγώ που την πάτησα να ξέρεις. Είναι άγχος. Μπορεί να μην το καταλαβαίνεις τώρα αλλά θα το καταλάβεις μετά απο λίγα χρόνια την διαφορά.

 

Θα σου γράψει τίποτα χάπια, εγώ έπαιρνα glaveral (αν θυμάμαι καλά το όνομα) 3 φορές την μέρα, μετά μου το έκανε μία φορά πριν κάθε γεύμα και μετά το έκοψα τελείως.

Με πιάνει που και που όταν αλλάζει ο καιρός απο καλοκαίρι σε χειμώνα (δηλαδή όπου νά ναι όταν θα ξυπνάς και θα έχει αυτό το κρύο που σου διαπερνάει τα κόκκαλα για πρώτη φορά) αλλά όλα κομπλέ.

 

Και πήγαινε σε διατροφολόγο. Κοίτα να ακολουθήσεις μία σωστή διατροφή. Τρώε λαχανικά και ας μην σου αρέσουν, έστω σαλάτα με το μεσημεριανό και κάνα κολοκύθι βραστό με πατάτες μία φορά την βδομάδα

Μπορει και να εχεις δικαιο δεν λεω.

Πηγα για εξετασεις εκανα 5 (εκτος της γαστροσκοπησης) και μετα πολλα πολλα βγηκαν ολα καθαρα εκτος απο κατι λεμφαδενες λιγο μεγαλυτερους. Το συμπερασμα των ιατρων ηταν οτι εχω Μεσεντέριων Λεμφαδενίτιδα και μου εδωσαν αντιβιωση για 5 μερες την οποια μετα απο 5 φορες που την πειρα (ημουν λιγο καλυτερα) την σταματησα γιατι δεν μπορω να φαω απο τον πονο που αρχισε παλι...... Γιαυτο θελω να κανω και την γαστροσκοπηση για να δω τι αλλο μπορει να ειναι που να μην το βρηκαν αυτοι

Edited by melron
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...