Jump to content

[HELP]Συνδεση Ιντερνετ.


`iAndre

Recommended Posts

Καλησπερα, εχω ενα θεμα με το ιντερνετ. Εκανα rr το ρουτερ και απο τοτε δεν μπορω να συνδεθω στο ντερνετ. Στην τοπικη συνδεση γραφει οτι ειμαι συνδεμενος στο ιντερνετ αλλα οτι δεν ειμαι συνδεμενος στο δικτυο. Δοκιμασα τα παντα μεχρι και να το περασω ξανα απο την αρχη αλλα δεν αλλαξε τιποτα. Η μονη σελιδα που ανοιγει ειναι του οτε. Επισης, γραφει οτι το DNS δεν ανταποκρινεται και επισης οτι δεν αναγνωριζει ή δεν μπορει να βρει την IPv6 ή κατι τετοιο. Εχω conn-x.

 

Μπορει καποιος να προτεινει κατι για να μπορεσω να το φτιαξω ?

Ευχαριστω εκ των πρτερων. (Και σας παρακαλω μην σπαμαρετε.)

Link to comment
Share on other sites

θα σου προτεινα να παρεις ενα τηλ στην Οτε (Οτε δεν ειναι;)

 

μην σου πει καμια μαλακια εδω κανεις και σου κανει αλλο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

θα σου προτεινα να παρεις ενα τηλ στην Οτε (Οτε δεν ειναι;)

 

μην σου πει καμια μαλακια εδω κανεις και σου κανει αλλο προβλημα.

Ναι οτε ειναι.

Απλα σημερα ειναι κλειστα νομιζω ..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω ένα θέμα με το ίντερνετ. Έκανα restart το router και από τότε δεν μπορώ να συνδεθώ στο ίντερνετ. Στην τοπική σύνδεση γράφει ότι είμαι συνδεδεμένος στο ίντερνετ αλλά ότι δεν είμαι συνδεδεμένος στο δίκτυο. Δοκίμασα τα πάντα μέχρι και να το περάσω ξανά από την αρχή αλλά δεν άλλαξε τίποτα. Η μόνη σελίδα που ανοίγει ει ναι του οτε. Επίσης, γράφει οτι το DNS δεν ανταποκρίνεται και επίσης ότι δεν αναγνωρίζει ή δεν μπορεί να βρει την IPv6 ή κατή τέτοιο. Έχω conn-x.

 

Μπορεί κάποιος να προτείνει κάτι για να μπορέσω να το φτιάξω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. (Και σας παρακαλώ μην spamάρετε).

Με το να κάνεις restart το μόντεμ σου, το μόνο πράγμα που κάνεις είναι να αλλάζεις την IP σου. Εκτός κι αν είναι στατική, σε αυτή την περίπτωση δεν θα αλλάξει. Η τοπική σύνδεση, είναι εκείνη η οποία σου επισημαίνει ότι έχεις μια πετυχημένη σύνδεση με το μόντεμ σου.

Απ' ότι κατάλαβα, εκεί που λες ότι σου ανοίγει μόνο την σελίδα του ΟΤΕ, λογικά θα βάζεις εσύ την IP του μόντεμ, έτσι ώστε να συνδεθείς για αλλάξεις τυχόν ρυθμίσεις και τα λοιπά. Το DNS είναι εκείνο που θα σου παρέχει τις υπηρεσίες του ίντερνετ. Από την στιγμή που δεν μπορεί να αναγνωρίσει ή να βρει την IPv6, σημαίνει ότι το πρόβλημα είναι της εταιρίας και για κάποιο λόγο θα πρέπει να έχει χαλάσει η μεταξύ σύνδεση της εταιρίας με την παροχή του ίντερνετ στο μόντεμ σου.

 

Καλό θα ήταν από την στιγμή που δεν γνωρίζεις πολλά σχετικά με αυτό, μην πειράξεις τις ρυθμίσεις του μόντεμ σου σαν πρώτο βήμα. Και στη συνέχεια όποτε μπορέσεις επικοινώνησε μαζί με ένα τηλεφωνικό κέντρο προκειμένου να σου λύσουν το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Με το να κάνεις restart το μόντεμ μου, το μόνο πράγμα που κάνεις είναι να αλλάζεις την IP σου. Εκτός κι αν είναι στατική, σε αυτή την περίπτωση δεν θα αλλάξει. Η τοπική σύνδεση, είναι εκείνη η οποία σου επισημαίνει ότι έχεις μια πετυχημένη σύνδεση με το μόντεμ μου.

Απ' ότι κατάλαβα, εκεί που λες ότι σου ανοίγει μόνο την σελίδα του ΟΤΕ, λογικά θα βάζεις εσύ την IP του μόντεμ, μου έτσι ώστε να συνδεθείς για αλλάξεις τυχόν ρυθμίσεις και τα λοιπά. Το DNS είναι εκείνο που θα σου παρέχει τις υπηρεσίες του ίντερνετ. Από την στιγμή που δεν μπορεί να αναγνωρίσει ή να βρει την IPv6, σημαίνει ότι το πρόβλημα είναι της εταιρίας και για κάποιο λόγο θα πρέπει να έχει χαλάσει η μεταξύ σύνδεση της εταιρίας με την παροχή του ίντερνετ στο μόντεμ μου.

 

Καλό θα ήταν από την στιγμή που δεν γνωρίζεις πολλά σχετικά με αυτό, μην πειράξεις τις ρυθμίσεις του μόντεμ σου σαν πρώτο βήμα. Και στη συνέχεια όποτε μπορέσεις επικοινώνησε μαζί με ένα τηλεφωνικό κέντρο προκειμένου να σου λύσουν το πρόβλημα.

Με το μοντεμ του έχει πρόβλημα, όχι με το δικό σου.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικα, στην συνδεσιμοτητα ipv4 γραφει χωρις προσβαση στο ιντερνετ και στην συνδεσιμοτητα ipv6 γραφει χωρις προσβαση στο δικτυο.

Οταν ομως μπαινω στην σελιδα του οτε (την κανονικη , η οποια ειναι και η μονη σελιδα στην οποια μπορει να μπει) τοτε στην συνδεσιμοτητα ipv4 γραφει ιντερνετ και στην συνδεσιμοτητα ipv6 γραφει χωρις προσβαση στο δικτυο.

Το ρουτερ φαινεται να δουλευει κανονικα οπως και οταν εχω ιντερνετ και επισης επανεφερα τις αρχικες ρυθμισεις σε περιπτωση που ειχα κανει κατι λαθος ..

 

Επισης ολα τα στατυς της connxφαινονται να δουλευουν κανονικα ..

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα αυτό το συνάντησα πολλές φορές με τον οτέ.

 

Πήρα τηλέφωνο, και μου είπαν να κάνω format στο router από ένα διακοπτάκι που είχε από πίσω.

 

Το πραγματικό πρόβλημα ήταν ότι είχαν χάσει τα στοιχεία του λογαριασμού μου και χρειάστηκε να τους δώσω το ΑΦΜ μου ώστε να μου στείλουν νέο κωδικό, και έτσι να ρυθμίσω το router.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα αυτό το συνάντησα πολλές φορές με τον οτέ.

 

Πήρα τηλέφωνο, και μου είπαν να κάνω format στο router από ένα διακοπτάκι που είχε από πίσω.

 

Το πραγματικό πρόβλημα ήταν ότι είχαν χάσει τα στοιχεία του λογαριασμού μου και χρειάστηκε να τους δώσω το ΑΦΜ μου ώστε να μου στείλουν νέο κωδικό, και έτσι να ρυθμίσω το router.

 

Θεωριτικα αλλα και πρακτικα , οσες φορες ειχα αυτο το προβλημα διορθωνοταν αλλα πρωτη φορα δεν διορθωνεται ..

Σε περιπτωση που εχουν χασει τα στοιχεια σου , σου δινουν εναν κωδικο αμμεσα ή πρεπει να περιμενις καποιο χρονικο διαστημα ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά, στην συνδεσιμοτητα ipv4 γράφει χωρίς πρόσβαση στο ίντερνετ και στην συνδεσιμοτητα ipv6 γράφει χωρίς πρόσβαση στο δίκτυο.

Όταν όμως μπαίνω στην σελίδα του οτε (την κανονική , η οποία είναι και η μόνη σελίδα στην οποία μπορεί να μπει) τότε στην συνδεσιμοτητα ipv4 γράφει ίντερνετ και στην συνδεσιμοτητα ipv6 γράφει χωριά πρόσβαση στο δίκτυο.

Το router φαίνεται να δουλεύει κανονικά όπως και όταν έχω ίντερνετ και επίσης επανέφερα τις αρχικές ρυθμίσεις σε περίπτωση που είχα κάνει κάτι λάθος ..

Απ' ότι φαίνεται στην IPv4 μπορείς να συνδεθείς στο δίκτυο αλλά όχι στο internet. Και στην IPv6 δεν μπορείς να συνδεθείς καθόλου στο δίκτυο του παροχέα σου.

Αν ισχύει και το γεγονός ότι επανέφερες τις ρυθμίσεις τις αρχικές, τότε από μέρος σου, δε νομίζω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Ίσως η παροχή, γίνεται εσφαλμένα. Γι αυτό το μόνο που έχεις να κάνεις ως τώρα, απλά να περιμένεις μέχρι να βρεις διαθέσιμη ώρα για να μπορέσεις να εξυπηρετηθείς.

 

 

Θεωρητικά αλλά και πρακτικά , όσες φορές είχα αυτό το πρόβλημα διορθωνόταν αλλά πρώτη φορά δεν διορθώνεται ..

Σε περίπτωση που έχουν χάσει τα στοιχεία σου , σου δίνουν έναν κωδικό άμεσα ή πρέπει να περιμένεις κάποιο χρονικό διάστημα ?

Σε αυτή την περίπτωση κάνεις τον σταυρό σου. Δε νομίζω πάντως να έχουν χάσει τα στοιχεία σου.
Link to comment
Share on other sites

Θεωριτικα αλλα και πρακτικα , οσες φορες ειχα αυτο το προβλημα διορθωνοταν αλλα πρωτη φορα δεν διορθωνεται ..

Σε περιπτωση που εχουν χασει τα στοιχεια σου , σου δινουν εναν κωδικο αμμεσα ή πρεπει να περιμενις καποιο χρονικο διαστημα ?

Κατά την διάρκεια της συνομιλίας θα στο στέιλουν, απλά πρέπει να επιβεβαιώσουν ότι είσαι ο ιδιοκτήτης του τηλεφώνου με το αφμ που τους έχετε δώσει.
Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι φαίνεται στην IPv4 μπορείς να συνδεθείς στο δίκτυο αλλά όχι στο internet. Και στην IPv6 δεν μπορείς να συνδεθείς καθόλου στο δίκτυο του παροχέα σου.

Αν ισχύει και το γεγονός ότι επανέφερες τις ρυθμίσεις τις αρχικές, τότε από μέρος σου, δε νομίζω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Ίσως η παροχή, γίνεται εσφαλμένα. Γι αυτό το μόνο που έχεις να κάνεις ως τώρα, απλά να περιμένεις μέχρι να βρεις διαθέσιμη ώρα για να μπορέσεις να εξυπηρετηθείς.

 

Σε αυτή την περίπτωση κάνεις τον σταυρό σου. Δε νομίζω πάντως να έχουν χάσει τα στοιχεία σου.

 

Οκ, ευχαριστω.

Θα επικοινωνησω αυριο μαζι τους για τα περαιτερω και αν δεν γινει τιποτα τοτε μαλλον θα φωναξω καποιον τεχνικο ..

Ωστοσο μεχρι αυριο εχουμε σρκετες ωρες μπροστα μας οποτε ολες οι προτασεις ειναι καλοδεχουμενες.

Link to comment
Share on other sites

Κατά την διάρκεια της συνομιλίας θα στο στέιλουν, απλά πρέπει να επιβεβαιώσουν ότι είσαι ο ιδιοκτήτης του τηλεφώνου με το αφμ που τους έχετε δώσει.

Ωραια , ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως η τεχνικη υποστηριξη δεν καταφερε τιποτα οποτε θα καταφυγω σε καποιον τεχνικο ..

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως η τεχνικη υποστηριξη δεν καταφερε τιποτα οποτε θα καταφυγω σε καποιον τεχνικο ..

Μην το ψάχνεις ,η conx φταίει και εγώ το είχα πάθει και άλλαξα σύνδεση. Μην περιμένεις υποστήριξη απ' αυτούς,στο φτιάχνουν για 3 ώρες και μετά πάλι τα ίδια γίνονται σκατά.
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

AdBlock Extension Detected!

Our website is made possible by displaying online advertisements to our members.

Please disable AdBlock browser extension first, to be able to use our community.

I've Disabled AdBlock